کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع چاکرا: ۷ چاکرا بدن انسان و روش فعال سازی آنها

انواع چاکرا در بدن انسان مراکز انرژی هستند که می‌توانید آنها را به شکل چرخ‌های نخ ریسی تجسم کنید. این مراکز انرژی باید درون هر فرد به آزادی در جریان باشند تا شما بتوانید بهترین شکل سعادت و سلامت را تجربه کنید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا با انواع چاکرا آشنا شوید و روش فعالسازی و به تعادل رسیدن هر ۷ چاکرا بدن انسان را بدانید.

هنگامی که احساساتی مثل عدم تعادل یا ناهماهنگی را تجربه می‌کنید، یک یا چند چاکرا به درستی در حال حرکت نیستند و به همین دلیل نوعی انرژی راکد و بدون حرکت در بدن تولید می‌شود. مسدود شدن چاکراها بوسیله این انرژی راکد و ایستا مسدود موجب می‌شود شما بیماری‌های جسمانی، ناراحتی و پریشانی عاطفی، سردرگمی معنوی و ابهامات و تردیدهای ذهنی را تجربه کنید.

این هفت چاکرا در ستون مرکزی بدن شما واقع شده و درست از بالای فرق سر (تاج سر) تا پایین ستون فقرات شما قرار گرفته‌اند. این هفت چاکرا نمادی از جنبه‌های مشخص خود شما و با حوزه فیزیکی بدن و شرایط خاص زندگی در ارتباط هستند. می‌توان این هفت چاکرا را درس هایی برای درک چگونگی وضعیت بدن، ذهن و روح به عنوان اجزائی به هم پیوسته از یک کل در نظر گرفت.

اجازه دهید هر کدام از این ۷ چاکرا را بطور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم: هر کدام از آنها نماد چه چیزی هستند؟ هنگامی که هر چاکرا تعادل خود را از دست می‌دهد چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه می‌توان با استفاده از تمرین‌های یوگا تعادل را درون چاکراها برقرار کرد؟

مطلب مرتبط: باز کردن چاکراها: ۳ گام بسیار ساده برای گشودن (باز کردن) ۷ چاکرا

۱. چاکرای ریشه

چاکرای ریشه در پایین ستون فقرات واقع شده است و با عنصر زمین در ارتباط است.

چاکرای ریشه هویت فردی قدرتمندی را در شما به‌وجود می‌آورد. این چاکرا چگونگی زندگی کردن و تعامل داشتن شما با دنیای پیرامونتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چاکرای ریشه نیز مثل ریشه‌های یک درخت به هم گره خورده و نشان می‌دهد شما تا چه اندازه می‌توانید جای خودتان را روی زمین محکم و امن سازید. این چاکرا نشان دهنده نیازهای اولیه و ابتدایی انسان است؛ نیازهایی مثل پناهگاه، امنیت، سلامت، غریزه و هوش طبیعی، آب، غذا و حمایت که همگی آنها ریشه هایی هستند که همه چاکراهای دیگر از آنها جریان می‌یابند.

هنگامی که چاکرای ریشه در تعادل باشد، شما احساس می‌کنید که زندگی کاملی دارید و زندگی از شما حمایت می‌کند.

هنگامی که این چاکرا فاقد هماهنگی و تعادل باشد، احساساتی مثل ترس، ناامنی، نقصان، خستگی، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنید.

می توانید با قدم زدن در طبیعت و پر کردن اطراف خود با افرادی که به شما اهمیت می‌دهند چاکرای ریشه را تقویت کنید.

مطلب مرتبط: ۷ راه ساده برای گشودن چاکرای ریشه

چاکرا

حرکات یوگا برای متعادل‌سازی چاکرای ریشه

– جنگجو ۱
– عقاب
– درخت
– کودک

انواع چاکرا ۲: چاکرای خاجی (چاکرای ساکرال)

چاکرای خاجی بین ناف و استخوان لگن و درست بالای چاکرای ریشه قرار گرفته است. این چاکرا با عنصر آب و احساس‌های روانی و سیال بودن در ارتباط است. این احساس نماد نیاز شما به دیگران است. چاکرای خاجی به پیدا کردن رابطه هایی مربوط می‌شود که عمیقا موجب رضایت شما می‌شوند. این چاکرا با نیاز جنسی، اعتماد به نفس، خلاقیت، عواطف و توانایی ارتباط با دیگران در ارتباط است.

وقتی تعادل در چاکرای خاجی برقرار است، شما احساس فراوانی، خلاقیت، رضایت و خوشحالی حاصل از برقراری ارتباط را تجربه می‌کنید.

از طرف دیگر عدم تعادل در چاکرای خاجی موجب می‌شود که احساساتی ناپایدار، عدم خلاقیت، اختلال در عملکرد جنسی، تنهایی و احساسات ناخوشایند را تجربه کنید.

لازم است که ابتدا چاکرای ریشه به تعادل برسد تا چاکرای خاجی آزادانه جریان یابد زیرا چاکرای ریشه زیربنایی است که ارتباط را از آنجا برقرار می‌کنید. هنگامی که تعادل در چاکرای ریشه برقرار باشد، متعادل کردن چاکرای خاجی از طریق رقص، کارهای خلاقانه و ابراز عشق و محبت اتفاق می‌افتد.

مطلب مرتبط: تست چاکراها با استفاده از روح در حال ترک بدن

چاکرا

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای خاجی

– الهه
– رقصنده
– کبوتر

مطلب مرتبط: تاثیرات رنگ محبوب تان بر چاکراهای تان چیست 

۳. چاکرای ناف یا شبکه خورشیدی

چاکرای ناف یا شبکه خورشیدی بالای چاکرای خاجی در امتداد ناف قرار گرفته است. این چاکرا با عنصر آتش در ارتباط است و نماد اعتماد به نفس، نیروی شخصی، هویت فردی و گوارش است.

هنگامی که چاکرای نافی یا همان چاکرای خورشیدی در تعادل باشد، شما اعتماد به نفس و انگیزه داشتن را تجربه می‌کنید.

از طرف دیگر، عدم تعادل در چاکرای خورشیدی موجب تجربه درد در ناحیه شکمی و مشکلات گوارشی و احساس کمبود عزت نفس در فرد می‌شود.

چاکرا

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای شبکه خورشیدی

– سلام خورشید
– قایق
– کوه

انواع چاکرا ۴: چاکرای قلب

چاکرای قلب چهارمین چاکرا است که در فضای اطراف قلب قرار گرفته است. این چاکرا نماد عشق، شفقت، بخشش و پذیرش دیگران است.

عدم تعادل در چاکرای قلب زمینه تجربه فشار خون ناسالم، رفتارهای حیله گرانه و فریبنده و احساس بی‌ارزشی را در فرد فراهم می‌کند.

مطلب مرتبط: ۸ راه ساده برای گشودن چاکرای قلب

چاکرا

حرکات یوگا برای متعادل‌سازی چاکرای قلب

– شتر
– کبری
– حالت سگ سربالا

۵. چاکرای گلو

چاکرای گلو با صدای شما در ارتباط است: هم صدایی که از گلوی شما بیرون آمده و شنیده می‌شود و هم صدایی که نشان دهنده ” حقیقت درونی” شما است.

عدم تعادل در چاکرای گلو موجب می‌شود که شما در ابراز نیازها و اندیشه‌ها و افکارتان با مشکل روبه‌رو شده و این کار را آزادانه انجام ندهید.

از طرف دیگر، تعادل موجود در چاکرای گلو به شما کمک می‌کند تا قدرتمندانه در موضع حقیقی خود قرار بگیرید و قادر خواهید بود آزادانه در رابطه با حقیقت درون خود با خودتان و با دیگران گفت‌وگو کنید.

چاکرا

 حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای گلو

– ایستادن روی شانه
– چرخش گردن
– ایستادن روی سر

انواع چاکرا ۶: چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم در پیشانی شما و در محلی بین دو ابرو قرار دارد. این محل نماد جهان بینی، جایگاه حقیقت درونی و نگرش بیرونی شما از یکپارچگی در زندگی است. چاکرای چشم سوم محل استقرار توانایی روانی شما است.

هنگامی که تعادل در چاکرای چشم سوم برقرار است، شما قادر هستید که صدای شهود و بینش درونی خود را به وضوح و روشنی بشنوید، نیاز به دنبال کردن “ایگو” یا نفس را در خود رها می‌کنید و به این اطمینان می‌رسید که شما قادر خواهید بود هرآنچه که با آن روبه‌رو می‌شوید را پذیرفته و آن را تجربه کنید.

از طرف دیگر، عدم تعادل در چاکرای چشم سوم شما را در دام منطق و آنچه که دیگران از آن به عنوان ” واقعیت” نام می‌برند گرفتار می‌کند و در دنیای فیزیکی به شکل سردرد و مشکلاتی در دید و بینایی فرد متجلی می‌شود.

چاکرا

حرکات یوگا برای ایجاد تعادل در چاکرای چشم سوم

– آسان
– کودک
– گربه / گاو

۷. چاکرای تاج

چاکرای تاج در بالای فرق سر شما قرار گرفته است. این مرکز انرژی نشان دهنده خود معنوی شما، تصورات ذهنی شما، خرد و هوشمندی شما است و به همین دلیل خارج از بدن شما قرار گرفته است. بسیاری از افراد معتقد هستند که چاکرای تاجی نماد این اندیشه است که ” شما روحی هستید که در حال حاضر تجربه انسان بودن را از سر می‌گذرانید”.

ایجاد تعادل در چاکرای تاج موجب می‌شود که از ارتباط انحصاری با این جهان مادی فراتر رفته و انتخاب کنید که از منظر روح و تجربه انسانی در این دنیا زندگی کنید. چنین تجربه‌ای ” روشن شدگی یا اشراق” نامیده می‌شود و به راحتی می‌توان به این درک رسید که شما چیزی بیش از یک بدن انسانی هستید.

عدم تعادل در چاکرای تاج موجب می‌شود که شما پریشانی و آشفتگی را در تمام زوایای جهان بیرونی تجربه کنید و از پرورش و رسیدگی به بخش‌های درونی و عمیق تر وجودی خودتان غافل شوید.

چاکرا

حرکات یوگا برای متعادل‌سازی چاکرای تاج

– ایستادن روی سر
– جسد بی‌جان


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: mamarooyoga

انواع چاکرا: ۷ چاکرا بدن انسان و روش فعال سازی آنها


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی