کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ روش استخدام نیروی جدید در شرایط دورکاری ناشی از کرونا

هموار کردن مسیر به کارگیری نیروهای جدید همواره بسیاری ضروری است؛ به خصوص، در این بازار نامطمئن و شرایط بحرانی کرونا. از این رو شناخت روش های استخدام نیروی جدید در شرایط دورکاری ناشی از کرونا بسیار مهم و برای بقای سازمان حیاتی است.

روش استخدام نیروی جدید در شرایط دورکاری ناشی از کرونا

یک‌پنجم از تمام جا به جایی‌های کارمندان (استعفا، اخراج، و استخدام) ظرف ۴۵ روز نخست پس از شروع کار اتفاق می‌افتند؛ این آمار را در کنار هزینه‌های بالای استخدام یک کارمند جدید بگذارید – هزینه‌های آگهی و مصاحبه، آموزش، دستمزد، مزایا، هماهنگی در محیط کار، و تحقیق درباره‌ی پیشینه‌ی آن‌ها. بنابراین، از دست دادن آن‌ها در چارچوب زمانی کوتاه به هیچ عنوان برای سازمان مناسب نیست.

با این حال، به سادگی می‌توان مشاهده کرد که کارمندان جدید و دورکار در طول فرایند به کارگیری‌شان ممکن است دچار بی‌علاقگی و انحراف از هدف اصلی شوند. این کارمندان با همکاران‌شان برخورد و تعامل شخصی و رو در رو ندارند، بنابراین، به سختی ممکن است در آن‌ها تعلق خاطر ایجاد شود. هر گونه‌ رابطه‌ای باید به صورت هدفمند ایجاد شود، نه مثل شرایط عادی (فعالیت در محیط کار) که به صورت طبیعی به عنوان بخشی از جریان کار. در این شرایط، بسیاری از آدم‌ها ممکن است دچار فرسودگی شوند و به تدریج کار را رها کنند. با وجود این، سرپرستان ممکن است خیلی دیر به فرسودگی کارمندان پی ببرند – آن‌قدر دیر که ممکن است نتوانند آن‌ها را از ارائه‌ی برگه‌ی استعفای‌شان منصرف کنند.

آیا این بدترین اتفاقی است که ممکن است پیش بیاید؟ شاید. با وجود این، باید همیشه، در هر حال، این قبیل مشکلات را مد نظر قرار دهید، به خصوص هنگامی که در حال به کارگیری اعضای جدید گروهی هستند که همه یا بخشی از آن قرار است به صورت دورکار با شما همکاری داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا ۵ روش استخدام نیروی جدید در شرایط دورکاری ناشی از کرونا را بدانید.

روش استخدام نیروی جدید در شرایط دورکاری ناشی از کرونا

۱. برای تقویت روابط، حداکثر بهره را از فناوری ببرید

ما نیز درست مانند همه‌ی کسب و کار‌های مدرن و در حال پیشرفت، همیشه شدیدا بر فناوری تکیه کرده‌ایم. هنگامی که قرار به دورکاری شد، استفاده‌مان را از فناوری – از ایمیل و پیامک گرفته تا کنفرانس‌های ویدئویی و غیره – چهار برابر کردیم. با این حال، هدف‌مان فقط این نبود که کارایی گروه را بالاتر ببریم، بلکه قصد داشتیم اعضای گروه را هموار به یکدیگر متصل کنیم و فرهنگ سازمانی‌تان را ارتقا دهیم.

هر شرکت حال‌و‌هوا و عادات مخصوص به خودش را دارد. و قرار نیست فقط به این دلیل که اعضای گروه از هم جدا هستند، این فرهنگ کم‌رنگ شود. ما هر کاری را که ممکن بود انجام داده‌ایم تا حس رفاقت و شوخ‌طبعی‌مان را همواره حفظ کنیم؛ حتی اگر فقط از طریق پیام کوتاه یا پیام‌هایی در فضای مجازی باشد. ما نیروی کار جدید را ترغیب می‌کنیم در پیام‌رسان‌های مورد استفاده‌ی شرکت و هم‌چنین، ویدئو کنفرانس‌های شرکت حضور داشته باشند تا بتوانند از تمام زیر و بم‌های داخل شرکت مطلع شوند؛ و هم‌چنین، با همکاران‌شان ملاقات داشته باشند و از آموزش‌های آن‌ها بهره‌مند شوند.

مطلب مرتبط: ۸ مهمترین مزایای دورکاری برای همه‌ی کسب و کارها

۲. کتابچه‌ها، دستورالعمل‌ها، و رویه‌ی سازمان را با نیروهای جدید مرور کنید

در شرایط عادی، یعنی زمانی که همه‌ی کارمندان در محیط کار در کنار یکدیگر مشغول به کار هستند، احتمالا زمان چندانی را جهت بیان سیاست‌ها و رویه‌ی کاری سازمان برای کارمندان جدید صرف نمی‌کنید. با وجود این، در شرایط دورکاری نمی‌توانید به این روند ادامه دهید. زمانی را برای ملاقات با نیروی کار جدید اختصاص دهید تا آن‌ها را به طور کامل از انتظارات خود آگاه کنید.

برای مثال، شرح وظایف آن‌ها را مرور کنید و برای‌شان توضیح دهید که در طول هر روز چه انتظاراتی از آن‌ها دارید. نحوه‌ی همکاری آن‌ها را با سرپرست مربوطه مشخص کنید و به آن‌ها بگویید در صورت بروز هر مشکل و ایجاد هر نوع سوال، می‌توانند به چه فردی مراجعه کنند. درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری جلسات و هم‌چنین، انتظاراتی که از یک کارمند ایده‌آل دارید، برای آن‌ها به طور شفاف توضیح دهید و این مسائل را به حدس و گمان آن‌ها واگذار نکنید. جمع کردن همه‌ی کارمندان در یک نرم‌افزار مشترک مدیریت پروژه و یک تقویم کاری می‌تواند به همه‌ی اعضای گروه کمک کند دقیقا بدانند هر کسی باید چه کاری انجام دهد؛ این کار باعث کاهش اصطکاک ناشی از سوء برداشت‌هایی می‌شود که همگی قابل اجتناب هستند.

مطلب مرتبط: ۷ نکته برای افزایش بهره وری در زمان دورکاری کرونا

۳. یک برنامه‌ی آموزشی ترتیب دهید

بیش‌تر کارمندانی که وارد یک کسب و کار می‌شوند باید از وجود یک مربی آموزشی که تجربه‌ی مناسبی از فضای شرکت دارد، بهره‌مند باشند. اهمیت این مسئله در شرایط دورکاری دوچندان می‌شوند؛ زیرا فرصتی را برای ایجاد ارتباط میان کارمندان جدید با کل مجموعه فراهم می‌کند. برای این کار می‌توانید از یک مربی به صورت رسمی یا غیر رسمی استفاده کنید؛ این مسئله دارای یک اثر دوگانه است.

نخست این‌که، این کار فرد قابل اعتمادی را به کارمندان جدید معرفی می‌کند که می‌توانند به وی کمی تعلق خاطر پیدا کنند؛ هم‌چنین، باعث می‌شود حس تازه‌وارد و خارجی بودن را (که تقریبا در همه‌ی محیط‌های کاری برای تازه‌واردان وجود دارد) کم‌تر کند. دوم این‌که، این برنامه‌ی آموزشی سازمان‌دهی شده به مربیان (که همان کارمندان قدیمی شرکت هستند) کمک می‌کند مهارت‌های مهم رهبری و ارتباطی را به خوبی بیاموزند. تبدیل شدن یک کارمند باتجربه به مربی، وی را مجبور می‌کند تا به روش‌های خلاقانه‌ای فکر کند، و هم‌چنین، هوش هیجانی خود را تقویت کند. فقط باید از این مسئله مطمئن شوید که مربیان برگزیده‌تان افرادی قابل اعتماد، مهربان، مطلع، و یاری‌رسان باشند.

۴. از سیاست‌ درهای باز به شکل مجازی پیروی کنید

من شخصا معتقدم یک مدیر باید عملا یک مدیر باشد، نه این‌که صرفا نام مدیر را یدک بکشد. برای‌ام مهم نیست اعضای گروه‌ام چه‌قدر زیاد باشند: می‌خواهم آن‌ها مطمئن باشند که پشتیبانی‌شان می‌کنم و حقیقتا به نیازهای آن‌ها و هم‌زمان، به موفقیت سازمان بسیار اهمیت می‌دهم. با این‌که در شرایط دورکاری، نشان دادن این مسئله به نیروی کار جدید که شما مدیری هستید که از سیاست درهای باز پیروی می‌کند، کم کاری دشواری است، ولی غیر ممکن نیست (سیاست درهای باز به این معنی است که مدیر همیشه در اتاق خود را به روی کارمندان باز نگه می‌دارد تا آن‌ها بتوانند مشکلات‌ و نیازهای‌شان را به وی انتقال دهند).

یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن، حضور و توجه خود را به کارمندان نشان دهید، ایجاد ارتباط به صورت مکرر و با اشکال مختلف است. به طور مرتب و در زمان‌های مشخص پیام‌های متنی و ایمیل بفرستید و هر از گاهی نیز با کارمندان جدید و مدیران‌شان جلسات مجازی ترتیب دهید. حتی می‌توانید در طول روز، با آن‌ها تماس تلفنی داشته باشید. نگران نباشید، در این شرایط دچار زیاده‌روی در برقراری ارتباط نخواهید شد؛ هر چه بیش‌تر به صورت آنلاین در دسترس باشید، نیروی کار جدید حس آرامش بیش‌تری پیدا خواهد کرد.

مطلب مرتبط: ۳ نکته درباره دورکاری در دوران کرونا و تغییر سبک کار کردن در آینده

۵. در فرایند به کارگیری نیروهای جدید، صبر زیادی از خود نشان دهید

سرعت فرایند به کارگیری نیروهای جدید در دوره‌ی همه‌گیری کرونا بسیار کم‌تر از زمان معمول است. احتمالا مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید تا اعضای جدید گروه بتوانند به خوبی فرهنگ و ارزش‌های شرکت را درک کنند و بپذیرند. بنابراین، چنین مسائلی را از پیش مد نظر قرار دهید و روش‌های خاصی را برای تسهیل فرایند به کارگیری نیروهای جدید پیاده‌سازی کنید.

هم‌چنین، می‌توانید دست‌کم بخشی از این فرایند را با برگزاری جلسات مجازی یا سایر فعالیت‌های سرگرم کننده و امن، به صورت رویدادهای اجتماعی از راه دور، به گونه‌ای که افراد بتوانند در فضایی شاد و راحت به شکل مجازی دور هم جمع شوند، سرعت ببخشید. به خاطر داشته باشید: هدف کلی شما این است که کارمندان جدیدتان بتوانند به سرعت، و نه در طولانی مدت، افراد گروه را مانند خانواده‌ی خود ببینند.

این یک حقیقت کسب و کاری است که هر گاه یک کارمند جدید وارد سازمان‌تان می‌شود، پویایی گروه‌تان تحت تاثیر قرار می‌گیرد – به خصوص، در شرایط حاضر که بیش‌تر کارمندان از راه دور با گروه همکاری می‌کنند. این مطالب به این معنی نیست که در مراحل اولیه‌ی تشکیل گروه – طبق آن‌چه تاکر گفته است – دچار مشکل خواهید شد. اگر اولویت شما به کارگیری کارمندان جدید از راه دور باشد، حتی ممکن است دو مرحله‌ی نخست را یک جا پشت سر بگذارید. به خاطر داشته باشید، اگر اعضای جدید گروه هر چه زودتر بتوانند سایر افراد گروه را مانند اعضای خانواده‌ی خود ببینند، زودتر و بهتر به موفقیت خواهید رسید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۵ روش استخدام نیروی جدید در شرایط دورکاری ناشی از کرونا


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی