کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

برد ایران در بازی نفتی با عربستان

ایران در بازی نفتی با عربستان برنده شد

برد ایران در بازی نفتی با عربستان رقم خورد. ریاض پس از ۸ سال برای نخستین بار برای کاهش تولید نفت خود موافقت خواهد کرد.

img19214039

همه نگاهها به سمت عربستان چرخیده است؛ بزرگترین صادرکننده نفت جهان، سنت‌های خود را زیر پا می‌گذارد. دولت ریاض وارد معامله‌ای شده که براساس آن تولید نفت عربستان پس از ۸ سال متوقف می‌شود تا این امر به افزایش قیمت نفت دربازار کمک کند.

اقتصاددان خاورمیانه معتقدند که دو کشور ایران و عربستان با دو دیدگاه مختلف بر سر میز مذاکره می‌آیند. ایران تا همین چند وقت پیش تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی بود و حالا با لغو آنها رشد اقتصادی را تجربه می‌کند.سرمایه‌گذاران خارجی در حال برگشت به این کشور هستند، این در حالی است که عربستان سعودی با کسری بودجه رو به رو شده است.

اختلاف بین دو کشور به وضوح در زمینه‌های مختلف دیده می‌شود؛ ایران در تلاش است برای کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفتی روابط خود را با غرب تقویت کند. عربستان سعودی پس از افت قیمت نفت در دو سال اخیر و ضربه‌های شدید به اقتصاد این کشور به سوی اصلاحات اقتصادی معطوف شده است. این ضربه‌های مالی موجب از بین رفتن ذخایر ارز‌های خارجی این کشور، بدهی به پیمانکاران وکاهش دستمزد شده است.

16-9-27-93434-1x-1

عربستان سعودی امسال کسری ۱۳.۵ درصدی در تولید ناخالص ملی را تجربه خواهد کرد که در مقایسه با ایران که ۲.۵ درصد کسری تولید ناخالص ملی دارد، فاصله زیادی دارد.صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده است که عربستان سعودی به نفت ۶۷ دلاری نیاز دارد تا بتواند کسری بودجه خود را جبران کند. برای ایران این رقم کمتر است و ۶۱.۵۰ دلار اعلام شده است.

در بخش رشد اقتصادی هم، عربستان سعودی به کندی به رشد یک درصد رسیده است، این در حالی است که ایران رشدی ۴ درصدی داشته است. عربستان سعودی در امسال با کسری بودجه دو رقمی مواجه شده، در حالی که ایران تقریبا متعادل پیش رفته و طبق برنامه اصلاحات اقتصادی ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تاثیرهای تحریم‌ها را کاهش داده است.

کارشناسان بر این باورند که حسن روحانی رییس جمهوری ایران در ماه می‌سال آینده میلادی، دوباره خود را برای انتخابات بعدی آماده خواهد کرد. فشارهای پیش از این انتخابات و تلاش برای برداشته شدن تحریم‌ها دولت را در شرایط سختی قرار داده است.

عربستان به اعضای اوپک اعلام کرده که تولید نفت خود را به اندازه ژانویه کاهش خواهد داد.به این معناست که تولید روزانه نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد داد، در حالی که ایران با کاهش تولید توافق نکرده و تا زمانی که تولیدات خود را به ۴ میلیون بشکه در روز نرساند با طرح فریز نفتی موافقت نخواهد کرد.

در دو سال گذشته قیمت نفت از بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به ۳۰ دلار رسیده که کمترین میزان قیمت نفت در ۱۲ سال گذشته است. عربستان سعودی به همین دلیل ناچار به استفاده از ذخایر ارزی خود شد. در سال گذشته ۱۱۵ میلیارد دلاراز ذخایر ارزی خود را استفاده کرد و در امسال هم تاکنون ۵۲ میلیارد دلار دیگر خرج کرده است.

به دلیل کاهش بودجه، حقوق کارمندان دولتی این کشور نیز ۲۰ درصد کاهش داده است.طرح افزایش مالیات هم برای سال ۲۰۱۸ در دستور کار دارد.همچنین اعلام شده که پروژه‌های عمرانی این کشور متوقف شده است.

این بحران اقتصادی در حالی رخ داده که در آن سوی خلیج فارس، ایران با بحرانی رو به رو نیست.

کارشناس اقتصادی سوییسی می‌گوید، ایران هم دوست دارد که قیمت نفت افزایش پیداکند، ولی ایران تنها کشور عضو اوپک است که به دنبال کاهش قیمت نفت فداکاری‌های زیادی در اقتصاد و بودجه کشور انجام داده است.

سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری

برد ایران در بازی نفتی با عربستان

منبع: افکار نیوز

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی