کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

استروژن بالا: علائم و نشانه های بالا بودن استروژن در زنان و مردان

استروژن یک هورمون استروئیدی است که توسط سلول های تک فولیکولی در تخمدان تولید می‌شوند و هورمون جنسی زنانه ای است که مسئولیت چرخه قاعدگی، تخمک گذاری و حفظ بارداری را بعد از لقاح بر عهده دارد. در این نوشتار درباره استروژن بالا و به عبارت بهتر علائم و نشانه های بالا بودن استروژن نکات جالبی را بیان می کنیم.

استروژن چیست؟

هورمون‌های بدن شما مانند یک الا کلنگ هستند. هنگامی ‌که آن‌ها کاملا متعادل هستند، بدن شما آن‌طوری که باید عمل می‌کند. اما زمانی که آن‌ها دچار عدم تعادل می‌شوند، ممکن است تجربه‌ی برخی از علائم را شروع کنید.

استروژن به عنوان هورمون “زن” شناخته شده‌است. تستوسترون به عنوان هورمون “مردانه” شناخته می‌شود. گرچه هر هورمون با یک جنسیت خاص شناسایی می‌شود، اما هر دو هم در زنان و هم در مردان یافت می‌شوند. به طور متوسط ​​زنان دارای سطوح بالاتری از استروژن هستند و مردان تستوسترون بیش‌تری دارند.

در زنان، استروژن به شروع توسعه‌ی جنسی کمک می‌کند. این هورمون همچنین همراه با یک هورمون جنسی دیگر به نام پروژسترون، چرخه‌ی قاعدگی زن را تنظیم می‌کند و بر تمام سیستم تولید مثل تاثیر می‌گذارد. در زنانی که قبل از دوره‌ی یائسگی به سر می‌برند، سطوح استروژن و پروژسترون از یک مرحله‌ی چرخه‌ی قاعدگی به مرحله‌ی دیگر متفاوت است.

در مردان نیز، استروژن نقش مهمی در عملکرد جنسی دارد.

مطلب مرتبط: ۷ نشانه که مبتلا به عدم تعادل هورمونی هستید

علل بالا بودن سطح استروژن

بالا رفتن سطح استروژن می‌تواند به طور طبیعی ایجاد شود، اما بیش از حد بودن میزان استروژن در اثر مصرف داروهای خاصی نیز امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، درمان جایگزینی استروژن، یک درمان محبوب برای علائم یائسگی، ممکن است باعث شود که استروژن به سطوح مشکل‌زایی برسد.

بدن شما همچنین ممکن است سطح تستوسترون پایین یا سطح پروژسترون کم را تجربه کند، اتفاقی که می‌تواند توازن هورمونی شما را دچار مشکل کند. بالا بودن سطح استروژن نسبت به سطح پروژسترون به طور غیرمعمول، به عنوان نفوذ استروژن شناخته شده‌است.

علائم استروژن بالا در زنان

هنگامی‌ که میزان استروژن و تستوسترون در بدن شما متعادل نیست، ممکن است توسعه‌ی علائم خاصی را شروع کنید. در زنان، علائم بالقوه‌ی این افزایش سطح عبارتند از:

– نفخ
– تورم و حساسیت در سینه‌ها
– غده‌های فیبروکیستیک در سینه‌ها
– کاهش میل جنسی
– دوره‌های قاعدگی نامنظم
– تشدید علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
– نوسانات خلقی
– سردرد
– اضطراب و حملات هراس
– افزایش وزن
– ریزش مو
– یخ کردن دست‌ها یا پاها
– مشکلات خواب
– خواب‌آلودگی یا خستگی
– مشکلات حافظه

مطلب مرتبط: ۴۸ خوراکی مفید برای تنظیم هورمون ها و داشتن پوستی درخشان

علائم استروژن بالا در مردان

اگر چه استروژن، یک هورمون زنانه نامیده می‌شود، اما بدن مردها هم استروژن تولید می‌کند. تعادل مناسب استروژن و تستوسترون برای رشد و توسعه‌ی جنسی مهم است. هنگامی ‌که تعادل این هورمون‌ها از بین می‌رود، رشد و عملکرد جنسی شما ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.

علائم استروژن بالا در مردان عبارتند از:

۱. ناباروری.

استروژن تا حدی مسئولیت ایجاد اسپرم سالم را بر عهده دارد. وقتی سطح استروژن بالا باشد، سطح اسپرم ممکن است افت کند و این امر منجر به بروز مشکلات مربوط به باروری می‌شود.

۲. ژنیکوماستی.

استروژن ممکن است رشد بافت پستان را تحریک کند. مردانی که بیش از حد ‌استروژن دارند ممکن است دچار ژینکوماستی شوند، اختلالی که به بزرگ شدن سینه‌ها منجر می‌شود.

۳. اختلال نعوظ (ED).

مردانی که دارای سطوح بالای استروژن هستند، ممکن است دچار اختلال نعوظ شوند.

تشخیص بالا بودن استروژن

اگر پزشک‌تان مشکوک است که شما ممکن است دچار بالا رفتن سطح استروژن شده باشید، احتمالا برای بررسی سطح هورمون‌تان آزمایش خون برای‌‌تان تجویز می‌کند. یک متخصص آموزش‌دیده نمونه‌ی خون شما را در یک آزمایشگاه آزمایش می‌کند. نتایج نشان می‌دهد که میزان استروژن شما بیش از حد کم است یا زیاد. سطح استروژن خون با مقیاس پیکتوگرام بر هر میلی‌لیتر (pg / ml) اندازه‌گیری می‌شود.

سه نوع استروژن وجود دارد: استرادیول، استریول و استرون. استرادیول اصلی‌ترین هورمون جنسی زنانه است. استریول و استرون، دیگر هورمون‌های جنسی زنانه هستند. استریول در زنانی که باردار نیستند، تقریبا غیرقابل‌تشخیص است.

سطح استروژن نرمال در زنان

طبق آزمایشگاه‌های پزشکی Mayo، سطوح استرون و استرادیول نرمال برای زنان به قرار زیر است:

استرون

استرادیول

دختران قبل از سن بلوغغیرقابل‌تشخیص – ۲۹ پیکتوگرام بر میلی‌لیترغیرقابل‌تشخیص – ۲۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر
دختران در سن بلوغ۱۰-۲۰۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیترغیرقابل‌تشخیص – ۲۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر
زنان قبل از سن یائسگی۱۷- ۲۰۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیترغیرقابل‌تشخیص – ۳۵۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر
زنان پس از دوره‌ی یائسگی ۷ – ۴۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیترکم‌تر از ۱۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر

 

در دختران و زنان پیش از یائسگی، میزان استرادیول در طول دوره‌ی قاعدگی به طور گسترده‌ای متفاوت است.

سطح استروژن نرمال در مردان

مطابق با آزمایشگاه‌های پزشکی Mayo، سطوح استرون و استرادیول زیر برای مردان نرمال است:

استروژن

استرادیول

مردان قبل از بلوغغیرقابل‌تشخیص – ۱۶ پیکتوگرام بر میلی‌لیترغیرقابل‌تشخیص – ۱۳ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر
مردان تازه به بلوغ رسیدهغیرقابل‌تشخیص – ۶۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیترغیرقابل‌تشخیص – ۴۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر
مردان بالغ۱۰ – ۶۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر۱۰ – ۴۰ پیکتوگرام بر میلی‌لیتر

 

درمان بالا بودن استروژن

برای کنترل نفوذ استروژن یا استروژن بالا، پزشک ممکن است داروهایی را برای شما تجویز کند، جراحی را توصیه کند یا شما را تشویق کند که رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

۱. داروها

اگر در طول انجام هورمون درمانی افزایش میزان استروژن را تجربه کنید، پزشک ممکن است برنامه‌ی هورمون درمانی خود را تغییر دهد. این تغییر ممکن است به بدن شما کمک کند تا تعادل هورمونی خود را بازبیابد.

اگر نوعی سرطان دارید که حساس به ‌استروژن است، سطح استروژن بالا می‌تواند باعث بدتر شدن بیماری‌تان شود. پزشک‌تان ممکن است داروهایی برای جلوگیری از اتصال ‌استروژن به سلول‌های سرطانی تجویز کند. برای مثال، ممکن است تاموکسیفن را تجویز کنند.

احتمال دیگر این است که پزشک یک مهارکننده‌ی آروماتاز ​​تجویز کند. این نوع داروها مانع از این می‌شوند که آنزیم آروماتاز ​​ آندروژن را به ‌استروژن تبدیل کند. این گروه از داروها عبارتند از:

– آناستازول (آریمادکس)
– اگزمستان (آروماسین)
– لتروزول (فمارا)

در موارد دیگر، آن‌ها ممکن است دارویی را تجویز کنند که تولید استروژن را توسط تخمدان‌ها متوقف کند. به عنوان مثال، ممکن است داروهای زیر تجویز شوند:

– گوسرلین (زولادکس)
– لوپرولید (لوپرون)

۲. عمل جراحي

اگر شما به نوعی سرطان مبتلا هستید که حساس به ‌استروژن است، پزشک‌تان ممکن است اووفورکتومی را توصیه کند. اووفورکتومی یک نوع جراحی است که برای حذف تخمدان انجام می‌شود. از آن‌جایی که تخمدان‌ها بیش‌ترِ استروژن را در بدن زنان تولید می‌کنند، حذف آن‌ها باعث کاهش سطح استروژن می‌شود. این عمل به عنوان یائسگی در اثر جراحی شناخته می‌شود.

پزشک شما همچنین ممکن است اووفورکتومی را توصیه کند اگر شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان باشید. اگر یکی یا بیش‌تر از موارد زیر درست باشد، ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها قرار داشته باشید:

–  سابقه‌ی خانوادگی سرطان سینه یا سرطان تخمدان دارید.

– برای یک جهش خاص در ژن BRCA1 یا BRCA2 پاسخ آزمایش‌تان مثبت است.

– برای جهش خاصی در سایر ژن‌های مرتبط با خطر ابتلا به سرطان جواب آزمایش‌تان مثبت است.

با توجه به موسسه‌ی ملی سرطان (NCI)، به نظر می‌رسد که حذف هر دو تخمدان خطر ابتلا به سرطان سینه را در بیماران دارای ریسک بالا در حدود ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

پزشک‌تان همچنین ممکن است از پرتودرمانی استفاده کند تا تخمدان‌های شما غیر فعال شوند.

۳. رژیم غذایی

برای کمک به کاهش سطوح استروژن، پزشک ممکن است اعمال تغییراتی را در عادات غذایی‌تان توصیه کند. به عنوان مثال، ممکن است شما را به خوردن یک رژیم کم چرب و دارای فیبر زیاد تشویق کند. او همچنین ممکن است شما را مجبور کند که وزن اضافی خود را از دست بدهید.

اختلالات مرتبط با استروژن بالا

سطح بالای استروژن می‌تواند شما را در معرض ریسک بالاتر ابتلا به برخی اختلالات دیگر قرار دهد. به عنوان مثال، افزایش سطح استروژن عامل خطری برای سرطان پستان و سرطان تخمدان است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS)، نفوذ استروژن همچنین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

سطح بالای استروژن ممکن است شما را در معرض ریسک بالاتر لخته شدن خون و سکته‌ی مغزی قرار دهد.

نفوذ استروژن همچنین ممکن است شانس ابتلا به اختلال عملکرد تیروئید را در شما افزایش دهد. این امر می‌تواند علایمی مانند خستگی و تغییرات وزن را ایجاد کند.

با پزشک‌تان صحبت کنید

اگر علائمی غیر عادی دارید، از پزشک‌تان وقت ملاقات بگیرید. او می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید که آیا این علائم ناشی از استروژن بالا است یا خیر. مهم است که بالا بودن استروژن و علل اصلی بروز این علائم را درمان کنید. درمان می‌تواند به کاهش نشانه‌های شما و خطر بروز هر گونه عارضه‌ای کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: healthline

استروژن بالا: علائم و نشانه های بالا بودن استروژن در زنان و مردان

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی