کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲ اشتباه‌ فرهنگ شرکتی که باید اجتناب کنید

فرهنگ شرکتی موضوع متداولی است که معمولا در دنیای کسب و کار اشتباه گرفته می‌شود. یک چارچوب کلی که برای همه‌ مناسب باشد وجود ندارد. حتی توصیف چیزی که فرهنگ عالی را از فرهنگ ضعیف متمایز می‌کند آسان نیست. شاید ساده‌ترین راه برای اطمینان از فرهنگ شرکتی “تست کارکنان موقت” باشد. در این نوشتار با ۲ اشتباه‌ فرهنگ شرکتی آشنا خواهید شد.

فرهنگ شرکتی

چون موقتی‌ها فقط مدت کوتاهی آن‌جا هستند، می‌توانند نظرات شفاف‌تر و بی‌غرض در مورد کار کردن در شرکت شما داشته‌باشند. آیا با اطمینان(پذیرندگی)، مهربانی و تمایل به تقسیم کار(مشارکت در وظایف) با آنها رفتار شده‌است؟ آیا دوست دارند در صورت امکان تمام وقت آن‌جا کار کنند؟ یا بی‌صبرانه تمایل دارند به شرکت دیگری بروند؟ تجربیات آنها عامل تعیین کننده‌ای برای فرهنگ شما نیست ولی شاخص خوبی است.

من شانس این را داشته‌ام که در شرکت‌هایی با فرهنگ عالی کار کنم، ولی در جاهایی که بدترین فرهنگ شرکتی را داشتند بیشتر یاد گرفتم. در اینجا دو اشتباه هست که بسیاری از شرکت‌ها در مورد فرهنگ مرتکب می‌شوند.

اشتباه ۱ در فرهنگ شرکتی :

 رویکرد لسه‌فری یا بگذار بگذرد

محیط کار می‌تواند آدم‌ها را به فکر رفتن به سوی استخدام‌های جدید بیندازد. از مسائل پیش پا افتاده – مثل جای پارک، استفاده از ظرف‌های مخصوص نگهداری غذا در فریزر، و غیره- گرفته تا مسائل جدی مثل عملکرد مورد انتظار شرکت. بسیاری از کسب و کارها در رابطه با این موضوع رویکرد لسه‌فری یا بدون مداخله در پیش می‌گیرند. گفت‌وگو درمورد جو محیط کار و رفتاری که از کارمندان انتظار می‌رود اصلا بخشی از فرآیند نیست. نگرش “بگذار همه چیز همان‌طور که هست باشد”، گاهی اثرات فجیعی به جا می‌گذارد.

هر شرکتی فرهنگی دارد، چه تبیین (به روشنی بیان) شده باشد چه نشده باشد. اگر چارچوب فرهنگی را که دوست دارید بسازید برای تیم‌تان مشخص نکنید آن را به شانس واگذار کرده‌اید، ممکن است دقیقا همان رفتاری را که دوست ندارید در شرکت ببینید به الگو تبدیل شود. یک شرکت باید هرچه بیشتر در مورد فرهنگ گفت‌وگو کند.

اشتباه ۲ در فرهنگ شرکتی :

نپرداختن به فرهنگ‌های ناجور

ایجاد محیط و فرهنگ فوق‌العاده در محیط کار به غایت دشوار است. حتی با بهترین قصد و بهترین تلاش باز هم کنترل همه و محیط چالش برانگیز است. اگر به چند نفری که موافق نیستند اجازه بدهید به‌طور مستقل عمل کنند، تاثیر امور جدید فرهنگی را از بین می‌برید. می‌توانید به راحتی رفتار کسی را که بسیار عالی یا برعکس خیلی بد است، نادیده بگیرید. ولی بی‌توجهی به آنها به دیگران نشان می‌دهد که فرهنگ‌‌ها برای همه‌ی افراد متنوع است و بنابراین، اهمیتی ندارد.

با هرکسی که از ازرش‌های اساسی پذیرفته شده‌ی شما و تیم‌تان تخطی می‌کند صحبت کنید. گاهی شخص خاطی از کمبودهای فرهنگی ناآگاه است. در این‌گونه موارد یک مکالمه‌ی مختصر کافی است. برای کسانی که آگاهانه در مقابل فرهنگی که سعی دارید پایه‌ریزی کنید مقاومت می‌کنند، یک مکالمه‌ی صریح‌تر در مورد انتظارات شما و لزوم تبعیت آنها ضروری است.

ساختن فرهنگ مناسب برای سازمان شما یکی از کار‌هایی است که بسیار سخت به نظر می‌رسد. در پیش گرفتن رویکردی آگاهانه در صحبت‌کردن درباره‌ی فرهنگ و تلاش مصرانه برای مدیریت ناموافق‌ها، در مسیرتان برای ایجاد یک محیط کار ویژه عالی خواهید بود.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: اینترپرینر – entrepreneur

 

موضوع محروی:

فرهنگ شرکتی

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

یادداشت روز

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی