کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع استرس:۷ نوع استرس و ۹ روش مقابله با استرس

انواع استرس هر روز ما را تحت تاثیر قرار می دهند و به نظر می‌رسد استرس جزء اجتناب‌ناپذیر دنیای پرسرعت و رقابتی امروز است. اما آیا واقعا همین‌طور است؟ اگر پاسخ شما هم مثبت است با ما در این مقاله همراه شوید تا از انواع استرس و ۹ روش مقابله با استرس برای شما بگوییم. استرس واکنش غریزی بدن به محرک‌های محیطی بیرونی، و نیز افکار و احساسات درونی یک فرد است. استرس نحوه‌ی واکنش شما به یک خطر درک‌شده است، مثل واکنش “جنگ و گریز”. اما شما تا حدودی روی تاثیری که استرس بر زندگی‌تان می‌گذارد، کنترل دارید.

 ۷ نوع استرس و ۹ روش مقابله با استرس

در ادامه با انواع استرس و ۹ روش مقابله با استرس آمده است:

انواع استرس : ۷ نوع استرس مختلف 

۱. استرس فیزیکی

تقلای شدید، کار یدی، کمبود خواب، سفر

۲. استرس شیمیایی

مواد مخدر، الکل، کافئین، نیکوتین، و آلاینده‌های محیطی از قبیل پاک‌کننده‌های شیمیایی و آفت‌کش‌ها

۳. استرس ذهنی

کمال‌طلبی، نگرانی، اضطراب، ساعات کار طولانی

۴. استرس هیجانی

خشم، احساس گناه، تنهایی، ناراحتی، ترس

۵. استرس غذایی

حساسیت غذایی، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی

۶. استرس حادثه‌ای

جراحت یا سوختگی، عمل جراحی، بیماری، عفونت، تب شدید

۷. استرس روحی روانی

روابط آشفته، فشار مالی یا حرفه‌ای، چالش‌هایی در رابطه با اهداف زندگی، همسویی روحی و حالت کلی شادی

مطلب مرتبط: انواع استرس‌ها : شما چه نوع استرسی دارید؟

۹ روش مقابله با استرس 

کارهای موثر (و خوشایند) زیادی هست که می‌توانید برای به حداقل رساندن و مهار استرس انجام دهید. در ادامه چند توصیه در این زمینه آمده‌است:

۱. تفریح بیش‌تری داشته‌باشید

از قبل برنامه‌ریزی کنید و فعالانه به پیگری فعالیت‌هایی بپردازید که از آنها لذت می‌برید و به شما کمک می‌کند آرام شوید.

۲. احساسات‌تان را ابراز کنید

هیجان‌ها باید به‌طور مرتب تخلیه شود و تکامل بیابد. هیجان‌های سرکوب‌شده و ابزارنشده منشأ درد و بیماری است.

۳. به اندازه‌ی کافی بخوابید

عادت خواب ضعیف توانایی بدن‌تان را برای استراحت، ترمیم و تجدید قوا دچار اختلال می‌کند. اگر برای خوابیدن مشکل دارید علت آن را بیابید و برای رفع آن کمک بگیرید!

۴. ورزش کنید

ورزش جسمانی مرتب یکی از بهترین شیوه‌ها برای از بین بردن تنش و انرژی گرفتن است. هم‌چنین ورزش به شما کمک می‌کند چشم‌انداز بهتری نسبت به زندگی داشته‌باشید و احساس کنید کنترل بیش‌تری روی شرایط‌تان دارید.

۵. تمرینات تمدد اعصاب کاربردی

تنفس، مراقبه، و تمرینات تصویرسازی به شما کمک می‌کند نگرانی‌های ذهنی را رها کنید و شما را قادر می‌سازد لحظات ارزشمند آسودگی و آرامش درونی را تجربه کنید.

من متعقد هستم این فضای آرام که هیچ اتفاقی در آن نمی‌افتد، جایی است که فرآیند ترمیم در آن آغاز می‌شود.

۶. روابط خوب ایجاد کنید

مهم است دوستان واقعی داشته‌باشید، کسانی که بتوانید به آنها اعتماد کنید و از شما حمایت کنند. کسانی که عاشق‌تان هستند و شما را می‌پذیرند، آدم‌هایی که به شما گوش می‌کنند و نصیحت‌تان می‌کنند، اما قضاوت نمی‌کنند دوستان حقیقی‌تان هستند. هم‌چنین این‌که برای فردی دیگر دوستی حقیقی باشید می‌تواند خیلی رضایت‌بخش باشد.

مطلب مرتبط: خلاص شدن از شر استرس به ۵ شیوه ارزان

۷. عشق و رابطه جنسی رضایت‌بخش را تجربه کنید

یک رابطه‌ی واقعی، که عاشقانه، پراحساس، و جنسی است می‌تواند استرس را به‌طور چشمگیری کاهش دهد. اگر یک همراه فهیم و پذیرنده داشته‌باشید تا جسم و ذهن سخت‌کوش‌تان را دریافت کند، این می‌تواند بهترین شیوه‌ی درمانی برای استرس باشد. با گفتن این، اگر درحال‌حاضر چنین رابطه‌ای در زندگی‌تان ندارید، از شیوه‌های درمانی دیگر استفاده کنید. اگر دچار کمبود نوازش هستید،

ماساژ گرفتن یا دیگر کارهای جسمانی شفابخش را در نظر داشته‌باشید (شما همیشه می‌توانید از یک دوست بخواهید دست و گردن‌تان را مالش دهد و در مقابل همین کار را برای او بکنید).

۸. ادراک‌ها و نگرش‌ها را تغییر دهید

وقتی ایده‌ها یا دیدگاه‌ها به شما کمکی نمی‌کند، عاقلانه است که آنها را بررسی کنید و طوری تغییرشان دهید که با شما مطابقت داشته‌باشد. مهم است یاد بگیرید که به اوضاع مختلف زندگی پاسخ بدهید و فقط واکنش نشان ندهید. این یک “توانایی پاسخگویی” حقیقی است. ناامید شدن، کینه به دل گرفتن، نقش قربانی را بازی کردن یا دیگری را مقصر دانستن به نفع سلامت‌تان نیست. هر وقت که می‌توانید، از کشمکش‌های کوچک کوتاه بیایید و تصویر بزرگ‌تر را در نظر داشته‌باشید.

چالش‌ها را به عنوان فرصتی برای رشد و یادگیری بنگرید. بسیاری از آدم‌ها پی برده‌اند که به کار بردن اصول معنوی در اوضاع دشوار زندگی هم مسیر را نشان می‌دهد و هم آرامش ذهن و قلب بیش‌تری فراهم می‌کند. اما چه یک شیوه‌ی معنوی باشد یا یوگای روزانه یا عادت نوشتن وقایع روزمره، هر کاری که لازم است انجام دهید تا عشق و احترام نسبت به خود و ارزش حقیقی خود را پیدا و تجربه کنید.

مطلب مرتبط: مهار استرس با ۱۵ روش علمی بر اساس گفته های دانشمندان

۹. رژیم غذایی مناسب داشته‌باشید

خوردن خوراکی‌های بی‌خاصیت که سرشار از قند یا پر از مواد شیمیایی و چربی‌های ناسالم است استرسی غیرضروری را به جسم شما تحمیل می‌کند، دستگاه ایمنی را تضعیف می‌کند، فشار زیادی به کبد وارد می‌کند، و بدن‌تان را وادار می‌کند برای حفظ توازن بیش از حد کار کند. اگر بخش زیادی از منابع جسمانی‌تان را صرف رسیدگی به پیامدهای خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های پراسترس کنید، برای مواقع ضروری چیزی باقی نمی‌ماند. از طرف دیگر خوردن خوراکی‌های مغذی دستگاه ایمنی بدن و سامانه‌های شفابخش را تقویت می‌کند، و به بدن شما کمک می‌کند از پس دیگر منابع استرس به خوبی بر بیایید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار _ مینا بنادکوکی

منبع: care2

 انواع استرس: ۷ نوع استرس و ۹ روش مقابله با استرس


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی