کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ مهمترین عوامل موثر بر افزایش انگیزه تیمی و گروهی کارکنان

انگیزه دادن به تیم‌ها هرگز کار ساده‌ای نیست؛ حتی در زمان‌های خوب و مناسب، حفظ انگیزه می‌تواند کار دشواری باشد. یک سری به مجموعه کتاب‌های آمازون بزنید که درباره‌ی تشویق و انگیزه دادن به کارکنان است، آن وقت هزاران مطلب در این باره به دست خواهید آورد. به عنوان یک رهبر، حفظ و افزایش انگیزه تیمی و گروهی کارکنان در زمان‌های دشوار می‌تواند چالش برانگیز باشد. مسائلی که ممکن است در اوقات خوب دلخوری‌ها و رنجش‌های جزئی بوده باشند می‌توانند به مشکلاتی تبدیل شوند که بر انگیزه و بهره‌وری کل تیم تاثیر بگذارد.

مهمترین عوامل موثر بر افزایش انگیزه تیمی و گروهی کارکنان

در اینجا ۷ عامل موثر بر افزایش انگیزه تیمی و گروهی کارکنان و ۷ راه کنترل آن‌ها آشنا می‌شویم:

عوامل موثر بر افزایش انگیزه تیمی و گروهی

۱. ترس

ما پیشتر هم به این موضوع پرداختیم، شک و ترس دست در دست هم هستند. ترس کاملا طبیعی است، و اکثر اوقات جزو عواطف و احساسات خوب انسانی به شمار می‌آید. کار ترس آن است که در مواجهه با وضعیت‌های خطرناک ما را نجاب بدهد. ترس فقط زمانی به یک مشکل تبدیل می‌شود که مانع تصمیم گیری‌های سودمند ما بشود.

می‌توانیم تصور کنیم نیاکانمان را که وقتی با ببر تیز دندانی مواجه می‌شدند آن‌قدر از ترس فلج می‌شدند که خوراک آن حیوان می‌شدند. در جهان امروز، احتمال آنکه از ترس‌های درونی فلج بشوید بیشتر است تا ترس‌های بیرونی مانند ببر، اما دست کمی هم از آن ندارد.

این ترس‌های درونی به عنوان یک سری نگرانی قابل توجیه شروع می‌شوند. زمانه‌ و روزگار سخت شده است، عده‌ای اخراج می‌شوند، و ممکن است شما نفر بعدی باشید. اما، اغلب چون با ترس اتفاق می‌افتد، در ذهن رشد می‌کنند و اغراق می‌شوند. این وقتی است که ترس می‌تواند در انگیزه‌ی تیمی اختلال ایجاد کند و بر بهره‌وری اعضا تاثیر بگذارد.

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

به عنوان یک مدیر، بسیار مهم است که مدام با اعضای تیم‌تان در رابطه با شرکت و جایگاه‌شان در آن ارتباط برقرار کنید. حتی اگر به معنی آن باشد که اجازه دهید متوجه شوند قرار است جزو سری بعد تعدیل نیروها باشند.

اینکه به کارکنان بگویید چه جایگاهی دارند، حتی اگر خوب نباشد، برای انگیزه دادن از اینکه دچار شک و تردید باشند بهتر نتیجه می‌دهد. همچنین می‌تواند راهی عالی برای تشویق اعضای تیم به اقدام کردن باشد. به ویژه اگر بتوانید کاری کنید روی اهداف‌شان تمرکز کنند تا به آن‌ها دست پیدا کنند که به نگرش آن‌ها نسبت به شاغل ماندن کمک خواهد کرد.

مطلب مرتبط: ۷ راهبرد عالی برای ایجاد انگیزه در کارکنان هر کسب و کار

۲. اهداف نامشخص

در طول دوران خوشی، کارکنان ممکن است از این که فقط عقب بنشینند و کارهای‌شان را با فکر اینکه در کل چه تاثیری بر شرکت دارند، انجام بدهند خوشحال خواهند بود. در زمان‌های ناخوشی، وقتی از کارکنان‌تان می‌خواهید در وقت کمتر کار بیشتری انجام بدهند، مهم است که درک کنند چطور هر عضوی به موفقیت کل تیم می‌تواند کمک کند.

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

به عنوان یک رهبر، کار شما این است که اهداف مشخص و دست یافتنی برای گروه و همین طور افراد گروه تعیین کنید. این به ویژه در زمان‌های سختی اهمیت پیدا می‌کند، چون اغلب اولویت‌های سازمان تغییر می‌کند.

در دوران سخت اقتصادی، مخاطرات کسب و کاری و رشد و توسعه‌های جدید اغلب کم یا حذف می‌شوند تا بر «اصل» کسب و کار تمرکز شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است لازم باشد تمرکز تیم را به طور کامل تغییر دهید تا هم شغل خودتان و هم شغل‌ بقیه را نجات دهید.

اما باز هم می‌گوییم که ارتباط با اعضای تیم یک کلید است. آن‌ها را در جریان هر تغییر هدفی قرار دهید و درباره‌ی اینکه چه تاثیری بر نقش افراد در تیم می‌گذارد به آن‌ها توضیح دهید.

به عنوان یک رهبر، می‌توانید عملا انگیزه‌ی تیم‌تان را افزایش دهید اگر که هر کسی درک روشنی از اهداف و نقش‌ خودش در دسترسی به آن اهداف داشته باشد.

۳. کمبود استقلال

ممکن است منطقی به نظر برسد که در زمان‌ سختی‌ها، باید کنترل یا نظارت بیشتر و دقیق‌تری بر تیم‌تان داشته باشید، در نهایت فشار وارده برای آن است که نتایج خوبی به بار بیاید.

اما مطالعه پس از مطالعه به ما نشان داده است که کمبود مهارت‌های مربوط به استقلال درونی افراد و همین‌طور انگیزه‌ی کل تیم وجود دارد. در واقع، اختیار و استقلال بیشتر به تیم دادن یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید انگیزه و نتایج به دست آمده را بهبود ببخشید.

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

بر خلاف غرایز‌تان در زمینه‌ی کنترل عمل کنید. ریزمدیریت کردن قطعا انگیزه‌ی تیم را کاهش می‌دهد.

با ذکر این نکته، اختیار و خودمختاری دادن به تیم یا کارکنان‌تان به معنی آن نیست که می‌توانند هر کاری دوست دارند انجام بدهند.

به عنوان یک رهبر، باید چارچوب یا شرایط اصلی را که آن‌ها برای کار کردن نیاز دارند مشخص کنید. چیزهایی مثل چارچوب زمانی، محدودیت‌های مالی و کارایی محصول نهایی باید شرایط شناخته‌ شده‌ای برای تیم‌تان باشند. اما وقتی آن شرایط تعیین شدند، بگذارید تیم‌تان تصمیم بگیرد چطور به مشکلات حمله و بر آن‌ها غلبه کند. این امر اجازه می‌دهد خلاقیت آن‌ها شکوفا شود و حس غرور و مالکیت بر محصول نهایی ایجاد خواهد شد که به شدت انگیزه بخش است.

مطلب مرتبط:جملات انگیزشی: ۴۹ نقل قول الهام بخش برای انگیزه دادن به شما

۴. تغییر

انسان‌ها بنده‌ی عادت هستند، ما به یک برنامه‌ی روتین عادت می‌کنیم و حتی اگر انجام آن مفید و رضایت بخش هم نباشد همچنان پایبندش می‌مانیم. داشتن یک برنامه‌ی روتین احساس راحتی و امنیت زیادی برای سلامت ذهنی‌مان ایجاد می‌کند. به همین خاطر است که روانشناس‌ها اعلام می‌کنند تمام تغییرات ایجاد استرس می‌کنند.

حتی تغییرات خوب هم می‌توانند بسیار استرس زا باشند، مثلا فکر کردن به ازدواج، طلاق، بچه دار شدن یا ارتقاء گرفتن. هیچ چاره‌ای هم نیست، تغییر مخرب و استرس آفرین است.

حالا خودتان را در موقعیتی قرار دهید که صنعت‌تان دچار رکود شده است و اوضاع نیاز به تغییر دارد تا بتوانید بقای کسب و کارتان را حفظ کنید. برای کهنه‌کاران حوزه‌ی صنعت، راه‌های قدیمی انجام امور دیگر منسوخ شده‌اند و کلا یک سری مهارت جدید باید آموخت. برای کارکنان جدید، کاری که انجام می‌دهند ممکن است هیچ شبیه به شغلی نباشد که به خاطرش استخدام شده‌اند.

به طور خلاصه، برنامه‌های راحت قدیمی مختل شده اند و زنده نگه داشتن انگیزه‌ی تیم در این شرایط متغییر کار دشواری است.

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

هوشیار باشید و به دنبال نشانه‌ها بگردید. تغییر برای هر کسی سخت است، اما بعضی آدم‌ها نسبت به دیگران مقاوم‌تر هستند.

اگر متوجه شدید یکی از کارکنان‌تان حال و روز دشواری دارد، مهم است که به وضعیت‌ او بپردازید. اغلب، در زندگی شخصی افراد چالش‌هایی وجود دارد که به استرس آن‌ها می‌افزاید. در چنین مواردی، کاهش موقت بار کاری آن‌ها یا مرخصی‌های عصرگاهی بیشتر دادن به آن‌ها می‌تواند به کاهش استرس و افزایش انگیزه‌شان کمک کند.

برای هر کس دیگری، یک قاعده‌ی کلی خوب از این قرار است «هرچه اطلاعات بیشتری بتوانید به اشتراک بگذارید، بهتر». هیچ چیز بیشتر از کم دانشی انگیزه را نمی‌کشد و به شک و تردید دامن نمی‌زند.

۵. ابهام و سر درگمی در اهداف کوچک

ابهام و سردرگمی قاتل انگیزه است. برای آنکه هر تیمی بتواند عملکرد خوبی داشته باشد، تک تک اعضا باید درک درست و شفافی از سرانجام یا اهداف بلند مدت تیم داشته باشند. از آنجا به بعد، هر عضو تیم موظف به انجام کارهایی است که به تکمیل و دستیابی به آن هدف کمک می‌کند. به نوبه‌ی خود، هر فردی می‌تواند کارهایش را به مراحل فردی یا اهداف کوتاه مدتی تقسیم کند که با انجام هر یک نهایتا به آن کل واحد دست پیدا کنند.

اما وقتی هدف بلند مدت اصلی را تغییر می‌دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ حتی اگر همه هدف جدید را درک کنیم و بپذیرند، لازم است که درک روشنی از نقش جدیدشان در دستیابی به آن داشته باشند. می‌تواند شبیه شروع کردن شغلی جدید باشد بدون تمرین و راهنمایی از جانب یک مقام ارشد.

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

هر زمان ماموریت یا هدفی تغییر می‌کند، برای یک رهبر مهم است که برای هر عضو تیم یک نقش روشن در گروه تعیین کند. این باید شامل مسئولیت‌ها و همچنین انتظارات امور مختصه باشد.

بسته به افراد، ممکن است لازم باشد به آن‌ها کمک کنید امور و کارهایشان را به اهداف کوتاه مدت بر یک بستر زمانی مشخص تقسیم کنند. مادامی که تیم هدف جدیدش را درک کند و اعضا درک درستی مسئولیت‌های افراد در دستیابی به هدف داشته باشند، هیچ مشکلی در زمینه ابهام و سردرگمی وجود نخواهد داشت.

۶. شکست

در روزگار سختی، اینکه از نیروی کارمان بخواهیم کار بیشتری را با دستمزد کمتری انجام بدهند، مسئله‌ای درون خانوادگی است که به قلمرو کسب وکار ما مربوط می‌شود. اما نتیجه‌ی این کار می‌تواند شکست باشد. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، شکست کاری اینگونه تعریف می‌شود:

شکست یک سندرم مفهومی نشای از استرس مزمن محل کار است که به صورت موفقیت آمیزی مدیریت نشده است. از ویژگی‌های آن داشتن سه بعد است: ۱) احساس تخلیه انرژی یا خستگی بیش از حد؛ ۲) افزایش فاصله‌ی ذهنی از شغل، یا احساس منفی‌نگری یا بدبینی نسبت به شغل؛ و ۳) کاهش کارآمدی حرفه‌ای. شکست به ویژه به پدیده‌ای در بافتار شغلی اشاره می‌کند و نباید برای توصیف تجربه‌های سایر حوزه‌های زندگی به کار گرفته شود.

در گذر زمان، شکست باعث تباه شدن انگیزه‌، اخلاقیات و بهره‌وری تیم‌تان خواهد شد. علائم شکست کاری شامل موارد زیر می‌شوند:

– بدبین یا خرده‌گیر شدن در کار

– سر کار آمدن و مشکل داشتن برای شروع کار

– بی‌قرار و بی صبر شدن در رابطه با همکاران، مشتریان …

– کمبود انرژی برای بهره‌ور بودن مدام

– ناتوانی در تمرکز کردن

– کمبود رضایت از موفقیت‌ها.

– احساس سرخوردگی درباره‌ی شغل‌شان.

– استفاده از خوراک، دارو یا الکل برای داشتن احساس بهتر یا در واقع چیزی احساس نکردن

– دچار شدن به سردردها، معده دردها، یا مشکلات گوارشی یا سایر ناراحتی‌های جسمی

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

رهبران باید از این علائم آگاه باشند و اقدامات اصلاحی را به محض امکان انجام بدهند. برای کمک به پیشگیری یا رفع شکست‌ها یک سری کار می‌توانید انجام دهید من جمله:

– با اعضای تیم‌تان درباره‌ی بار کاری و استرس‌شان صحبت کنید. آیا هیچ فکری درباره‌ی نحوه‌ی انجام بهتر یا کارامدتر امور دارند؟ شاید آن گزارش هفتگی را که ارائه می‌دهند بتوان به یک گزارش دو هفته‌ای تبدیل کرد.

– استفاده از پاداش‌های غیر پولی را افزایش دهید.

– استفاده از پاداش‌های کم هزینه مانند دونات‌های صبحانه، خرید ناهار برای اعضای تیم و تعطیل کردن بعدازظهرهای جمعه‌ها.

۷. احساس قدردانی نشدن

در روزگار سختی، مدیران ارشد اغلب قید و بندها و فشار وارده بر کارکنان را بیشتر می‌کنند. و در حالی که آن را راهی برای کنترل هزینه‌ها و تمرکز بر مسائل اصلی می‌دانند، اما می‌تواند برای اکثر کارکنان دلسردکننده باشد.

در صورتی که مدیریت عادت داشته باشد نسبت به ایده‌ها و پیشنهادات کسانی که الان در «تنگنا» هستند بازتر و با استقبال بیشتری برخورد کند، آن وقت از بالا تصمیم‌های بیشتر و بیشتری به صورت یکجانبه گرفته خواهد شد. این خلاقیت را خاموش می‌سازد و کارکنان را به چرخ دنده‌های یک ماشین تبدیل می‌کند.

راهکار افزایش انگیزه تیمی و گروهی

پارامترها و دامنه‌ی تغییرات کاری پیش رو را در اسرع وقت با مدیریت در میان بگذارید. سپس، به آن‌ها اختیار تصمیم گیری را که دوست دارید بدهید.

ممکن است آن‌ها از کاهش بودجه‌ی ۲۰ درصدی خوشحال نباشند اما اگر به آن‌ها بگویید آن پول چگونه و در چه راهی تخصیص داده می‌شود شاید راحت‌تر بتوانند با این واقعیت تلخ کنار بیایند.

نتیجه گیری

انگیزه یک چیز فریبنده است، چیزی که به یک نفر انگیزه می‌دهد ممکن است برای دیگری انگیزه دهنده نباشد. اما، به عنوان یک مدیر یا رهبر، این کار شما است که تیم‌تان را به روشی مدیریت کنید که بهترین نتایج ممکن را تولید کند.

در روزگار سختی، چه شرایط بد به خاطر توسعه‌ی اقتصادی رخ داده باشد یا سوء اقدامات مدیریت، توانایی انگیزه دادن به تیم برای بقا حیاتی است.

ما درباره‌ی چالش‌ّهای انگیزه‌دهی به تیم در روزگار سختی و بعضی از راه‌های کنترل آن‌ها صحبت کردیم. اما وقتی بخواهید آن را خلاصه و مفید و مختصر بیان کنید در یک کلمه جای می‌گیرد: حفظ ارتباط.

داشتن ارتباط باز و روشن با تیم‌تان باعث شفاف‌سازی شرح شغل و نقش آن‌ها در شرکت می‌شود. این کار ترس و اضطراب ناشی از تغییرات اجتناب ناپذیر را که در طول آن اوقات رخ می‌دهد کم می‌کند. و نهایتا، به تیم اجازه می‌دهد درک روشنی از مسائلی که شرکت با آن‌ها روبرو است داشته باشد و همین طور برای غلبه بر آن‌ها نقشه بکشد و برنامه‌ریزی کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۷ مهمترین عوامل موثر بر افزایش انگیزه تیمی و گروهی کارکنان


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی