کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انصراف قالیباف : ۱۲ واکنش مختلف به انصراف قالیباف از کاندیداتوری ریاست جمهوری

چند ساعتی از خبر انصراف قالیباف شهردار تهران از انتخابات ریاست جمهوری به نفع ابراهیم رییسی دیگر کاندیدای این انتخابات میگذرد و تمام رسانه ها به انتشار این خبر پرداخته اند اما با وجود انتشار بیانیه انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات؛ دبیر ستاد انتخابات کشور اعلام کرده است که هیچ یک از نامزدها رسما انصراف نداده اند . هم چنین عنوان شده است که  تاکنون درخواستی مبنی بر انصراف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از صحنه رقابت دریافت نشده و مباحث مطرح شده تنها در فضای رسانه ای است.

انصراف قالیباف

باید گفت براساس قانون هر کدام از نامزدها برای انصراف باید تصمیم خود را به صورت مکتوب به ستاد انتخابات کشور و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری اعلام کنند.

قالیباف که پیش‌تر بارها گفته بود که تا پایان رقابت‌ها در صحنه خواهد ماند و قبلا به فارس گفته بود که «نامزد انتخابات نشدم که کناره‌گیری کنم» امروز ۲۵ اردیبهشت و فقط ۴ روز مانده به انتخابات انصراف خود را اعلام کرد تا به این ترتیب رقابت اصلی انتخابات میان حسن روحانی و ابراهیم رئیسی شکل بگیرد.

یکی از اعضای ستاد قالیباف به خبرگزاری تسنیم گفت: «ایشان [رئیسی] بزرگوارانه اعلام آمادگی کرده بود که به‌نفع قالیباف کناره‌گیری کند اما در مجموع مصلحت به این صورت بود که آقای قالیباف کناره‌گیری کنند، با این حال نه آقای قالیباف از صحنه بیرون خواهد رفت و نه ستادهای ایشان تعطیل خواهد شد بلکه از همین لحظه تمام توان و انرژی خود را برای پیروزی سیدابراهیم رئیسی بر رئیس دولت ناتوان و ناکارآمد و اشرافی مصروف خواهند کرد.»

در نظرسنجی‌هایی که روزهای اخیر منتشر شد، قالیباف در موقعیتی پایین‌تر از رئیسی قرار داشت. سقوط موقعیت قالیباف به‌ویژه پس از مناظره سوم تلویزیونی نامزدها در روز جمعه (۲۲ ادریبهشت) نمایان‌تر بود.

قالیباف در بیانیه‌ای که بلافاصله پس از کناره‌گیری از رقابت‌ها انتشار داد گفت “با وجودِ داشتنِ برنامه‌ای دقیق و جامع برای حل مشکلات کشور”، “به‌منظور وحدت در جبهه انقلاب، تصمیمى اساسی و خطیر گرفته” است.

شهردار تهران در ادامه بیانیه خود نوشت: «از همه حامیان مردمى خویش در سراسر کشور مى‌خواهم که تمام ظرفیت و حمایت خود را براى موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسى و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند.»

برخی رسانه‌های ایران صبح روز دوشنبه (۲۵ اریبهشت) از “شوک انتخاباتی” در اردوی اصول‌گرایان خبر داده و نوشته بودند که اصولگراها تقریباً به وفاق رسیده‌اند که قالیباف و میرسلیم در دو سه روز آخر به نفع رییسی کنار بروند.

نظرسنجی‌های روزهای آغازین تبلیغات انتخاباتی، قالیباف را در جایگاه دوم پس از حسن روحانی نشان می‌داد و ابراهیم رئیسی در جایگاه سوم قرار داشت. اما موقعیت رئیسی به‌مرور  بهبود یافت و به جایگاه قالیباف نزدیک شد.

علاوه بر بهبود موقعیت رئیسی نسبت به قالیباف در نظرسنجی‌ها، قالیباف در هفته‌های اخیر نتوانست نظر مساعد بسیاری از چهره‌ها و نهادهای اصول‌گرا را به خود جلب کند و بیشتر آنها از ابراهیم رئیسی حمایت می‌کردند. مراجع تقلید اصول‌گرا و نهادهای سنتی اصول‌گرایان مانند جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه عملیه قم پشت سر رئیسی قرار گرفته‌اند.

نظرسنجی “ایپو” که یک روز پس از آخرین مناظره نامزدها انجام شده نشان می‌د‌هد که حسن روحانی با بیش از ۵۳ درصد آرا، هنوز فاصله خود را از دو رقیب اصلی حفظ کرده است

مطلب مرتبط:۶ ویژگی نامزد انتخابات که حتما قبل از مرگتان باید به او رای بدهید

دلایل انصراف قالیباف

در ادامه ۲ دلیل برای انصراف آقای محمد باقر قالیباف آمده است:

۱.برخی گمانه زنی ها درباره انصراف قالیباف حکایت از ریزش آرای او دارد که مجبور به انصرافش کرد. اما با توجه به اخباری که در فضای مجازی انتشار یافته است او با صدور بیانیه ای از هوادارانش درخواست کرده به ابراهیم رئیسی رای بدهند تا روحانی را به اولین رئیس جمهور چهارساله تبدیل کنند.

۲. تصمیم انصراف قالیباف به تبعیت از تصمیم شورای مرکزی “جمنا” در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت اعلام شد. خبرگزاری تسنیم نوشت: «در این جلسه با توجه به اعلام آمادگی هر دو کاندیدای جبهه انقلاب (سیدابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف) برای کناره‌گیری به‌نفع دیگری، نهایتاً محمدباقر قالیباف از رقابت‌های ریاست‌جمهوری اعلام کناره‌گیری و تأکید کرد که همه توان خود را برای پیروزی سیدابراهیم رئیسی بر “دولت ناکارآمد و ناتوان” به کار خواهد بست.»

۳. رفتار تهاجمی و ریسکی قالیباف در مناظره ها به ویژه در مناظره سوم و پاسخ ها و افشاگری های رقبا به ويژه افشای مساله لوله کردن دانشجویان توسط حسن روحانی دلیل اصلی کاهش محبوبیت و در نهایت عقب نشینی و انصراف قالیباف بوده است.

واکنش های مختلف به انصراف قالیباف

در این میان واکنش های مختلفی به انصراف قالیباف صورت گرفت که به ۱۰ مورد از آنها اشاره می کنیم:

۱. ابراهیم رئیسی : از آقای قالیباف تشکر می کنم. حرکت انقلابی انجام دادند. وضعیت کشور را بنده و آقای قالیباف می بینیم. شما می‌گویید از رکود عبور کرده ایم اما رکود رکورد زده است.

۲. اسحاق جهانگیری: اسحاق جهانگیری با انتشار پستی در اینستاگرام به این استعفا واکنش نشان داد. جهانگیری ۴۵ ثانیه از فیلم گفته‌های قالیباف در دومین مناظره تلویزیونی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: “بدون شرح”

در مناظره دوم قالیباف خطاب به جهانگیری گفت: «ای کاش خود شما اخلاق را رعایت می‌کردید. این از پدیده‌های عجیبی است که جنابعالی به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور نامزد شده‌اید. البته حق شهروندی شما هست، شما هم می‌گویید رقیب هستیم اما مردم باید قضاوت کنند. صداقت شما را مردم چند روز آینده مشخص خواهد شد که واقعا شما هستید یا نیستید. آمدن شما به عرصه انتخابات با توجه به پوششی بودن شما برای حمایت از روحانی وقت مردم را تلف می‌کند.»

۳. محمد هاشمی: قالیباف خودش را سوزاند. او رایی نداشت که با انصرافش به سبد رئیسی ریخته شود

۴. باهنر: تصمیم «قالیباف» با خلوص نیت بود؛ ستادهای قالیباف به صورت منسجم برای رئیسی کار کنند.قالیباف هم یک مدیر جهادی است و هم با انصراف خود، یک کار جهادی برای موفقیت نیروهای انقلاب کرد .

۵.حسام‌الدین آشنا: مشاور حسن روحانی، در واکنش به انصراف محمدباقر قالیباف از انتخابات، در کنایه‌ای در تلگرام نوشت: «شمع ریخته‌ای نذر امام زاده‌ای شد. آبروی رفته‌ای فدای آینده‌ای مبهم شد ولی معادله‌ای چند مجهولی حل شد. عمل انقلابی یعنی یا معاون اولی یا نایب تولیتی.»

۶. ابتکار: ابتکار در گفتگوبا رسانه ها درباره انصراف قالیباف بیان کرد قالیباف که اصرار داشت جهانگیری کاندیدای پوششی است، خودش پوششی بود. او جا را خالی کرد

۷. احمد توکلی: این اقدام آقای قالیباف نشانه عقلانیت و هدف‌گرایی بوده و در خور تجلیل است. امید است دولت جدیدی با انگیزه‌ها و رفتار متفاوت برای تغییر وضع موجود و به اراده مردم سر کار بیاید.

۸. عارف: عارف در واکنش به کناره گیری قالیباف گفت از اول هم مشخص بود قالیباف کنار می‌کشد و در زمان مشخص خودش هم وی کنار رفت

۹. مردم شیراز: مردم شیراز که در دیدار با ابراهیم رییسی به سر میبردند پس از شنیدن خبر انصراف در تشکر از قالیباف شعار سلام بر رئیسی درود بر قالیباف سر دادند

۱۰. نقوی حسینی: با ائتلاف رئیسی و قالیباف، شکست روحانی در دور اول حتمی است. قالیباف تأکید داشت هرکاری برای روی کار آمدن یک دولت حامی مردم می‌کند

۱۱. محمد جواد حق عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی : قبلا هم گفته بودم اگر آقای قالیباف کنار بکشد از او تشکر می کنم چرا که آرای وی به سمت جناب رییسی نخواهد رفت. بخش اعظمی از آرای قالیباف قطعا راهی سبد رای رییسی نخواهد شد بلکه به سمت روحانی خواهد رفت.

۱۲. غلامعلی حداد عادل: آقای قالیباف با انصراف خود به نفع آقای رئیسی نشان داد که در میدان سیاست نیز همچون میدان جنگ، یک ایثارگر و یک راه‌گشااست.


تحریریه سایت کسب و کار بازده

انصراف قالیباف : ۱۲ واکنش مختلف به انصراف قالیباف از کاندیداتوری ریاست جمهوری

دویچه وله


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی