کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع خواب: ۸ نوع خواب متفاوت که شاید آنها را تجربه کنید

ما انسان‌ها انواع خواب های گوناگون را تجربه می‌کنیم. همه این خواب‌ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در این مقاله نگاهی مختصر به هر یک از این انواع خواب می‌اندازیم. شما کدام یک از این خواب‌ها را تجربه می‌کنید؟

انواع خواب

انواع خواب

۱.خیال پردازی‌های خوشایند

تحقیقات نشان می‌دهند که همه ما انسان‌ها دوست داریم روزانه در حدود ۷۰ تا ۱۲۰ دقیقه به خیال پردازی‌های خوشایند بپردازیم. این خیال پردازی‌ها سطحی از هوشیاری بین خواب و بیداری است که در طی ساعت‌های بیداری ما وقتی به تصویرسازی‌های ذهنی خود اجازه می‌دهیم تا ما را به دنیای دیگری ببرند، رخ می‌دهد. در جریان این تجربه ذهن ما شروع به پرسه زدن می‌کند، سطح آگاهی ما کاهش می‌یابد و ما خود را در خیال، اوهام و ماجرایی که تصور کرده‌ایم گم می‌کنیم.

مطلب مرتبط: چگونه خواب خوب ببینیم: ۱۲ راه هیجان‌انگیز برای کنترل خواب و رویا

۲. رویاهای روشن و شفاف

رویای روشن و شفاف زمانی اتفاق می‌افتد که شما متوجه می‌شوید در حال خواب دیدن هستید و در همین لحظه است که با خودتان می‌گویید: “یک لحظه صبر کن! تو داری خواب می‌بینی! ” بیشتر افرادی که در حال دیدن رویایی روشن و شفاف هستند وقتی متوجه می‌شوند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، خودشان را از خواب بیدار می‌کنند. بعضی دیگر از افراد هم این مهارت را در خود پرورش داده‌اند که در رویای شفاف خود برای مدت بیشتری باقی بمانند. این گروه از خواب بینندگان به عضوی فعال در رویاهای خود تبدیل می‌شوند، در خواب‌های خود تصمیم هایی می‌گیرند و بدون اینکه بیدار شوند نتیجه خواب خود را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

۳. کابوس

کابوس خوابی آزاردهنده و ناخوشایند است که فرد در نتیجه تجربه کردن آن همراه با احساس نگرانی، اضطراب و ترس از خواب بیدار می‌شود. کابوس‌ها ممکن است پاسخی به ماجراها و ضربه‌های روحی دنیای واقعی باشند. نوع کابوسی که تجربه می‌کنیم در زیرمجموعه‌ای از “کابوس‌های استرسی پس از اختلال روانی قرار” می‌گیرد.

یکی دیگر از علت وقوع کابوس این است که ما از ماجرای بخصوصی در زندگی خود غافل شده‌ایم یا نمی‌خواهیم که آن را بپذیریم. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر افرادی که بطور مرتب کابوس می‌بینند دارای سابقه‌ای خانوادگی از مشکلات روانی، تجربیات ناخوشایندی از مصرف مواد مخدر، اقدام به خودکشی یا روابطی سخت و طاقت فرسا هستند.

کابوس در واقع نمادی از نوعی ترس است که باید آن را بپذیرید و با آن روبه‌رو شوید. این خواب نوعی هشدار و علامت خطر برای ذهن ناخودآگاه شما به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط: تعبیر خواب: تفسیر و معنی واقعی ۲۱۰ خواب که همه ما تا به حال دیده ایم

انواع خواب ۴: خواب‌های تکراری

خواب‌های تکراری خواب هایی هستند که با کمترین تغییری در ماجرا یا موضوع خواب به صورت تکرار شونده آنها را تجربه می‌کنیم. بعضی اوقات ممکن است خواب‌های تکرار شونده رویاهایی خوشایند باشند اما اغلب اوقات آنها چیزی بیش از یک کابوس نیستند. علت تکراری بودن این قبیل خواب‌ها این است که درگیری و چالشی که در خواب به تصویر کشیده می‌شود همچنان حل نشده باقی مانده است یا خواب بیننده همچنان این مسئله را انکار می‌کند. در صورتیکه راه‌حلی برای این مسئله پیدا کنید خواب‌های تکراری شما نیز متوقف خواهند شد.

۵. خواب‌های شفابخش

خواب‌های شفابخش حامل پیام هایی برای خواب بیننده هستند که با سلامتی او در ارتباط است. بسیاری از معبران و کارشناسان تعبیر خواب معتقد هستند که این گروه از خواب‌ها به ما کمک می‌کنند تا از یک بیماری خاص پیشگیری کنیم یا زمانی که بیمار هستیم در فرآیند شفا و بهبودی به ما کمک می‌کنند. بدن ما از طریق خواب با ما ارتباط برقرار می‌کند تا به این ترتیب حتی قبل از بروز علائم فیزیکی بیماری در جسم به ما هشدار بدهد که یک جای کار سلامتی ما می‌لنگد و بیماری در کمین مان است. این قبیل خواب‌ها به خواب بیننده هشدار می‌دهند که او باید به پزشک یا دندان پزشک مراجعه کند.

انواع خواب ۶: رویاهای پیشگویانه

رویاهای پیشگویانه یا خواب‌های الهام بخش یا معنوی خواب هایی هستند که ظاهرا چیزی را در آینده پیش‌بینی می‌کنند. یک نظریه منطقی برای توضیح این پدیده این است که ذهن خواب بیننده ما قادر است مشاهدات و واحدهای اطلاعاتی کوچک تری را که به طور طبیعی نادیده می‌گیریم و بی‌اهمیت می‌شماریم یا آنها را جدی نمی‌گیریم در کنار یکدیگر قرار بدهد. به عبارت دیگر، ذهن ناخودآگاه ما پیش از آنکه ما بصورت آگاهانه همان قطعات اطلاعاتی را در کنار هم قرار بدهیم به خوبی می‌داند که قرار است چه اتفاقی رخ بدهد.

مطلب مرتبط: انواع رایجترین و واقعی ترین تعبیر خواب های گوناگون

۷. خواب‌های راهنما

خواب‌های راهنما به شما کمک می‌کنند تا در بیداری راه‌حلی برای مشکلات خود پیدا کنید یا تصمیمی را بگیرید.

۸. خواب‌های حماسی

خواب‌های حماسی یا خواب‌های بزرگ خواب هایی آنچنان وسیع، قانع کننده، واضح و شفاف هستند که نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید. جزییات این خواب‌ها سالیان طولانی همراه شما باقی می‌مانند بطوریکه گویی شب گذشته این خواب را دیده اید. این خواب‌ها دارای زیبایی باشکوه و نمادهایی عرفانی و کهن الگویی هستند. وقتی این خواب را می‌بینید و از خواب بیدار می‌شوید، احساس می‌کنید که چیزی عمیق یا شگفت‌انگیز در مورد خودتان یا جهان هستی کشف کرده اید. این خواب به مثابه تجربه‌ای است که زندگی را متحول می‌کند.

شما کدام یک از این خواب‌ها را تجربه کرده اید؟ نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -فاطمه یحیی

منبع:facthacker

انواع خواب: ۸ نوع خواب متفاوت که شاید آنها را تجربه کنید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی