کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع عفونت واژن: ۷ مهمترین عفونت های واژن را بشناسید

سوزش، خارش، و بوی ناخوشایند تنها چند مورد از علائم شایع عفونت واژن هستند. اما درمان این مشکل به اختلال پیش‌آمده بستگی دارد، بنابراین مهم است انواع عفونت واژن را بشناسیم و بدانیم کدام نوع عفونت واژن در شما رخ داده‌است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۷ مهمترین عفونت های واژن را بشناسید.

انواع عفونت واژن

عفونت‌های واژن، یا واژینیت، بسیار شایع هستند – به حدی که بسیاری از زنان نوعی از عفونت واژن یا التهاب را در طول عمر خود تجربه می‌کنند.

گرگوری آر. مور متخصص جراحی زنان و زایمان و مدیر خدمات بهداشتی دانشگاه کنتاکی در لکسینگتون می‌گوید: “برای متخصصین زنان، واژینیت نوعی ترشح خارج‌شده از واژن است که ممکن است با خارش و سوزش و بو همراه باشد یا نباشد. ”

دکتر مور می‌گوید: بعضی از زنان به دلایلی که به طور کامل مشخص نیست، بیش‌تر از بقیه مستعد ابتلا به عفونت واژن هستند.

مطلب مرتبط: درمان بوی بد واژن: ۴۲ علت و درمان خانگی بوی بد واژن که سریع و عالی است

چه چیزی سبب به هم خوردن تعادل طبیعی واژن می‌شود

یک واژن سالم باکتری‌ها و مخمرهای زیادی دارد. با این حال، برخی چیزها می‌توانند تعادل آن را مختل کنند. عوامل برهم‌زننده‌ی تعادل واژن عبارتند از:

– دوش واژینال
– تغییر کردن سطح هورمون
– آنتی‌بیوتیک‌ها
– مقاربت از طریق واژن
– بارداری و تغذیه‌ی کودک با شیر مادر

انواع رایج عفونت واژن

بنا به گفته‌ی سینتیا کراوس، پزشک و استادیار بالینی جراحی زنان و زایمان، مدرسه‌ی پزشکی مونت سینا در شهر نیویورک سه نوع بسیار شایع عفونت واژن وجود دارد.

مطلب مرتبط: ۲۹ درمان خانگی سوزش و خارش واژن

انواع عفونت واژن ۱: عفونت قارچی

شایع‌ترین نوع واژینیت، نوعی عفونت قارچی است که توسط یکی از گونه‌های شناخته‌شده‌ی قارچ به نام کاندیدا رخ می‌دهد. کاندیدا به طور طبیعی در بدن شما از جمله در واژن به مقدار کمی وجود دارد و معمولا باعث بروز هیچ گونه آسیبی نمی‌شود.

هرچند، کاندیدا در یک محیط گرم، مرطوب، و بدون هوا می‌تواند زندگی کند و در چنین شرایطی می‌تواند به سرعت رشد کند و سبب بروز عفونت واژن شود. دکتر کراوس می‌گوید: “گونه‌های زیادی از قارچ یا کاندیدا وجود دارد – کاندیدا آلبیکانس شایع‌ترین نوع آن است.”

نشانه‌های عفونت واژن قارچی عبارتند از: خروج یک ترشح غلیظ و سفید که بعضی از زنان معتقدند شبیه به پنیر کوتاژ است. عفونت قارچی همچنین می‌تواند سبب خارش و قرمزی قسمت بیرونی واژن و واژن شود.

مطلب مرتبط: خشکی واژن: ۴۸ درمان خانگی خشکی واژن

۲. واژینوز باکتریایی

همراه با قارچ، باکتری “بی‌خطری” به نام لاکتوباسیلوس در واژن زندگی می‌کند. هنگامی که تعداد لاکتوباسیلوس‌ها کم می‌شود، ممکن است اختلالی به نام واژینوز باکتریایی (BV) ایجاد شود.

این‌که چرا سطح باکتری تغییر می‌کند،‌ هنوز مشخص نشده‌است اما ممکن است جای لاکتوباسیلوس طبیعی را سایر باکتری‌های ایجادکننده‌ی عفونت بگیرند. کراوس می‌گوید: “گاردنرلا باکتری است که در اغلب مواقع با واژینوز باکتریایی ارتباط دارد. عدم وجود لاکتوباسیلوس و رشد بیش از حد سایر باکتری‌ها است که علایم عفونت را ایجاد می‌کند.”

زنی که مبتلا به واژینوز باکتریایی باشد ممکن است ترشح غلیظ یا سفید رنگی داشته باشد که شل یا شفاف است. در اثر این عفونت احتمالا سوزش یا خارش توسط فرد تجربه نمی‌شود. بوی ماهی به ویژه در هنگام مقاربت، ممكن است قابل‌توجه باشد.

انواع عفونت واژن ۳: تریکومونیازیس

کراوس می‌گوید: “از سه مورد شایع‌ترین انوع عفونت‌های واژن، تریکومونیازیس واژینیت تنها عفونت منتقله از راه جنسی است.” این عامل عفونت که معمولا “ترکومونا” نامیده می‌شود، توسط یک انگل تک سلولی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود و از طريق مقاربت از طرف همسر به شریک زندگی وی منتقل می‌شود.

مطلب مرتبط: ۵۰ حقیقت شگفت انگیز در مورد واژن

علائم تریکوموناس واژینیت شبیه به سایر عفونت‌های واژن است: سوزش، تحریک، قرمزی و تورم قسمت‌های بیرونی واژن، همراه با یک ترشح زردرنگ، خاکستری یا سبز از واژن که احتمالا بوی ماهی می‌دهد. بعضی از زنان نیز در هنگام ادرار کردن درد دارند.

سایر عفونت ها و اختلالات واژن

دیگر عفونت‌های شایع واژن و علل خارش این ناحیه عبارتند از:

۴. کلامیدیا واژینیت

کلامیدیا یک بیماری منتقله از راه جنسی است که موجب التهاب واژن می‌شود. برخی از زنانی که  دچار کلامیدیا می‌شوند خروج نوعی ترشح را از واژن تجربه می‌کنند و برخی دیگر چنین چیزی را تجربه نخواهند کرد. یکی از شایع‌ترین علائم این عفونت خونریزی است، به ویژه پس از مقاربت. مور می‌گوید: “زنان فعال به لحاظ جنسی، تا سن ۲۶ سالگی باید به طور سالانه تست کلامیدیا را انجام بدهند زیرا این نوع عفونت معمولا بدون هیچ علامتی بروز می‌کند و به قدرت باروری زنان آسیب قابل‌توجهی وارد می‌کند.”

مطلب مرتبط: ۲۷ درمان خانگی و طبیعی برای تنگ کردن واژن

۵. واژینیت غیرعفونی

واژینیت غیرعفونی زمانی است که پوست به یک حساسیت‌زا مانند تامپون‌های معطر، صابون‌های عطری  یا نرم‌کننده‌های پارچه حساسیت نشان می‌دهد. این اختلال یک عفونت نیست و راه‌حل آن ساده است: مور می‌گوید: “خیلی ساده در معرض آن‌چه که برای‌تان حساسیت‌زا است، قرار نگیرید.”

انواع عفونت واژن ۶: وولوودینیا

این یکی اختلالی است که در اثر آن زنان بدون یک علت شناخته‌شده درد یا ناراحتی مزمن را در ناحیه‌ی فرج تجربه می‌کنند. علائم این اختلال شبیه به عفونت واژن است: سوزش، خارش، تورم، درد و التهاب. علائم ممکن است ثابت باشند یا گاه و بیگاه رخ بدهند.

۷. واژینوز ویروسی.

ویروس‌ها نیز می‌توانند عفونت واژن را ایجاد کنند. اکثر ویروس‌ها از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابند. مور می‌گوید: “ویروس هرپس سیمپلکس علت شایع بروز واژینوز ویروسی است.” علائم این عفونت عبارتند از درد در ناحیه‌ی تناسلی که ناشی از آسیب یا زخم است. اغلب اوقات می‌توانید زخم‌ها را در ناحیه تناسلی یا واژن مشاهده کنید، اما ممکن است آن‌ها قابل رویت نباشند و فقط در طی معاینه توسط متخصص زنان مشاهده شوند.

مطلب مرتبط: عفونت واژن: ۳۷ بهترین درمان خانگی عفونت واژن

درمان انواع عفونت واژن

همه‌ی این عفونت‌ها می‌توانند درمان شوند، اما مهم است بدانیم که کدام عفونت ناحیه‌ی واژن شما را درگیر کرده‌است و بعد بر اساس آن درمان مناسب تجویز خواهد شد.

کراوس می‌گوید: “در صورتی که اطمینان دارید عفونت شما ناشی از قارچ است، داروی قارچ به صورت بدون نسخه نیز به فروش می‌رسد. ” گاهی اوقات زنان فکر می‌کنند که عفونت قارچی دارند در حالی که مشکل از جای دیگری است. اگر داروهای بدون نسخه را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: everydayhealth

انواع عفونت واژن: ۷ مهمترین عفونت های واژن را بشناسید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی