کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ نکته درباره چالش ها و فرایند استخدام کارمند در دوران کرونا

فرایند به کارگیری کارمندان جدید همیشه نیازمند اصلاح است؛ ولی این مسئله، به ویژه، در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا که کارها به صورت دورکاری انجام می‌شوند، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۳ نکته درباره چالش ها و فرایند استخدام کارمند در دوران کرونا را بدانید.

چالش ها و فرایند استخدام کارمند در دوران کرونا

۱. مراحل ضروری برای شکل گیری هر تیم کاری

در دهه‌ی ۱۹۶۰، یک پژوهشگر در زمینه‌ی پویایی گروه، به نام بروس تاکر، روندی را شناسایی کرد که از دیدگاه وی همان مراحل ضروری برای هر تیم یا گروه کاری است: شکل گرفتن، به هم ریختن، سامان یافتن، و به کار افتادن. هر زمان یک فرد جدید به گروه اضافه می‌شود، این روند از نو آغاز می‌شود. از دیدگاه کسب و کاری، این مسئله به این معنی است که با استخدام هر نیروی جدید، سرپرستان احتمالا موج‌های تازه‌ای را بر سطح برکه‌ی آرام سازمان خود مشاهده خواهند کرد، و باید این برکه‌ی متلاطم را مجددا به یک اکوسیستم متعادل بازگردانند.

در همین شرایط است که فرایند تسهیل‌ به کارگیری نیروهای جدید می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. وقتی برای آموزش و رشد کارمندان جدید از پروتکل‌هایی استفاده می‌کنید که پیش‌تر امتحان‌شان را به خوبی پس داده‌اند، به همه‌ی آدم‌های شاغل در محیط کار یا دپارتمان‌تان کمک می‌‌کنید به سرعت به بالاترین سطح کارایی خود بازگردند. به علاوه، نیروی کار جدید از همان ابتدای کار احساس می‌کند مورد استقبال و پشتیبانی قرار گرفته است؛ به این ترتیب، احتمال ماندگاری و افزایش اشتیاق کاری وی بیش‌تر می‌شود.

البته، حرف زدن در این مورد بسیار آسان‌تر از عمل کردن است. طبق نتایج پژوهش‌های صورت گرفته توسط موسسه‌ی گالوپ از ماه مارس ۲۰۲۰، کسب و کار‌های سراسر ایالات متحده در فرایند استخدام و به کارگیری نیروهای جدید با مشکل مواجه هستند. وقتی از اعضای گروه هر سازمان درباره‌ی میزان رضایت‌شان از اقدامات کارفرمایان‌ در خصوص استخدام و به کارگیری نیروهای جدید سوال پرسیده شد، فقط ۱۲ درصد از آن‌ها از این اقدامات رضایت داشتند.

ولی امروز، فرایند به کارگیری نیروهای جدید حتی نسبت به زمان انجام مطالعه‌ی بالا نیز چالش برانگیزتر شده است. با شروع گسترش همه‌گیری کرونا در سراسر ایالات متحده (و هم‌چنین در جهان) بی‌شمار کسب و کار به طور ناگهانی مجبور شدند فعالیت‌های حضوری خود را متوقف کنند و آن‌ها را به صورت دورکاری ادامه دهند. در این روند جدید، رهبران هر سازمان که مجبور به مصاحبه و استخدام نیروی کار جدید هستند، باید دقیقا چه کار کنند؟‌

۲. چالش های استخدام کارمند در دوران کرونا

پیش از ماه مارس، شرکت ما تلاش می‌کرد نیروهای جدیدی را برای دو پست خالی پیدا کند. در پایان ماه مارس، آگهی‌های استخدامی منتشر کردیم که با استقبال زیاده رو به رو شدند. با وجود این، متوجه شدیم فرایند به کارگیری نیروهای جدید را در سازمان باید به شکل اساسی تغییر دهیم. گذشته از آن، در این روزها تمام اعضای گروه به صورت دورکاری با سازمان همکاری می‌کنند.

در بهترین وضعیت‌ها نیز فرایند به کارگیری نیروهای جدید به خودی خود پیچیده و دارای موانع مختلفی است. برای مثال، شاید در ابتدای کار، پیش خودتان فکر کنید به راحتی می‌توانید تمام اطلاعات مهم و لازم به شروع کار را در اختیار کارمندان جدیدتان بگذارید، ولی سپس متوجه می‌شوید یک نکته‌ی کلیدی را فراموش کرده‌اید؛‌ یا احتمالا در توضیح دستگاه‌های مختلف به فردی به تازگی از وارد سازمان شده است، آن‌چنان صریح نبوده‌اید. به علاوه، کارکنان جدید شاید ندانند باید چه سوال‌هایی را از شما بپرسند. به عبارت دیگر، آن‌ها نمی‌دانند چه چیزهای را نمی‌دانند، و همین مسئله می‌تواند به بروز بسیاری از مشکلات کوتاه و مدت بلند منجر شود.

وقتی مجبور هستید از راه دور کار کنید، این موانع در برابر ایجاد اشتیاق کاری زودهنگام و به کارگیری مناسب نیروهای جدید تشدید می‌شوند. در این شرایط، نه تنها توضیح هر آن‌چه کارمندان جدید باید به صورت دورکاری انجام دهند، برای‌تان دشوار خواهد بود، بلکه در ارزیابی نحوه‌ی عملکرد آن‌ها از داخل خانه‌شان نیز ممکن است دچار مشکل شوید. برای پی بردن به سازگاری وضعیت کارمندان جدید با فرهنگ سازمانی‌تان نمی‌توانید فقط به سازوکارهای رایج شرکت در روزهای عادی اتکا کنید؛ و این خود یک مشکل و مانع بزرگ است.

وقتی شما در کنار سایر اعضا و هم‌چنین نیروهای جدید کار می‌کنید، به آسانی می‌توانید هر گونه گسستگی را میان کارمندان‌تان شناسایی کنید. در این شرایط، می‌توانید عدم اشتیاق کاری یا وجود هر نوع مشکل را از جانب اعضای جدید گروه در مورد پروژه‌ها یا پروتکل‌های خاص تشخیص دهید. هم‌چنین، اگر کارکنان‌تان بتوانند وظیفه‌ای را که به آن‌ها محول کرده‌اید، به خوبی انجام بدهند و منتظر اعلام وظایف جدید باشند، می‌توانید به سرعت این کار را انجام دهید. گذشته از این‌ها، شما می‌توانید رو در رو در یک اتاق با آن‌ها تعامل داشته باشید.

۳. فرایند استخدام کارمند در دوران کرونا

هموار کردن مسیر به کارگیری نیروهای جدید بسیاری ضروری است؛ به خصوص، در این بازار نامطمئن. یک‌پنجم از تمام جا به جایی‌های کارمندان (استعفا، اخراج، و استخدام) ظرف ۴۵ روز نخست پس از شروع کار اتفاق می‌افتند؛ این آمار را در کنار هزینه‌های بالایی استخدام یک کارمند جدید بگذارید – هزینه‌های آگهی و مصاحبه، آموزش، دستمزد، مزایا، هماهنگی در محیط کار، و تحقیق درباره‌ی پیشینه‌ی آن‌ها. بنابراین، از دست دادن آن‌ها در چارچوب زمانی کوتاه به هیچ عنوان برای سازمان مناسب نیست.

با این حال، به سادگی می‌توان مشاهده کرد که کارمندان جدید و دورکار در طول فرایند به کارگیری‌شان ممکن است دچار بی‌علاقگی و انحراف از هدف اصلی شوند. این کارمندان با همکاران‌شان برخورد و تعامل شخصی و رو در رو ندارند، بنابراین، به سختی ممکن است در آن‌ها تعلق خاطر ایجاد شود. هر گونه‌ رابطه‌ای باید به صورت هدفمند ایجاد شود، نه مثل شرایط عادی (فعالیت در محیط کار) که به صورت طبیعی به عنوان بخشی از جریان کار. در این شرایط، بسیاری از آدم‌ها ممکن است دچار فرسودگی شوند و به تدریج کار را رها کنند. با وجود این، سرپرستان ممکن است خیلی دیر به فرسودگی کارمندان پی ببرند – آن‌قدر دیر که ممکن است نتوانند آن‌ها را از ارائه‌ی برگه‌ی استعفای‌شان منصرف کنند.

آیا این بدترین اتفاقی است که ممکن است پیش بیاید؟ شاید. با وجود این، باید همیشه، در هر حال، این قبیل مشکلات را مد نظر قرار دهید، به خصوص هنگامی که در حال به کارگیری اعضای جدید گروهی هستند که همه یا بخشی از آن قرار است به صورت دورکار با شما همکاری داشته باشند – درست مانند شرکت ما.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۳ نکته درباره چالش ها و فرایند استخدام کارمند در دوران کرونا


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی