کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نکته جالب درباره انتظارات مردم از برندها در رسانه های اجتماعی

یک نظرسنجی که توسط سایت اسپراوت سوشال صورت گرفت نشان داد مردم اعتقاد دارند که کسب و کارها می‌توانند به متحد شدن آن‌ها کمک کنند. آیا برندها می‌توانند کاری را انجام دهند که ظاهراً دولت و رهبران سیاسی نمی‌توانند و از رسانه‌های اجتماعی برای تقویت روابط بین مردم و متحد کردن آن‌ها استفاده کنند؟ در این نوشتار با ما همراه باشید تا نکات جالبی درباره ۵ نکته جالب درباره انتظارات مردم از برندها در رسانه های اجتماعی را بخوانید.

انتظارات مردم از برندها در رسانه های اجتماعی

انتظارات مردم از برندها در رسانه های اجتماعی

گزارشی که اخیراً توسط وبسایت اسپراوت سوشال (Sprout Social) با عنوان “ایجاد ارتباط: آن‌چه مشتری از برندهای یک جامعه‌ی می‌خواهد” انجام شده، نشان می‌دهد که مردم انتظار زیادی از رسانه‌های اجتماعی به طور کلی و از برندها به طور خاص دارند.

۱. نقش برندها در تقویت روابط

اسپراوت سوشال بیش از ۱۰۰۰ مصرف‌کننده را مورد بررسی قرار داد تا تمایلات آن‌ها را برای ارتباط بیش‌تر با برندها و یکدیگر درک کند، و در عین حال متوجه شود که برندها چگونه می‌توانند با نقش داشتن در خلق این رابطه‌ها، سود ببرند.

ارائه‌دهنده‌ی راه‌حل‌های مدیریت رسانه‌های اجتماعی پی برد که از میان ۵ مصرف‌کننده، ۴ نفرشان معتقدند که مردم در جوامع امروز، بیش از گذشته دور از هم هستند، و از این تعداد ۶۸ درصد دولت و رهبران سیاسی را مقصر می‌دانند و ۵۵ درصد انگشت اشاره‌شان را به سمت رسانه‌های اجتماعی نشانه رفته‌اند.

با این حال، ۹۱ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند که رسانه‌های اجتماعی می‌توانند با موفقیت مردم را به هم متصل کنند، و از میان آن‌ها ۷۸ درصد اظهار داشتند که دوست دارند برندها نقش خود را برای نزدیک کردن مردم به هم انجام دهند و در رخ دادن این اتفاق تاثیرگذار باشند.

جیمی گیلپین، مدیر ارشد بازاریابی اسپراوت سوشال درباره‌ی نتایج این مطالعه گفت: “اگر به این فکر کنید که کجا هستیم، چنین نتایجی تعجب‌آور نخواهند بود. همه‌ی بازاریابان امروز یک نکته را خوب می‌دانند: قدرت به مصرف‌کنندگان تغییر مکان داده‌است. ما دیگر نمی‌توانیم پیامی را منتشر کنیم یا انتقال بدهیم و از مردم انتظار داشته باشیم که آن را باور کنند، آن‌ها واقعاً کنترل را در اختیار دارند. این وظیفه‌ی ما به عنوان آدم‌های مشغول در کسب و کار است که نه تنها نیازهای مشتریان را درک کنیم بلکه در برآورده کردن آن‌ها بکوشیم و حتی فراتر از آن برویم. مصرف‌کنندگان مسئولیت بیش‌تری را روی گردن برندها می‌گذارند و از آن‌ها توقع دارند که به ویژه در رسانه‌ّای اجتماعی شفافیت و صداقت داشته باشند. مردم از برندها بیش از سیاست‌مداران توقع دارند. ”

مطلب مرتبط: ۱۲ نکته طلایی برای حضور برند در شبکه های اجتماعی

۲. نقش برندها در اتحاد مردم

اسپراوت دریافت که ۶۲ درصد از پاسخ‌دهندگان معتقدند رسانه‌های اجتماعی می‌توانند آدم‌ها را با سوابق و باورهای متفاوت متحد کنند، در حالی که ۵۲ درصد از آن‌ّها می‌خواهند با آدم‌هایی متفاوت از آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

آن‌ها انتظار دارند برندها به آن‌ها در برقراری چنین ارتباطی کمک کنند: ۶۴ درصد می‌خواهند برندها با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، در حالی که ۴۹ درصد انتظار دارند که برندها به مردم در رسیدن به یک هدف مشترک کمک کنند.

چرا برندها؟ اسپراوت اظهار داشته که ۸۱ درصد از مصرف‌کنندگان معتقدند که برندها می‌توانند ارتباط‌دهندگان خوبی باشند زیرا محصولات و خدمات آن‌ها به طیف متنوعی از مشتریان دسترسی دارند، در حالی که ۵۸ درصد گفته‌اند پوشش قابل‌توجه رسانه‌ها و توجهی که از برندها دریافت می‌شود، می‌تواند به اتحاد آن‌ها کمک کند.

این احساسات و گرایشات مورد حمایت دو طرف است، زیرا اسپراوت دریافت که ۷۲ درصد از پاسخ‌دهندگان که به عنوان افرادی محافظه‌کار شناخته شدند و ۸۵ درصد که به عنوان لیبرال شناخته شدند، دوست دارند که با در ذهن داشتن این اهداف از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند.

۳. نقش برندها در فرهنگ

این برندها دقیقا در مورد چه چیزهایی باید محتوا ارسال کنند؟ به گفته‌ی اسپراوت، زمانی که برندها در مورد مسائل مرتبط با صنعتی که در آن فعالیت دارند، رویدادهای فرهنگی مطرح یا اخبار جدید صحبت می‌کنند، ۴۴ درصد از پاسخ‌دهندگان ارتباط بیش‌تری با برندها برقرار می‌کنند و ۴۰ درصد از آن‌ها با مطالب مرتبط با تازه‌ها و مباحث داغ دنیای صنعت نزدیکی بیش‌تری را با برندها احساس می‌کنند.

گیلپین می‌گوید: “من اعتقاد ندارم که فقط برای این‌که در رسانه‌ها حضور داشته باشید، مطلب و محتوا منتشر کنید. آن‌چه در این عرصه بیش از هر چیزی اهمیت دارد درک ارزش‌ها و اعتقادات‌، گوش دادن به مخاطب و درک این است که عقاید شرکت شما با مخاطبان‌تان همسو و هم‌جهت است.”

وی ادامه می‌دهد: بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به لحاظ سیاسی و اجتماعی اعتقادات محکمی ندارند و من فکر می‌کنم که چنین چیزی اشکالی هم ندارد. ما در آغاز این روند هستیم. آدم‌های بزرگ ریسک می‌کنند. اعتقاد من این است که در آینده قطعا نتایج مثبت زیادی را شاهد خواهیم بود. ”

۴. انتظارات مردم از برندها در رسانه ها

– ۴۶ درصد از مصرف‌کنندگان به طرح‌های نوآورانه‌ی برندها در سطح رسانه‌های اجتماعی علاقمند هستند.

– ۳۹ درصد دوست دارند ویژگی‌های کارمندان را ببینند.

– ۴۶ درصد، از برندها توقع دارند که محتوای اجتماعی تعاملی ایجاد کنند.

– ۳۷ درصد معتقدند که برندها باید محتوای تولید شده توسط کاربر را به اشتراک بگذارند.

– ۴۱ درصد احساس می‌کنند که برندها باید گروه‌های خصوصی ایجاد کنند، مانند کاری که پلتون (Peloton) در فیس بوک انجام داده‌است.

گیلپین می‌گوید: “مشاغل کوچک می‌توانند از شرایط کنونی سود ببرند زیرا رسانه‌های اجتماعی بازار را مردمی کرده‌اند. پیش از این تنها برندهای بزرگ‌تر می‌توانستند میلیون‌ها دلار برای کمپین‌ها خرج کنند.”

مطلب مرتبط: استراتژی بازاریابی محتوا: ۴ توصیه به برندها برای تولید محتوای مناسب

۵. برند و وفاداری

به گفته اسپراوت، ارتباط با این برندها وفاداری ایجاد می‌کند.

در کل ۵۳ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که وقتی ارزش‌های یک برند با ارزش‌های آن‌ها مطابقت دارد، احساس ارتباط بیش‌تری با آن برند دارند و ۵۱ درصد گفتند رابطه‌شان با یک برند زمانی شروع می‌شود که احساس می‌کنند آن برند آن‌ها و خواسته‌های‌شان را درک می‌کند.

زمانی که این ارتباطات برقرار شوند، ۵۷ درصد از مصرف‌کنندگان بیش‌تر برای این برندها هزینه می‌کنند، در حالی که ۷۶ درصد از مخاطبین، آن‌ها را در مقایسه با رقبا‌ی‌شان انتخاب می‌کنند. برعکس، هنگامی که مصرف‌کنندگان احساس نکنند که با برندها در ارتباط هستند، ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان می‌گویند که احتمال انتخاب آن برند برای‌شان کم‌تر است و ۶۱ درصد هم گفتند که برای آن برند کم‌تر هزینه خواهند کرد.

گیلپین می‌گوید، “اگر ما بتوانیم ارزش، دیدگاه و آن‌چه برای مخاطب مهم است را درک کنیم و این موارد با ما به عنوان یک برند همسو باشند – و در صورتی که بتوانید ارتباط لازم را برقرار کنید، قدرت را در جای درستی در دسترس‌تان دارید. (مصرف‌کنندگان) وفادارتر خواهند بود. خریدی که از شما دارند در مقایسه با رقبای‌تان بیش‌تر خواهد بود. و قطعا به دوستان و خانواده‌شان در مورد شما خواهند گفت.”

مصرف‌کنندگان به اسپراوت گفتند که کارکنان باید در این فرایند مشارکت داشته باشند و در تمام مسیر تا رسیدن به رتبه‌های بالا همراه باشند.

مطابق با اسپراوت: ۷۰٪ از پاسخ‌دهندگان زمانی احساس ارتباط بیش‌تری با برندها دارند که مدیر عامل‌های اجرایی آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی فعال باشند و ۷۲٪ نیز معتقد بودند زمانی که کارمندان یک برند اطلاعاتی را در مورد آن به اشتراک می‌گذارند، احساس نزدیکی بیش‌تری با آن حس می‌کنند.

تقریباً دو سوم (۶۵ درصد) از مصرف‌کنندگان اظهار داشتند که وقتی مدیر عامل یک برند به طور مرتب از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کند، احساس می‌شود افراد واقعی مشاغل را اداره می‌کنند.

۶. خواسته مصرف کنندگان

اسپراوت نکات خلاصه‌ی زیر را برای برندها به اشتراک گذاشته‌است:

* مردم، و نه فقط محصولات، بر مصرف‌کنندگان پیروز خواهند شد.

رسانه‌های اجتماعی سبب شده‌اند که برندها راحت‌تر از هر زمانی در مورد کالاها و خدمات خود برای گروه‌های بزرگی از مشتریان بالقوه صحبت کنند. اما مصرف‌کنندگان چیزی بیش از اطلاعات مربوط به محصول می‌خواهند؛ آن‌ها دوست دارند که درباره‌ی افرادی که برند مورد علاقه‌ی آن‌ها را تشکیل می‌دهند اطلاعات بیش‌تری کسب کنند. برندها برای تقویت ارتباط واقعی با مخاطب، باید فراتر از آن‌چه می‌فروشند فکر کنند و نیازها و خواسته‌های آدم‌هایی را که محصولات و خدمات آن‌ها را خریداری می‌کنند، در نظر داشته باشند.

* کارمندان بهترین حامیان یک برند هستند.

در حالی که برخی از برندها برای افزایش آگاهی به تاثیرگذاران تبدیل می‌شوند، برخی دیگر به دنبال سخنگوی جدید هستند. مصرف‌کنندگان از دیدن آدم‌های واقعی که به یک برند جان می‌دهند، لذت می‌برند و گزارش می‌دهند که بیش‌تر با برندهایی ارتباط دارند که کارمندانشان به عنوان حامی، در امور اجتماعی فعالیت می‌کنند. برندها باید استراتژی‌های حمایتی را برای تشویق مشارکت و ساده کردن به اشتراک‌گذاری محتوای تأیید شده در پروفایل‌های شخصی کارمندان در نظر بگیرند.

* وقت بگذارید تا به آن‌چه از سوی مردم به صورت آنلاین‍ گفته می‌شود گوش دهید.

یکی از سریع‌ترین راه‌های قطع ارتباط با مشتری، شرکت در مکالمه‌هایی است که از نظر آن‌ها بی‌ربط یا خسته‌کننده هستند. دقت کردن به آن‌چه در فضای اجتماعی جریان دارد، به برندها این امکان را می‌دهد تا محتوایی را که مردم مایل به خواندن آن‌ها هستند ایجاد کنند و هنگامی که احساس می‌کنند توجه مخاطبان‌شان رو به کاهش است، به موضوع متفاوتی بپردازند. نکته‌ی مهم این است که دلیلی را پیدا کنید که به خاطر آن مصرف‌کنندگان با یک برند در رسانه‌های اجتماعی درگیر شوند – و سرمایه‌گذاری روی موضوعات روز هم یکی دیگر از شیوه‌هایی است که باید از آن به نفع خودتان استفاده کنید.

*  برای متحد کردن آدم‌ها، زمینه‌ی مشترکی پیدا کنید.

مصرف‌کنندگان علی‌رغم تفاوت‌هایی که دارند از برندها می‌خواهند که از پلت‌فرم خود برای ارتباط دادن آدم‌ها و متحد کردن افراد از زمینه‌ها و دیدگاه‌های مختلف استفاده کنند. برندها می‌توانند از پلت‌فرم‌های اجتماعی خود برای ارتقاء آگاهی درباره‌ی موضوعات مهم استفاده کنند، از مردم دعوت کنند تا به مکالمه‌های معنادار و هدفمند بپیوندند و حتی اجتماعاتی بسازند که ارتباطات طولانی مدت را به صورت آنلاین و آفلاین ایجاد می‌کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: adweek

۵ نکته جالب درباره انتظارات مردم از برندها در رسانه های اجتماعی


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی