کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ ترفند افزایش خودآگاهی در محل کار که برای همه موثر است

تغییر دادن گذشته غیرممکن است. آینده را هم که نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم. دقیقا همین‌جاست که خودآگاهی شروع می‌شود. خودآگاهی یعنی به‌جای آنکه نگران فردا باشیم یا در گذشته زندگی کنیم، بر لحظه‌ی حال و آنچه که اکنون رخ می‌دهد تمرکز کنیم. خودآگاهی ابزاری بسیار قدرتمند است؛ نه فقط به این خاطر که تمام روز در لحظه‌ی اکنون به سر ببریم بلکه به این دلیل که ما اغلب مواقع با انواع موقعیت‌های پراسترس روبه‌رو می‌شویم. بطور طبیعی استرس به معنای خطر است و بدن و ذهن ما می‌خواهد با آن بجنگد.

افزایش خودآگاهی در محل کار

بنابراین پاسخ طبیعی ما در برابر استرس از نوع ” جنگ یا گریز” است. بااین‌حال، همه‌ی ما خوب آگاهیم که اگر به جای جنگ یا گریز در موقعیت پراسترس آرامش‌ خود را حفظ کنیم و بااعتمادبه‌نفس با آن شرایط روبه‌رو شویم، سود بیشتری عایدمان می‌شود. حفظ آرامش در شرایط رویارویی با خطر مثلا به این معناست که آنچه در لحظه رخ می‌دهد را ارزیابی کنیم، فورا آن را قضاوت نکنیم یا واکنش احساسی در برابر آن نشان ندهیم.

خودآگاهی عبارت است از آگاه بودنِ لحظه- به- لحظه از افکار، احساسات، حواس بدنی و جسمی و محیط اطراف‌مان از دریچه‌ی چشم‌هایی آرام و پرورش‌یافته. در این مقاله ۴ ترفند واقعی را برای ارتقاء خودآگاهی به شما آموزش می‌دهیم. با استفاده از این ترفندها می‌توانید خودآگاهی را در محیط کارتان به کار ببرید.

افزایش خودآگاهی در محل کار

۱.نفس عمیق بکشید

آیا تابحال- مثلا وقتی استرس دارید یا عجله دارید- به صدای نفس‌های خودتان گوش داده‌اید؟ وقتی در رختخواب هستید و می‌خواهید بخوابید چطور؟ صدای نفس‌هایتان را شنیده‌اید؟ آیا متوجه تفاوتی شده‌اید؟ تنفس ما تاثیری قدرتمند بر چگونگی احساسات ما دارد. شواهد علمی نشان می‌دهند که رابطه‌ای مستقیم بین نفس کشیدن ما و سطح استرس‌مان وجود دارد. وقتی در موقعیتی پراسترس هستیم، سرعت جریان خون بالاتر می‌رود تا خون سریع‌تر به همه‌ی ماهیچه‌ها برسد و قادر باشیم در برابر استرس واکنش نشان بدهیم.

درنتیجه، تنفس ما هم سریع‌تر می‌شود. یک راه‌حل آسان برای روبه‌رو شدن با استرس استفاده از تکنیک تنفس ۸-۷-۴ است. نفس خود را ۴ ثانیه فرو بدهید( دم)، ۷ ثانیه نفس را نگه دارید و ۸ ثانیه نفس را بیرون بدهید( بازدم). این تکنیک را حداقل ۴ مرتبه تکرار کنید. می‌بینید که آرامش بیشتری به‌دست آورده‌اید. یکی از مزیت‌های این تمرین این است که شما می‌توانید آن را هر جایی به کار ببرید. بعلاوه، این تمرین وقت زیادی هم از شما نمی‌گیرد.

مطلب مرتبط: ۷ مهمترین تکنیک ارتباطی در محل کار که برای موفقیت لازم است

۲. صبور باشید

صبر کلید پیروزی است. این جمله‌ی من نیست. احتمالا، نخستین بار هم نیست که این جمله را شنیده‌اید. پدرومادرها از این جمله‌ی جهانی در موقعیت‌های بسیار زیادی استفاده می‌کنند. در اینستاگرام و صفحات اجتماعی هم هزاران هزار جمله‌ی درباره‌ی صبر و فواید آن می‌بینید. اما چطور می‌شود صبور باشیم؟ چطور می‌توانیم این مهارت که همه دم از آن می‌زنند را در خودمان پرورش بدهیم؟ با تمرین! یادتان بیاید چطور رانندگی کردن را یاد گرفتید( یا دوچرخه‌سواری را). اول کار برایتان سخت بود. به احتمال بسیار زیاد بعد از نخستین جلسه رانندگی بی‌خیال یاد گرفتن آن نشدید. صبوری کردید.

در محیط کار هم همین است؛ شما قادر نیستید تمام آنچه در آن‌جا اتفاق می‌افتد یا کسانی که با آنها کار می‌کنید یا چطور کار کردن دیگران را کنترل کنید. بنابراین، باید در تعامل با دیگران و البته با خودتان صبور باشید. صبوری کردن را فرآیندی در نظر بگیرید. دفعه‌ی بعد که مچ خودتان را به هنگام بی‌قراری و ناآرامی گرفتید، خودتان را از آن موقعیت پراسترس بیرون بکشید، بر کار دیگری تمرکز کنید یا کافی است که چند نفس عمیق بکشید( ترفند شماره‌ی ۱).

۳. مهربان باشید

خشم یک پاسخ طبیعی در برابر استرس است. برای برخی دیگر این پاسخ اضطراب و نگرانی است. وقتی نسبت به آنچه که در درون و در بیرون شما در جریان است خودآگاه‌تر می‌شوید، متوجه می‌شوید که مهربان بودن با خودتان و با دیگران بسیار موثر خواهد بود. مهربانی با خود و با دیگران نه تنها کار را برای شما راحت‌تر می‌کند بلکه زندگی را هم برای شما آسان‌تر می‌کند و به شکلی دیگر به سمت خودتان برمی‌گردد. به محض اینکه شروع کنید و با دیگران مهربان‌تر شوید، آنها مهربانی‌تان را به شما برمی‌گردانند. مراقب باشید که مهربانی را با نقطه ضعف اشتباه نگیرید. مهربانی یک نقطه‌ی قوت است. به این حالت فکر کنید: عصبانی شدن سر دیگری بسیار آسان‌تر از حفظ آرامش، مهربان بودن و دور کردن احساسات منفی و ناخوشایند است.

مطالعه‌ای نشان داده افرادی که در محیط کار با مهربانی با آنها رفتار شده است، در مقایسه با گروه کنترل، ۲۷۸% با همکاران خود مهربان‌تر و بخشنده‌تر بوده‌اند و به این‌ترتیب مهربانی دریافت شده را برگردانده بودند. ارین اوربان- استراتژیستی ماهر در رشد شغلی و عضو شورای کوچ‌های فوربز- یک مقاله‌ی کامل در خصوص مهربانی در محیط کار و مزایای آن نوشته است. اگر هنوز متقاعد نشده‌اید که مهربانی در محیط کار تا چه اندازه موثر است، نگاهی به آن مقاله بیندازید. من فقط این نکته را اضافه کنم که می‌توانید مهربانی را با تمرین کردن آن روی خودتان شروع کنید. دفعه‌ی بعد که چیزی درست از کار در نیامد و شما به خودتان سخت گرفتید، با خودتان مهربان باشید و زورتان را سر خودتان خالی نکنید. می‌بینید که این کار چه تاثیری روی شما و روی محیط کارتان( یا هر محیطی) دارد.

مطلب مرتبط: ورزش در محل کار: ۲۰ حرکت ورزشی که باید پشت میز انجام دهید

۴. رها کنید

مراقبه و خودآگاهی شدیدا به هم مرتبط هستند. اگر شما هم تابحال مراقبه را امتحان کرده باشید می‌دانید که بخشی از مراقبه به مشاهده‌ی افکارتان- و نه قضاوت کردن آن‌ها- و رها کردن افکار مربوط می‌باشد. رها کردن افکار مهارتی است که باید در تمام زندگی‌مان آن را تمرین کنیم و به کار ببندیم. اصلا به همین دلیل مهم‌تر است که تمرین رهاسازی افکار را از محیط کارمان شروع کنیم. بعضی وقت‌ها احساس می‌کنید گفت‌وگوی ذهنی زیادی دارید و چیزی مدام در سرتان می‌کوبد و تکرار می‌شود- مثلا کسی حرفی زده یا کاری کرده یا چیزی نوشته. یا شاید هم اصلا این گفت‌وگوی ذهنی چیزی باشد که ساخته و پرداخته‌ی ذهن خودتان است( شاید منتقد درونی شما بیش از اندازه بلند حرف می‌زند).

این گفت‌وگوی ذهنی هر چه که هست، یک گام به عقب برشد، از زاویه‌ی دیگری به آن نگاه بکنید، با کسی که به شما نزدیک است صحبت کنید و تصور کنید که آن فکر یا گفت‌وگوی ذهنی همچون پرنده‌ای پر می‌زند و می‌رود و از دید شما دور می‌شود. اجازه دهید آن فکر پرواز کند و برود تا بتوانید دوباره همه چیز را شفاف و واضح ببینید. در چنین موقعیت‌هایی بهتر است چند دقیقه‌ای محیط را ترک کنید، کمی قدم بزنید و چند نفس عمیق بکشید.

یادتان باشد رها کردن به مفهوم اهمیت ندادن نیست. رها کردن به این معناست که شما به چیزهای مهم اهمیت می‌دهید و چیزهایی که نمی‌توانید تغییر بدهید یا در لحظه‌ی حال در خدمت شما نیستند و نفعی برایتان ندارند را رها می‌کنید.

در هر جایی که تمرکز خود آن‌جا گذاشته‌اید، خودآگاه باشید. به یاد داشته باشید شما قادر نیستید رفتار یا گفتار دیگران را کنترل کنید. تنها چیزی که در کنترل شما قرار دارد واکنش و پاسخ شما در برابر آن رفتار یا گفتار است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده-  فاطمه یحیی

منبع: forbes

۴ ترفند افزایش خودآگاهی در محل کار که برای همه موثر است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی