کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ اشتباه بزرگ که استرس محل کار را به خانه تان می‌آورد

بسیاری از آدم‌ها بدون آن‌که بدانند، استرس محل کار را به خانه تان می‌آورند. محیط کار می‌تواند استرس‌زا باشد، ولی در زمانی که لازم است استرس را رها کنیم و به آرامش برسیم – یعنی از لحظه‌ای که از محیط کار خارج می‌شویم تا صبح فردا که بار دیگر سر کارمان بر می‌گردیم – معمولا به جای آن‌که از ساعات غیر کاری‌مان نهایت لذت و بهره را ببریم، اجازه می‌دهیم استرس در وجودمان نفوذ کند.

اشتباه بزرگ که استرس محل کار را به خانه

دلایل زیادی برای این مسئله وجود دارند، ولی مسئله‌ی مهم‌ترین در این میان این است که ما می‌توانیم و باید یاد بگیریم این وضعیت را تغییر دهیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا متوجه شوید چگونه حتی آدم‌های باهوش نیز به طور ناخواسته استرس شغلی‌شان را بزرگ جلوه می‌دهند، و چگونه می‌توانید تا آن‌جا که ممکن است کارتان را در همان محیط کار رها کنید و با آرامش به خانه برگردید. این مسئله می‌تواند سطوح استرس‌تان را کاهش و سطح عمومی شادی را در زندگی‌تان افزایش دهد.

اشتباهاتی که استرس محل کار را به خانه می‌آورد

۱. هنگام رفت و آمد بین محل کار و خانه دائما به کار فکر می‌کنیم

مسیر رانندگی یا رفت و آمد از محل کار به خانه می‌تواند زمانی برای احساس لذت رهایی از مسائل کاری‌تان باشد، یا این‌که فاصله‌ی کوتاه یا طولانی میان محل کارتان تا خانه می‌تواند به زمانی برای نشخوار ذهنی استرس‌های کاری در طول روز، یادآوری ناامیدی‌ها و مشکلات در ذهن، و فکر کردن به هر چیزی تبدیل شود که روی شانه‌های‌تان سنگینی می‌کند. با این‌که گزینه‌ی اول – لذت بردن از حس رهایی موقت از کار و مشکلات مربوط به آن – فواید بسیاری به همراه دارد، بسیاری از آدم‌ها معمولا گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کنند.

مشکل این‌جا است که انتخاب گزینه‌ی دوم می‌تواند سطوح استرس‌تان را بعد از پایان مسیر و رسیدن به خانه، حتی بسیار بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی‌ آن در پایان ساعات کاری در محل کارتان، تبدیل کند. اگر شما نیز دچار همین مشکل هستید، وقت آن رسیده است که کنترل این مسئله را در دست بگیرید و در طول مسیر کار تا خانه استرس روز را از روی شانه‌های‌تان بتکانید. اگر واقعا تاکنون متوجه‌ی عادات و افکارتان نبوده‌اید، در همین هفته‌ی پیش رو، هنگام رانندگی یا در طول مسیر کار تا خانه سعی کنید به خوبی بر آن‌ها تمرکز کنید.

مطلب مرتبط: ۳ روش سریع و موثر برای کنترل هیجانات ، استرس و نگرانی

۲. استرس کاری‌مان را سر عزیزان‌مان خالی می‌کنیم

شکایت و غر زدن درباره‌ی مشکلات کاری بر سر عزیزان و افراد خانواده یکی از سرگرمی‌های رایج آدم‌هایی است که دارای شغل‌های پر استرس هستند. این کار در همان لحظه ممکن است احساس خوبی به شما بدهد، ولی به مرور زمان می‌تواند مخرب باشد. با این‌که حبس کردن استرس‌ها و نگرانی‌ها در دل‌مان به هیچ وجه کار خوبی نیست، هنگام سپری کردن زمانی که می‌تواند فرصت مناسب و دلچسبی برای لذت بردن از همراهی با عزیزان‌مان باشد، تمرکز بر تمام استرس‌های روز باعث می‌شود تمام زندگی‌مان را تسلیم استرس‌های شغلی‌مان کنیم. کاملا روشن است، هر چه زمان کم‌تری را برای شکایت و غر زدن از مشکلات کاری صرف کنیم، زمان بیش‌تری برای تمرکز بر چیزهایی به دست خواهیم آورد که می‌توانند زندگی‌مان را شادتر کنند. در این هفته، سعی کنید به مدت زمانی که برای شکایت و غر زدن درباره‌ی مشکلات کاری صرف می‌کنید، توجه کنید و ببینید چه میزانی از وقت گران‌بهای‌تان را به این شکل از دست می‌دهید.

۳. دائما به همکاران یا شرکای آزاردهنده‌مان فکر می‌کنیم

این مسئله‌ای طبیعی است که هنگام دست و پنجه نرم کردن با همکار یا شریک بد و آزاردهنده، سعی کنیم هیجان‌های‌مان را تخلیه کنیم. با وجود این، هنگامی که سعی می‌کنیم استرس شغلی‌مان را به طور کلی خالی کنیم، تمرکز بیش از اندازه بر استرس‌های ناشی از همکاران با آدم‌های بد قلق می‌تواند لذت سپری کردن ساعات رهایی از کار و مشغله را از ما برباید. اگر شما هم ساعات غیر کاری‌تان را صرف غرق شدن در تفکر، یادآوری، و حتی تمرکز بر استرس‌هایی می‌کنید که همکار یا شریک ناسازگارتان در زندگی حرفه‌ای برای‌تان ایجاد کرده است، زمان آن رسیده است که ببینید آیا این بهترین روش سپری کردن زمان گران‌بهای‌تان است یا خیر؛ به این ترتیب، در صورت نیاز تصمیم بگیرید این عادت را ترک کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ روش عالی مدیریت استرس در دانش آموزان و دانشجویان

۴. به جای استراحت، نگران کارمان هستیم

اگر در محیط کارتان با استرس سنگین مواجه هستید یا شغلی دارید که نیازمند سطح بالایی از توانایی حل مشکل است، این وضعیت می‌تواند هنگام اتمام زمان کاری در پایان روز، توقف بخش ‌”‌حل مشکل‌”‌ را در مغزتان دشوار کند. (این مسئله برای آدم‌هایی که در خانه کار می‌کنند، بیش‌تر مشهود است.) و اگر یافتن راه حل برای‌تان یک سرگرمی است و زندگی‌ شخصی‌تان را آن‌چنان دچار اختلال نمی‌کند، شاید لازم نباشد دچار نگرانی شوید؛‌ برخی از آدم‌ها یافتن ایده‌های جدید را برای بهبود عملکرد خود در محیط کار یک سرگرمی می‌دانند، به خصوص اگر واقعا به حرفه‌شان عشق بورزند و آن را صرفا به عنوان فعالیتی برای کسب درآمد انجام ندهند. با وجود این، اگر دائما دچار استرس می‌شوید و مشکلات کاری‌تان را نشخوار ذهنی می‌کنید، بهترین راهکار این است که استرس‌های‌تان را در محیط کار بگذارید و بدون آن به خانه برگردید. (نگران نباشید، فردا صبح که بار دیگر سر کارتان بروید، آن‌ها همان‌ جا منتظرتان خواهند بود.)

۵. بیش از اندازه به خودتان فشار نیاورید

اگر دچار تمام مشکلاتی هستید که تاکنون برای‌تان توضیح داده‌ایم، استرس اضافه‌ای بر خودتان تحمیل نکنید. داشتن استرس کار هنگامی که در خانه و در حال استراحت هستید، مسئله‌ای طبیعی است؛ بنابراین، نباید خودتان را به این خاطر سرزنش کنید. در عوض، بر این موضوع تمرکز کنید که چگونه می‌توانید استرس را از خود دور کنید و هنگامی که در محل کارتان نیستید، بتوانید از زندگی‌تان لذت ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

۵ اشتباه بزرگ که استرس محل کار را به خانه تان می‌آورد


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی