کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع بازده سرمایه گذاری

انواع بازده سرمایه گذاری

انواع بازده سرمایه گذاری چیست ؟ بازده سرمایه گذاری یک اصطلاح عمومی است که به میزان خوب عمل‌کردنِ سرمایه‌گذاری در طول زمان اشاره می‌کند. روش‌های مختلف بسیاری برای نگریستن به بازده سرمایه گذاری وجود دارد، که به هر طریق، اگر بخواهید تصمیم بگیرید کدام سرمایه‌گذاری واقعا بهترین کار را انجام می‌دهد، می‌تواند گیج‌کننده باشد. پیش از آن‌که با ارقام ویژه‌ی بازده متحیر شوید، اطمینان حاصل کنید که می‌دانید مفهوم آن چیست تا بتوانید دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری‌تان را سیب به سیب قیاس کنید.

انواع بازده سرمایه گذاری

مؤلفه‌های بازده

وقتی روزنامه را ورق می‌زنید، تنها به دنبال این هستید که قیمت سهام بالا رفته یا پایین آمده‌است. در نتیجه، بسیاری از آدم‌ها قدرت سودهای تقسیمی را در تصویر بازده سرمایه گذاری نادید می‌گیرند. ببینید، وقتی یک شرکت سود تقسیمی را پرداخت می‌کند، بخشی از ارزش‌اش را به سهام‌داران‌اش منتقل می‌کند، در نتیجه قیمت سهام کم‌تر از چیزی است که در غیر این صورت می‌توانست باشد، یعنی اگر سود تقسیمی پرداخت نمی‌شد تمام ارزش در شرکت باقی می‌ماند. لذا، هنگامی‌که بازده کل را تصویر می‌کنید، هم تمام سودهای تقسیمی دریافتی را لحاظ کنید و هم افزایش در قیمت سهام را.

بازده ی کل

جمع بازده سرمایه گذاری میزان خوب عمل‌کردنِ سرمایه‌گذاری را در هر دوره‌ی مشخص‌شده‌ی زمانی در ارقام دلاری نشان می‌دهد.

برای مثال، می‌توانستید بازده ی کل  پرتفوی سهام تان را از یک ماه تا ۱۰ سال محاسبه کنید. فرض کنید در یک سهم ۵،۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اید، از وقتی مالک آن شدید ۲۰۰ دلار به‌صورت سودهای تقسیمی دریافت کرده‌اید، و اکنون به ۵،۵۰۰ دلار ارتقاء پیدا کرده‌است. بازده کلی‌تان ۷۰۰ دلار است – ۲۰۰ دلار به صورت سود تقسیمی و ۵۰۰ دلار بالا رفتن ارزش سهام.

بازده درصدی

اِشکالِ مطلع‌شدن از رقم بازده ی کل، فارغ از این که ۷۰۰ دلار است یا ۷،۰۰۰ دلار، این است که نمی‌دانید هر آدم چه‌قدر پول باید سرمایه‌گذاری کند تا بازده داشته باشد. برای مثال، حال آن‌که ۷،۰۰۰ دلار تأثیرگذارتر از ۷۰۰ دلار است، اگر دریابید ۷،۰۰۰ دلار بازده با ۵۰۰،۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری به‌دست آمده‌است در حالی‌که ۷۰۰ دلار بازده تنها با ۵،۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری حاصل شده است، سرمایه‌گذاری جلوه‌اش را از دست می‌دهد. لذا، ‌برای محاسبه‌ی اندازه‌ی سرمایه‌گذاری، می‌توانید درعوض از بازده ی درصدی استفاده کنید. بازده ی درصدی برابر است با بازده ی کلی تقسیم بر مبلغ سرمایه‌گذاری، ضرب‌ در ۱۰۰. برای مثال، یک بازده ۷۰۰ دلاری در ۵،۰۰۰ دلار به معنای یک بازده ی ۱۴ درصدی است.

متوسط بازده ی سالانه

متوسط بازده ی سالانه، بازده ی درصدی را یک گام فراتر می‌برد تا مدت حفظ سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرد، ولی محاسبات هم پیچیده‌تر می‌شوند. حتی یک بازده ی ۱۴ درصدی هم زیاد جالب نیست اگر به‌دست آوردن‌اش ۸ سال طول بکشد. به منظور محاسبه‌ی متوسط سود سالانه، عدد ۱ را به‌عنوان عدد قبل از اعشار به بازده درصدی اضافه کنید. سپس، آن عدد را به توان ’۱ تقسیم بر تعداد سال‌هایی که انباشته‌شدن‌اش طول کشیده‌است‘ برسانید. نهایتا، ۱ را از حاصل کم کنید و در ۱۰۰ ضرب کنید. برای مثال، اگر بازده ۱۴ درصدی ۵ سال به طول انجامیده‌است، ۱ را به ۰.۱۴ اضافه کنید تا به ۱.۱۴ برسید. سپس ۱.۱۴ را به توان یک پنج‌ام برسانید تا به ۱.۰۲۶۶ برسید. آن‌گاه ۱ را از آن کسر کنید و در ۱۰۰ ضرب کنید تایک بازده سالانه‌ی ۲.۶ درصدی نسبت به متوسط سرمایه‌گذاری  را به‌دست بیاورید.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: finance.zack

نویسنده: مارک کنن از شرکت دیمند مدیا

//بازده//

انواع بازده سرمایه گذاری چیست

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی