کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اگر به قدرت شهود و بصیرت اعتقاد ندارید این مقاله را حتما بخوانید

چندی پیش با تمرکز بر هوش بصری مطالبی در مورد شهود و بصیرت به رشته‌ی تحریر درآوردم: آن دسته از بینش‌هایی که پس از مطالعه، پژوهش، تجزیه و تحلیل و غیره ناگهان در انسان پدیدار می‌شوند و سپس، بعد از مدتی کوتاه آرام می‌گیرند. ولی هم اکنون قصد دارم کمی پا از این فراتر بگذارم و بر شکلی عمیق‌تر از شهود و بصیرت تمرکز نمایم: هنگامی که بدون توجیه منطقی درباره‌ی چگونگی کسب دانش، به دانش یا بینشی خاص دست می‌یابیم.

اگر به قدرت شهود و بصیرت اعتقاد ندارید این مقاله را حتما بخوانید

این همان نقطه‌ای است که بسیاری از حرفه‌ای‌ها دچار مشقت می‌شوند. به گفته‌ی آن‌ها، اگر نتوانید چیزی را ثابت کنید، نخواهید توانست به آن اعتماد نمایید.

ولی طبق یافته‌های مرکز پژوهشی پیو، از هر ۱۰ بزرگسال آمریکایی ۹ نفر اذعان می‌کنند به خدا یا یک روح جهانی اعتقاد دارند. به گفته‌ی شصت و سه درصد از آن‌ها، اعتقادشان کاملا خاص است.

به رغم این اذعان، علم هم‌چنان نتوانسته است وجود خدا را ثابت کند.

طبق مطالعه‌ای دیگر از جانب مرکز پژوهشی پیو، ۵۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند علم و مذهب غالبا در تضاد با یکدیگر قرار دارند، ولی تنها ۳۰ درصد از آن‌ها فکر می‌کنند باورهای مذهبی‌شان در تضاد با علم قرار گرفته است.

هدف از ذکر این آمار تنها اشاره به این نکته است که نمی‌توانیم هر آن‌چه را بر آن باور داریم معتبر بدانیم و روند جهان را به شکل کامل توضیح دهیم.

مطلب مرتبط: مدیوم شدن :۲۸ شیوه افزایش توانایی های سایکیک (روانی)

از جهات مختلف، خالص‌ترین شکل شهود و بصیرت، شباهتی نزدیک به ایمان دارد. همه‌ی ما داستان‌هایی در مورد اشخاصی شنیده‌ایم که به شکل ناگهانی و به صورت غیر قابل انتظار از مرگ یکی از عزیزان‌شان با خبر می‌شوند، به رغم عدم آگاهی کامل از هرگونه حقیقت یا ارتباطی که بتواند آن احساس شهودی را تایید نماید. و همه‌ی ما از احساس خوفناک شنیدن این خبر آگاه هستیم؛ آری، در واقع، یکی از عزیزا‌ن‌‌شان دقیقا در همان لحظه فوت کرده بود.

آن دسته از آدم‌هایی که به خدا اعتقاد دارند، هنگام کار و فعالیت ایمان‌شان را از دست نمی‌دهند، ولی تقریبا بسیاری از ما اراده‌مان را نسبت به پذیرش وقوع آن رویداد ها از دست می‌دهیم؛ حتی اگرچه علم نتواند آن را توضیح دهد.

آیا مقصودمان این است که کار‌آفرینان پیشرو شرکت هایشان را کاملا بر اساس شهود و بصیرت‌شان تاسیس می‌کنند؟ هرگز.

ولی در ادامه از منظری منطقی‌تر به این مسئله خواهیم پرداخت.

چه می‌شود اگر به شهود و بصیرت به مثابه‌ی سرنخی مهم بنگریم؟

در ادامه‌ی مثال فوق، شخصی را در نظر بگیرید که با حالتی مشوش از شنیدن مرگ یکی از عزیزا‌ن‌اش هراسان روی تخت خواب می‌نشیند، و سعی می‌کند با وی تماس بگیرد. در ادامه (متاسفانه) در می‌‌یابد که آن اتفاق ترسناک حقیقتا به وقوع پیوسته است.

برای این شخص غیر منطقی است اگر احساسات‌اش را به راحتی نادیده بگیرد و شروع به تماشای تلویزیون کند.

مطلب مرتبط: ۱۲ مهارت ذهنی برای خبره شدن در هر موضوع دشوار

به همین نحو، زمانی ‌که به تراوش‌های شهودی دست می‌یابیم، نادیده گرفتن‌‌شان غیر منطقی خواهد بود.

کمی عمیق‌تر بکاوید، کمی پژوهش کنید، و بنگرید آیا این تراوش‌ها می‌توانند شما را به تحلیل‌های فکری قوی‌تری هدایت می‌کنند یا خیر. ولی اجازه ندهید تحلیل‌های فکری در اولین گام شما را از دریافت پیام اصلی باز دارند.

وقتی کودک بودم، ایجاد ارتباط سریع با فردی در ۱۲۰۰۰ کیلومتر آن طرف‌تر، آن هم در روی یک قله بدون سیم یا سازه‌‌ی مخابراتی غیر ممکن تلقی می‌شد. ولی دیروز با آیفون خودم همین کار را انجام دادم .

شاید ۹۹ درصد آدم‌هایی که این مقاله را می خوانند، نتوانند توضیح دهند چگونه می‌توانم عکسی را که در ارتفاع ۳ کیلومتری انداخته‌ام از گوشی همراه‌ام به گوشی همراه دوست‌ام در آن سمت جهان ارسال کنم،؛ ولی با این حال همه‌ی آن ۹۹ درصد همچنان به گوشی‌های هوشمند اعتقاد دارند، غیر از این است؟

اگر علم به شما بگوید شهود و بصیرت درست مانند گوشی همراه عمل می‌کند و این‌که می‌توانید از هر فروشگاه اپل یک اپلیکیشن شهود و بصیرت خریداری کنید، آنگاه برای بهره‌مندی از آن از یکدیگر سبقت خواهید جست.

علم، استدلال، حقایق، شواهد یا منطق را رها نکنید. در عین حال هم انتظار نداشته باشید علم بتواند هم اکنون همه چیز را برای‌تان توضیح دهد. شهود و بصیرت‌، درست مانند ایمان، از آن دست چیزهایی هستند که عملکرد‌شان از علم بهتر است زیرا می‌توانند همه چیز را برای‌تان توضیح دهند… به ویژه اگر آغوش‌تان را به روی احتمالات بگشایید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: flipboard

اگر به قدرت شهود و بصیرت اعتقاد ندارید این مقاله را حتما بخوانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی