کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع استرس:۳ نوع استرس و ۵ راه مدیریت و مقابله با استرس

از انواع استرس و ماهیت آن چه می دانید؟ استرس واکنش بدن شما در برابر موقعیت‌های خاص است. این پدیده‌ کاملا فردی است، بنابراین چیزی که برای شما استرس‌زا است ممکن است برای شخص دیگری استرس‌زا نباشد. چند نوع استرس وجود دارد و همه‌ی آنها بد نیستند. استرس می‌تواند به شما کمک کند که در مواقع اضطراری سرعت عمل داشته باشید یا کمک‌تان کند کارهایتان را مطابق با ضرب‌العجل تعیین‌شده انجام دهید. در این نوشتار با ۳ نوع استرس و ۵ راه مدیریت و مقابله با استرس آشنا خواهید شد.

انواع استرس

استرس می‌تواند روی سلامت جسمی و روانی و رفتار شما تاثیر بگذارد. بدن شما با تولید مواد شیمیایی و هورمون‌ها در برابر استرس واکنش نشان می‌دهد تا کمک‌تان کند در برابر چالش پیش آمده قد علم کنید. ضربان قلب‌تان افزایش می‌یابد، مغزتان سریع‌تر عمل می‌کند، و یک انفجار ناگهانی انرژی دارید. این واکنش اساسی و طبیعی است و همان چیزی است که اجدادمان را از افتادن در دام شکارچیان گرسنه حفظ کرده‌است. اما استرس بیش از حد می‌تواند اثرات مضری داشته باشد. غیرممکن است که بتوانید استرس بد را به طور کامل از زندگی‌تان حذف کنید، اما می‌توانید یاد بگیرید که از آن دوری کنید و آن را کنترل کنید.

مطالب مرتبط: استرس محل کار : بیماری همه‌گیر قرن ۲۱‌ام

آیا همه انواع استرس ها بد هستند؟

همه نوع استرسی بد نیست. در واقع، یک نوع استرس هست که‌ حس‌های‌تان را قوی‌تر می‌کند، به شما کمک می‌کند از حوادث جلوگیری کنید، در مقابل خطرات غیرمنتظره قدرتمند باشید، یا در شرایط هرج و مرج خردمندانه رفتار کنید. این واکنش “جنگ یا گریز” است که بدن شما در زمان محدودیت و فشار به راه می‌اندازد.

اما استرس قرار است موقتی باشد. بدن‌ باید پس از پشت سر گذاشتن آن موقعیت خاص، به حالت طبیعی برگردد. ضربان قلب‌تان باید آهسته شود، ماهیچه‌های‌تان باید شل شوند و تنفس‌تان باید به حالت عادی برگردد.

فشارها و خواسته‌های زندگی مدرن ممکن است باعث شوند بدن‌تان برای یک دوره‌ی زمانی طولانی در یک حالت برانگیختگی قرار بگیرد، و پمپاژ خون از قلب‌تان با شدت انجام شود و رگ‌های خونی‌تان بیش از آن‌که بدن توانایی کنترل‌اش را داشته باشد، منقبض شوند. با گذشت زمان، این واکنش‌های فیزیولوژیکی می‌توانند عوارضی برای بدن‌تان داشته باشند.

انواع استرس

۱. استرس حاد

استرس حاد شایع‌ترین نوع استرس است. این نوع استرس، واکنش فوری بدن شما در برابر یک چالش، رویداد، یا ضرورت تازه است، و واکنش جنگ و گریز را به راه می‌اندازد. در نتیجه‌ی یک تصادف قریب‌الوقوع، مشاجره با یکی از اعضای خانواده، یا اشتباه پرهزینه‌ای در محل کار، بدن‌تان این پاسخ بیولوژیک را به جریان در می‌آورد.

استرس حاد همیشه منفی نیست. این نوع استرس را همچنین هنگامی که سوار ترن هوایی می‌شوید و یا زمانی که فردی در یک خانه‌ی خالی از سکنه جلوی شما می‌پرد، تجربه می‌کنید. ابتلا به این استرس‌ها نباید هیچ گونه تاثیر طولانی مدتی روی سلامتی‌تان داشته باشد. در واقع، تجربه‌ی این نوع استرس می‌تواند برای سلامتی شما مفید باشد، چرا که این شرایط استرس‌زا، بدن و مغز را تمرین می‌دهند که بهترین واکنش را در موقعیت‌های استرس‌زای آتی داشته باشد.

استرس حاد شدید مانند استرسی که به عنوان قربانی یک جرم یا وضعیت مرگ‌آور دارید، می‌تواند مشکلاتی برای سلامت روان‌تان ایجاد کند مانند اختلال استرسی پس از ضایعه‌ی روانی و یا بیماری اختلال استرس حاد.

۲. استرس حاد اپیزودیک

هنگامی که استرس حاد مکررا اتفاق می‌افتد، به آن استرس حاد اپیزودیک می‌گویند. افرادی که به نظر می‌رسد همیشه دچار بحران هستند معمولا به استرس حاد اپیزودیک مبتلا می‌شوند. آنها اغلب تندخو، تحریک‌پذیر، و مضطرب هستند. افرادی که بی‌خود و بی‌جهت نگران یا بدبین هستند معمولا جنبه‌ی منفی همه چیز را می‌بینند و احتمالا به استرس حاد اپیزودیک مبتلا می‌شوند.

در افراد مبتلا به استرس حاد اپیزودیک، اثرات منفی روی سلامتی دائمی هستند. تغییر دادن سبک زندگی ممکن است برای افراد مبتلا به این نوع استرس دشوار باشد، چرا که آنها استرس را به عنوان بخشی از زندگی‌شان می‌پذیرند.

مطالب مرتبط: ۲۷ پر استرس ترین شغل دنیا

۳. استرس مزمن

اگر استرس حاد حل نشود و کم‌کم افزایش بیابد یا هر بار مدت زیادی طول بکشد، تبدیل به استرس مزمن می‌شود. این استرس ماندگار است و از بین نمی‌رود. این نوع استرس میتواند در نتیجه‌ی چیزهایی باشد مثل:

۱. فقر

۲. خانواده‌ی نابسامان

۳. ازدواج ناموفق

۴. شغل نامناسب

استرس مزمن می‌تواند برای سلامتی‌تان مضر باشد، چرا که می‌تواند در بروز چندین بیماری جدی و یا خطرات سلامتی نقش داشته باشد، از جمله:

۱. بیماری قلبی

۲. سرطان

۳. بیماری‌های ریوی

۴. تصادف

۵. سیروز کبدی

۶. خودکشی

مطلب مرتبط: چگونگی تبدیل استرس به بهره وری

مدیریت استرس

استرس روی هر فرد تاثیر متفاوتی دارد. برخی از افراد ممکن است دچار سردرد یا دل درد بشوند، در حالی که سایرین ممکن است دچار بی‌خوابی شده و افسرده یا عصبانی شوند. افرادی که همیشه استرس دارند نیز ممکن است زیاد بیمار شوند. مدیریت استرس برای سالم ماندن مهم است.

غیر ممکن است که به طور کامل از شر استرس خلاص شوید. هدف از مدیریت استرس شناسایی عواملی است که به شما استرس می‌دهند، یعنی چیزهایی که مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند و یا بیش‌تر انرژی شما را می‌گیرند. با شناسایی آن‌ها، می‌توانید بر استرس منفی که آن چیزها ایجاد می‌کنند، غلبه کنید.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، برای مقابله با استرس موارد زیر را توصیه می‌کند:

۱. غذا ، ورزش ، و خواب

با خوردن غذای سالم، ورزش کردن، و داشتن خواب کافی از خودتان مراقبت کنید.

۲. حرف زدن

برای داشتن پشتیبان، با دیگران صحبت کنید، و مشکلات‌تان را با آنها درمیان بگذارید تا خالی شوید.

۳. معاشرت و ارتباطات

ارتباطات اجتماعی داشته باشید، چرا که منزوی شدن پس از یک اتفاق استرس‌زا آسان است.

۴. دوری از استرس

از هر چیزی که باعث ایجاد استرس در شما می‌شود دوری کنید و کمی استراحت کنید.

۵. ترک مواد مخدر و الکل

از مواد مخدر و الکل دوری کنید؛ شاید به نظر برسد که این دو در کوتاه مدت به مبارزه با استرس کمک می‌کنند، اما در واقع می‌توانند مشکلات بیشتری در دراز مدت ایجاد کنند.

خلاصه‌ی مطالب

استرس بخشی از زندگی است و همه‌ی انواع استرس بد نیستند. استرس چیزی است که به ما مکانیسم جنگ یا گریز را می‌دهد، کمک‌مان می‌کند به مدت طولانی‌تری زنده بمانیم. اما استرس بیش از حد، مضر است. انواع مختلفی از استرس وجود دارد، از حوادث جزئی که مدت زمان کمی طول می‌کشند، تا استرس مزمن یا بلند مدت که همیشگی هستند. استرس روی هر کسی به طور متفاوتی تاثیر می‌گذارد اما می‌تواند انواعی از مشکلات را برای سلامتی ایجاد کند. برای حفظ یک زندگی سالم و مطلوب، مدیریت استرس لازم و ضروری است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ سارا فیضی

منبع: هلث لاین

انواع استرس:۳ نوع استرس و ۵ راه مدیریت و مقابله با استرس


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی