کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع ترشحات واژن: ۹ نوع ترشح واژن و دلیل آن که زنان باید بدانند

تقریبا هیچ کس دوست ندارد در مورد ترشحی که از واژن خارج می‌شود، صحبت کند – حتی اگر از آن دست آدم‌هایی هستید که در مورد همه‌ی اتفاقات پیش آمده برای‌تان صحبت می‌کنید، این کلمه احتمالا باعث می‌شود که کمی حالت چندش به شما دست بدهد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره انواع ترشحات واژن نکات مفیدی بدانید.

انواع ترشحات واژن

ترشحات واژن چیست؟

دکتر لکیشا ریچاردسون، مشاور کمپین پیشگیری از بارداری می‌گوید: “ترشح واژن، نوعی ترشح است که از ناحیه‌ی واژن خارج می‌شود.” خروج این مایعات در واقع راهی برای تمیز و سالم نگه داشتن واژن است، بنابراین زمانی که پای نگهداری و مراقبت از این ناحیه به میان می‌آید، لازم نیست کار زیادی انجام بدهید. به این معنا که نیازی به انجام دوش واژینال یا استفاده از محصولات زنانه‌ی طراحی شده برای شستن واژن وجود ندارد. بدن شما خودش این کار به طور طبیعی انجام می‌دهد و  استفاده از محصولات ممکن است منجر به عفونت شود.

با این وجود، خیلی خوب است اگر کلا هیچگونه از انواع ترشحات واژن را تجربه نکنید! میزان ترشح خارج شده از واژن شما بستگی به هورمون‌ها، میل جنسی شما و میزان فعالیت شما به لحاظ جنسی بستگی دارد. بنابراین، طبق نظر دکتر لیکیشا، بسته به این‌که مشغول پیشگیری از بارداری هستید یا «در صورتی که در طول روز تحریک می‌شوید، حتی اگر از نظر جنسی فعال نباشید، باز هم ممکن است حجم ترشح بیش‌تری داشته باشید یا واژن‌تان مرطوب‌تر باشد».

انواع ترشحات واژن

۱. شل و شفاف

دکتر لیکیشا می گوید: “ترشح خارج شده از واژن اگر آبکی یا شفاف باشد، طبیعی است، و اگر کمی حالت کدری داشته باشد، باز هم اشکالی ندارد. بسته به این‌که ترشح در چه زمانی از چرخه‌ی قاعدگی‌تان از واژن خارج می‌شود، ممکن است کمی غلیظ‌تر شود، اما نکته‌ی کلیدی این است که تا حد بسیار زیادی شفاف است. تا زمانی که نشانه‌های عجیب و غریب مانند خارش یا بوی بد در این ناحیه نداشته باشید، هیچ مشکلی وجود ندارد و خودتان را درگیر نکنید.

۲. ترشح چسبناکی که کش می‌آید

حدودا در روز چهاردهم چرخه‌ی قاعدگی ممكن است متوجه شوید ترشحی از واژن‌تان خارج می‌شود که قوام سفیده‌ی تخم‌مرغ را دارد. این نوع ترشح در واقع بخشی عادی از چرخه‌ی قاعدگی شما است اما در نهایت – به این معنی است که در دوره‌ی تخمک‌گذاری به سر می‌برید (این بافت لغزنده به اسپرم ها کمک می‌کند تا به گردن رحم برسند) بنابراین اگر شما از نظر جنسی فعال هستید، در این زمان خاص باید بیش از همیشه دقت به خرج بدهید.

انواع ترشحات واژن ۳: ترشح غلیظ‌‌تر از معمول

اگر شما نشانه‌های دیگری مانند بوی تند یا خارش یا ناراحتی در ناحیه‌ی واژن ندارید، احتمالا فقط ترشح کرمی مانند اواخر چرخه‌ی قاعدگی است. دکتر وایکف می‌گوید: “ترشح خارج شده از واژن معمولا در نیمه‌ی دوم چرخه‌ی قاعدگی ضخیم می‌شود.” اگر به نظر می‌رسد که همه چیز خوب است، استرس به خودتان راه ندهید.

۴. ترشح فوق‌العاده سنگین

طبیعی است که در اواخر چرخه‌ی قاعدگی، ترشح بیش‌تری را مشاهده کنید، و در صورتی که به صورت هورمونی در حال پیشگیری از بارداری هستید یا فعالیت جنسی زیادی دارید، ممکن است ترشحات خارج شده از واژن کمی سنگین‌تر باشند. اما چند دلیل دیگر برای وجود رطوبت بیش از حد وجود دارد – از جمله رخ دادن عفونت در این ناحیه، تامپون گیر کرده در واژن یا واکنش به یک صابون جدید. در صورت بروز مشکل، حتما جریان را به اطلاع پزشک‌تان برسانید.

۵. ترشح قهوه‌ای یا خونین

اگر تازه پریود بوده‌اید این احتمال وجود دارد که باقی‌مانده‌ی خون همراه با ترشح از واژن خارج می‌شود. اما اگر به طور تصادفی در اواسط ماه لکه‌بینی داشیتد، یا متوجه شدید که کمی خون در ترشحات واژن وجود دارد، و یا حتی اگر این ترشحات سبب بروز ناراحتی در شما شد، حتما با پزشک متخصص زنان صحبت کنید – او می‌تواند به شما در تشخیص مشکل احتمالی و علت ایجادکننده‌ی آن کمک کند. دکتر راس می‌گوید: “ترشحات قهوه‌ای رنگ یا همراه با خون از واژن ممکن است در اثر عفونت واژن، یک تامپون گیر کرده در این ناحیه، کیست تخمدان یا چیزی در داخل رحم مانند پولیپ باشد”. هیچ کدام از این‌ها آن‌قدر جدی نیستند که به خاطرشان دچار هراس شوید، اما در هر صورت باید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از شر مشکل پیش آمده خلاص شوید.

۶. ترشحات سفید دارای تکه‌های سفید

ترشح خارج شده از واژن که غلیظ و سفید است و نوعی بافت پنیرمانند درون آن دیده می‌شود، یک نشانه‌ی معمول عفونت قارچی است و زمانی رخ می‌دهد که سطح قارچ در واژن شما از حالت تعادل خارج شود. حتما جریان را با پزشک‌تان در میان بگذارید – مخصوصا در صورتی که علائم دیگر مانند خارش خفیف، تحریک و سوزش لبه‌های دهانه‌ی واژن یا درد در هنگام ادرار کردن داشته باشید. دنبال یک خبر خوب هستید؟ خوب بله! دکتر وایکوف می‌گوید: “عفونت‌های قارچی به راحتی درمان می‌شوند.”

انواع ترشحات واژن ۷: ترشحات زرد یا سبز

ترشح خارج شده از واژن می‌تواند در هنگام برخورد با هوا کمی تغییر رنگ بدهد، بنابراین اگر متوجه شدید که ترشح واژن روی لباس زیرتان زرد کم رنگ است، محتمل‌ترین توضیح قرار گرفتن آن در معرض هوا است. اما اگر این ترشح به رنگ زرد یا سبز پررنگ باشد، ممکن است به عفونت دچار شده باشید – حتی عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا گونوره. اگر ترشح خارج شده از واژن شما سبز رنگ است و بوی ماهی دارد، ممکن است به واژینوز باکتریایی مبتلا شده باشید، که مانند یک عفونت قارچی و زمانی که باکتری در واژن شما تعادل خود را از دست داده باشد، رخ می‌دهد. در هر صورت، پزشک متخصص زنان می‌تواند چند آزمایش سریع و بدون درد روی شما انجام دهد تا معلوم شود چه اتفاقاتی در این ناحیه در جریان است، و واژینوز باکتریایی به راحتی درمان می‌شود.

۸. ترشح خاکستری

دکتر وایکوف می‌گوید: “یک بوی تند ماهی همراه با ترشح خاکستری – سفید رقیق، یکی از علامت‌های شناخته‌شده‌ی عفونت باکتریایی است.” البته، هر بوی بدی ناشی از عفونت نیست – ممکن است بوی ایجاد شده در اثر چیزی باشد که همین امروز خوردید. با این حال در صورتی که بوی بدی از ناحیه‌ی واژن‌تان به مشام می‌رسد، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا احتمال وجود هر گونه مشکل جدی رد شود.

۹. عدم وجود ترشح

مشکلی نیست اگر هیچ ترشحی از واژن‌تان خارج نمی‌شود – شرایط بدن آدم‌ها با هم فرق دارد. دکتر راس می‌گوید: “تا زمانی که علائم غیر معمول دیگری را تجربه نکرده‌اید، عدم خروج ترشح از واژن شما کاملا طبیعی است.” و بله، خیلی راحت و بدون این‌که هر گونه نگرانی داشته باشید می‌توانید لباس سفید بپوشید. با این حال در صورتی که خشکی این ناحیه شما را ناراحت یا تحریک می‌کند، بد نیست به متخصص زنان مراجعه کنید و موضوع را با او در میان بگذارید.

بنابراین، نگران نباشید اگر لازم است دو بار در روز لباس زیرتان را عوض کنید چرا که این اوضاع کاملا طبیعی است. خواه شما از نظر جنسی فعال باشید و خواه نباشید، ترشح از واژن خارج می‌شود. فقط یادتان باشد که همیشه باید حواس‌تان به رنگ، بو، و علائم احتمالی دیگر باشد تا در صورت بروز مشکل به موقع آن را رفع کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: سونتین

انواع ترشحات واژن: ۹ نوع ترشح واژن و دلیل آن که زنان باید بدانند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی