کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ مشکل که از سودآوری کسب و کار شما جلوگیری می‌کند

از قیمت‌های پایین گرفته تا هزینه‌های جاری بیش از حد و درآمدهای بی‌ثبات، مسئله‌ی اصلی کسب و‌ کار شما چیست؟ در این نوشتار ۷ مشکل که از سودآوری کسب و کار شما جلوگیری می‌کند بیان شده است.

۷ مشکل که از سودآوری کسب و کار شما جلوگیری می‌کند

دلایل بسیاری برای کارآفرین شدن وجود دارد، اما مهم نیست دلایل شما چه هستید ـ‌ ـ حتی اگر شامل ثروتمند شدن نباشد ـ ـ باز هم لازم است کسب و کارتان سود داشته باشد.

بدون سود، نمی‌توانید کسب و کارتان را بچرخانید و آن‌چه را دوست دارید انجام دهید.

متاسفانه، اکثر کسب و کارهای جدید در نهایت ظرف چندسال اول با شکست مواجه می‌شوند. تا حدود زیادی، دلیل این امر ناتوانی در تولید سود کافی است، و این مشکل کوچکی نیست ـ‌ ـ حتی کسب و کارهای ساخته شده بر مبنای ایده‌های قوی هم می‌توانند از کمبود سودآوری رنج ببرند.

پس چه چیزی در درجه‌ی اول از سودآوری کسب و کار جلوگیری می‌کند؟ در ادامه به هفت مشکل اصلی می‌پردازیم.

۱. قیمت‌های پایین

تعیین قیمت یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین تصمیم هایی است که باید برای کسب و کارتان بگیرید. چگونگی تعیین قیمت‌ها می‌تواند موفقیت آینده‌ی شما را تعیین کند. بیش‌تر کارآفرینان بلافاصله به خودشان اخطار می‌دهند که قیت‌ها را خیلی بالا نگیرند؛ اگر قیمت محصول‌تان بیش‌تر از محصول رقبا است، ممکن تمام بازار هدف‌تان را از دست بدهید.

با این حال، اگر قیمت‌ها را خیلی پایین بگیرد، بیش از آن‌چه در عمل به شما برمی‌گردد برای تولید صرف می‌کنید. حدود خود را به دقت در نظر داشته باشید، و از افزودن قیمت به خاطر کیفیت نهراسید. اگر زمان بیش‌تری را به بهبود محصول‌تان اختصاص دهید، مردم با رضایت خاطر این قیمت تعیین شده را خواهند پرداخت.

مطلب مرتبط: مشکلات استارت آپ خود را قبل از شروع کسب و کار بشناسید

۲. مخارج بیش از حد

چیزهایی وجود دارد که کسب و کارتان برای بقا کاملا به آن‌ها نیاز دارد. با این حال، ممکن است در برخی حوزه‌های کلیدی نیازهای‌تان را دست بالا گرفته باشید. برای مثال، وقتی کسب و کارتان فقط با دو کارمند می‌چرخد، آیا واقعا به آن دفتر ۳،۰۰۰ متر مربعی نیاز دارید؟ آیا واقعا لازم است در آن دستگاه‌های گران‌قیمت سرمایه‌گذاری کنید که فقط ارزشی ناچیز به محصول نهایی‌تان اضافه می‌کنند؟

درباره‌ی مخارج‌تان به دقت فکر کنید؛ اگر بیش از حد صرف آن‌ها کنید، چاهی حفر می‌کنید که بیرون آمدن از آن خیلی سخت خواهد بود.

۳. هزینه‌های جاری بیش از حد

زمان زیادی طول نمی‌کشد که مخارج کسب و کارتان از کنترل خارج شود؛ و از آن‌جایی که مخارج شکل‌های مختلفی دارند، مشخص کردن حوزه‌ای که در آن پول به هدر مي‌دهید، کار دشواری است. به تعداد افراد حاضر در پرسنل، آن‌چه به فروشندگان می‌پردازید، مقدار هزینه‌ی تولید یک محصول منفرد و حتی متغیرهای ماهانه‌ای مانند هزینه‌ی تاسیسات فکر کنید.

برای تمام این مخارج بالقوه، احتمالا گزینه‌های ارزان‌تر و فرصت‌هایی برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد. پس آن‌ها را نادیده نگیرید.

۴. هزینه‌های پنهان یا دیده نشده

ممکن است یک برنامه‌ی خرج‌ومخارج معقول را اجرا بکنید، اما مخارجی هستند که احتمالا برای آن‌ها آماده نشده‌اید ـ ـ و به طور کلی در مخارج ” معمول‌تان “ جایی ندارند. برای مثال، اگر کسب و کارتان با نیازهای تعمیراتی اضطراری مواجه شود، این اتفاق می‌تواند تمام درآمد یک ماه‌تان را در یک آن ببلعد.

اگر به اندازه‌ی کافی برای هزینه‌ها‌ی بیمه یا مالیات‌ها آماده نباشید، این هزینه ها هم می‌توانند شما را از پا درآورند. تنها چیزی که برای خراب کردن مدل سودآوری کسب و کار شما لازم است، اندکی مخارج غیربرنامه‌ریزی شده است.

مطلب مرتبط: ۶ استراتژی قیمت گذاری : کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است؟

۵. رقابت شدید

ممکن است مخارج و قیمت‌های‌تان مناسب باشد، اما با رقابتی مواجه باشید که در میدان ماندن را بسیار سخت کند. برای مثال، اگر رقیبان‌تان محصولاتی با قیمت مشابه محصول شما اما کیفیت بهتر دارند، آن‌قدر فروش نخواهید داشت که جان سالم به در ببرید.

پس، راهی برای متمایز کردن خود از رقبا پیدا کنید، و حداقل در یک حوزه‌ی کلیدی، چه قیمت باشد و چه کیفیت یا تجربه، از آن‌ها پیشی بگیرید.

۶. کمبود آگاهی بازار

هم‌چنین ممکن است از کمبود آگاهی بازار رنج ببرید؛ اگر محصول‌تان قیمت ایده‌الی برای شما و مشتریان‌تان داشته باشد، در صورتی کسی از وجود آن باخبر نباشد، ممکن است باز هم سودی نداشته باشید. بهترین ابزار شما برای غلبه بر این مانع، بازاریابی و تبلیغات است؛ کمی هزینه‌بردار هستند، اما اگر آن‌ها را درست برنامه‌ریزی کنید، کاملا ارزش سرمایه‌گذاری را دارند.

مطلب مرتبط: ۶ راه برای شروع کسب و کار موفق

۷. بی‌ثباتی

احتمال دارد که روشی بی‌نقص برای سوآوری کسب و کارتان داشته باشید ـ‌ ـ اما برای سودآوری کسب و کار تان بیش از حد ناهماهنگ عمل می‌کنید. برای مثال، مخارج‌تان ممکن است ماه به ماه به شدت نوسان داشته باشد، یا تیم فروش‌تان ممکن است به شکلی غیرقابل پیش‌بینی و براساس متغیرهای فردی عمل کنند.

به محض آن‌که توانستید این بی‌ثباتی‌ها را بیابید، آن‌ها را کاهش دهید. ممکن است تعیین دقیق نقطه‌ی انحراف راهبردتان کار دشواری باشد، اما اگر می‌خواهید سودتان قابل اطمینان باقی بماند، انجام آن گام مهمی است.

این موارد تنها برخی از مشکلاتی هستند که می‌توانند کسب و کارتان را از تولید یک سود پایدار بازدارند. ممکن است با مشکلاتی از زوایای گوناگون مواجه شوید، یا شاید با چیزی کاملا متفاوت مقابله کنید، مانند هدف قرار دادن بازار اشتباه یا شکست در رشد سریع و به موقع.

اگر در حال حاضر در تولید سودآوری کسب و کار تان مشکل دارید، یا اگر نمی‌توانید جزئیات طرح کسب و کارتان را اجرا کنید، هر بار به عنوان یک گام یکی از این مشکلات را از پیش رو بردارید تا وقتی‌که دلیل مشکل را بیابید. همیشه یک راه حل ـ ـ یا حداقل یک بهبودی ـ ـ  وجود دارد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: entrepreneur

۷ مشکل که از سودآوری کسب و کار شما جلوگیری می‌کند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی