کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انقلاب خودرو‌های برقی در نروژ

نروژ به سرعت کشورهای دیگر را در مسابقه‌ی خودرو‌های برقی جا می‌گذارد.

خودروهای برقی

به نظر می‌رسد رمز آن تعیین مالیات‌های بالا برای وسایل نقلیه و پیشنهاد معافیت‌های سخاوت‌مندانه باشد.

براساس گزارشی که جمعه در نیویورک تایمز چاپ شد، این کشور واقع در شمال اروپا با معاف کردن خودروهای برقی از مالیات ثبت و ۲۵ درصد مالیات فروش، که بسته به وزن وسیله‌ی نقلیه و میزان انتشار آلاینده‌های سوخت فسیلی به‌طور متوسط بیش از ۱۲۰۰۰ دلار می‌شود،

به طرح بدیع جایگزین کردن ناوگان بنزینی با خودرو‌های برقی سرعت بخشیده‌است.

نروژ انتظار داشت ۵۰۰۰۰ وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی از ۲.۵ میلیون وسیله‌ی ثبت شده، تا ۲۰۱۷ برقی شوند. اما ماه گذشته علاوه بر ۸۰۰۰ خودروی هیبریدی بنزین-برق، تعداد خودورهای برقی به ۶۶۰۰۰ رسید.

چیزی که بیش از همه تاثیرگذار است چگونگی تامین نیروی این وسایل نقلیه‌ی برقی است: رودخانه‌های جاری. براساس داده‌های ۲۰۱۱ آژانس دولتی منابع آب نروژ و مدیریت انرژی، بالغ بر ۹۵درصد برق این کشور در نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌شود.

مطلب مرتبط: خودروهای فولکس واگن در ایران تولید می‌شوند

همان‌طور که دیوید جالی در تایمز نوشته‌است:

این باعث می‌شود نیروی برق نروژ تمیزتر و نسبتا ارزان‌تر باشد—که انگیزه‌ی بیش‌تر برای استفاده از خودروهای برقی  ایجاد می‌کند. (کشورهایی که بیش‌تر برق را از سوزاندن زغال‌سنگ تولید می‌کنند، نفع زیست‌محیطی چندانی از روی آوردن به خودرو‌های برقی نخواهدبرد.)

و همه‌ی این‌ها با وجود این است که نروژ از نظر سوخت فسیلی غنی است. این کشور—که عضو اتحادیه‌ی اروپا نیست و پول رایج خودش، کرون، را دارد—هفتمین تولیدکننده‌ی نفت و سومین صادرکننده‌ی گاز جهان است.

مشکل خودروهای برقی در امریکا این است که انرژی را از شبکه‌ای می‌گیرند که نیروی آن با سوزاندن سوخت فسیلی تامین می‌شود. این باعث افزایش میزان کربن می‌شود. هدف از اندیشیدن به خودروهای برقی کاهش انتشار جهانی آلاینده‌ها و مبارزه با تغییر آب و هوا است. این یک معضل است.

بر اساس گزارش اداره‌ی کل اطلاعات انرژی امریکا، برخلاف نروژ، سال گذشته تنها ۶درصد از برق امریکا در نیروگاه‌ها برق‌آبی تولید شد. زغال سنگ ۳۹درصد و گاز ۲۷درصد برق را تولید کرد.

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: الکساندر سی. کافمن

منبع: نیویورک تایمز


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی