کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اسلام فمینیستی در آلمان به امید اثرگذاری بر دنیا است

برلین ـ در ساختمان آجری قرمزی که حالا میزبان جدیدترین و شاید غیرمتعارف‌ترین مسجد است، سیران آتِش در حال ارائه‌ی انقلاب فمینیستی مذهب اسلام است.

در حالی که زنی با موهای دورنگ دعوت اسلامی برای نماز را اعلام کرد، صدای زنانه‌ای چنین خواند ” الله اکبر“، عبارتی عربی به معنای خدا بزرگ است. در تناقض مهم دیگری با سنت، مرد و زن ـ که معمولا در طول عبادت تفکیک می‌شوند ـ با نشستن کنار یکدیگر روی زمین فرش شده، دعوت نماز را پاسخ گفتند.

بعد آتِش، یک فمینیست مسلمان خودمدعی و بنیان‌گذار مسجد جدید، روی فرش کرم رنگ قدم گذاشت و خطبه‌ای تکان‌دهنده ارائه کرد. بعد دو امام ـ یک زن و یک مرد ـ به نوبت نماز جمعه را به زبان عربی اقامه کردند. مراسم با اجتماع و ملحق شدن دو خاخام مهمان که ترانه‌ای یهودی درباره‌ی دوستی می‌خواندند به پایان رسید.

و به این ترتیب افتتاحیه‌ی نماز جمعه در مسجد ابن رشد ـ گوته شهر برلین به پایان رسید ـ و نسخه‌ی متفاوتی از اسلام را در قاره‌ای ارائه کرد که در یک جنگ فرهنگی تلخ بر سر چگونگی پذیرش ایمان و خوشامدگویی یا نفی آن، گیر افتاده است. آتش و حامیانش می‌گویند امراض مسمومی چون افراط‌گرایی، به طور بالقوه چاره‌ای آسان دارند: معرفی یک برند مترقی‌تر و حتی فمینیستی از ایمان.

آتش می‌گوید ”مقصود آن است که به اسلام آزادی‌خواه یک فضای مقدس بدهیم. در مسجدهای معمولی که زنان مجبورند در پستوهای زشت عبادت کنند، تبعیض زیادی احساس می‌کنم.“

این عبادتگاه، که موضوع انتقادات تلخ و در عین حال حمایت‌های امیدوارانه است، بخش کوچکی از تعداد رو به رشد مسجدهای آزادی‌خواهی است که تماما یا تا حدودی به وسیله‌ی زنان بنیان‌گذاری شده‌اند.

شاهدان می‌گویند نوع جدید ” مسجدهای فمینیستی “ که از سوی حامیانش نوشدارویی برای تبعیض جنسیتی در نظر گرفته می‌شود که معمولا باعث می‌شود زنان مسلمان در فضاهای کوچک‌تر عبادت کنند، موفق شده است فریادی برای تغییر باشد.

برای مثال در لندن،  طرح مسجد اختصاصی با بنیان‌گذاری زنان، در ۲۰۱۲ درهایش را گشود. معمولا امام‌های مونث نماز را در فضایی اقامه مي‌کنند که پذیرای هر زن و مرد مسلمانی از هر فرقه‌ای است ـ حتی زنان و مردان همجنس‌گرا. به تازگی، عبادت‌های کاملا زنانه یا مختلط، مسجدهای اختصاصی را از کالیفرنیا تا سوئیس و دانمارک گسترش داده است.

به طور سنتی مردان و زنان به دلیل حجب و حیا در مساجد به صورت مجزا عبادت می‌کنند. برخی می‌گویند قرآن صراحتا این جدایی را اعلام نکرده است، اما برخی دیگر می‌گویند در طوب عبادت نباید صدای زنان شنیده شود.

با این وجود، در اسلام کهن به زنان گفته شده است به عنوان امام خدمت نکنند، و چندین دهه است که فعالان زن مسلمان هنجارهای پیرامون مذهب را به چالش می‌کشند. از جمله این فعالان قابل توجه، آمنه ودود آمریکایی است که در ۱۹۹۴ مراسم نماز جمعه را در مسجدی در آفریقای جنوبی اقامه کرد.

آتش هم در برلین و بیش‌تر به واسطه‌ی کمک‌های مالی، مسجدی تاسیس کرد. زنی ۵۴ ساله از کوردهای ترکیه، که در آلمان شناخته شده است و در حال دوقطبی کردن جامعه‌ی ۴ میلیون نفری مسلمانان آلمان است. در دوران دانشجویی به سختی از حمله‌ی مسلحانه به مرکز مشاوره‌ی زنان ترکیه جان سالم به در برد. و پس از سال‌ها مبارزه برای حقوق زنان، تهدیدهای جانی مکرر او را مجبور کرد فعالیت حقوقی‌اش را در ۲۰۰۶ تعطیل کند.

گشایش مسجد او واکنش شدید منتقدان را در رسانه‌های اجتماعی به همراه داشت. گروه حمایت از نسل اسلام توئيت کرد ” #مسجد بدون #اسلام. کسانی که آتش را می‌شناسند می‌دانند او طرفدار اسلامی است که بر اساس منابع آن نیست.“

برهان کسیچی، رئیس شورای اسلامی برای جمهوری فدرال آلمان، عبادتگاه او ا به عنوان یک گرایش زودگذر رد کرد.

او گفت ” ما آن را مشاهده می‌کنیم و متعجبیم … اصلا چطور قرار است چیزی که آن‌جا اتفاق می‌افتد در اسلام ریشه داشته باشد.“

او افزود ” قطعا زنان و مردان برابرند. جدایی در اعمال مذهبی به معنی برابر نبودن آن‌ها نیست. کنجکاوم ببینم این اجتماع چقدر دوام خواهد داشت .. مثل اختلاط منتقدان گوناگون اسلام به نظر می‌رسد.“

در نماز جمعه‌ی افتتاحیه، مسجد در فضای یک سالن قدیمی کلیسایی پروتستان قرار داشت و بیش از عبادت‌کنندگان، خبرنگاران و جمع چشم‌گیری از نیروهای امنیتی را به آن‌جا کشانده بود. در میان مسلمانان جوان شرکت‌کننده، هیثم الکوباتی ۲۶ ساله نیز حضور داشت، جوان یمنی که شش سال قبل به آلمان آمده بود.

او گفت این اولین بار بود که با زنان در یک مسجد نماز می‌خواند.

” کمی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید. اما وقتی چیزی جدید و کمی عجیب اتفاق می‌افتد همیشه همین‌طور است، شاید کمی هم ترسناک باشد. اما مطمئنم این راه آینده است.“

الهام مانیا، امام مونثی که در اقامه‌ی نماز جمعه سهیم بود گفت عبادت مختلط یکی از مسائل مرتبط با برابری است.

” چگونگی و زمان درخواست عبادت از یک زن، منزلت اجتماعی او را در جامعه منعکس می‌کند. از او خواسته می‌شود جدای از مردان عبادت کند، در طول عبادت موهایش را بپوشاند … و در روزهای عادت ماهیانه‌اش دست از عبادت بردارد … تمام این محدودیت‌ها به او اعمال می‌شود زیرا بازتاب‌دهنده‌ی این عقیده‌ی اجتماعی هستند که یک زن مانند یک مرد کاملا بی عیب و نقص نیست و بی‌تردید با او برابر نیست.“

” می‌دانم تغییر سخت است، زیرا قرن‌ها است که به تکرار این کارها عادت کرده‌اند و قطعا تغییر آن کار دشواری خواهد بود. اما زمان تغییر فرا رسیده است … و با احترام آن را اعلام می‌کنیم.“


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: washingtonpost

اسلام فمینیستی در آلمان به امید اثرگذاری بر دنیا است


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی