کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ راه برای افزایش سریع اندورفین

اگر می خواهید چند راه شگفت انگیز و فوق العاده برای افزایش سریع اندورفین را به شما معرفی کنیم در این نوشتار با ما همراه شوید. همه‌ی ما راجع به اوج دونده‌ها شنیده‌ایم، احساس نیرومند هیجانی که وقتی واقعا سریع می‌دوید حس می‌کنید. مسئول این حس اندورفین‌ها هستند – مغزتان به صورت طبیعی این انتقال دهنده های عصبی را در پاسخ به درد یا تحرک شدید تولید می‌کند تا اثر آن‌ها را کاهش دهد و به طور کلی باعث شود احساس خارق‌العاده‌ای داشته باشید.

۱۶ راه برای افزایش سریع اندورفین

واقعا خارق‌العاده است. دکتر روانشناس الیزابت لومباردو، نویسنده کتاب یک توی شاد: نسخه‌ی نهایی شادی می‌گوید در واقع متخصصان اندورفین را به مواد مخدر تشبیه می‌کنند زیرا لذتی آنی را منتقل می‌کنند.

خبر خوب آن است که لازم نیست یک ماراتن را ببرید تا این نوع احساس اوج گرفتن را تجربه کنید. این تاکتیک‌ها را امتحان کنید تا بدن‌تان را به تولید بیش‌تر اندورفین ترغیب کنید.

در ادامه ۱۶ راه برای افزایش سریع اندورفین آمده است:

۱. شکلات.

بسته‌بندی‌اش را بازکنید، از آن لذت ببرید و این کار را تکرار کنید زیرا طبق برخی مطالعات، کاکائو حاوی مواد تقویت‌کننده‌ی خلق‌وخویی مثل فنتیلامین، ترکیب ارگانیکی که باعث افزایش سطح اندورفین بدن‌تان می‌شود، و تئوبرومین است، ماده‌ی شیمیایی که درد را سرکوب می‌کند تا بتوانید احساس خوشی بیش تری داشته باشید.

۲. خوراکی‌های خیلی محبوب‌تان را بخورید.

تحقیقات نشان می‌دهد شکلات تنها خوراکی نیست که می‌تواند باعث احساس سرخوشی شود. تمام خوراکی‌های خوش‌مزه باعث می‌شوند مغزتان اندورفین ترشح کند تا خلق‌تان بهبود یابد. سیب‌زمینی سرخ‌شده‌ها، سلام!

۳. ورزش کنید ـ نه فقط دویدن.

ورزش کردن سیستم شما را تحت فشار قرار می‌دهد، پس مغزتان برای مقابله با این فشار اندورفین پمپاژ می‌کند. لومباردو می‌گوید از آن‌جایی که هیج دو بدنی در پاسخ به محرک مقدار یکسانی اندورفین تولید نمی‌کند، راهی نیست که بتوان گفت دقیقا چه میزان ورزش لازم است تا احساس اوج با اندورفین را احساس کنید. برای آن‌که جایگاه شادی‌تان را بیابید، دفعه‌ی بعد که ورزش قدرتی یا هوازی انجام می‌دهید یک بررسی خلقی انجام دهید: هر پنج دقیقه، بر اساس مقیاسی از ۱ (اصلا خوشحال نیستم) تا ۱۰ (کاملا در اوج زندگی هستم) به احساسی که دارید فکر کنید. شدت را افزایش دهید تا وقتی که این عدد افزایش یابد.

۴. خنده‌ی واقعی در زندگی.

وقتی قهقهه می‌زنید، بدن‌تان اندورفین‌هایی ترشح می‌کند که آستانه‌ی دردتان را بالا می‌برد. پس آنقدر بخندید که دلتان درد بگیرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ روش افزایش دوپامین در مغز

۵. رابطه‌ی جنسی داشته باشید.

تعجبی ندارد که رابطه‌ی جنسی سیلی از اندورفین‌ها، بعلاوه‌ی ترکیبی از مواد شمیایی احساس خوب مغز، از جمله هورمون عشق یا اکسی‌توسین را آزاد کند که باعث می‌شود احساس گرما و خواب‌آلودگی کنید. لومباردو می‌گوید “رابطه‌ی جنسی درمان ارزانی است! ”

۶. آهنگ بسازید.

اگر اسپاتیفای برایتان شادی‌آور است، این را گوش کنید: وقتی به صورت فعال در خلق موسیقی شرکت می‌کنید مغرتان حتی اندورفین‌های بیش‌تری ترشح می‌کند. اگر موسیقیدانی تعلیم‌دیده‌ای به صورت کلاسیک نیستید (فقط حدس می‌زنم)، با آهنگ‌های محبوب‌تان ضرب بگیرید، زمزمه کنید، برقصید. کسی کارائوکه می‌خواد؟

۷. در یک کلاس فیتنس گروهی شرکت کنید.

یک مطالعه‌ی کوچک در بریتانیا دریافت ورزشکارانی که با هم پارو می‌زدند دوبرابر بیش‌تر از ورزشکارانی که به تنهایی پارو می‌زدند درد را تحمل می‌کردند (نشانه‌ی حضور اندورفین‌ها). ورزش با دیگران جریان اندورفین‌تان را بهبود می‌دهد.

مطلب مرتبط : ۱۲ عامل افزایش سروتونین(هورمون ضد افسردگی)

۸. فلفل تند بخورید.

حتی اگر عاشق مزه‌ی خوراکی‌های تند باشید، بدن‌تان گرما را حس می‌کند و مثل درد به آن پاسخ می‌دهد. بیا تو اندورفین!

۹. روی بالش‌تان همه‌جا اسطوخودوس اسپری کنید.

در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۲ در نشریه‌ی علوم مراقبتی منتشر شد، زنانی که پیش از کار گذاشتن آی‌یو‌دی عصاره‌ی اسطوخودوس استشمام کرده بودند، نسبت به زنانی که یک دارونما را استشمام کرده بودند، اضطراب کم‌تری را گزارش کردند. نویسندگان این مطالعه می‌گویند رایحه‌درمانی باعث می‌شود سلول‌های عصبی ترکیبی از انتقال‌دهنده‌های عصبی، از جمله (درست حدس زدید!) اندورفین منتشر کند.

مطلب مرتبط : ۱۰ راه افزایش اکسی توسین(هورمون عشق) در بدن

۱۰. طب سوزنی انجام دهید.

چرا یک آدم عاقل باید دلش بخواهد مدام با سوزن سوراخ شود؟ تحقیقات نشان می‌دهد این درد مستقیما پیغامی را به مغز می فرستد که برای درمان اندورفین‌ها را آزاد مي‌کند و افزایش سریع اندورفین اتفاق خوشایند بعدی است!

۱۱. جینسنگ

معروف است که جینسنگ مزایای فراوانی برای سلامتی ما دارد. در ابتدا مشخص شده بود که این ماده برای کمک به افرادی که بی‌رمق و خسته هستند، بیش از حد استرس دارند یا افرادی که پس از یک دوره‌ی طولانی مدت بیماری سعی دارند سلامتی خود را دوباره به دست بیاورند، بسیار مفید است. مشخص شده که این ماده علاوه بر این‌که به مقابله با سطح استرس کمک می‌کند و به ارگان‌ها کمک می‌کند که از استرس رها شوند، می‌تواند به افزایش مقدار اندورفین‌هایی که از مغز آزاد می‌شوند نیز کمک کند.

۱۲. آجیل بخورید.

هرچند دشوار است اما باور کنید که فقط سه عدد گردو در روز (گردوی برزیلی) به اندازه‌ی کافی سلنیوم به بدن شما می‌رساند. و سلنیوم  سبب افزایش دوپامین و آزاد شدن اندورفین می‌شود.

۱۳. کمی از وقت‌تان را به گردش در بیرون از خانه سپری کنید.

هرچه بیش‌تر در ‌خانه بمانید بیش‌تر دچار ملالت و تشویش می‌شوید. بیرون از خانه بودن به شما ویتامین D می‌دهد و همین به بدن کمک می‌کند که نوراپی‌نفرین، استیل‌ کولین و دوپامین تولید کند. شما احساس خوشبختی بیش‌تری خواهید داشت و می‌توانید به مدت طولانی‌تری متمرکز بمانید.

۱۴. ویتامین‌های گروه B را مصرف کنید.

دوز مناسب ویتامین B سلامت سیستم عصبی مرکزی شما را حفظ می‌کند و به بدن کمک می‌کند که نوراپی‌نفرین، سروتونین و دوپامین تولید کند. همه‌ی این‌ها انتقال‌دهنده‌های عصبی هستند که سبب می‌شوند همیشه احساس خوشحالی داشته باشید.

۱۵. درست نفس بکشید.

اگر هر روز برای عمیق نفس کشیدن وقت بگذارید، می‌توانید بدن‌تان را آرام کنید و به این ترتیب با ارسال اندورفین و متعادل کردن سیستم عصبی احساس خوبی خواهید داشت و در نهایت باعث افزایش سریع اندورفین در بدن‌تان شوید.

۱۶. استفاده از جملات تاکیدی مثبت

اگر شما تا به حال برای‌تان پیش آمده باشد که یک نقل قول را بخوانید و از خواندن آن حس خوبی به شما دست داده باشد، پس می‌دانید که جملات و عبارات تاکیدی مثبت واقعا تاثیرگذار هستند. ثابت شده‌است که جملات تاکیدی قادر به افزایش تعداد اندورفین در بدن شما هستند. حتی یک چیز ساده مانند بازتعریف کردن یک جمله‌ی خوب می‌تواند فورا خلق و خوی شما را بهبود دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی و سارا فیضی

منبع: cosmopolitan و naturalon

۱۶ راه برای افزایش سریع اندورفین


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی