کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع بازاریابی B2B یا صنعتی: ۵ نکته مهم درباره رویکرد بازاریابی صنعتی

در مقاله قبلی گفتیم که بازاریابی B2B که گاهی تحت عنوان “بازاریابی کسب و کار” یا “بازاریابی صنعتی” نیز مورد اشاره قرار میگیرد، رویکردی است که بر اساس آن افراد یا سازمان ها محصولات یا خدماتی را به سایر شرکت ها یا سازمان ها ارائه نموده و بازاریابی می کنند. در این مورد مشتری به جای اینکه یک مشتری یا مصرف کننده شخصی باشد، یک سازمان است هرچند که محصولات، خدمات و راه حل هایی که خریداری می کنند ممکن است در برخی موارد مشابه یا حتی یکی باشند. اکنون در این مقاله انواع بازاریابی B2B را می شناسیم و نکات مهمی درباره رویکرد بازاریابی صنعتی بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

انواع بازاریابی B2B

در بازاریابی B2B تفاوت های واضحی بین بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک یا مشتریان دفترهای کوچک و شرکت های متوسط یا بزرگ وجود دارد. این تفاوت عبارت است از بازاریابی معامله محور برای کسب و کارهای کوچک و بازاریابی رابطه یا شرکت محور برای کسب و کارهای متوسط یا بزرگ. تفاوت های اصلی در انواع بازاریابی B2B در جدول زیر خلاصه شده اند. فاکتورهای بنیادین و هسته ایی  عبارتند از: نوع محصول یا راه حل موجود، که عموما دقیق تر بوده و به ایمنی بیشتری نیاز دارد؛ تعداد خریداران یا بخش های درگیر؛ و انگیزه های فرایند خرید.

مطلب مرتبط:بازاریابی B2B چیست: تفاوت بین بازاریابی صنعتی و B2C را بدانید

انواع بازاریابی B2B یا صنعتی

 بازاریابی کسب و کار به کسب و کار معامله محور SOHO / کسب و کارهای کوچک بازاریابی کسب و کار به کسب و کار رابطه محور تجارت های رو به رشد/ متوسط/ بزرگ
محصول محورروابط اعتماد محور
مقیاس بزرگ مخاطبین = کسب و کارهای کوچک (>4 میلیون در بریتانیا) مخاطبین کوچک و متمرکز (<100 هزارنفر در بریتانیا)
فرایند خرید ساده تر فرایندهای پیچیده تر
اندازه خرید کوچک؛ کمیت بیشتر اندازه بزرگ خرید و قرارداد
یک سهام دار در فرایند خریدفرایند خرید دارای سهام داران متعدد
تصمیمات خرید احساسیتصمیمات خرید تا حدی احساسی + منطقی
سود در حال افزایش و زایا سرنخ های رو به رشد و زایا

رویکرد و سود رو به رشد

مطلب مرتبط:۱۰ فایده بازاریابی اینترنتی که باید بدانید

۵ نکته در مورد رویکرد کسب و کار به کسب و کار

آخرین تحقیقات در مورد خریداران B2B که توسط DemandGen Report Demandbase منتشر شده است نشان می دهد که دنیای بازاریابی B2B و B2C بیش از پیش پیچیده شده است. برخی از یافته های این تحقیق عبارتند از:

۱. ۵۳ درصد از خریداران می گویند که زمان شان برای خرید ۸۰ درصد افزایش یافته است و از این مقدار ۸۰ درصد می گویند که زمان بیشتری را صرف تحقیق می کنند و ۸۲  درصد می گویند که منابع بیشتری را مد نظر قرار می دهند.

مطلب مرتبط: ایده های بازاریابی چریکی: ۲۰۰ اسلحه برای بازاریابی چریکی

۲. ۴۳ درصد اظهار داشتند که تعداد افرادی که بخشی از کمیته خرید هستند افزایش یافته و از این مقدار ۴۸ درصد می گویند که یک تا سه نفر و ۳۵ درصد می گویند که چهار تا شش نفر در این کمیته حضور دارند.

۳. خریداران به نحو روزافزونی از اینترنت به عنوان منبع استفاده می کنند و ۵۳ درصد اظهار داشته اند که رسانه های اججتماعی در تصمیم خریدشان نقش داشته است.

مطلب مرتبط: ۲۰ سودآورترین ایده کسب و کارهای مرتبط با تبلیغات و بازاریابی

۴. ۵۲ درصد خریداران کسب و کار به کسب و کار اظهار داشته اند که پیش از تصمیم گیری برای خرید دو تا مطلب محتوایی و ۲۸ درصد اظهار داشته اند که پنج تا هفت مطلب محتوایی را مدنظر قرار داده اند.

۵. ۸۵ درصد اظهار داشته اند که فروشنده ایی با آگاهی در مورد صنعت خود می خواستند.

همه این آمارها به این حقیقت اشاره دارند که بازاریابان باید محورهای بازاریابی متفاوت را پذیرفته و پیام و محتوای شان برای مشتری را به نحو بهتری تنظیم کنند. بازاریابی بیش از پیش نقش چالش برانگیز تاثیر بر خریداران را بر عهده دارد و به این ترتیب وقتی مشتریان قصد خرید دارند، از پیش محصولات یا خدمات فروشندگان را مدنظر قرار داده اند.


ترجمه : تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

innovative b2b marketing

انواع بازاریابی B2B یا صنعتی: ۵ نکته مهم درباره رویکرد بازاریابی صنعتی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی