کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نکته درباره افزایش قدرت ذهن ، حافظه و هوش

ذهن ما، فارغ از سن و سال‌مان، گاه گاهی ما را لنگ خواهد گذاشت. چه در حال تلاش برای به یاد آوردن چیزی به سرعت باشیم، یا به یاد آوردن چیزی در دراز مدت، با لغزش حافظه یا کم حافظگی مواجه خواهیم شد. در این نوشتار ۵ نکته درباره افزایش قدرت ذهن ، حافظه و هوش آمده است که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

۵ نکته درباره افزایش قدرت ذهن ، حافظه و هوش

گاهی وقتی اطلاعات بیش از حدی را جذب می‌کنیم، دچار چیزی می‌شویم که به آن «اضافه بار حافظه» می‌گویند، و همین باعث می‌شود ذهن‌مان دچار نقصان شود، یا اینکه نتوانیم اطلاعات بیشتری را دریافت و درک کنیم. به همین خاطر است که معلم‌ها علیه شتابزده مطالعه کردن در دقایق آخر برای امتحان موضع می‌گیرند و هشدار می دهند!

پس چطور قدرت ذهن را افزایش، حافظه را بهبود ببخشیم و باهوش‌تر شویم؟ ظرف یک دقیقه این راز را برای‌تان برملا خواهم کرد.

افزایش قدرت ذهن ، حافظه و هوش

۱. حقیقت ناخوشایند درباره‌ی مغز انسان

اگر به دنبال راههایی برای افزایش قدرت ذهن هستید شاید بد نباشد مطلب زیر را بدانید:

حقیقت این است که؛ ذهن‌ ما انسان‌ها هرگز برای حفظ کردن، ذخیره سازی و یادآوری هزاران هزار اطلاعات ساخته نشده است.

اگر به عصر حجر بر گردیم، ذهن‌مان برای پردازش محیط اطراف‌مان طراحی شده است و برای پیش بینی و انتظار خطر در اطراف‌مان. در آن زمان همه چیز به بقا مربوط می‌شد: شکار کردن برای خوراک، یافتن پناهگاه و امنیت داشتن در برابر خطر و آسیب.

در گذر زمان با پیشرفت‌ها و اکتشافات صورت گرفته، مغزهای ما نیز توسعه پیدا کرد و به آنچه در اطراف‌مان بود خو گرفت. مقدار اطلاعاتی که در حال حاضر ما به آن دسترسی داریم در گذر سال ها به صورت تصاعدی افزایش یافته و رشد کرده است.

حالا و در عصر اطلاعات، هزینه‌ی به دست آوردن داده‌های تازه آن قدر پایین است که درست به فاصله‌ی نوک انگشتان‌تان از شما فاصله دارد – تا به انفجار اطلاعاتی بینجامد!

از آنجایی که ما توانایی دسترسی به اطلاعات را در اندک زمانی داریم، مقدار اطلاعاتی که مجبوریم پردازش کنیم مدام در حال افزایش است. همگام با پیشرفت فناوری، ماهم امروزه باید کارهای پیچیده‌تری انجام دهیم، که نیازمند آن است تا به سرعت اطلاعات را از ذهن‌مان بازیابی کنیم.

این روزها، مغزهای ما کمتر اندام‌های حفظ بقا به حساب می‌آیند و بیشتر ماشین‌های شناخت الگو هستند. آن‌ها امروزه ملزم هستند مقادیر زیادی از اطلاعات را پردازش کنند، تا تصمیم‌هایی گرفته شود، و بین هزاران اطلاعات مختلف ارتباط‌هایی برقرار شود.

۲. چالش جدید مغز

با این تغییر محدودیت‌های جدیدی به مغز‌های‌مان می‌آید. چون ظرفیت مغزمان را محدود کرده‌ایم، میزان اطلاعات آن قدر رشد می‌کند که هر چیزی بدون نگهداری جدی و منسجم فقط از ذهن‌مان می‌گذرد (اضافه بار اطلاعات)، و ما نمی‌توانیم بگوییم برای‌مان مفید است یا نه.

ما با یک تعداد بی‌سابقه‌ای از کارها روبرو هستیم که روزانه باید مدیریت‌شان کنیم و انجام بدهیم – که نتیجه‌ی آن اجبار به تقسیم انرژی ذهنی بین امور مختلف در یک لحظه است.

وقتی از به یاد سپردن، تصمیم گیری یا یادگیری مهارت جدید صحبت می‌شود، کدام یک برای‌تان ارزشمندتر است؟ کدام مهارت را ترجیح می‌دهید ایجاد کنید و بهبود ببخشید؟

مطلب مرتبط: ۵ تکنیک اثبات شده حفظ کردن سریع و استفاده بیشتر از حافظه

۳. چگونه مغزتان را ارتقاء بدهید

این همان جایی است که قصد دارم کمک‌تان کنم وضعیت مغزتان را ارتقاء و بهبود ببخشید. بله، درست است!

درست مثل یک مشاور یا منشی شخصی، قصد دارم نشان‌تان بدهم چطور می‌توانید قدرت مغزتان را تقویت کنید و به مغزتان کمک کنید بتواند تمام اطلاعاتی را که به ذهن شما روزانه وارد می‌شود بدون زحمت و تقلا مرتب و دسته بندی کند.

به این کمک بی نظیر «مغز دیجیتال» می‌گویند.

بر عکس مغز انسان‌ها، کامپیوترها در ذخیره سازی اطلاعات بی نظیر هستند. (به لطف پردازش ابری) آن‌ها قابل اعتماد، دقیق و به شدت مفصل و با جزئیات هستند.

از منظر محاسباتی، حافظه شامل سه عنصر کلیدی می‌شود:

۱. ضبط کردن – ذخیره‌ی اطلاعات

۲. سازماندهی – بایگانی کردن به شیوه‌ای منطقی

۳. یادآوری – به خاطر آوردن آن به وقت ضرورت

مثل یک کامپیوتر، داشتن مغز دیجیتال به همان روش کارساز خواهد بود چون این چارچوب حافظه نحوه‌ی جریان اطلاعات به داخل و خارج از مغز را هدایت و کنترل می‌کند.

۴. ایجاد فضا برای یادگیری و خلاقیت

بسیاری از آدم‌ها در عصر دیجیتال ذخیره‌ی اطلاعات را با یادگیری اشتباه می‌گیرند.

یادگیری نیازمند تکرارهای فاصله دار، به کار بستن مدل‌های آموزشی مختلف، و سپس به کار گیری آن مهارت‌ها است. در صورتی که ذخیره کردن یعنی اطلاعات را مثلا در یک «کتابخانه» نگهداری کنید.

وقتی به یک کتابخانه می‌ریود، کتابی را قرض می‌گیرید تا بخش اطلاعاتی مشخصی را از روی آن بیابید. وقتی کارتان تمام شد، آن را سر جایش می‌گذارید. مغز دیجیتال، به کتاب‌خانه‌ی علم ودانش شخصی شما تبدیل می‌شود.

حالا که مغزتان از اجبار به ذخیره‌ی اطلاعات رها شده است، می‌تواند بر جنبه‌های حیاتی‌تر مانند یادگیری، تصمیم گیری، حل مسئله و استخراج معنی از تمام اطلاعات ورودی تمرکز کند.

آیا اینکه کارها را بر یک مبنای روزانه انجام بدهید برای‌تان بسیار آسان‌تر نخواهد بود؟ چه چیزی به پیش پا افتادگی خریدهای خوار وبار باشد یا چیزی پیچیده مانند برنامه‌ریزی برای آنچه در پروژه‌ای که انجام می‌دهید نیاز دارید. مغز دیجیتال‌تان به شما کمک خواهد کرد بی زحمت و تقلا آن را سازماندهی کنید.

اینجا در بازده، ما به شما یاد خواهیم داد چگونه یک سیستم ثبت، سازماندهی و یادآوری اطلاعات بدون زحمت و دردسر به راه بیندازید. همچنین یاد می‌گیرید چطور عادتی ایجاد کنید که بر مغز دیجیتالی‌تان مثل طبیعت دوم، و همه به صورت مرحله به مرحله، تکیه داشته باشد.

مطلب مرتبط: ۱۵ بهترین روش تقویت حافظه و دوری از آلزایمر و فراموشی

۵. مغز دیجیتال برای همه (مهم نیست چند سال‌تان است)‌

مطمئن هستم بعضی از شما احتمالا سوال برای‌تان پیش آمده است که آیا این روش برای شما هم واقعا کار می‌کند. ممکن است در دهه‌ی ۵۰ یا ۶۰ سالگی زندگی‌تان حسابی سر حال باشید و دیجیتالی شدن چیزی نباشد که احساس علاقه و نیاز برای همگام شدن با آن داشته باشید.

خب، خبر خوش آنکه داشتن مغز دیجیتالی فقط منحصرا برای عصر هزاره یا نسل نوجوان نیست. لایه‌های بسیاری در مغز دیجیتال وجود دارد، و چیز جالب آن است که مرتبا با پیشرفت‌های جدید در عرصه‌ی فناوری به روز رسانی می‌شود.

پس خودتان می ‌توانید انتخاب کنید که چه مقدار از مغز دیجیتال را می‌خواهید در سبک زندگی کنونی‌تان جای بدهید و به کار ببندید. وقتی صحبت از اتخاذ و به کار گیری مغز دیجیتال می‌شود سن و سال هرگز مانع به حساب نمی‌آید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۵ نکته درباره افزایش قدرت ذهن ، حافظه و هوش


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی