کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ رایج ترین انواع مواد مخدر و روانگردان و اثرات و عوارض آن ها

انواع مواد مخدر را می‌توان این گونه توصیف کرد: هر ماده‌ای که بعد از استعمال قادر است عملکرد بدن را به صورت روانی یا فیزیکی تغییر دهد. انواع مواد مخدر را گاهی می‌توان تحت عناوین نرم (سبک)، سخت‌ (سنگین)، قانونی، غیرقانونی، و روانگردان دسته‌بندی کرد. به عنوان مثال، مواد روانگردان آن موادی هستند که رفتار، احساسات، و ادراک شما را تغییر می‌دهند. آن‌ها کار خود را با تغییر واکنشی شیمیایی در مغز انجام می‌دهند که از این طریق بر احساسات، رفتار، و افکار انسان تاثیر می‌گذارند.

انواع مواد مخدر

بسیاری از این مواد باعث انواع مختلفی از وابستگی‌ها می‌شوند که اثرات بدی بر شخص مصرف کننده می‌گذارند. طبق مستندات پیامدهای آشکار این اثرات در جامعه‌ی امروزی عبارتند از ناسازگاری، خشونت، انجام جرم، علائم ترک و خماری، و نهایتا مرگ، و حتی بسیاری از چیزهای دیگر.

در این نوشتار اساسا درباره گونه های مختلف انواع مواد مخدر و مواد روانگردان، اثرات آن‌ها بر مغز، مصرف کننده‌ها، و همچنین در مقیاس بزرگتر مشکلی که برای جامعه به بار می‌آورند بحث می‌کنیم. قبل از آن که پیش برویم، بگذارید خیلی سریع نگاهی به مواد روانگردان و انواع مختلف آن بیندازیم.

مطلب مرتبط: ۱۰ کشور با بیشترین اعتیاد موادمخدر در دنیا

ماده روانگردان چیست؟

مواد روانگردان موادی هستند که بر سیستم عصب مرکزی تاثیر می‌گذارند و رفتار، اخلاق، و افکار فرد را تغییر می‌دهند. به یک معنی، مواد روانگردان معمولا برای به تعادل رساندن بدن جهت فرار از مشقات زندگی مصرف می‌شوند که اغلب به ایجاد علاقه و اشتیاق به مصرف بیشتر و بروز علائم ترک در فرد می‌شوند.

مواد روانگردان را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:‌

۱. محرک‌ها (Stimulants)

این‌ها موادی هستند که فعالیت مغز را افزایش می‌دهند تا حالت تحریک بدن را افزایش دهد.  افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و فـعالـیـت جـسـمــانی، کاهش خستگی، سرکوب گرسنگی، افزایش ضربان قبل و فشار خون از علائم مصرف این مواد است. مثال‌ها: نیکوتین، آمفتامین، کوکائین، کافئین، اکستازی، و متیل فنیدات.

۲. سرکوبگرها (Depressants)

این دسته از مواد فعالیت سیستم عصب مرکزی را مختل می‌کند تا هوشیاری بدن را پایین بیاورد. این مواد می‌توانند احساس تنبلی و رفتارهای لتارژیک ایجاد کنند. کاهـش انــرژی، هـوشیـاری ذهـنـی، ضـربـان قـلـب، فعالیت جسمانی و سرعت تنفس، کاهش سرعت عکس العمل، خواب آور و القاء حالت رویا از علائم مصرف این مواد است. مثال‌ها: الکل، هروئین، فلونیترازیپام، متاکوالون، باربیتورات،‌ بنزودیازپین، GHB ، دردزُدا.

مطلب مرتبط: ۴ نوع اعتیاد که زندگی‌تان را تباه می‌کنند و نحوه‌ی غلبه بر آن‌ها

۳. توهم‌زا (Hallucinogens)

این‌ها دسته‌ای دیگر از مواد روانگردان هستند که احساسات و ادراک را تغییر می‌دهند و می‌توانند به ایجاد توهماتی مانند شنیدن یا دیدن چیزهای خیالی منجر شوند. تغـیـیـر و اخـتـلال در خـلق و خـو، ادراک و حــواس بینایی، شنوایی و احساسات، القاء حالت رویا از علائم مصرف این مواد است. مثال‌ها: سیلوسایبین (قارچ‌های جادویی)، ال اس دی، کتامین، مسکالین، فن‌سیکلیدین (گرد فرشته).

۴. سایر (مخدرها/narcotics)

بعضی از مواد روانگردان دیگر یافت می‌شوند که ترکیبی از دو یا چند دسته‌ی فوق هستند. به عنوان مثالی از این دست می‌توان شاهدانه را نام برد که ترکیبی از خواص محرک، سروکوبگری، و توهم‌زایی را دارد.

مطالب مرتبط : درمان و پیشگیری از اعتیاد به کمک طب سنتی

انواع مواد مخدر

بعد از دسته بندی مواد روانگردان در ادامه شما را با انواع مواد مخدر که بر مغز و شخصیت اثر می‌گذارند و می‌توانند بر مصرف کننده به طرق مختلفی تاثیر بگذارند آشنا می‌کنیم:

– کوکائین
– هروئین
مت‌آمفتامین
– کراک
– هالوسینوژن
– آمفتامین
– و …

سه مورد اصلی و رایج‌تر این مواد مخدر ذکر شده را یکی پس از دیگری به دقت و با جزئیات مورد بحث قرار می‌دهیم تا به اثرات آن‌ها بر مغز و بدن پی ببریم.

۱. کوکائین

کوکائين نوع محرکی از مواد روانگردان است که با تقویت فعالیت مغز برای کاهش خستگی و افزایش سطح هوشیاری، بر سیستم عصب مرکزی تاثیر می‌گذارد. این ماده از برگ‌های گیاه کوکا درست می‌شود که معمولا در منطقه‌ی آمریکای جنوبی می‌روید. گیاه کوکا در حالت طبیعی بی‌ضرر و مفید است، اما وقتی به کوکائین پالایش و تبدیل می‌شود، می‌تواند به واکنش‌های جدی و شدیدی منجر شود که می‌توانند فاجعه‌آمیز باشند.

کوکائین به عنوان عامل فشار خون بالا و همچنین تپش قلب شدید که گاهی می‌توانند مرگبار باشند شناخته می‌شود. این ماده عموما به شکل پودر صاف و نرم است و معمولا از طریق بینی استنشاق یا اسنیف می‌شود. کوکائین بسیار محرک است و می‌تواند به پر حرفی، نشاط، و انرژي زیاد منجر شود.

کوکائین

عادت مداوم به مصرف کوکائین اثرات زیادی به بار می‌آورد که به اعتیاد منجر می‌شود. بدن به این ماده مقاوم می‌شود و بیشتر و بیشتر به آن نیاز خواهد داشت تا به سطح معمول «نشئگی» برسد به نحوی که مصرف کننده‌ها برای رسیدن به همان سطح از احساسات باید هر بار میزان بیشتری مواد مصرف کنند.در نتیجه‌ی این وابستگی، مغز بدون آن عمل کردن در این سطح جدید برایش دشوار می‌شود.

مطلب مرتبط : بیشترین مصرف مشروبات الکلی در کدام کشور است؟

اثرات مصرف کوکائین

کوکائین مستقیما بر یکی از مواد شیمایی مغز به نام «دوپامین» اثر می‌گذارد، ماده‌ای که به آن ماده‌ی شیمیایی «حال خوب» می‌گویند، و عامل القای احساس شعف و شادمانی است. کوکائین اگر به میزان خیلی زیادی مصرف نشود اثراتش چندان طول نخواهد کشید. اما، در صورت اعتیاد، اشخاص مصرف کننده معمولا مقدار زیادی از آن را استعمال می‌کنند تا به همان سطح از نشئگی برسند و بتوانند احساس لذتی را که قبلا به آن رسیده‌اند حفظ کنند.

در قسمت زیر اثرات کوتاه مدت و بلند مدت کوکائین را بر می‌شمریم:

اثرات کوتاه مدت

– احساس اعتماد به نفس کاذب و انرژی اغراق‌آمیز
– افزایش فشار خون
– سرعت بالای تپش قلب
– بدگمانی، اضطراب، و بی‌قراری
– دمای بالای بدن
– گشاد شدن مردمک چشم
سردرد
بی اشتهایی
بیخوابی
– افزایش سطح هوشیاری
– گرفتگی‌های ناحیه‌ی شکمی
– حالت تهوع
– سکته و حمله‌ی قلبی در صورت مصرف بیش از حد

اثرات بلند مدت

– مقاومت به ماده‌ی مخدر و اعیتاد به آن
– دوره‌های روانپریشی
– احساس اختلالات عاطفی
– خشونت و رفتارهای پرخاشگرانه
– پارانویا
– تشنج
– کاهش وزن به علت سوء تغذیه و از دست دادن اشتها
– توهم
– کاهش ایمنی بدن

مطلب مرتبطمصرف همزمان قهوه و مشروبات الکلی چه تاثیری بر کبد دارد

سایر اثرات مربوطه

سوای این اثرات، اثرات ضری نیز وجود دارند که به شیوه‌ی مصرف کوکائین مربوط می‌شوند. به عنوان مثال، به اصطلاح عامیانه «تودماغی زدن» می‌تواند منجر به آسیب جدی غشاء مخاط ظریف داخل مجرای بینی شود و در غشاء داخلی بینی ایجاد درد و سوزش کند.

تزریق کوکائین نیز باعث انسداد رگ‌های خونی می‌شود که می‌تواند به آسیب جدی ارگان‌های بدن ، سمی شدن خون، عفونت‌های باکتریایی، آبسه‌های التهابی، و آسیب به دریچه‌های قلب، افتادگی رگ‌ها، جراحاتی در محل تزریق و غیره … منجر شود.

اثرات کوکائین بر مغز

طبق تحقیقات انجام شده کوکائین باعث صدمات مغزی می‌شود، به خصوص در صورت سوء مصرف. این ماده بر ساختارهای مغزی تاثیر می‌گذارد و باعث ترشح ماده‌ی شیمیایی به نام دوپامین می‌شود. دوپامین مسئول کنترل احساس شادمانی و لذتی است که به احساس شعفی به نام «نشئگی» منجر می‌شود.

اما، اثرات کوکائین را فقط ظرف ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌توان احساس کرد و نشئگی از بین می‌رود؛ بعد از آن، مصرف کننده به استعمال ماده‌ی مخدر بیشتری نیاز پیدا می‌کند. این امر به سوء مصرف مواد مخدر منجر می‌شود و می‌تواند باعث آسیب‌های ماندگار دیگری به بدن و جامعه‌ بشود. اعتیاد به کوکائین می‌تواند باعث اختلالات مغزی مانند افسردگی، روانپریشی، اضطراب، اختلال دو قطبی، پارانویا، و سایر مشکلات ذهنی بشود.

اثرات اجتماعی مصرف کوکائین

خانواده و دوستان و اطرافیان فرد معتاد به کوکائین نیز از پیامدهای بسیاری که ناشی از گرفتار شدن عزیزشان در این دام شوم و ابتلا به اثرات آن است رنج می‌برند. در قسمت زیر علائم و اثرات مصرف کوکائین را بر خانواده و اطرافیان توضیح می‌دهیم:

۱. فوران خشم آنی

خانواده و دوستان یک فرد کوکائینی فوران ناگهانی خشم نسبت به مصرف کننده را تجربه می‌کنند. یک مصرف کننده‌ی کوکائین رفتار ضد اجتماعی، پارانویا یا اضطراب از خود نشان می‌دهد که به راحتی به ضعف در کنترل خشم منجر می‌شود و باعث می‌شود ناخودآگاه خانواده و دوستان دچار فوران‌های ناگهانی خشم و عصبانیت بشوند.

مطلب مرتبط: ۵ نشانه اعتیاد به موادمخدر در فرزندتان که باید جدی بگیرید

۲. خشونت از سوی همسر یا خانواده

در نتیجه‌ی اعتیاد به کوکائین، یک زوج ممکن است با بی‌میلی و عدم علاقه مواجه شوند که بسته به میزان صدمات ممکن است به طلاق منجر شود. اعتیاد به کوکائین ممکن است باعث سوء رفتار همسر یا خانواده شود و به خاطر خطراتی که سلامتی‌شان را تهدید می‌کند یا سایر مسائل مربوطه از شخص معتاد دوری کنند و کار به قطع رابطه‌ی کامل بکشد.

۳. مشکلات کاری و مالی

سوای علائم فیزیکی و پزشکی، طبق مطالعات انجام شده مشخص شده است که استفاده از کوکائین باعث ضعف عملکرد شدید کارکنان حرفه‌ای می‌شود چون دیگر نمی‌توانند حضور موثری در محل کار داشته باشند. خانواده نیز از مشکلات مالی رنج خواهد برد چون مصرف کننده خرج سنگینی را بر اعضا وارد خواهد کرد و بر بودجه‌ی خانوار تاثیر خواهد گذاشت.

۴. اثر بد بر کودکان

انتظار می‌رود کودکان در یک محیط گرم و تحت مراقبت بزرگ شوند چون هر چیزی در این سن یاد بگیرند بر آینده‌شان و در کل بر جامعه تاثیر خواهد گذاشت. اما زندگی کردن با یکی از اعضای خانواده یا ولدینی که درگیر بیماری اعتیاد به کوکائين است ممکن است بر کودکان اثرات بدی به جای بگذارد. ممکن است تحت سوء استفاده‌ی کلامی، روانی، یا فیزیکی از سوی شخص مصرف کننده قرار بگیرند. بعضی از آن‌ها حتی ممکن است متقاعد شوند که شیوه‌ی واقعی و درستِ زندگی کردن همین است.

۲. هروئین

هروئین نوع سرکوبگری از مواد روانگردان است که با مختل کردن فعالیت‌های انتقال‌ دهنده‌های عصبی خاص یا مواد شیمیایی مغز بر سیستم عصب مرکزی بدن مانند قلب و سرعت تنفس تاثیر می‌گذارد. این یک ماده‌ی مرگبار و بسیار اعتیاد آور است که از صمغ گیاه خشخاش تهیه می‌شود.

این فرایند شامل پالودن تریاک گرفته شده از گیاه خشخاش به مورفین و بعد پالایش به هروئین می‌شود. این ماده معمولا به یک پودر قهوه‌ای یا سفید رنگ و همچنین ماده‌ای ثر مانند و چسبناک تبدیل می‌شود که می‌تواند به طرق مختلفی من جمله اسنیف کردن، تزریق، یا به صورت دود مصرف شود.

هروئین

همچنین هروئین را می‌توان به سموم، قند یا پودر شیر و صمغ به عنوان مواد تشکیل دهنده بسیاری از داروها و پودرها تفکیک کرد. تزریق هروئین در مقایسه با مصرف دماغی (اسنیف) و استعمال دود اثر نشئگی بسیار بالاتری دارد. مصرف کنندگان هروئین معمولا بعد از استعمال مواد «نشئه‌ی شدید» را تجربه می‌کنند و این به احساس شادمانی و شعف منجر می‌شود.

این تجربه به هنگام مصرف از طریق تزریق بسیار سریع‌تر برای شخص مصرف کننده اتفاق می‌افتد. اشتیاق به مصرف بیشتر به سطح غیر معمولی افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود بدن به آن اعتیاد پیدا کند، و در صورت مصرف نکردن مجدد علائم ترک و خماری بسیار شدید می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۵ راه کمک برای درمان معتادان موادمخدر

اثرات مصرف هروئین

اثرات مصرف هروئین در افراد متفاوت است و مشکلاتی مانند احساس وابستگی شدید، گشاد شدن دریچه‌های قلب، عفونت دیواره‌ی قلب، کم خونی، آبسه، شل شدگی رگ‌ها، اوردوزهای مرگبار و … را در بر می‌گیرد. اما، مصرف هروئین اثرات کوتاه مدت و بلند مدتی دارد که به قرار زیر هستند:

اثرات کوتاه مدت مصرف هروئين

اثرات کوتاه مدت هروئین شامل آن اثراتی می‌شود که بلافاصله بعد از مصرف هروئین اتفاق می‌افتند و عبارتند از:

خشکی دهان
– قرمزی و حرارت پوست
– احساس سنگینی
استفراغ
– سرخوشی
– تهوع
– بی عاطفگی
– تنفس و ضربان قلب آرام
– خارش
ضعف عضلانی

اثرات بلند مدت مصرف هروئین

اثرات بلند مدت مصرف هروئين اثرات طولانی مدتی استعمال هروئین هستند و عبارتند از:

– وابستگی به و مقاومت در برابر مواد مخدر
– التهاب لثه و خرابی دندان
– بیخوابی
– بیماری‌های تنفسی
– ضعف قاعدگی زنان
– کما
افسردگی
– نارضایتی جنسی در مردان و زنان به خاطر ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
– کمبود ظرفیت جنسی مردان که می‌تواند به ناتوانی بلند مدت تبدیل شود
– خارش
– یبوست
– فلج جزئی
– عرق سرد
– درونگرایی
– کم اشتهایی
– جوش صورت

سایر اثرات مربوطه

اما، مصرف هروئین اثرات دیگری نیز دارد که بسیار خطرناک هستند. تزریق، خطرناک‌ترین روش استعمال است که می‌تواند به انسداد رگ‌های خونی منجر شود و باعث آسیب جدی به ارگان‌های بدن، سمی شدن خون، آبسه، عفونت‌های باکتریایی، و التهاب رگ‌های خونی شود.

مطلب مرتبط: ۷ راه ترک اعتیاد که شدیدا موثر هستند

استعمال از طریق بینی نیز می‌تواند بر غشاء مخاط ظریف داخل مجرای بینی تاثیر بگذارد و باعث احساس درد و سوزش در غشاء مذکور شود.

طبق مطالعات انجام شده، کسانی که هروئین مصرف می‌کنند و به آن اعتیاد دارند مواد مخدر دیگری نیز به همراه آن مصرف می‌کنند. اما، گفته می‌شود هروئین برای سلامتی مضر است؛ مصرف هروئین با مواد مخدر دیگر مانند بنزودیازپین ها، الکل، یا سایر مواد مخدر سرکوبگر می‌تواند احتمال اثرات مضر بر قلب را افزایش دهد و فرد را در معرض ایست ناگهانی قلبی قرار دهد.

اثرات هروئین بر مغز

اذعان شده است هروئین باعث تغیر در شیمی و عملکرد مغز می‌شود. سوء مصرف مداوم هروئین به آسیب موقت پزشکی به بخش‌هایی از مغز می‌شود که می‌تواند باعث پیری سریع مغز شود.

استفاده‌ی شدید هروئین با تاثیرگذاری بر عملکردهای شناختی، باعث آسیب جدی به مغز، اختلال شخصیتی ضد اجتماعی، تفکر غیر منطقی، و افسردگی می‌شود.

به خاطر مشکلات مغزی پیش آمده، مصرف کنندگان هروئین دچار اختلال فکری می‌شوند که آن‌ها را در انجام اموری که چالش برانگیز هستند و به سطح فکری بالایی نیاز دارند ناتوان می‌گذارد.

اثرات اجتماعی مصرف هروئین

سوء مصرف هروئین اثرات اجتماعی مخربی دارد که می‌تواند روابط خوش دوستانه و در کل ارتباط خوب ما با جامعه‌ را مختل کند. بعضی از این مشکلات عبارتند از کودک آزاری، دوستی‌های کم، مشکلات مالی، ازدواج‌های شکست خورده، خشونت‌ خانگی، و از دست دادن فرزند.

در ادامه اثرات اجتماعی اصلی و عمده‌ی مربوط به سوء مصرف هروئين را به شما معرفی می‌کنیم

۱. انتقال بیماری‌های جنسی

استفاده مشترک از سوزن‌های استرلیزه نشده و آلوده برای تزریق هروئین مصرف کنندگان را در معرض خطر انتقال بیماری‌های جنسی مانند هپاتیت B، هپاتیت C، اچ‌آی‌وی، و همین طور شیوع و گسترش بیماری‌ها به شریک جنسی و اعضای مرتبط با او منجر می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ کشور با بیشترین اعتیاد موادمخدر در دنیا

۲. از هم گسیختگی روابط

وقتی عضوی از خانواده دچار اعتیاد به هروئین می‌شود دوستی‌ّها، ازدواج‌ها، و پیوند‌های خانوادگی به خاطر ناتوانی شخص مصرف کننده در حفظ نظم و و کنترل خود ممکن است از هم گسیخته شوند.

۳. مشکلات مالی

اعتیاد به هروئین همیشه بر وضعیت مالی تاثیر می‌گذارد چون درآمدشان دیگر کفاف اشتیاق‌شان به مصرف هروئین را نمی‌دهد و به همین خاطر اعضای خانواده و بستگان با کمبود بودجه مواجه می‌شوند.

۴. بیکاری

مصرف کنندگان هروئین در خطر اط دست دادن شغل قرار دارند و بعدا هم دیگر نخواهند توانست شغل مناسبی پیدا کنند چرا که اکثر کارفرمایان قبل از استخدام کارکنان از آن‌ها تست اعتیاد می‌گیرند.

۳. کراک

کراک یکی از مشتقات کوکائین است. کراک در واقع نام چیزی است که بعد از پالایش کوکائین و افزودن آمونیاک یا جوش شیرین برای تقویت آن و شکل‌گیری بلورهای سنگی به وجود می‌آید. محبوبیت کراک به خاطر لذتی است که برای مصرف کنندگان مواد مخدر به وجود می‌آورد؛‌ یعنی کسانی که به دنبال یک ماده‌ی مخدر سریع‌التحریک، فوق‌العاده قوی، و ارزان هستند.

علت نام‌گذاری کراک صدایی است که هنگام گرم کردن بلورها در اثر تبخیر آب ایجاد می‌شود. تفاوت کراک با کوکائین از نظر شیمیایی در آن است که برای تهیه‌ی کوکائین به شکلی که قابل تزریق باشد، لازم است که آن را با اسید کلریدریک خنثی کنند. کراک در واقع فرم خنثی‌نشده ی کوکائین است.

کراک

کراک کوکائین محرکی بسیار قوی است که می‌تواند نشئگی سریع و شعف‌آوری به همراه داشته باشد.

این ماده با تسریع فرایندهای فیزیکی و ذهنی مختلف بر بدن تاثیر می‌گذارد و هدفش افزایش تمرکز، هوشیاری، و تقویت انرژی است. راه‌های مختلفی برای استعمال کراک کوکائین وجود دارد که عبارتند از: استعمال دود، از طریق بینی (اسنیف)، و تزریق.

بیشتر از طریق پایپ آبی یا پایپ دستی آن را دود می‌کنند و اثری آنی و شدید دارد چون به سرعت در جریان خون موجود در ریه‌ها جذب می‌شود و سریعتر به کل بدن و مغز منتقل می‌شود.

روش تزریق و اسنیف کردن کمتر رواج دارند. طبق گزارش‌ها ترکیب کراک کوکائین و ماریجوانا، هروئین و سایر مواد مخدر و روانگردان اثرات شدیدتری علاوه بر عوارض و اثرات مصرف خود کراک کوکائین به تنهایی، ایجاد می‌کند. کوکائین به شدت تحریک کننده است؛ اما، کراک خطرناک‌ترین و پر ریسک‌ترین شکل از مواد مخدر محرک است.

اثرات مصرف کراک

مصرف کراک کوکائین هم اثرات کوتاه مدت دارد و هم اثرات بلند مدت و بر مغز نیز تاثیر می‌گذارد.

اثرات کوتاه مدت مصرف کراک

وقتی بخار کراک کوکائین به داخل ریه‌ها استنشاق می‌شود، اثرات آن بلافاصله احساس می‌شود و به مدت ۵-۱۵ دقیقه طول می‌کشد. وقتی این احساسات فروکش کرد، مصرف کننده‌ها میل به مصرف بیشتر و دوباره‌ی آن پیدا می‌کنند که این می‌توانند به وابستگی آن‌ها بعد از مصرف اولیه منجر شود. در ادامه رایج‌ترین اثرات کوتاه مدت مصرف کراک ارائه می‌شوند که البته از شخصی به شخص دیگر ممکن است متفاوت باشند:

– گشادی مردمک چشم
– افزایش ضربان قلب
– شادمانی و شعف بسیار زیاد
– انسداد رگ‌های خونی
– بیش فعالی
– افزایش فشار خون
– کاهش اشتها
– پارانویا و اضطراب
– اشتیاق شدید به مصرف بیشتر
– افسردگی
– رفتار پرخاشگرانه
– مرگ ناگهانی – فقط یک بار مصرف یا اوردوز می‌تواند به مرگ منجر شود.

اثرات بلندمدت مصرف کراک

سوء مصرف مداوم کراک کوکائین می‌تواند به اثرات جانبی دراز مدت بسیاری بینجامد، که این اثرات به قرار زیر هستند:

– اعتیاد و مقاومت به مواد مخدر
– افسردگی شدید
– سکته
– تشنج مغزی
– روانپریشی یا پرتگویی
– اختلال رفتاری و پرخاشگری
– توهمات لمسی و شنیداری
– اختلال عملکرد جنسی مردان و زنان و همچنین آسیب‌ به قدرت تولید مثل و باروری
– رفتارهای پارانویایی
– نارسایی تنفسی
– ناباروری در مردان و زنان
– مرگ

اثرات کراک کوکائین بر مغز

کراک با تحریک سیستم عصب مرکزی بر مغز تاثیر می‌گذارد و در کار انتقال دهنده‌های عصبی مغز اختلال ایجاد می‌کند؛ باعث ترشح بیش از حد ماده‌ی شیمایی موجود در مغز به نام «دوپامین» می‌شود. این ماده‌ی شیمیایی مغز مسئول احساساتی مانند حرکت و لذت است، و وقتی کراک آن را تغییر می‌دهد، اثرات روانشناختی می‌توانند تشدید شوند. اشتیاق سریع مصرف کننده به استعمال دوباره‌ی کراک سیستم پاداش موجود در وضعیت شیمیایی مغز را تغییر می‌دهد و عملکرد بهینه‌ی توانایی شناختی را مختل می‌کند.

اثرات اجتماعی مصرف کراک

مصرف کراک نه تنها بر فرد مصرف کننده تاثیر می‌گذارد، بلکه خانواده و دوستانش نیز به نحوی در مخاطره قرار می‌گیرند. این اثرات شامل خشونت، سوء استفاده، جنایت، تصادف، بارداری‌های ناخواسته، بی‌قیدی جنسی، مشکلات مالی، طلاق، و … می‌شوند. دولت‌ها در سطوح مختلفی هر سال جهت قانونگذاری برای مصرف مواد مخدر و کنترل اعتیاد از طریق پیشگیری، پیگرد قانونی، معالجه، و زندان مبلغ هنگفتی را هزینه می‌کنند.

و اما چند مورد از اثرات اجتماعی مصرف کراک کوکائین که به خانواده، دوستان، و در مقیاس بزرگتر کل جامعه مربوط می‌شوند

۱. خشونت خانگی

در خانواده‌ای که یک نفر از اعضای آن درگیر مصرف کراک باشد ثبات خانوادگی به خطر می‌افتد چون مصرف کننده‌ها خشن و مستعد برافروختگی‌ها و خشم و غضب‌های گاه به گاه می‌شوند. وقتی علائم خماری ظاهر می‌شوند یا حتی در دوره‌ی مصرف کراک، اعضای خانواده، فرزندان، و همسران کانون توجه این خشم افسارگسیخته قرار می‌گیرند.

۲. مسائل و مشکلات مالی

چون مصرف کننده پول زیادی را صرف خرید کراک و تلذذ خود یا اضطرارش به خرید مواد مخدر می‌کند خانواده در معرض مشکلات مالی قرار می‌گیرد؛ و به همین خاطر اثرات بدی بر بودجه‌ی خانواده وارد خواهد آمد. در این مورد، اگر مصرف کننده‌ی کراک کوکائین دست بر غذا سرپرست خانواده باشد و هیچ کسی را نداشته باشد که از او حمایت کند، اشخاص وابسته به او رنج بیشتری خواهند برد.

۳. به دنیا آمدن کودکان معتاد

طبق مطالعات انجام شده بیش از ده هزار نوزاد در آمریکا به دنیا می‌آیند که در رحم مادر در معرض مصرف کراک قرار داشته‌اند. این نوزادان ممکن است در زایمان‌های زودرس به دنیا بیایند و همچنین در خطر علائم خماری هنگام تولید قرار بگیرند. این نوزادان ممکن است با مشکلات دیگری مانند اختلالات مادرزادی، عقب ماندگی ذهنی، نرخ بالای مرگ و میر زودرس در اولین ماه پس از تولد، آسیب مغزی، و سایر مشکلات مربوطه نیز مواجه شوند.

۴. فقدان مراقبت کافی

کودکان افراد معتاد به کراک از مراقبت و توجه کافی محرومند به خصوص اگر مصرف کننده زن باشد. این کودکان مجبور می‌شوند در پرورشگاه‌ها و مراکز مراقبت از کودکان تحت مراقبت قرار بگیرند، و این امر در گذر زمان به سرد شدن و از هم پاشیدن محیط‌های خانوادگی منجر می‌شود.

۵. بیکاری

معتادان به کراک کوکائین معمولا از بیکاری رنج می‌برند چون به لحاظ عملکرد برای کارفرماها فایده و امیتازی به همراه ندارند. مشخصه‌های افراد معتاد به کراک عبارتند از: فراموشکاری، کارایی پایین، تاخیر کاری، خشونت خانگی، انجام خطا و اشتباهات زیاد و … این عیوب باعث می‌شود که کارفرما عضر چنین کارمندانی را بخواهد و بعدا هم نتوانند شغل مناسبی پیدا کنند.

نتیجه گیری

از بین مواد مخدر و مواد روانگردان بسیاری که مطرح هستند، این مقاله تنها سه مورد را پوشش داده است: کوکائین، هروئین، و کراک کوکائین. نشان داده شده است که تمام این مواد مخدر اثرات کوتاه مدت و بلند مدت دارند و همچنین بر انتقال‌ دهنده‌های موجود در مغز تاثیر می‌گذارند که نتیجه‌ی آن اختلال در عملکرد مغز و ابتلا به بسیاری از اختلالات مغزی است.

خانواده و در کل جامعه نیز از جمله کسانی هستند که به خاطر زندگی بی قید و بند آدم‌های معتاد آسیب می‌بینند و رنج می‌کشند. با وجود این، حمایت‌ ها و درمان های خوبی برای کمک به شخص معتاد وجود دارد ؛ اگر به موقع دست به کار شویم و از فرصت موجود استفاده‌ی لازم را ببریم می‌توانیم در بازگرداندن جامعه و نسل خود به مسیر راست و درست نقش بسزایی ایفا کنیم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: intervenenow

۳ رایج ترین انواع مواد مخدر و روانگردان و اثرات و عوارض آن ها


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی