کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ راه افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف

وقتی شما فرد غریبه‌ای را برای اولین بار ملاقات می‌کنید، طبیعی است که کمی استرس و دلشوره داشته باشید. خصوصا اگر این ملاقات با جنس مخالف برای آشنایی اولیه یا خواستگاری باشد و بخواهید توجه او را در این ملاقات جلب کنید. اما مشکل اصلی از جایی آغاز می‌شود که برخی از افراد به طور کلی نسبت به جنس مخالف اعتماد به نفس کمی دارند و خجالت بیش از حد به آن‌ها اجازه نمی‌دهد بتوانند رفتار بالغانه و مناسبی در برابر جنس مخالف داشته باشند. در واقع بسیاری از دخترها یا پسرهای مجرد تنها به سبب کمبود اعتماد به نفس، از هر موقعیتی که نیاز به تعامل با جنس مخالف دارد اجتناب می‌کنند. همچنین بسیاری از زنان و مردان متاهل، به سبب کمبود اعتماد به نفس در زندگی مشترک دچار مشکل می‌شوند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره راه های افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف نکات مهمی بخوانید.

16 راه افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف

نقش اعتماد به نفس در جذابیت برای جنس مخالف

یکی از متداول‌ترین توصیه‌هایی که برای جذب جنس مخالف به دخترها و پسرهای مجرد می‌شود، این است که خودتان را دست‌کم نگیرید و اعتماد به نفس داشته باشید. اعتماد به نفس برای جنس مخالف بسیار جذاب است و نتایج پژوهش‌های متعدد نیز حکایت از آن دارد که هم بانوان و هم آقایان اعتماد به نفس را خصلت بسیار جذابی در همسر آینده‌شان می‌دانند[ رادیو عشق برگزار کننده دوره های پیش از ازدواج].

اما چرا اعتماد به نفس داشتن این‌قدر جذاب است؟

نقش اعتماد به نفس در جذابیت برای جنس مخالف چیست و چطور می‌توان اعتماد به نفس بیشتری در برابر جنس مخالف داشت.

یکی از دلایل مهم بودن اعتماد به نفس این است که مشاهده‌ی مستقیم بسیاری از خصوصیاتی که دوست داریم، همسر آینده‌مان آنها را داشته باشد، دشوار است؛ به ویژه در جلسه‌ی اول به سختی می‌توان تشخیص داد که آیا همسر آینده‌مان خصوصیاتی مانند شایستگی، شور و شوق زندگی، وضعیت اجتماعی مناسب و مهربانی را دارد یا خیر. اما مطمئن هستیم که مردم خودشان را می‌شناسند و فرض می‌کنیم که اعتماد به نفس داشتن طرف مقابل یا بالعکس اعتماد به نفس نداشتن او، بازتابی از ارزش‌های واقعی‌اش است.

افراد بسیاری هستند که اعتماد به نفس کافی برای برقرار کردن رابطه با جنس مخالف ندارند. حال آن که صحبت کردن با جنس مخالف به هیچ وجه کار ترسناک و دلهره‌آوری نیست. اگر یاد بگیرید که چطور در حضور دخترها یا پسرها راحت‌تر رفتار کنید، مسلماً می‌توانید روابط قوی‌تری را ایجاد کنید و پای عشق را در زمان مناسب به زندگی‌تان باز کنید.

چرا که مشکل کم بودن اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف، در رابطه عاطفی و حتی بعد از ازدواج نیز میتواند برای افراد دردسرساز شود[رادیو عشق-مقاله افزایش اعتماد به نفس در زندگی مشترک]   برای مثال برخی از خانم های متاهل از اینکه  شوهرشان اعتماد به نفس کمی دارد ابراز نارضایتی میکنند. زیرا طبیعتا مرد یا زنی که اعتماد به نفس کمی دارد، علاوه بر اینکه جذابیت یک فرد مقتدر را نخواهد داشت، نمی تواند تکیه گاه مناسبی برای همسرش باشد. و در مقابل اعتماد به نفس بالا، جذابیت و امنیت بیشتری برای شریک عاطفی به همراه خواهد داشت.

راه افزایش اعتماد به نفس در مقابل جنس مخالف

راه‌های ساده و گوناگون بسیاری برای افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف وجود دارد. در این مقاله با چند روش موثر برای افزایش اعتماد به نفس پسر یا دختر در برابر جنس مخالف آشنا می‌شوید:

۱. تا زمانی که صاحب اعتماد به نفس شدهاید، وانمود کنید که به خودتان مطمئن هستید

یکی از افرادی را که تحسین می‌کنید، در نظر بگیرید و مانند او رفتار کنید. این تقلید مثبت یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری عادت‌های رفتاری جدید است. البته این کار نیاز به تمرین دارد، اما قدرت تغییر دادن یک شخصیت خجالتی و تبدیل کردن آن به یک فرد مطمئن به خود را می‌توانید به راحتی به دست بیاورید، کافی است هر روز جملات مثبتی مانند “من خودم را دوست دارم.” یا “من یک برنده هستم.” را به خودتان بگویید.

می‌توانید نقش بازی کنید، زمانی که تنها هستید خودتان را در موقعیت‌های مختلفی قرار بدهید که حتی فکر کردن درباره‌ی آنها مضطربتان می‌کند. وانمود کنید که در حال صحبت با دختر یا پسری هستید که در مقابلش احساس خجالت می‌کنید. اما این بار نقش آدم معاشرتی و راحتی را بازی کنید که همیشه دوست داشتید، باشید. این نقش بازی کردن پیامی را به ناخودآگاه‌تان می‌فرستد و به تغییر خود درونی‌تان کمک می‌کند.

۲.از خودتان بپرسید که چرا خجالتی هستید

با خودتان صادق باشید. ترس‌های واقعی‌تان را بشناسید. فکر می‌کنید وقتی با دیگران صحبت می‌کنید، آنها شما را چطور می‌بینند؟ پاسخگویی به این سوالات کمک می‌کند تا واقعیت‌ها را از ادراکات اشتباه جدا کنید.

باید به خودتان بقبولانید آن ترس‌هایی که هنگام خجالت کشیدن حس می‌کنید، تقریباً همیشه بسیار شدیدتر از واقعیت مربوط به آن موقعیت است.

۳. آگاهیتان را در این زمینه افزایش دهید

روی اعتماد به نفس خودتان کار کنید. شیوه‌ی استفاده از باورهای مثبت روزانه و تاثیر ذهنیت مثبت را یاد بگیرید. درست است که برای ارتقاء اعتماد به نفس باید تلاش کنید، کتاب بخوانید و به نوارهای انگیزشی گوش بدهید، اما مطمئن باشید که این سعی و تلاش ارزشش را دارد.

تعریف ذهنی خود از خجالت را تغییر دهید. این تغییر از راه به‌کارگیری جملات مثبت و کتاب‌های خودیاری اتفاق می‌افتد. چنانچه ادراک خود از شرمساری را تغییر دهید و خجالت برایتان تداعی کننده‌ی معانی منفی نباشد، می‌توانید به بهبود روابطتان امیدوار باشید.

۴. به ظاهر خود اهمیت بدهید   

حتی اگر فکر می‌کنید، هیچ کس به شما توجهی ندارد، از ظاهرتان غفلت نکنید. لباس‌های مرتب و اتوکشیده بپوشید. موهایتان را تمیز و مرتب نگه دارید. جان کلام آن که همیشه به سر و وضعتان برسید. آراستگی ظاهر تاثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت دارد.

ظاهر آراسته و لباس مرتب هم باعث می‌شود که دیگران در برخورد اول نظر مثبتی نسبت به شما پیدا کنند و هم اعتماد به نفس‌تان را به سقف می‌رساند. وقتی فکر می‌کنید که ظاهر مناسبی ندارید یا در لباس‌هایی که پوشیده‌اید، احساس راحتی نمی‌کنید، شانس این که بتوانید گفتگویی سرشار از اعتماد به نفس، به ویژه با جنس مخالف داشته باشید، کمتر می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از قرار گرفتن در این موقعیت معذب کننده همیشه لباس راحتی بپوشید که با آن احساس اعتماد به نفس پیدا می‌کنید.

۵. تمیز باشید

شاید فکر کنید که رعایت نظافت نقطه‌ی شروع عجیبی برای ارتقاء اعتماد به نفس است. واقعیت این است که تمیز بودن به طور کلی تاثیر قابل توجهی بر شکل‌گیری یا به هم خوردن یک رابطه دارد. این تمیز بودن هم مانند آراستگی ظاهر، به جز افزایش دادن اعتماد به نفس موجب می‌شود که در برخورد اول تاثیر خوبی بر روی مخاطبتان بگذارید. اگر چند روز است که موهایتان را نشسته‌اید، صورتتان کمی کثیف است و مدت‌ها از آخرین باری که لباس‌هایتان را شسته‌اید، می‌گذرد، مسلماً نمی‌توانید به خودتان مطمئن باشید و مخاطبتان نیز احتمالاً به سرعت درباره‌تان قضاوت می‌کند. ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن موجب از بین رفتن اعتماد به نفس بسیاری از افراد می‌شود، برای سرکوب کردن این ترس حتماً همیشه تمیز و مرتب باشید تا دیگران از برخورد با شما فرار نکنند!

۶. موهای آراسته و مرتب داشته باشید

زمانی که می‌دانید قرار است در جمعی حاضر شوید، به ویژه وقتی می‌خواهید با افراد جدید آشنا شوید، حتماً برای مرتب کردن موهایتان وقت بیشتری بگذارید. عجله داشتن دلیل اصلی آشفتگی موهایمان در اکثر روزها است که به راحتی با اندکی برنامه‌ریزی می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم. اگر موهایتان مرتب و خوش حالت باشد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید؛ پس برای این کار وقت بگذارید.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت روزانه آدم‌های با اعتماد به نفس بالا

۷. فعالیتهایی را شروع کنید که باعث میشود احساس بهتری داشته باشید

یکی دیگر از بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف یک پروژه‌ی شخصی را شروع کنید، مثلاً کل خانه و ماشین‌تان را تمیز کنید. یک سرگرمی جدید پیدا کنید یا یک مهارت تازه یاد بگیرید. شاید بپرسید که این کارها چه کمکی به غلبه بر خجالت می‌کند. انجام دادن کارهایی که باعث می‌شود، احساس بهتری داشته باشید، محرکی طبیعی تولید می‌کند که شما را سر ذوق می‌آورد و اطرافیانتان را نیز به طور غیرمستقیم به سمت شما می‌کشد.

۸. خطر کردن را یاد بگیرید

چند بار برایتان پیش آمده که بخواهید جلو بروید و به یک نفر بگویید که چقدر زیبا و دوست داشتنی است، اما نتوانسته‌اید؟ به عنوان یک تمرین روزانه این کار را انجام دهید: هر روز باب گفتگو را با یک فرد کاملاً غریبه باز کنید و جمله‌ی خوشایندی به او بگویید، برای مثال می‌توانید از توانایی‌های شخصی او تعریف کنید. درباره‌ی نتیجه‌ی این کار و جواب طرف مقابل نگران نباشید، فقط تمرین را انجام دهید.

۹. ترس از رد شدن را به یک ابزار مفید تبدیل کنید

به خودتان بقبولانید که هر فردی در مرحله‌ای از زندگی خود پاسخ منفی می‌شنود. بنابراین جواب رد را به خودتان نگیرید و از آن به عنوان یک ابزار مفید استفاده کنید. می‌توانید با اطرافیانتان صادق باشید و به آنها بگویید که خجالتی هستید. شاید باور نکنید، اما پیش می‌آید که طرف مقابل هم مانند خودتان خجالتی و عصبی باشد.

۱۰. عطر و ادکلن  خاص خودتان را داشته باشید

این یک واقعیت اثبات شده است که اکثر مردم با افرادی که بوی خوشی می‌دهند، رفتار بهتری دارند. اگر به عطر و ادکلن خاصی علاقه ندارید، حتماً جستجوی رایحه‌ی دلخواهتان را همین امروز شروع کنید. فقط به اسپری ارزانی که سال پیش روز تولدتان کادو گرفته‌اید، اکتفا نکنید، عطر خاص خودتان را پیدا کنید. هر بار که این عطر محبوب را به خودتان می‌زنید، سرشار از اعتماد به نفس می‌شوید، چون می‌دانید که این عطر منحصر به خودتان است. دیگران نیز متوجه این بوی خاص و همیشگی می‌شوند، پس مطمئن باشید که از خرید یک عطر خاص پشیمان نخواهید شد.

مطلب مرتبط: ۸ راه برای بالا بردن اعتماد به نفس

۱۱. لبخند بزنید

لبخند زدن ترفندی فوق‌العاده و احتمالاً واضح است. لبخند زدن تاثیر مثبتی بر دیگران می‌گذارد و باعث می‌شود که آنها شما را فردی با اعتماد به نفس بدانند، حتی اگر واقعاً این‌طور نباشد. در عین حال ممکن است خودتان را نیز با لبخند زدن گول بزنید. هر وقت که احساس اضطراب و نگرانی کردید، فقط مدتی لبخند بزنید، خواهید دید که به زودی شادتر و بهتر خواهید شد. زمانی که اعتماد به نفس خودتان را افزایش می‌دهید، اعتماد دیگران به شما نیز بیشتر خواهد شد.

۱۲. خودتان باشید، اصیل و واقعی

یکی از بهترین راه‌های افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف این است که خودتان باشید. شاید فکر کنید که این توصیه چندان کارساز نیست، چون خودتان را به اندازه‌ی کافی جذاب، بامزه یا باحال نمی‌دانید. اما زمانی که خودتان هستید، بیشترین احساس اطمینان و اعتماد به نفس را خواهید داشت. به علاوه دیگران نیز به یک انسان اصیل و واقعی بیشتر از یک فرد دورو و دروغین احترام می‌گذارند و همه می‌توانند متوجه ادا درآوردن و بازی کردن دیگران بشوند. فقط به خاطر داشته باشید آن افرادی که دوست دارید، با آنها باشید، شما را به خاطر خودتان و همان‌طور که هستید، دوست دارند، پس از این که خودتان باشید، نترسید.

۱۳. شنونده خوبی باشید

 یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی که می‌تواند از شما یک دوست خوب بسازد، داشتن دو گوش شنوا است. هر چه بهتر گوش بدهید، طرف مقابل اطمینان بیشتری به شما پیدا می‌کند؛ این اطمینان بیشتر اعتماد به نفس‌ بالاتر را برایتان به ارمغان می‌آورد. به علاوه این خوب گوش دادن فرصت مناسبی را برای ارزیابی موقعیت و شناخت طرف مقابل در اختیارتان قرار می‌دهد. جان کلام آن که خوب گوش دادن به دیگران اعتماد به نفستان را بالا می‌برد و اطمینان دیگران را جلب می‌کند.

۱۴. یک رفیق و همراه صمیمی داشته باشید

شاید احمقانه به نظرتان برسد، اما اگر هنگامی که می‌خواهید با جنس مخالف وارد رابطه شوید، یکی از دوستان صمیمی‌تان کنارتان باشد، اعتماد به نفس‌تان بالاتر می‌رود. این همراه صمیمی به شما دلگرمی می‌دهد و احساس آرامش و امنیتی که در کنارش حس کنید، مسلماً به دیگران نیز منتقل خواهد شد. اگر چنین دوست همراهی ندارید،  یکی پیدا کنید تا به بهبود اعتماد به نفس‌تان کمک کند.

مطلب مرتبط: ۱۵ کار که آدم های با اعتماد به نفس بالا اصلا انجام نمی دهند

۱۵. شوخطبع باشید

افراد شوخ و بذله‌گو نزد همه محبوبند. بودن در کنار کسی که لطیفه‌های بامزه تعریف می‌کند یا شوخ‌طبعی ذاتی دارد، نوعی احساس راحتی و آرامش ایجاد می‌کند. بسیاری از ما وقتی از خودمان مطمئن نیستیم، به شدت ساکت و کم‌حرف می‌شویم، این سکوت چهره‌ای سرد و خشک را از ما به نمایش می‌گذارد. برای این که دیگران شما را مغرور و افاده‌ای قلمداد نکنند، سعی کنید شوخ‌طبعی‌تان را در حضور جنس مخالف حفظ کنید. این بذله‌گویی کمک می‌کند که طرف مقابل هم راحت‌تر باشد، در نتیجه اعتماد به نفس شما هم بیشتر می‌شود و یک موقعیت برد ـ برد به وجود می‌آید.

۱۶. به خاطر داشته باشید که ممکن است طرف مقابل هم نگران و عصبی باشد

احتمالاً اکثر افراد مانند شما در مقابل جنس مخالف مضطرب می‌شوند. آگاهی از این اضطراب متقابل کمک می‌کند تا آرام‌تر باشید، چون حداقل می‌دانید که تنها نیستید. این نکته را ملکه‌ی ذهن‌تان کنید که ما انسان‌ها وجوه اشتراک بسیاری با هم داریم. اگر عزمتان را برای ارتقاء اعتماد به نفس جزم کرده‌اید، می‌توانید به دیگران نیز در این راه کمک کنید و به این ترتیب اعتماد به نفس خودتان را هم دوچندان کنید. دیگران، حتی جنس مخالف آنقدر هم که به نظر می‌آید، ترسناک نیستند، به ویژه اگر بدانید که آنها نیز مانند شما از این مواجهه می‌ترسند. به خودتان اطمینان داشته باشید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.


تحریریه سایت کسب و کار بازده- رادیو عشق

۱۶ راه افزایش اعتماد به نفس در برابر جنس مخالف


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی