کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ایران در نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات عقب‌تر است

ایران در نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات عقب‌تر است. در حالی که در کابینه دولت دوازدهم هیچ وزیر زنیی دیده نمی شود شیخ محمد بن راشد، نخست وزیر امارات متحده عربی، سه روز پیش ۳۱ عضو کابینه‌ی جدید خود را معرفی کرد که شامل ۹ زن می‌شود. در دولت قبلی امارات ۸ زن عضو کابینه بودند.

ایران در نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات عقب‌تر است

لیلا فلاحتی، مدیرکل امور بین‌الملل معاونت زنان ریاست جمهوری، روز دوشنبه (اول آبان / ۲۳ اکتبر) با اشاره به این تحولات گفت: «به تازگی عربستان و امارات در حوزه زنان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، این کشورها گذشته از برخورد سیاسی، اشتراکات دیگری نیز با ما دارند و باید این مسئله بررسی شود که چرا این کشورها در بحث زنان ارتقا پیدا کرده‌اند.»

سهم زنان در پارلمان‌های عربستان و ایران

فلاحتی به خبرگزاری ایلنا گفت کشورهای منطقه، از جمله عربستان، امارات و ترکیه در حوزه آموزش زنان سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده‌اند و برای پیشرفت کشور بهره‌گیری از حاصل این سرمایه‌گذاری را در دستور کار قرا داده‌اند. او افزود در عربستان سعودی ۲۵ درصد کرسی‌های مجلس در اختیار زنان است و زنان در این کشورها سهم بالایی در مشارکت در سطح پارلمانی دارند.

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با ۱۷ نماینده زن رکورددار حضور زنان در پارلمان در تمام دوران حیات جمهوری اسلامی است. تعداد زنان در این دوره به نسبت مجلس نهم تقریبا دوبرابر شده اما سهم زنان ایرانی از کرسی‌های پارلمان هنوز حدود شش درصد بیشتر نیست.

لیلا فلاحتی با اشاره به شاخص نابرابری جنسیتی کشورهای منطقه به ایلنا گفت: «از نظر شاخص نابرابری و شکاف جنسیتی امارات رتبه ۲۴ و ایران رتبه ۱۳۹ از بین ۱۴۴ کشور دنیا را دارد. اگر به زیرشاخص‌های همین شاخص شکاف جنسیتی نگاهی بیاندازیم، عمده‌ترین تفاوت‌مان در حوزه سیاست است که ایران و امارات را در این رتبه متفاوت کرده است. یعنی رتبه امارات در مشارکت سیاسی در سطح وزرا و پارلمانی ۸۳ و ایران در رتبه ۱۳۳ است.»

ایران در قعر جدول نابرابری جنسیتی

بر اساس آماری که فلاحتی ارائه کرده رتبه ایران در زمینه نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات پائین‌تر است و از میان ۱۴۴ کشور این فهرست تنها پنج کشور وضعیتی بدتر از ایران دارند.

مدیرکل امور بین‌الملل معاونت زنان ریاست جمهوری به خبرگزاری ایلنا گفته است: «نرخ مشارکت زنان نسبت به قبل از ریاست جمهوری آقای روحانی تقریبا دو برابر شده است؛ اما در مقایسه با کشورهای اطراف با آرمان‌های خود فاصله داریم.»


وبگردی سایت کسب و کار بازده

ایران در نابرابری جنسیتی ۱۱۵ پله از امارات عقب‌تر است


مطالب مرتبط

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی