کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۷ راه افزایش انعطاف پذیری و در عین حال سرسخت بودن

آیا تا به حال دچار شکست شده‌اید، یا شرایط برای‌تان بسیار دشوار شده است؟ آیا تاکنون مرتکب اشتباه شده‌اید یا با مانعی برخورد کرده‌اید که در نتیجه‌ی آن، به پرخوری عصبی روی آورده باشید و مثلا به شکل افراطی، شروع به خوردن بستنی کنید؟ ولی شجاع باشید! شما در این مورد تنها نیستید. حتی بیانسه و آلبرت اینشتین نیز در طول زندگی‌شان لحظات دشواری را پشت سر گذاشته‌اند. ولی تفاوت میان آدم‌هایی که پس از تحمل شرایط دشوار، بار دیگر ایستاده‌اند و به حرکت خود ادامه داده‌اند، و آدم‌هایی که تحت تاثیر مشکلات کمر خم کرده‌اند، روشی است که آن‌ها برای واکنش به چنین اتفاقاتی انتخاب کرده‌اند. در ادامه این مقاله ۱۷ راه افزایش انعطاف پذیری و در عین حال سرسخت بودن را برای شما آورده ایم.

افزایش انعطاف پذیری

واژه‌ی “‌resiliency‌”‌ در این مقاله “‌انعطاف پذیری‌”‌ ترجمه شده است؛ طبق تعریف واژه‌نامه‌ی مریم وبستر، ‌resiliency‌ به معنی “‌توانایی بازیابی یا سازگار کردن خود با سختی‌ها یا تغییرات است.‌”‌ ولی خبر خوب این است که می‌توانید نحوه‌ی افزایش انعطاف پذیری و در عین حال سرسخت بودن را یاد بگیرید. آری! می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید مانند یک فنر، پس از سقوط، بار دیگر به سمت بالا بجهید یا خیر.

بنابراین، لازم نیست به جعبه‌ی بستنی متوسل شوید و بهتر است خودتان را برای مطالعه‌ی یک مطلب مفید و سازنده آماده کنید. در ادامه، به ۱۷ استراتژی برای تقویت و افزایش انعطاف پذیری اشاره می‌کنیم؛ این استراتژی‌ها کمک‌تان می‌کنند بر موانع و سختی‌های زندگی‌تان غلبه کنید.

روش های افزایش انعطاف پذیری

۱. شکست مسئله‌ای طبیعی است – فقط به راه‌تان ادامه بدهید

به گفته‌ی کنث جینسبورگ، نویسنده‌ی کتاب “‌تقویت انعطاف پذیری در کودکان و نوجوانان‌”‌، یکی از ۷ مورد ضروری برای افزایش انعطاف پذیری  “‌داشتن صلاحیت‌”‌ است. کودکان و نوجوانان برای رسیدن موفقیت باید مهارت‌هایی را برای مقابله با موقعیت‌های دشوار فرا بگیرند. این مسئله برای بزرگسالان نیز صادق است.

جهت تقویت صلاحیت‌تان، می‌توانید به نمودار یادگیری زیر نگاهی بیندازید. این نمودار نشان می‌دهد، پس از هر شکست به سادگی با پشتکار کافی می‌توانید وضعیت خود را بهبود ببخشید. ولی عملکردتان به سرعت و به شکل پیوسته بهبود نمی‌یابد. آگاهی از این حقیقت جالب می‌تواند از ناامیدی و تسلیم شدن سریع پیشگیری کند.

اگر نگاه دقیق‌تری به نمودار پایین بیندازید، متوجه خواهید شد این نمودار شیب‌های متعددی دارد. این بالا و پایین‌ها به این معنی هستند که طبق پیش‌بینی‌ها در بعضی روزها وضعیت‌تان بهتر است، ولی روزهایی نیز در پیش دارید که روند موفقیت‌های‌تان متوقف می‌شوند یا عملکردتان ضعیف می‌شود.

بنابراین، در این شرایط کمی به خودتان استراحت بدهید و مدتی فعالیت نکنید. و اگر در ادامه، کمی پشتکار به خرج دهید، حتما موفق خواهید شد.

۲. برای تقویت اعتماد به نفس، “‌نگرش رو به رشد‌”‌ داشته باشید

یکی دیگری از موارد ضروری جینسبورگ برای افزایش انعطاف پذیری  “‌اعتماد به نفس‌”‌ است – باور به خود و توانایی‌هایی خود. در این‌جا یک حقیقت جالب وجود دارد. طبق شواهد، نحوه‌ی نگرش شما نسبت به توانایی‌های‌تان از خود این توانایی‌ها مهم‌تر است. اجازه دهید مثالی برای‌تان بزنیم:

به گفته‌ی روانشناسی به نام دکتر کارل دوک، تمجید از خود و بالیدن به هوش و ذکاوت خود یا تحسین کودک‌تان به خاطر هوش فراوان‌اش باعث ایجاد یک “‌نگرش تثبیت شده‌”‌ می‌شود – باور به این مسئله که توانایی‌تان ایستا و ساکن است. به این ترتیب، اگر در یک آزمون به موفقیت نرسید، احساس شکست خواهید زیرا متوجه می‌شوید میزان هوش و اطلاعات‌تان برای رسیدن به موفقیت کافی نیست.

از سویی دیگر، تعریف و تمجید از تلاش و سخت‌کوشی باعث ایجاد “‌نگرش رو به رشد‌”‌ می‌شود – باور به این مسئله که هوش‌تان قابلیت رشد و پیشرفت دارد. اگر در یک آزمون آن‌چنان قوی ظاهر نشوید، و به این مسئله باور داشته باشید که می‌توانید باهوش‌تر و فعال‌تر باشد، این وضعیت را به مثابه‌ی یک چالش خواهید دید. میزان تلاش‌تان را افزایش می‌دهید و زمان بیش‌تری را صرف آمادگی برای این آزمون می‌کنید تا دفعه‌ی بعد بتوانید قوی‌تر ظاهر شوید.

خواه در یک فعالیت ورزشی، تربیتی، و کسب و کاری شرکت کرده باشید، خواه در هر فعالیت دیگر، ظرفیت‌تان برای ایستادن پس از هر شکست به نگرش و طرز فکرتان بستگی دارد. برای آن‌که بتوانید نگرش‌تان را رو به رشد نگه دارید، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی ۲۰ نکته که چطور شخصیت قوی و بهتر داشته باشیم را مطالعه بفرمایید.

وقتی متوجه شوید می‌توانید توانایی‌های‌تان را از طریق پشتکار و سخت‌کوشی تقویت کنید، عملکردتان به مرور زمان در محل کار، مدرسه، و زندگی بهتر خواهد شد.

۳. از شکست به عنوان ابزاری برای بهبود عملکرد استفاده کنید

آیا می‌دانستید اپرا وینفری در اوایل دوران حرفه‌ای‌اش به عنوان یک مجری خبر نتوانست به موفقیت برسد، زیرا ویژگی‌های خاص یک مجری خبر را در تلویزیون در اختیار نداشت. ولی وی به راه خود ادامه داد حرفه‌ی جدیدی در تلویزیون برای خود ایجاد کند؛ اپرا به مدت بیش از ۲۵ سال به تهیه‌ی برنامه‌ی تلویزیون محبوبی پرداخت است. وی خطاب به فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروراد در ۲۰۱۳ گفته بود،

“چیزی به عنوان شکست وجود ندارد. شکست تنها ابزاری است که زندگی از طریق آن سعی می‌کنید مسیر شما را در زندگی تغییر دهد.‌”‌

احتمالا حرف‌های‌تان آن‌چنان که فکر می‌کردید در دیگران تاثیر نداشته است، زیرا مخاطب‌تان را به اشتباه انتخاب کرده‌اید. شاید آخرین رابطه‌تان نتیجه‌ی خوبی به همراه نداشت، زیرا طرف مقابل‌تان را بر اساس نیازها و ویژگی‌های خود انتخاب نکردید. یک مهره‌ی مربع شکل را نمی‌توانید در یک حفره‌ی دایره‌ای شکل قرار دهید؛ هر قدر تلاش کنید و نیرو صرف کنید موفق به این کار نخواهید شد و فقط خودتان را خسته خواهید کرد. در نتیجه‌ باید چه کاری انجام دهید؟ یک حفره‌ی مربع شکل پیدا کنید!

همان‌طور که زیگ زیگلار می‌گوید،

“‌موفق‌ترین آدم‌ها آن‌هایی هستند که از اشتباهات‌شان درس می‌آموزند و شکست را با فرصت تبدیل می‌کنند.‌”‌

۴. برای رسیدن به اهداف‌تان، مسیرها جایگزین پیدا کنید

وقتی به یک مانع برخورد می‌کنید، تسلیم نشوید و شکست را قبول نکنید. برنامه‌ی دیگری را طراحی کنید تا بتوانید به آن‌چه به دنبال‌اش هستید، برسید.

برای مثال، یکی از خوانندگان معروف درباره‌ی مسیر موفقیت‌اش گفته است، “‌وقتی به سی سالگی رسیدم، تصمیم گرفتم به یک ستاره‌ی راک تبدیل شوم. با این‌که آهنگ‌های مخاطبان و طرفداران خوبی پیدا کرد، شرکت‌ها و ناشران موسیقی در لس‌آنجلس به من گفتند برای موفقیت در این کسب و کار کمی پیر هستم. بنابراین، تمرکزم را به انتشار سی‌دی در خارج از آمریکا معطوف کردم و با یکی از ناشران موسیقی در آفریقای جنوبی قرارداد بستم.‌”‌

طبق نتایج پژوهش‌هایی که دیو فلدمن و دایان درهر در خصوص “‌تاثیرات امید‌”، آدم‌ها هنگامی که یک هدف برای خود تعیین می‌کنند، سه مرحله تا رسیدن به آن، سه مانع در برابر رسیدن به آن هدف، و سپس سه استراتژی برای غلبه بر این سه مانع را در ذهن خود تصور می‌کنند؛ در این شرایط، آن‌ها قادر خواهند بود مشکلات موجود در زندگی و در مسیر رسیدن به هدف‌های‌شان را برطرف کنند.

هدف منطقی و درستی برای خود تعیین کنند، و مسیرهای جایگزینی را برای رسیدن به آن هدف در نظر بگیرید تا اگر در یکی از این مسیرها به مانع برخورد کردید، بتوانید از یک راه دیگر حرکت‌تان را به سمت آن هدف ادامه دهید.

۵. توانایی‌های عالی‌تان را توسعه دهید

همه‌ی آدم‌ها با مجموعه‌ای استعدادهای منحصر به فردی متولد می‌شوند که ممکن است در افراد دیگر یافت نشود. با اراده و متعهدانه تلاش کنید توانایی‌های عالی طبیعی‌تان را از طریق مطالعه، آموزش، و تمرین توسعه دهید تا بتوانید صلاحیت و اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید. ممکن است این کار، ابتدا، دشوار به نظر برسد، ولی در حقیقت بسیار جالب و لذت‌بخش است. هیچ چیز بهتر از آن نیست که در کاری که به آن علاقه دارید ماهرتر و کارآزموده‌تر شوید.

جیمی هندریکس در تمام مدت با گیتار خود تمرین می‌کرد. وی حتی هنگامی که سوار هواپیما می‌شد یا در آشپزخانه نیمرو درست می‌کرد نیز گیتار را از خود دور نمی‌کرد. وی به یک گیتاریست بسیار بزرگ تبدیل شد، زیرا دائما به دنبال تقویت این استعداد ذاتی بود. به گفته‌ی وی، “‌من صدها آهنگ ضبط کرده‌ام، ولی هم‌چنان در حال یادگیری دروس آهنگسازی هستم تا مهارت‌های‌ام را به عنوان یک خواننده و آهنگساز به حداکثر برسانم.‌”‌

برای بهبود مهارت‌های‌تان چند ویدئوی آموزشی در یوتیوب تماشا کنید؛‌ کتاب بخرید، یا در دوره‌های آموزشی شرکت کنید. حتی اگر این کارها را به عنوان یک سرگرمی یا کار جانبی انجام می‌دهید، توسعه‌ و بهبود مهارت‌های ذاتی می‌تواند انرژی و تخصصی در شما ایجاد کنید که برای غلبه بر چالش‌های زندگی به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

۶. به دنبال کمک و پشتیبان باشید

یکی دیگر از مواردی که جینسبورگ برای تقویت و افزایش انعطاف پذیری معرفی کرده، “‌ارتباط‌”‌ است. وی والدین را تشویق می‌کند تا برای کودکان و نوجوانان‌شان محیطی امن فراهم کنند تا آن‌ها بتوانند روی پای خودشان بایستند و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای را برای برطرف کردن مشکلات به وجود بیاورند. بزرگسالان نیز به تشویق مثبت و حضور در اجتماع نیاز دارند.

جستجو و یافتن کمک و پشتیبان نشانه‌ی ضعف نیست. حتی ابر قهرمانان بزرگی مانند کاپیتان آمریکا، مرد آهنی، هالک و غیره نیز هنگامی تهدیدات دشمن بیش از اندازه‌ی خطرناک می‌شدند که آن‌ها نمی‌توانستند به تنهایی از عهده‌شان بر بیایند، از نیروهای دیگر کمک می‌خواستند. دوروتی گیل در رمان جادوگر شهر از فقط با کمک دوستان‌اش مترسک، آدم آهنی، و شیر بزدل توانست به هدف‌اش برسد.

اطراف‌تان را با دوستان و آشنایان هم‌سو و هم‌فکری پر کنید که بتوانند مسیرتان را برای رسیدن به هدف هموار کنند. یک همراه و شریک مسئولیت پذیر پیدا کنید و دست‌کم هفته‌ای یک بار با وی ملاقات کنید. حتما با آدم‌هایی در ارتباط باشید که قدرت‌شان را از نیروی درون‌شان به دست آورده باشند؛ آدم‌هایی که از کمک کردن به دیگران لذت می‌برند.

دفعه‌ی بعدی که زندگی زمین‌تان زد، از دوستان و آشنایان‌تان کمک بخواهید تا بتوانید به سرعت روی پای‌تان بایستید. آن‌ها کمک‌تان می‌کنند تا با سرعت بیش‌تری نیروی‌تان را مجددا به دست بیاورید.

۷. زندگی‌تان را از آدم‌های منفی خالی کنید

همان‌قدر که حضور در میان آدم‌های مثبت و یاری‌رسان برای‌ رسیدن به موفقیت اهمیت دارید، دوری کردن از آدم‌هایی که دائما برنامه‌های‌تان را به هم می‌زنند و جلوی پیشرفت‌تان را می‌گیرند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اگر در زندگی‌تان آدم‌هایی وجود دارند که مدام از شما ایراد می‌گیرند، به خاطر داشته باشید این ذهنیت سلطه‌جویی و خودشیفتگی در آن‌ها نشانه‌ای کمبود است، نه نشانه‌ای از قدرت واقعی. اگر آن‌ها عزت نفس بالایی داشته باشند، دیگر نیازی به آزار و اذیت کردن‌تان یا مسلط شدن بر شما ندارند. وقتی آدم‌ها سعی می‌کنند تحقیرتان کنند، این سعی نشان‌دهنده‌ی ضعف آن‌ها است، نه ضعف شما.

به منظور محافظت از خود در برابر آدم‌هایی که سعی می‌کنند تحقیرتان کنند یا شما را تحت کنترل خود در آورند، یاد بگیری چگونه باید میان اطلاعات مفید و سازنده و انتقادات سلطه‌جویانه فرق قائل شوید. اطلاعات مفید و سازنده شما را سرشار از انرژی می‌کنند و مسیر درست را به شما نشان خواهند داد؛ در حالی که انتقادات سلطه‌جویانه باعث ایجاد حس سرشکستگی و ناامیدی می‌شوند. به منبع آن‌ها توجه کنید.

۸. نیات خوب داشته باشید

چهارمین موردی که جینسبورگ برای افزایش انعطاف پذیری ضروری می‌داند، “‌شخصیت‌”‌ است؛ توانایی تشخیص درست از غلط.

ابر قهرمان‌ها از قدرت‌شان برای نجات جهان استفاده می‌کنند. ضد قهرمان‌ها نیز معمولا از قدرت ابر قهرمان‌ها برخوردار هستند، ولی از این قدرت برای رسیدن به اهداف شخصی استفاده می‌کنند. ترجیح می‌دهید طرفدار کدام‌یک باشید؟ آیا این مسئله به طرز فکر و رفتار شما بستگی دارد؟

فهرستی از ارزش‌ها و آرمان‌های خود تهیه کنید و فارغ از هر مسئله‌ای، پای آن‌ها بایستید. با خودتان صادق باشید و با صداقت زندگی کنید؛ به این ترتیب، می‌توانید از دشواری‌ها و مشکلات با موفقیت عبور کنید.

۹. سعی کنید مهربان باشید

پنجمین عامل تقویت انعطاف پذیری در زندگی “‌یاری‌رسانی به دیگران‌”‌ است؛ کمک به دیگران برای فراهم کردن آسایش و شادی آن‌ها. حتی ذره‌ای مهربانی و یاری‌رسانی به دیگران می‌تواند تغییر مثبتی در زندگی‌تان ایجاد کند.

به گفته‌ی روانشناس دکتر تالیا استینبرگ،

“‌مطالعات نشان می‌دهند انجام، دریافت، یا حتی مشاهده‌ی یک عمل محبت‌آمیز باعث افزایش تولید سروتونین می‌شود؛ سروتونین یک پیام‌رسان عصبی است که خلق و خو را در مغز تنظیم می‌کند.‌”‌

مهربانی کردن باعث می‌شوند شادتر باشید و آرامش را احساس کنید؛ این وضعیت کمک‌تان می‌کند در شرایط سخت بتوانید مقاومت‌تان را حفظ کنید.

امروز چه کار محبت‌آمیز به ظاهر کوچکی می‌توانید انجام دهید؟ یکی از عزیزان‌تان را در آغوش بگیرید؟ به یکی از دوستان قدیمی‌تان زنگ بزنید یا ایمیل بفرستید؟ برای درک اهمیت مهربانی توصیه می‌کنیم مقاله‌ی ۶ روش رونق کسب و کار با مهربانی را مطالعه کنید.

و حتما به خاطر بسپارید، دفعه‌ی بعد که خود را در آینه مشاهده کردید، خودتان را تشویق کنید. مهربانی کردن با خود نیز فواید مشابه‌ای به همراه دارد.

۱۰. آهنگ مورد علاقه‌تان را گوش کنید

ششمین مورد ضروری برای تقویت انعطاف پذیری استفاده از استراتژی‌های مقابله‌ای برای از بین بردن استرس است. یکی از راه‌های ساده و سریع برای افزایش مقاومت در برابر سختی‌ها و موانع گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه‌مان است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند شنیدن موسیقی مورد علاقه باعث ترشح دوپامین می‌شود؛ دوپامین نوعی پیام‌رسان عصبی است که خلق و خوی‌مان را بهبود می‌بخشد. وقتی احساس شادی می‌کنید، اطلاعات را به شکل بهتری سازمان‌دهی می‌کنید؛ خلاقانه‌تر می‌اندیشید؛ و مشکلات را به شکل بهتر و آسان‌تری برطرف خواهید کرد.

هر فردی می‌تواند به موسیقی مورد علاقه‌ی خود گوش دهد. تنها چیزی که برای آرامش اعصاب و کاهش استرس نیاز دارید، ۱۵ دقیقه گوش دادن به آهنگ مورد علاقه‌تان است؛ بنابراین، فهرستی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان تهیه کنید!

۱۱. خودتان را در آغوش بگیرید

یکی دیگر از راه‌های سریع برای افزایش انعطاف پذیری هنگامی که احساس ناراحتی و ناامیدی شما را فرا می‌گیرد، این است که خودتان را در آغوش بگیرید. احمقانه به نظر می‌رسد؟ ولی واقعا این طور نیست.

به گفته‌ی دکتر کریستین نف، نویسنده‌ی کتاب “‌محبت به خود‌”‌، در آغوش گرفتن خود باعث ترشح اکسی‌توسین در بدن می‌شود؛ اکسی‌توسین هورمون عشق است که باعث ایجاد حس امنیت و دوستی می‌شود؛ به این ترتیب، میزان استرس در بدن کاهش می‌یابد.

دفعه‌ی بعد که زندگی‌تان با چالش مواجه شد، این کار را امتحان کنید. حتی اگر در یک مکان عمومی هستید، می‌توانید به آرامی دست‌های‌ خود دور بدن‌تان بپیچید و خودتان را در آغوش بگیرید؛ از این‌که ‌چه‌قدر این کار می‌توانید حال‌تان را بهتر کند، شگفت‌زده خواهید شد.

۱۲. جملات مثبت و انگیزشی به زبان بیاورید

وقتی مرتکب اشتباه می‌شوید یا کاری را خراب می‌کنید، صدای منتقد درون‌تان معمولا بلندتر می‌شود و دائما به شما می‌گوید به اندازه‌ی کافی خوب نیستید یا فقط وانمود می‌کنید ماهر هستید. این کنایه‌ها فقط استرس‌تان را افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند در ضمیر ناخودآگاه‌تان فکر کنید تمام آن حقیقت دارند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، به زبان آوردن جملات انگیزشی و مثبت از قبیل “‌آفرین، ادامه بده‌”‌ و “‌تو می‌توانی‌”‌ می‌تواند جایگزین گفتگوی منفی درونی شود و کمک‌تان کند از زمین بلند شوید و روی پای‌ خود بایستید.

برای به زبان آوردن جملات انگیزشی به ایده‌های تازه نیاز دارید؟ توصیه می‌کنیم مقاله‌ی ۴۵ جمله انگیزشی درباره موفقیت و رشد کسب و کار را مطالعه بفرمایید.

۱۳. به جای “‌ترس‌”‌ بگویید “‌هیجان‌”

وقتی چیزی شما را می‌ترساند، دستگاه عصبی سمپاتیک بدن‌تان را برای ‌واکنش جنگ یا گریز آماده می‌کند. آیا می‌دانستید این واکنش روانشناختی درست مشابه‌ی واکنشی است که بدن‌تان در هنگام تجربه‌ی هیجان از خود نشان می‌دهد؟

دفعه‌ی بعد که کف دست‌های‌تان عرق کرد، سعی کنید این واکنش را به هیجان نسبت دهید و از این انرژی عصبی برای انجام کارتان به نحو احسن استفاده کنید؛ خواه این کار انجام یک سخنرانی باشد، خواه شرکت در یک مصاحبه‌ی شغلی یا شرکت در یک مسابقه‌ی ورزشی.

این حقیقت که منتقد درون‌تان در ذهن‌تان اختلال ایجاد می‌کند، می‌تواند به این معنی باشد که شما در آستانه‌ی به دست آوردن فرصتی برای یک رشد جدید هستید. از آدرنالین بدن‌تان حداکثر استفاده را ببرید و در کارتان موفق شوید.

۱۴. همیشه به حالت سوپرمن بایستید

به گفته‌ی ایمی کادی، نویسنده‌ی کتاب پر فروش “‌حضور‌”‌، ایستادن به حالت سوپرمن – دست به کمر، پاها به عرض شانه باز، و شانه‌ها کمی عقب – به مدت دو دقیقه می‌تواند احساس قدرت را در شما ایجاد کند.

ایستادن در این وضعیت باعث می‌شود شما به یک مرد آلفای قوی و باوقار (مانند ابر قهرمان‌های افسانه‌ای) تبدیل شوید. هر وقت احساس کردید باید قدرت‌تان را کمی افزایش دهید، این کار را امتحان کنید؛ حتما نتیجه خواهید گرفت! ایستادن در این وضعیت هم برای زنان و هم برای مردان کارساز خواهد بود.

با مشاهده‌ی ویدئوی زیر که بخشی از برنامه‌ی تد تاک است، می‌توانید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی این حالت ایستادن به دست بیاورید:

 

۱۵. درباره‌ی دوران و لحظات سخت‌تان مطلبی بنویسید

شاید فکر کردن و یادآوری تجربه‌های دردناک و لحظات سخت زندگی آخرین چیزی باشد که بخواهید درباره‌ی آن‌ها انجام دهید؛ ولی نتایج پژوهشی که توسط دکتر جیمز پنبیکر به عمل آمد، نشان می‌دهند نوشتن درباره‌ی دوران و لحظات سخت، در واقع، می‌تواند وضعیت روانی و جسمی‌تان را بهبود ببخشد.

برای چهار روز پیاپی، به مدت روزی ۲۰ دقیقه، افکار و احساسات‌تان را درباره‌ی لحظات سخت و هیجانی‌ زندگی بنویسید. پس از این کار، احساس خواهید کرد از لحاظ روانی و جسمی قوی‌تر شده‌اید.

۱۶. دست از قضاوت خودتان بردارید

آخرین موردی که برای تقویت انعطاف پذیری ضروری به نظر می‌رسد، یادگیری چگونگی به دست آوردن حس کنترل بر زندگی‌تان است. دعای آرامش به شکل حکیمانه‌ای به ما توصیه می‌کند هر آن‌چه را نمی‌توانیم تغییر دهیم، بپذیریم؛ هر آن‌چه می‌توانیم تغییر دهیم، تغییرش دهیم؛ و یاد بگیریم چگونه حرف‌های متفاوتی بزنیم. ولی اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم، این مورد آخر می‌تواند بسیار دشوار باشد.

مصرف غذاهای متعادل، انجام فعالیت‌های ورزشی، و خوابیدن به اندازه‌ی کافی می‌توانند به بازیابی روانی و جسمی‌تان از لحظات سخت و تلخ کمک کنند. ولی اگر عادات مخربی در زندگی‌تان وجود داشته باشند که شما را از انجام کارهای بالا باز دارند، چه کاری باید انجام دهید؟ در این بخش، به نکته‌ای اشاره می‌کنیم که سال‌ها پیش یکی از متخصصان به عنوان راهکاری برای در هم شکستن این عادات مخرب معرفی کرد:

یک لحظه تصور کنید، هر بار که یک کیک اضافه نوش جان می‌کنید، یا یک مشروبات الکلی مصرف می‌کنید، یا تا دیر وقت بیدار می‌مانید و تلویزیون تماشا می‌کنید، یک لایه رسوب کف یک کاسه‌ی خیالی تشکیل می‌شود. هر بار که این الگوهای مخرب را تکرار می‌کنید، یک لایه‌ی دیگر کف این کاسه ایجاد می‌شود و لایه‌ها دائما روی هم انباشته می‌شوند.

برای این‌که از این وضعیت خلاص شوید، به جای آن‌که دائما خود و رفتارهای‌تان را قضاوت کنید، فقط تصور کنید که مثلا یک کیک اضافه نوش جان کرده‌اید. هم‌زمان تصور کنید یک لایه‌ی رسوب از کف آن کاسه‌ی خیالی جدا شده است (در نتیجه‌ی تصور خوردن کیک اضافه، نه خوردن واقعی آن). اگر مجددا وسوسه شدید به هر یک از این عادات مخرب آلوده شوید، هرگز خودتان را قضاوت نکنید. فقط کافی است با خودتان مهربان باشید و تصور کنید در مقابل چنین وسوسه‌ای تسلیم شده‌اید؛ به تدریج متوجه خواهید شد تن در دادن به عادات مخرب تاثیری بر نیاز جسمی و روحی‌تان نخواهد داشت؛ بنابراین، تصور کنید یک لایه‌ی دیگر از کف کاسه‌ی خیالی‌تان جدا شده است.

به مرور زمان، این کاسه‌ی خیالی خالی و تمیز می‌شود و هر گاه برای تن در دادن به یکی از عادت مخرب‌تان وسوسه می‌شوید، ندایی درونی شما را از این کار باز خواهد داشت (مثلا وقتی دست‌تان را به سمت جعبه‌ی کیک می‌برید). در نهایت، پیش از آن‌که وسوسه بر شما غلبه کند، قادر خواهید بود جلوی آن را بگیرید. این ابزار ذهن‌آگاهی می‌تواند در تغییرات عاداتی که ممکن است کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرند، کمک‌تان کند.

۱۷. خودتان را برای موفقیت آماده کنید

یکی از اسکی‌بازان حرفه‌ای از سرعت بسیار بالا در اسکی لذت می‌برد، تا جایی که نزدیک بود حتی گردن‌اش شکسته شود؛ سرعت بالا در اسکی باعث می‌شود وی در لحظه زندگی کند و عملکرد وی را در زندگی بسیار بالا ببرد. وی به دامنه‌های بسیار پر شیب علاقه دارد؛ تا جایی که خطر سقوط وی را تهدید می‌کند. دامنه‌های کم شیب حوصله‌ی وی را سر می‌برند. وی وقتی صخره و دامنه‌ی مورد نظر خود را پیدا می‌کنید، در موقعیتی قرار می‌گیرد که می‌تواند به خوبی تمرکز خود را برای رسیدن به هدف حفظ کند.

به نظر شما این مورد آخر چه تاثیری می‌تواند بر تقویت انعطاف پذیری داشته باشد؟ وقتی در شرایطی قرار بگیرید که مجبور شوید تمرکز خود را در حد بالا حفظ کنید، بهترین عملکرد خود را ارائه می‌دهید. اگر فعالیتی که در حال انجام‌اش هستید، بیش از اندازه ساده باشد، ذهن‌تان دائما به این طرف و آن طرف منحرف می‌شود. و اگر فعالیت‌تان بیش از اندازه سخت باشد، ممکن است به سرعت با شکست رو به رو شوید. در همین لحظات بحرانی، منتقد درون‌تان وارد عمل می‌شود و شما را هر چه بیش‌تر ناامید می‌کند.

برای رسیدن به یک نتیجه‌ی موفقیت‌آمیز، به شکل آگاهانه فعالیتی را انتخاب کنید که تا حدود چالشی باشد؛ ولی نه آن‌قدر که نتوانید از پس آن بر بیایید. به این ترتیب، منتقد درون‌تان نمی‌تواند بر کارتان تاثیر منفی بگذارد؛ بلکه باعث خواهد شد بهترین عملکردتان را ارائه دهید. وقتی در یکی از حوزه‌های زندگی‌تان به موفقیت می‌رسید، احتمال موفق شدن در سایر حوزه‌ها افزایش می‌یابد.

سخن آخر

همه‌ی ما در بخشی از زندگی‌مان شکست را تجربه‌ کرده‌ایم؛ شکست جزئی زندگی انسان است. ولی شما باید انتخاب کنید که چگونه در برابر سختی‌ها و مصائب واکنش نشان دهید. اگر بخواهید از اشتباهات‌تان درس بیاموزید و نگرشی رو به رشد داشته باشید، تقریبا در هر کاری می‌توانید موفق شوید؛‌ به خصوص اگر مسیرهای جایگزینی را برای رسیدن به اهداف‌تان شناسایی کنید و اطراف‌تان را نیز پر از آدم‌هایی کنید که به شما باور داشته باشند.

وقتی احساس درماندگی یا استرس می‌کنید، درباره‌ی آن بنویسید، به آهنگ مورد علاقه‌تان گوش دهید، خودتان را در آغوش بگیرید، حرف‌های مثبت به خودتان بزنید، جای ترس و هیجان را با هم عوض کنید، یا این‌که مانند یک قهرمان سر جای‌تان بایستید.

رعایت فقط دو مورد از این‌ها می‌تواند انگیزه و توان مبارزه را به شما برگرداند. فقط باید به حرکت در مسیر موفقیت تمرکز کنید. به موفقیت دست خواهید یافت!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: lifehack

۱۷ راه افزایش انعطاف پذیری و در عین حال سرسخت بودن


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی