کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ روش اندازه گیری هوش هیجانی

۷ روش اندازه گیری هوش هیجانیدر این نوشتار ۷ روش اندازه گیری هوش هیجانی به شما معرفی می‌شود. هوش هیجانی که اندازه‌ی آن را ای.کیو می‌نامند، اغلب با بهره‌ی‌هوشی یا آی.کیو مقایسه می‌شود. ولی تفاوت‌شان در چیست؟ آی.کیو توانایی عقلی یک فرد را اندازه می‌گیرد، درحالی‌که ای.کیو چگونگی مدیریت هیجانات را اندازه‌گیری می‌کند. چنان‌چه به دنبال چند روش اندازه گیری هوش هیجانی تان هستید با ما همراه شوید.

آیا تا‌به‌حال کسی را دیده‌اید که از هوش فوق‌العاده‌ای برخوردار است ولی در زمینه‌ی هیجانا هایکمبود دارد؟ در ادامه ۷ حوزه‌ای را خواهید یافت که بخشی از روند و روش اندازه گیری هوش هیجانی هستند. این‌ موارد بر مبنای پژوهش‌ها و به‌ترتیب تاریخ، از کتاب‌های کارشناسان هوش هیجانی، دنیل گلمان و تراویس بردبری، انتخاب شده‌اند.

۱. شما خودآگاهی دارید

طبق نظر بردبری، خودآگاهی، توانایی شما در درک هیجانات‌تان و آگاهی‌داشتن از آنها در هنگام وقوع‌شان است. این خودآگاهی برای این‌که بتوانید در یک موقعیت مشخص سریعا واکنش نشان بدهید و با آن موقعیت هماهنگ شوید حائز اهمیت است.

مطلب مرتبط: هوش هیجانی چیست ؟

۲. شما خویشتن‌دار هستید

کنترل هیجانات در هوش  هیجانی مهم است. شما باید بتوانید بر اساس موقعیت و نه بر اساس چگونگی احساس‌تان در آن لحظه، کنش و واکنش نشان بدهید. واکنش بر اساس چگونگی احساس‌تان می‌تواند عواقب نه‌چندان دلچسبی به همراه داشته باشد.

۳. شما هم‌دلی می‌کنید

پیش‌تر از خودآگاهی داشتن صحبت کردیم. خب، هم‌دل بودن، میزان آگاهی را یک پله بالاتر می‌برد. هم‌دلی همان آگاهی از احساساتِ دیگران است. شما این‌کار را با گوش‌دادن دقیق و تطبیق با نشانه‌های غیرکلامی اطرافیان‌تان انجام می‌دهید. این کار به شما فرصت می‌دهد رابطه‌ی نزدیک‌تری برقرار کنید و به آنها هم اجازه می‌دهد با شما بهتر ارتباط بگیرند.

۴. شما به گونه‌ای کارآمد تغییرات را مدیریت می‌کنید

تغییر، واقعیت ساده‌ای از زندگی است. این‌که چگونه در برابر تغییر واکنش نشان می‌دهید سنجشی برای ای.‌کیو شما است و می‌تواند شما را از همتایان‌تان جدا ‌کند. کسی که می‌تواند تغییر را درک کند، با آن هماهنگ ‌شود، به دیگران کمک ‌کند با آن هماهنگ شوند، و از کارش نتیجه‌ی مثبتی بگیرد، همان کسی است که دیگران درآینده وقتی قرار است تغییراتی رخ بدهد به او نگاه خواهند کرد. اگر شما یک مدیر هستید یا می‌خواهید مدیر باشید، برخورداری از این مهارت بسیار ضروری است.

مطلب مرتبط: ۸ ویژگی افراد با هوش هیجانی بالا

۵. در حسرت گذشته نمی‌مانید

اگر دارید برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌کنید، بعضی‌وقت‌ها با شکست‌هایی نیز روبه‌رو خواهید شد. این بخشی از بهای موفقیت است. هوش هیجانی و موفقیت آینده‌ی‌تان از طریق چگونگی واکنش‌تان به این شکست‌ها اندازه‌گیری خواهد شد. آیا برچسب شکست را بر پیشانی می‌چسبانید یا از آن شکست شروعی دوباره خواهید ساخت؛ و فردی باهوش‌تر و معتمد به‌نفس‌تر خواهید شد؟

۶. شما افکار خود را کنترل می‌کنید

پژوهش‌های بسیاری انجام شده است تا نشان بدهند ما واقعا با خودمان حرف می‌زنیم. چگونگی حرف زدن ما با خودمان یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری هوش هیجانی مان است. شما چگونه با خودتان حرف می‌زنید؟ آیا خودتان را سرزنش و شماتت می‌کنید یا کلماتی می‌گویید که شما را درجهتی مثبت به پیش‌روی ترغیب می‌کند؟ بخشی از موفقیت‌تان به چیزهایی برمی‌گردد که هر روز به خودتان می‌گویید. برای کنترل نحوه‌ی فکر کردن‌تان وقت بگذارید، و چون به هر‌حال با خودتان صحبت خواهید کرد، چرا کلماتی که به‌کار می‌برید کلماتی مثبت و انگیزه‌بخش نباشند؟

۷. شما توجه می‌کنید

در ۱۹۹۷، عبارت سلاح‌های کشتار جمعی توسط فیلمی کمدی با همین نام، برای نخستین بار به‌وجود آمد. امروزه، سلاح‌های کشتار جمعی شکل‌های مختلفی به خود گرفته است از جمله، پیامک‌ها، ایمیل‌ها، و رسانه‌های اجتماعی. شما چگونه این عوامل حواس‌پرتی را کنترل می‌کنید؟ آیا می‌توانید بدون آن‌که وسوسه شوید به گوشی‌همراه یا ایمیل‌تان نگاه کنید مدتی طولانی تمرکز داشته باشید؟ این که چه‌اندازه در توجه‌کردن کارآمد هستید عاملی است که هوش هیجانی تان و میزان کاری که هر روز می‌توانید انجام دهید را تعیین می‌کند. آن‌هایی که ای.کیو بالاتری دارند، چون اجازه نمی‌دهند عوامل حواس‌پرتی تمرکزشان را به‌هم بزند، موفق به انجام کارهای بیش‌تری می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۴ راه افزایش هوش هیجانی

نتیجه‌گیری

یاد گرفته‌اید هوش هیجانی چیست، چگونه اندازه‌گیری می‌شود، و چرا برای موفقیت‌تان مهم است. چه در مطالعه‌ی هوش هیجانی آدمی تازه‌کار باشیم چه یک آدم کارکشته، همه‌ی ما این قدرت و انتخاب را داریم که ای.کیو خود را پیوسته افزایش دهیم. امیدوارم از این درس‌ها بهره ببرید و آنها را در زندگی‌تان به‌کار ببندید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ کامروا ابراهیمی

منبع: لایف‌ هک

روش اندازه گیری هوش هیجانی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی