کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ نکته درباره استخدام افراد خلاق و نوآور در کسب و کارها

شرکت‌ها فقط در صورتی به نوآوری می‌رسند که به استخدام افراد خلاق و نوآور در کسب و کارهای خود روی بیاورند. پیشگویان نوآوری چه ویژگی‌هایی دارند؟ نوآوری برای پیشرفت هر سازمان به عنوان یک نکته‌ی کلیدی به شمار می‌رود. موفقیت یک سازمان عمدتا به توانایی آن به تولید محصولات نوآورانه بستگی دارد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۹ نکته درباره استخدام افراد خلاق و نوآور در کسب و کارها را بدانید.

استخدام افراد خلاق و نوآور در کسب و کارها

طبق گزارش‌ها، میزان جابه‌جایی کارمندان (استعفا یا اخراج نیروی قدیمی و استخدام نیروی جدید) در شرکت‌هایی که در محیط کارشان، کارمندان را به نوآوری ترغیب می‌کنند، کم‌تر است.

کارمندان نوآور و خلاق به جای آن‌که مدام از چالش‌ها شکایت کنند، به دنبال راه‌حل‌هایی برای آن‌ها می‌گردند.

به گفته‌ی نیل بلومنتال، موسس و مدیر ارشد اجرایی شرکت واربی پارکر، “نخستین نکته‌ برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق این است که آدم‌های درست را استخدام کنید، و مهم‌ترین پرسش این است که چگونه آدم‌های درست را استخدام کنید… ما به دنبال برخی ویژگی‌های خاص هستیم که امکان بروز خلاقیت و نوآوری را فراهم کنند.‌”‌

لازم به ذکر نیست که شرکت‌های نوآور به کارمندان نوآور نیاز دارند. باید به دنبال چه ویژگی‌هایی بگردید که نشان‌دهنده‌ی تفکر نوآورانه باشند؟

استخدام افراد خلاق و نوآور

۱. آیا آن‌ها به خوبی با دیگران همکاری می‌کنند؟

این یکی از آن ویژگی‌های است که آدم‌ها معمولا حتی از دوران مهدکودک‌شان شروع به یاد گرفتن‌ می‌کنند؛ و البته، با این‌که موضوعی است کلیشه‌ای، ولی نکته‌ای کلیدی برای شناسایی نوآوری بالقوه در آدم‌هایی که برای استخدام به شرکت‌تان وارد می‌شوند. با این‌که معمولا تمایل داریم نوآورانی مانند توماس ادیسون و استیو جابز را به عنوان گرگ‌هایی همیشه تنها بشناسیم، سورن کاپلان، موسس شرکت مشاوره‌ای اینوویشن پوینت، در این باره می‌گوید، “‌افسانه‌ی کارآفرین تنها فقط یک افسانه است.‌ امروزه، فضای پیچیده‌ی کاری اجازه‌ی مبارزه‌ی تنها را به هیچ کارآفرینی نمی‌دهد … بیش‌تر شرکت‌های نوآور شبکه‌ای از همکاران و شرکا را ایجاد می‌کنند و محصولات و خدمات‌شان را در قالب این شبکه به مشتری ارائه می‌دهند.‌”‌

از افراد متقاضی برای استخدام به عنوان یک کارمند نوآور پرسش‌های زیر را بپرسید:

الف. آن‌ها چگونه در شرایط گروهی کار می‌کنند
ب. از کار کردن در یک گروه به چه دستاوردهایی می‌رسند
پ. برای رسیدن به موفقیت در تلاش‌های گروهی چه کمکی می‌توانند بکنند
ت. برای مبارزه با یک چالش خاص، چگونه می‌توانند یک گروه را گرد هم جمع کنند یا چگونه می‌توانند بخشی از یک گروه شوند

۲. چگونه می‌توانند در موقعیت‌های مختلف تاثیرگذار باشند؟

نوآوری شامل روش‌ها و طرز فکر‌های متفاوتی است که به نتایج متفاوت منجر می‌شوند. از افراد متقاضی برای استخدام به عنوان یک کارمند نوآور بپرسید برای ایجاد تغییر چه کارهایی می‌تواند انجام دهد، چگونه دست به کار می‌شود، تاکنون به چه موانعی رو به رو بوده است، و چگونه توانسته است بر آن‌ها غلبه کند (یا چگونه تاکنون در برابر برخی موانع دچار شکست شده است).

۳. با مقدار زیادی پول نقد چه کارهایی انجام می‌دهند؟

طبق توصیه‌ی شرکت کاریابی زیپ ریکروتر، در مصاحبه‌ی شغلی از افراد متقاضی بپرسید، اگر صد هزار دلار و چهار هفته زمان به آن‌ها بدهید، در شغل خود این شرکت چه کاری انجام می‌دهد. به گفته‌ی این شرکت، “‌این سوال به نوآوری و استراتژی آن‌ها اشاره می‌کند. هم‌چنین، این سوال نشان می‌دهد آن‌ها با چه سرعتی می‌توانند به تنهایی درباره‌ی این موضوعات فکر کنند، و آیا می‌توانند بودجه‌ها را به شکل دقیق پیش‌بینی کنند یا خیر. بزرگ فکر کردن یک ویژگی‌ خوب است، ولی آیا فرد متقاضی می‌تواند تفکرات‌اش را کنترل و به عمل تبدیل کند؟‌

۴. آن‌ها چگونه قطعات یک وسیله را به هم وصل می‌کنند؟‌

برای پیدا کردن آدم‌هایی که فکرشان را از حد و مرزهای تعیین شده فراتر می‌برند و به نوآوری دست می‌زنند، از متقاضیان کار بپرسید چگونه یک دستگاه را سر هم می‌کنند. بر اساس توصیه‌ی آریون جونز از شرکت بیگ تینک، از افراد متقاضی بپرسید چگونه می‌توانند قطعات جدا شده‌ی یک وسیله یا یک دستگاه را بر اساس دستورالعمل سر هم کنند. آریون جونز در این باره می‌گوید، “‌پاسخ آن‌ها نشان می‌دهد تا چه حد بر اساس سنت و عادات رایج عمل می‌کند. پاسخ یک متفکر نوآور به این سوال احتمالا این است که ‘من فقط به عکس روی جعبه نگاه می‌کنم و کارم را شروع می‌کنم.‌‌'”

۵. سایر علاقه‌مندی‌های آن‌ها چیست؟

در مقاله‌ای تحت عنوان “‌استخدام نیروی کار نوآور: یک ضرورت و در عین حال، یک تلاش چالش‌ برانگیز و منحصر به فرد‌”‌ که در نشریه‌ی بررسی مدیریت منابع انسانی به چاپ رسید، نویسندگان به ارزش بالای “‌اشکال گسترده‌تری از علم و دانش … به منظور ایجاد ارتباط میان مفاهیمی که ظاهرا در گذشته بی‌ربط به نظر می‌رسیدند‌”‌ به عنوان پایه و اساس تفکر نوآورانه اشاره می‌کنند.

نویسندگان این مقاله به طور مثال به انیشتین اشاره می‌کنند؛ به گفته‌ی آن‌ها، علاقه‌ی انیشتین به موسیقی برای تفکرات‌اش درباره‌ی ریاضی و فیزیک بسیار مهم و ضروری بود. اگر افراد متقاضی کار آن‌چنان تجربه و اطلاعات عمومی مناسبی نداشته باشند، فارغ از آن‌که به چه میزان در یک رشته‌ی خاص دارای تخصص هستند، نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشته بتوانند به شکلی نوآورانه با مسائل برخورد کنند و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات بیابند.

جفری بومگارتنر در این باره توصیه می‌کند، “‌به دنبال نشانه‌هایی از نکات متنوع و غیر معمول در تحصیل، سرگرمی‌ها، و سایر مسائل مرتبط با متقاضیان کار بگردید. یک مدیر بازاریابی که علاوه بر مدرک مدیریت ارشد کسب‌وکار (MBA) دارای تحصیلات دانشگاهی در زمینه‌ی فلسفه نیز باشد، احتمالا خلاقانه‌تر از یک مدیر بازاریابی عمل خواهد کرد که فقط در حوزه‌ی مدیریت ارشد کسب‌وکار تخصص دارد.‌”‌

۶. آن‌ها چه چیزهایی را نمی‌دانند؟

پذیرش این حقیقت که “‌نمی‌دانید‌”‌ (یعنی در موضوع خاصی واقعا به اندازه‌ی کافی علم و آگاهی ندارید) نقطه‌ی شروع خوبی برای تسهیل در نوآوری است. دانستن این‌که چگونه از چیزهایی که نمی‌دانید سر در بیاورید، کمک‌تان می‌کند آن را یاد بگیرید. اگر افراد متقاضی کار ظاهرا آن‌چنان کنجکاو نباشند یا به این مسئله اعتراف نکنند که فاقد برخی مهارت‌ها هستند، احتمالا آن‌چنان آدم‌های نوآوری نخواهند بود.

نیک سانتیلو در پستی در وب‌سایت هاب‌اسپات بلاگ در این باره می‌نویسد، “موفق‌ترین اعضای یک گروه دائما به دنبال یادگیری راه‌های جدید برای حل مشکلات جاری و به دنبال مشکلات جدیدی هستند که باید به حل آن‌ها بپردازند.‌”‌ ‌در مصاحبه‌های شغلی از افراد متقاضی کار درباره‌ی مشکلاتی که انتظار رو به رو شدن با آن‌ها را ندارند، و هم‌چنین، درباره‌ی نحوه‌ی حل آن‌ها سوال بپرسید.

۷. به دنبال شگفتی‌ها و تفاوت‌ها باشید

کن وکسلی و داگ استراوس از شرکت Smart CEO معتقدند، “برای پیدا کردن آدم‌های نوآوری که بتوانند تغییرات مثبتی در کسب و کار‌تان ایجاد کنند، باید از جستجو برای استخدام آدم‌هایی که کارها را دقیقا به سبک و روش شما انجام می‌دهند،‌ دست بردارید.‌”‌ اگر یک فرد متقاضی را به این‌ دلیل رد کنید که ایده‌های‌اش با آن‌چه تاکنون در کسب و کار‌تان داشته‌اید، متفاوت است، شما واقعا به دنبال آدم‌های نوآور نیستید.  ‌

۸. برای سازمان‌تان یک فرهنگ نوآورانه ایجاد کنید

به اعتقاد دیوید زیپونی، رئیس انجمن فراورده‌های غذایی نرتوست، “‌برای استخدام افراد خلاق و نوآور و به کارگیری نوآوری باید به دنبال رفتارهایی بگردید که معمولا در یک محیط کاری سرکوب می‌شوند. حتی برای ماهرترین مصاحبه‌گرها، کاوش درباره‌ی مسائلی فراتر از توانایی‌هایی نوآورانه‌ی فردیِ مرتبط با شغل مورد نظر به منظور آگاهی از وجود حس بالقوه‌ای از رفتار نوآورانه‌ی جمعی در افراد متقاضی می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ به خصوص اگر این رفتارها به وسیله‌ی کارفرمایان در محیط کار ترویج نشده باشند.‌”‌

اینک زمان آن رسیده است که کمی در مورد خودتان فکر کنید. مشکل پیش رو در پیدا کردن یک کارمند نوآور فقط این نیست که آیا وی در نقش‌های قبلی خود امکان ارائه‌ی عملکرد نوآورانه را داشته‌ است یا خیر، بلکه هم‌چنین، باید این سوال را از خود بپرسید که آیا شما محیط کاری نوآورانه‌ای را برای کارمندان‌تان فراهم کرده‌اید که آن‌ها بتوانند ایده‌های خود را آزمایش کنند و حتی در صورت شکست مورد مواخذه قرار نگیرند یا خیر.

این بحث را با صحبت درباره‌ی این مسئله آغاز کردیم که چگونه برخی کلیشه‌ها هم‌چنان به عنوان مفاهیم درست و مناسب در نظر گرفته می‌شوند. به همین ترتیب، شرکت‌ها معمولا از کلیشه‌هایی نظیر نیاز مبرم به نوآوری و استخدام افراد خلاق و نوآور استفاده می‌کنند، زیرا همه‌ شرکت‌ها به دنبال نوآوری هستند، ولی واقعا تفکر نوآورانه را در فرهنگ سازمانی‌شان ترویج و پرورش نمی‌دهند. آیا کسب و کار‌تان همان‌طور که به دنبال نوآوری است و نوآوری را توصیه می‌کند، به این توصیه عمل نیز می‌کند؟ در غیر این صورت، به محض آن‌که دیگران متوجه شوند فرهنگ سازمانی‌تان مبتنی بر نوآوری نیست، شانسی برای مصاحبه با بسیاری از آدم‌های نوآور نخواهید داشت، زیرا اساسا این قبیل آدم‌ها برای استخدام در سازمان شما متقاضی نخواهند شد.

۹. استخدام کارمندان نوآور چه فوایدی دارد؟

الف. مهارت‌های حل مسئله: شرکت‌ها برای آن‌که از رقابت عقب نیفتند، به تولید محصولات نوآورانه نیاز دارند. کارمندان نوآور راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای چالش‌های پیش روی سازمان در اختیار دارند. به گزارش وبسایت Work It Daily، تجربه‌ی حل چالش‌های کاری پیچیده محیط کاری مثبتی را ایجاد می‌کند که باعث افزایش بهره‌وری کارمندان می‌شود.

ب. شناسایی فرصت‌های جدید: کارمندان نوآور به سازمان‌تان کمک می‌کنند فرصت‌های جدیدی را برای رشد و توسعه شناسایی کند. کارمندان خلاق معمولا از خود تعهد نشان می‌دهند و آن‌چنان فعال هستند که به جستجوی سایر فرصت‌هایی می‌پردازند که شرکت از آن‌ها بهره‌مند خواهد شد.

پ. تفکر خلاقانه: با استخدام کارمندان نوآور، شرکت شما می‌تواند منتقدانه محصولات و خدمات‌اش را تحلیل، و مشکلات‌شان را پیش از عرضه‌ی آن‌ها در بازار شناسایی کند. این مسئله شرکت را از ضرر و زیان یا ارتکاب اشتباهاتی که شهرت آن را خدشه‌دار می‌کنند، نجات می‌دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: business

۹ نکته درباره استخدام افراد خلاق و نوآور در کسب و کارها


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی