کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اپل آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در خاک آمریکا اعلام کرد

ترامپ آمادگی شرکت اپل برای برای سرمایه گذاری در خاک آمریکا را نشانه عقب‌نشینی این شرکت و پیروزی خود می‌داند. اپل تصمیم دارد میلیاردها دلار در آمریکا سرمایه‌گذاری کند. کارشناسان درباره تاثیرات اقتصادی این تصمیم اختلاف نظر دارند.

دونالد ترامپ و سرمایه‌گذاری کلان شرکت اپل در آمریکا

یکی از منتقدان اصلی شرکت‌های بزرگ آمریکا، رئیس جمهور این کشور، دونالد ترامپ است. شرکت‌های بزرگ آمریکا و از جمله شرکت اپل، برای افزایش سوددهی فعالیت‌های اقتصادی خود، بخش قابل ملاحظه‌ای از دارایی‌ها و شاخه‌های تولیدی خود را به خارج از خاک آمریکا انتقال داده‌اند.

سایت “فینانس‌نت” در مقاله‌ای پیرامون برنامه سرمایه‌گذاری شرکت اپل در آمریکا نگاهی داشته است به مجموع دارایی‌های اعلام شده شرکت اپل در سراسر جهان.

بر اساس این گزارش میزان دارایی‌های نقدی و ارزش سهام شرکت اپل در نوامبر سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۷۰میلیارد دلار بوده است. ۹۴ درصد دارایی این شرکت در خارج از آمریکا ذخیره شده و تنها ۶ درصد آن مشمول قوانین مالیاتی آمریکا می‌شود.

سیاست‌های مالیاتی ترامپ

در واپسین ‌روزهای سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ موفق شد طرح مالیاتی خود را به تصویب کنگره آمریکا برساند. مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریتی ناچیز به طرح مالیاتی ترامپ رای مثبت داد. مهم‌ترین بخش این سیاست مالیاتی جدید، کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ آمریکا بود.

بر اساس این اصلاحات مالیاتی، مالیات شرکت‌های بزرگ آمریکا از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد کاهش یافت. طرح مالیاتی ترامپ بیش و پیش از آنکه بخواهد از بار مالیاتی شهروندان آمریکا بکاهد، به سود شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان جامعه آمریکا است.

اکنون، شرکت اپل در اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۷ ژانویه (۲۷ دی‌ماه) منتشر کرد، از تغییر سیاست‌های مالی خود خبر داد. بر اساس این اطلاعیه، این شرکت تصمیم گرفته است ظرف پنج سال آینده میلیاردها دلار در خود آمریکا سرمایه‌گذاری کرده و ۲۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند.

از آن گذشته، شرکت اپل پذیرفته است که مالیات آن بخش از درآمدهای نقدی و سهام خود که در خارج از آمریکا ذخیره شده‌اند را نیز بپردازد. به این ترتیب، اپل پذیرفته است که ۳۸ میلیارد دلار به حساب‌های مالی دولت واریز کند.

خشنودی ترامپ

رئیس جمهور آمریکا پس از انتشار اطلاعیه شرکت اپل، این دو تصمیم اپل، یعنی پرداخت مالیات‌های مربوط به دارایی‌های خود در خارج از آمریکا و همچنین سرمایه گذاری در خاک آمریکا را پیروزی خود اعلام کرد.

دونالد ترامپ و سرمایه‌گذاری کلان شرکت اپل در آمریکا

این در حالی است که برخی از کارشناسان درباره موفقیت این سیاست ابراز تردید کرده‌اند. بر اساس گزارش یاد شده، شماری از کارشناسان با اشاره به اطلاعیه شرکت اپل نوشته‌اند که در این اطلاعیه اپل نگفته است چه میزان پول ذخیره شده خود در خارج از کشور را واقعا وارد آمریکا خواهد کرد.

از سوی دیگر در بیانیه اپل به یک رقم ۳۵۰ میلیارد دلاری برای اقتصاد آمریکا اشاره شده است. این رقم احتمالا حاصل فعال ‌شدن شرکت‌های جانبی و نقل وانتقال پولی است که سرمایه‌گذاری‌های اپل در اقتصاد آمریکا ایجاد خواهد کرد. این طرح قرار است طی پنج سال اجرا شود و ۲۰ هزار فرصت شغلی تازه در آمریکا ایجاد کند و ۳۰ میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری شود.

ولی کارشناسان می‌گویند ایجاد ۲۰هزار “فرصت شغلی جدید” به آن معنی نیست که شرکت اپل مایل است ۲۰ هزار “نیروی جدید” استخدام کند.

آژانس خبری بلومبرگ حتی نسبت به پیامدهای منفی ناشی از تزریق دارایی‌های شرکت اپل که در خارج از کشور ذخیره شده‌اند، به شریان‌های اقتصادی آمریکا هشدار می‌دهد. گزارشگر بلومبرگ چنین اقدامی را در عمل برای شرکت‌های آمریکایی زیان‌بار می‌داند و معتقد است که چنین اقداماتی می‌تواند بر جذب سرمایه‌های خارجی به آمریکا تاثیری منفی بگذارد.


 وبگردی سایت کسب و کار بازده

اپل آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در خاک آمریکا اعلام کرد


خبرخوان هفته

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی