کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اصول حسابداری: ۱۳ اصل حسابداری مدرن که باید با آنها آشنا شوید

اصول حسابداری که در ذیل آمده‌اند بر اساس کاربری عمومی بیان شده‌اند. این اصول، مبنای حسابداری مدرن هستند. در ادامه با شناخته شده‌ترین اصول حسابداری آشنا می‌شوید.

۱. اصل تعهدی

این اصل از مجموعه اصول حسابداری به این مورد اشاره دارد که شایسته است تراکنش‌های حسابداری در دوره‌های واقعی وقوع‌شان ثبت شوند، نه در دوره‌های که جریان‌های مالی مربوط به آن‌ها انجام می‌شوند. این مفهوم، مبنای حسابداری تعهدی است.

این مورد برای تهیه‌ی صورت‌های مالی حائز اهمیت است که وقایع حقیقی یک دوره حسابداری را نشان دهند، نه براساس به تاخیر یا جلو انداختن مصنوعی جریان‌های نقدی مربوط با آن‌ها.

به‌عنوان مثال، اگر از اصل تعهدی غافل شوید، یک هزینه را تنها زمانی ثبت می‌کنید که آن را پرداخت کرده‌اید، این پرداخت ممکن است به‌خاطر شروط پرداخت اظهار شده توسط تأمین کننده با تاخیر انجام شود.

مطلب مرتبط: حسابداری نقدی چیست؟

۲. اصل محافظه کاری

این مفهوم به معنای این است که شایسته است هزینه‌ها و بدهی‌ها در اسرع وقت ثبت شوند، ولی درآمدها و دارایی‌ها زمانی ثبت شوند که از وقوع‌شان مطمئن هستید. این اصل، گرایش محافظه کارانه‌ای نسبت به صورت‌های مالی ایجاد می‌کند که به سود گزارش شده‌ی پایین‌تر می‌انجامد، زیرا بازشناسی درآمد و دارایی ممکن است با مقداری تأخیر انجام شود. این اصل، از سوی دیگر، به تشویق ثبت زودهنگام، نه دیرهنگام، زیان‌ها می‌پردازد. این مفهوم می‌تواند از این هم فراتر برود، در جایی ‌که یک کسب و کار نتایج عملیاتش (سود یا زیانش) را لجوجانه بدتر از آن‌چه درواقعیت است، تحریف کند.

۳. اصل ثبات یا یکسانی رویه

این مفهوم به این معنی است که، وقتی یک اصل یا روش حسابداری را پذیرفتید، شایسته است تا زمانی‌که یک اصل یا روش مشخصا بهتر از آن به دست بیاید، به استفاده از آن ادامه دهید. عدم پیروی از اصل ثبات به این معنی است که یک کسب و کار به‌صورت مداوم در میان شیوه های حسابداری مختلف نسبت به تراکنش‌هایش در نوسان است و این امر درک نتایج مالی بلند مدتش را دشوار می‌کند.

۴. اصل بها

طبق این مفهوم، شایسته است یک کسب و کار دارایی‌ها، بدهي‌ها و سرمایه‌گذاری‌های حق مالکانه‌اش را تنها در بهای واقعی خریدشان ثبت کند. این اصل در حال از دست دادن ارزش خود است، چراکه مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری در راستای تعدیل دارایی‌ها و بدهی‌ها به ارزش‌های منصفانه‌شان هستند.

۵. اصل شخصیت اقتصادی

طبق این مفهوم، شایسته است تراکنش‌های یک کسب و کار از تراکنش‌های مالک آن کسب و کار و کسب و کارهای دیگر جدا نگه داشته شود. این امر از درآمیختن دارایی‌ها و بدهی‌ها بین شخصیت‌های چندگانه، که ممکن است در زمان اولین حسابرسی صورت‌های مالی یک کسب و کار نوپا، باعث دشواری‌های قابل توجهی شوند، جلوگیری می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ سوال مصاحبه استخدامی حسابداران

۶. اصل افشای کامل

طبق این مفهوم، شایسته است تمام اطلاعاتی را که ممکن است بر درک خواننده از صورت‌های مالی اثر بگذارند، در یا به پیوست صورت‌های مالی یک کسب و کار بگنجانید. استانداردهای حسابداری در مشخص کردن تعداد قابل توجهی از افشاهای اطلاعاتی بر این اصل تکیه کرده‌اند.

۷. اصل تداوم فعالیت

طبق این مفهوم، یک کسب و کار برای مدت قابل پیش‌بینی به عملیاتش ادامه خواهد داد. این مورد به این معنی است که کار شما در به تعویق انداختن بازشناسی برخی مخارج، مانند استهلاک، تا دوره‌های بعد، موجه است. درغیراین‌صورت، شما مجبور هستید تمام هزینه‌ها را به یکباره بازشناسی کنید و آن‌ها را به بعد موکول نکنید.

۸. اصل تطابق

به این معنی است که، شایسته است وقتی عایدی را ثبت می‌کنید، تمام مخارج مرتبط با آن را در همان زمان ثبت کنید. بنابراین، شما بهای کالاهای فروخته شده فهرست موجودی را در همان زمانی وارد می‌کنید که عایدی فروش اقلام فهرست موجودی انبار را ثبت می‌کنید. این موضوع، سنگ بنای مبنای  حسابداری تعهدی است. مبنای نقدی حسابداری از اصل تطبیق استفاده نمی‌کند.

۹. اصل اهمیت

طبق این اصل، شایسته است تراکنشی را در اسناد حسابداری ثبت کنید که نبودن آن فرآیند تصمیم‌گیری شخص خواننده‌ی صورت‌های مالی شرکت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این مفهوم آن‌قدر گنگ است که کمی سازی آن دشوار است و برخی حسابداران را بر آن داشته است تا کوچکترین تراکنش‌ها را در صورت‌های مالی ثبت کنند.

مطلب مرتبط: ۷ ویژگی یک سرمایه‌گذاری ناموفق

۱۰. اصل واحد پولی

به این معنی که شایسته است یک کسب و کار، تراکنش‌هایی را ثبت کند که بتوان آن‌ها را به واحد پولی عنوان کرد. بنابراین، ثبت خرید یک دارایی ثابت آسان است، چرا که به قیمت مشخصی خریداری شده است، حال آن‌که ارزش سیستم کنترل کیفیت یک کسب و کار ثبت نشده است. این مفهوم، مانع از آن می‌شود که یک کسب و کار برآوردی اغراق آمیز از ارزش دارایی‌ها و بدهی‌هایش داشته باشد.

۱۱. اصل اتکاپذیری

طبق این مفهوم شایسته است تنها تراکنش‌هایی ثبت شوند که تایید شده‌اند. به‌عنوان مثال، فاکتور تأمین‌کننده یک شاهد متقن است که نشان می‌دهد این خرج ثبت شده است. این مفهوم مورد توجه حسابرسانی است که دائما در جستجوی شواهد پشتیبان تراکنش‌ها هستند.

۱۲. اصل بازشناسی درآمد

طبق این مفهوم، شایسته است تنها زمانی به بازشناسی یا شناخت درآمد بپردازید که کسب و کار اساسا فرآيند دریافت را کامل کرده باشد. چون افراد زیادی تلاش کردند با بهره‌برداری از این مفهوم، گزارشگری متقلبانه تهیه کنند، ارگان های استاندارد گذار برآن شدند برای نحوه صحیح بازشناسی یا شناخت درآمد، حجم زیادی از استانداردها را تدوین کنند.

مطلب مرتبط: ۳ اشتباه حسابداری مرسوم کارآفرینان

۱۳. اصل دوره زمانی

طبق این مفهوم، شایسته است یک کسب و کار، نتایج عملیات‌هایش را در دوره‌ی زمانی استاندارد، گزارش کند. این اصل، مشخص‌ترین اصل از اصول حسابداری است، ولی برای ایجاد مجموعه‌ی استانداردی از دوره‌های قابل قیاس هدف‌گذاری شده است که برای تجزیه و تحلیل رویکرد مفید است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه بختیاری دزفولی

منبع: accountingtools

اصول حسابداری: ۱۳ اصل حسابداری مدرن که باید با آنها آشنا شوید

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی