کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

از بین بردن غبغب: ۲۳ درمان خانگی کوچک کردن و رفع غبغب بدون جراحی و لیزر

از بین بردن غبغب بحث روز موضوعات سلامتی و زیبایی است زیرا داشتن غبغب مشکلی است که هم زنان و هم مردان می‌توانند با آن مواجه شوند. این اختلال باعث می‌شود که از جذابیت چهره‌ی فرد کم شود، مخصوصا وقتی که می‌خندد. غبغب باعث می‌شود که فرد احساس خوبی نداشته باشد. این امر به از دست دادن اعتماد به نفس منجر می‌شود. با این حال، بسیاری از آدم‌ها هنوز هم با غبغب‌شان زندگی را به سر می‌کنند.

از بین بردن غبغب

علل زیادی برای به وجود آمدن غبغب وجود دارد. با این حال، بسیاری از آدم‌ها چیزی در مورد آن نمی‌دانند. بنابراین، ما این مقاله را درباره روش های خانگی از بین بردن غبغب گردآوری کردیم تا اطلاعات بیش‌تری در مورد این مشکل در اختیار شما بگذاریم. علاوه بر این، ما همچنین نکاتی در مورد بهترین روش های درمان غبغب و زیباسازی صورت در خانه و بدون جراحی به شما ارائه می‌دهیم. لطفا اطلاعات مفید زیر را از دست ندهید.

مطلب مرتبط: درمان خشکی پوست صورت: ۳۸ درمان خانگی برای خشکی پوست صورت

غبغب چیست؟

غبغب پایین‌ترین قسمت صورت است. منطقه‌ی اطراف چانه، فک پایینی نامیده می‌شود. این قسمت معمولا در زنان به شکل مثلث و در مردان به حالت مربع است. با این حال، در بعضی از افراد، بنا بر دلایل خاصی، چانه چنین شکلی ندارد. آن‌ها در واقع دارای غبغب هستند.

غبغب اختلالی است که در آن ماهیچه‌های چهره و چربی چانه بیش از حد رشد می‌کنند و لایه‌ی چربی زیر پوست انباشته می‌شود. این اختلال را می‌توان به عنوان اختلالی تفسیر کرد که در آن لایه‌های چربی زیادی همپوشانی دارند یا چربی زیر فک، بیش از حد بزرگ است، و سبب شل شدن پوست چانه می‌شود.

این وضعیت، اگر کنترل نشود و از بین نرود، باعث ایجاد عدم تعادل در چهره‌ی شما خواهد شد.

علاوه بر این، غبغب همچنین باعث می‌شود که احساساتتان را به سختی بیان کنید، مخصوصا هنگام صحبت کردن یا خندیدن. هنگامی که از روبرو یا دو طرف صورت فرد را نگاه کنید، غبغب با یک لایه چربی مشخص می‌شود. این چربی می‌تواند نازک یا ضخیم باشد.

کسی که غبغب دارد به راحتی دل دیگران را می‌برد. اما به لحاظ زیبایی شناختی، تقریبا هیچ کس نمی‌خواهد این مشکل را تجربه کند زیرا غبغب با چاقی و بالا بودن وزن مرتبط است و همین به طور قابل‌توجهی اعتماد به نفس را در فرد کاهش می‌دهد. علاوه بر این، غبغب همچنین بسیاری از بیماری‌های دیگر را مانند خروپف، دشواری در تنفس و حتی سکته‌ی مغزی را نشان می‌دهد. و هیچ کس نمی‌خواهد با این مشکلات روبرو شود. راه‌های بسیاری برای غلبه بر این مشکل وجود دارد.

از آن‌جایی که لایه‌های زیادی از چربیِ تشکیل شده در ناحیه غبغب وجود دارد، بنابراین از بین بردن آن نیازمند صبر و حوصله است. با این حال، نتایجی که به دست خواهید آورد قطعا شما را خوشحال خواهد کرد.

مطلب مرتبط: سفت شدن پوست : ۲۹ درمان خانگی سفت‏ کردن پوست صورت

علل شایع به وجود آمدن غبغب چیست؟

غبغب  در اثر تجمع چربی بیش از حد در زیر پوست شکل می‌گیرد. چربی در ناحیه‌ی زیر غبغب و قسمت فوقانی گردن متمرکز است، اغلب با شلی پوست همراه است و توده‌های چربی که مانند چانه‌ی دوم به نظر می‌رسند. علاوه بر عوامل ژنتیکی و ساختار بدن، غبغب به علت برخی از علل اساسی به وجود می‌آید، ‌از جمله:

از بین بردن غبغب

۱. افزایش وزن یا از دست دادن وزن به صورت ناگهانی

هنگامی که شما به دلیل مصرف بیش از حد مواد غذایی اضافه وزن دارید، انرژی اضافی که استفاده نمی‌شود در سراسر بدن توزیع می‌شود و برای تشکیل چربی تجمع می‌یابد. چانه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پوست قسمت چانه و گردن نسبتا نازک و ضعیف است، بنابراین با توجه به انباشت چربی، این مناطق پوست به سرعت شل می‌شوند. آن‌ها تغییر شکل می‌دهند و “چانه‌ی دوم” یا همان غبغب را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، هنگامی که وزن به طور ناگهانی کاهش می‌یابد، پوست نیز به سرعت سفتی خود را از دست می‌دهد و به شدت شل می‌شود. این امر باعث ذخیره شدن چربی در ناحیه‌ی چانه می‌شود.

۲. بالا رفتن سن

غبغب معمولا در افراد میانسال رخ می‌دهد به این دلیل که عضلات با بالا رفتن سن ضعیف می‌شوند. ارتباط آن‌ها با بافت پوست به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. سپس چربی زیر پوست و انرژی بیش از حد به سرعت در پوست جمع می‌شود و پوست را شل می‌کند، تبدیل به چربی اضافی می‌شود و در نتیجه غبغب به وجود می‌آید. زنان پیش از یائسگی اغلب با این مشکل مواجه می‌شوند.

۳. انباشت سلول‌های چربی در چانه

سلول‌های چربی می‌توانند در بخش‌های متفاوت بدن تجمع بیابند. اگر ناحیه‌ی چانه دارای سلول‌های چربی بیش‌تری باشد، ظاهر غبغب قابل درک است. به طور خاص، اغلب افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی این اختلال را تجربه می‌کنند.

۴. نمک

نمک نیز یکی از مسئولین به وجود آمدن غبغب است. به گفته‌ی معلمان کالج داروسازی پاستور، انباشت نمک سبب ایجاد ادم می‌شود. بدن ما هنگامی که نمک بیش‌تری جذب می‌کند، تمایل دارد که آب بیش‌تری هم نگه دارد. صورت منطقه‌ی آسیب‌دیده در اثر این مشکل است، بنابراین استفاده از نمک زیاد باعث ذخیره‌سازی آب و چربی در چانه می‌شود و غبغب را شکل می‌دهد. غذاهای فوری مانند سیب‌زمینی سرخ‌کرده، همبرگر، نودل‌ها حاوی مقدار زیادی نمک هستند. آن‌ها مانع از جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها توسط بدن‌تان می‌شوند، و به این ترتیب باعث می‌شوند که از بین رفتن غبغب غیر ممکن باشد.

مطلب مرتبط: راش پوستی چیست؛ ۴۵ بهترین درمان خانگی راش پوستی

از بین بردن غبغب

۵. مواد غذایی شیرین

غذاهای شیرین همیشه زنان را اغفال می‌کنند. شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های گازدار حاوی مقدار زیادی شکر تصفیه شده هستند. مصرف این مواد غذایی همچنین سبب ایجاد چربی در ناحیه‌ی صورت و گردن می‌شود و به این ترتیب غبغب شکل می‌گیرد.

۶. تنباکو، الکل و آبجو

استفاده از تنباکو، الکل و آبجو نیز یکی از دلایل به وجود آمدن غبغب است، زیرا با مصرف این‌ها بدن باید آب و چربی بیش‌تری را نسبت به حالت طبیعی در خود حبس کند. علاوه بر این، آن‌ها سرعت پیر شدن پوست را افزایش می‌دهند و شما را در معرض خطر شکل گرفتن غبغب قرار می‌دهند.

۷. ورزش نکردن

ورزش کردن سبب می‌شود که انرژی انباشته شده به صورت چربی اضافی آزاد شود. بدون انجام تمرینات ورزشی، این لایه‌ی چربی ضخیم‌تر می‌شود.

نشانه‌های شایع غبغب چیست؟

در این‌جا علائم شایع این اختلال را می‌بینید:

– تشکیل یک لایه‌ی چربی ضخیم در چانه
– به نظر می‌رسد که دو چانه دارید، به خصوص وقتی حرف می‌زنید یا می‌خندید
– هنگامی که خم می‌شوید، این چانه‌ی دوم خیلی بزرگ‌تر از چانه‌ی واقعی شما است
– این چانه‌ی دوم ممکن است تنها زمانی ظاهر شود که دراز کشیده‌اید یا خم شده‌اید

* ممکن است شما علائم دیگری را نیز تجربه کنید که در این‌جا ذکر نشده‌است.

چه کسی در معرض خطر بالای بروز این مشکل است؟

با اطلاعات فوق، می‌توانید بفهمید که چه کسی در معرض خطر بالای شکل گرفتن غبغب قرار دارد. بله، کسانی که دارای چاقی و اضافه وزن هستند و زنان قبل از دوره‌ی یائسگی. شما می‌توانید این بیماری را با کم‌ترین فاکتور خطر کنترل کنید. لطفا برای کسب اطلاعات بیش‌تر به پزشک‌تان مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: پوست شفاف با ۳۴ روش خانگی بسیار عالی و مؤثر

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد، غبغب می‌تواند نشانه‌ای از برخی از اختلالات مانند خروپف، دشواری در تنفس و سکته‌ی مغزی باشد. از بین بردن غبغب می‌تواند مدت زیادی طول بکشد اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان آن شروع نشود. بنابراین اگر هر کدام از این علائم یا نشانه‌ها را دارید، لطفا با پزشک‌تان مشورت کنید. وضعیت هر فرد متفاوت است، پس لطفا با پزشک‌تان مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید.

در بالا اطلاعاتی را دیدید که باید در مورد غبغب بدانید. بدیهی است که با این اطلاعات به درستی می‌توانید شرایط خود را تعیین کنید. زمان آن فرا رسیده که بهترین نکات را در مورد چگونگی رفع غبغب را یاد بگیرید. با ما در این مقاله همراه باشید!

۲۳ نکته‌ی مهم در مورد چگونگی از بین بردن غبغب بدون انجام عمل جراحی

۱. آب بخورید

این اولین نکته‌ی درمانی در فهرست روش‌های از بین بردن غبغب در خانه است. اگر شما غبغب دارید، ممکن است بدن‌تان آب و چربی زیادی را در خورد حبس کرده باشد. علت بروز چنین مشکلی این نیست که شما زیاد آب خورده‌اید،‌ بلکه در واقع کم خوردن آب باعث بروز این مشکل می‌شود. وقتی آب کافی نمی‌نوشید، بدن‌تان آب و چربی زیادی را در درگونه‌ها، چشم‌ها و چانه نگه می‌دارد. در چنین شرایطی، شکل گرفتن غبغب اجتناب‌ناپذیر است.

آب می‌تواند غبغب را از بین ببرد زیرا سم را از بدن دفع می‌کند، بنابراین نوشیدن آب حتی سلامت عمومی را نیز بهبود می‌دهد. علاوه بر این، نوشیدن آب کافی می‌تواند به حذف نمک از بدن شما کمک کند. همان‌طور که می‌دانید، مصرف بیش از حد نمک باعث ایجاد غبغب می‌شود. آب همچنین به از بین رفتن سموم بدن کمک می‌کند.

از بین بردن غبغب

نوشیدن دست کم ۹ فنجان آب (هر فنجان ۲۳۰ میلی‌لیتر) به جلوگیری از کم‌آب شدن کمک می‌کند و غبغب دوم شما را ناپدید می‌کند. نوشیدن آب سرد انرژی بیش‌تری را می‌سوزاند. نوشیدن ۲ لیتر آب به طور روزانه هدف خوبی برای شما است چرا که با این کار همیشه بدن‌تان هیدراته خواهد بود.

۲. از بین بردن غبغب با روغن جوانه‌ی گندم

روغن جوانه‌ی گندم، ویتامین B۶، B کمپلکس، اسید فولیک، پتاسیم، منیزیم، فسفر و ویتامین E دارد. این روغن یکی از بهترین روغن‌های معطر برای سلامت پوست است، به ویژه پوستی که کم‌کم پیر می‌شود. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات غبغب در اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد. حتی زمانی که غبغب در اثر بالا رفتن سن شکل نگیرد، روغن جوانه‌ی گندم باز هم به طور موثر پوست شل را سفت می‌کند. این روغن همچنین به کاهش چربی بیش از حد بدن کمک می‌کند. البته که غبغب چربی اضافی است!

برای استفاده از روغن جوانه‌ی گندم جهت از بین بردن غبغب ، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

– هر روز قبل از این‌که به رخت‌خواب بروید، غبغب خود را با روغن جوانه‌ی گندم ماساژ بدهید.
– با استفاده از انگشت‌های شست‌تان از پایین گردن به سمت غبغب حرکت کنید
– ماساژ را به مدت ۱۵ دقیقه ادامه بدهید

مطلب مرتبط:سفید شدن پوست: ۳۶ راه ساده و سریع برای سفید کردن پوست

۳. کره کاکائو

کره کاکائو، به عنوان منبع قدرتمندی از آنتی‌اکسیدان‌ها، نرم‌کننده و مرطوب‌کننده‌ی خوبی است. این ماده همچنین غنی از اسیدهای چرب است که می‌توانند پوست شما را عمیقا آبرسانی کنند و حالت الاستیسیته‌ی آن را افزایش دهند. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که کره کاکائو توانایی کاهش غبغب را داشته باشد.

– ۱-۲ قاشق چایخوری از کره کاکائو را روی غبغب و گردن خود بمالید
– در حالی که انگشت شست را به عقب و جلو حرکت می‌دهید، به آرامی ماساژ را ادامه بدهید
– این کار را به مدت ۱۵ دقیقه قبل از خواب انجام دهید

۴. از بین بردن غبغب با نوشیدن چای سبز

نوشیدن چای سبز به شما مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان‌ و ترکیبات دیگر را می‌رساند،‌ ترکیباتی که به افزایش میزان متابولیسم بدن‌تان کمک می‌کند. خواص ضد التهابی این چای گیاهی همچنین می‌تواند از پوست شما در برابر ظاهر شدن علائم پیری محافظت کند. در نتیجه، چای سبز کمک می‌کند که کالری بیش‌تری بسوزانید و در عین حال وزن بیش‌تری از دست بدهید. صبح، یک فنجان چای سبز بنوشید. همین کار را یک بار در وسط روز و یک بار هم شب انجام دهید (اما نوشیدن چای در هنگام شب ممکن است خوابیدن را برای‌تان دشوار کند).

نتایج نوشیدن این چای امیدوارکننده و سبب می‌شود که انعطاف‌پذیری پوست‌تان بهبود بیابد و همچنین اوضاع سلامت کلی بدن‌تان بهتر شود.

شما همچنین می‌توانید از کیسه‌های چای سبز برای ماساژ غبغب و نواحی اطراف آن استفاده کنید.

۵. ویتامین E

یکی از روش‌های خانگی برای خلاص شدن از شر غبغب  استفاده از ویتامین E است که به طور گسترده‌ای ثابت شده که برای پوست انسان عالی است. این ویتامین می‌تواند کشسانی پوست شما را افزایش دهد و بنابراین پوست‌تان شل نخواهد شد. در واقع، غبغب چیزی جز پوستِ شل و آویزان نیست.

به منظور استفاده از ویتامین E برای کاهش غبغب، باید غذاهای غنی از این ویتامین را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید، از جمله روغن جوانه گندم، سبزیجات برگ سبز، محصولات لبنی، ذرت شیرین، آجیل، سیب، بادام زمینی، جگر، برنج قهوه‌ای، چاودار، جو، حبوبات، دانه‌ی سویا و لوبیا.

علاوه بر این، شما همچنین باید روغن ویتامین E را بر روی پوست‌تان ماساژ دهید تا سبب گردش خون و همچنین سفت شدن آن شود.

– یک کپسول ویتامین E را سوراخ کنید تا روغن آن خارج شود
– روغن را روی کف دستان‌تان قرار بدهید و بین دست‌ها آن را مالش دهید، سعی کنید بیش‌تر روغن روی شست‌تان باشد
– انگشت شست خود را برای ماساژ دادن زیر چانه به سمت عقب و بالا ماساژ بدهید تا پوست چانه را به سمت عقب و بالا در اطراف استخون‌های فک بکشید
– هر روز به مدت چند دقیقه این ناحیه را ماساژ بدهید

مطلب مرتبط:پاکسازی پوست :۲۷ روش سریع و آسان پاکسازی پوست در خانه

۶. از بین بردن غبغب با سفیده تخم‌مرغ

از بین بردن غبغب

کشسانی پوست ما بستگی به تولید کلاژن دارد که با گذشت زمان و بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. خوشبختانه تخم‌مرغ دارای مقدار زیادی پروتئین است که می‌تواند کلاژن را افزایش دهد، منافذ بزرگ پوست را کوچک کند و مواد مورد نیاز پوست‌تان را تامین کند. سفیده‌ی تخم‌مرغ می‌تواند منافذ پوست را کوچک کند سبب کاهش چین و چروک و شلی پوست شود. به علاوه این ماده قادر است سلول‌های مرده را از بین ببرد. به این ترتیب، بهتر است یک ماسک سفیده‌ی تخم‌مرغ را برای کاهش غبغب و جوانسازی پوست و درخشان کردن آن آماده کنید.

روش ۱:

– ۲ سفیده‌ی تخم‌مرغ را با ۱ قاشق غذاخوری شیر، عسل و آب لیمو مخلوط کنید
– چند قطره روغن نعناع به آن اضافه کنید
– آن‌ها را به خوبی هم بزنید و روی صورت، غبغب و گردن‌تان بمالید
– اجازه بدهید ماسک به مدت ۳۰ دقیقه بماند تا خشک شود
– در نهایت آن را با استفاده از آب ساده بشویید

روش ۲: سفیده‌‌ی تخم‌مرغ و عسل

عسل دارای مقدار زیادی ویتامین C و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها است که به بازگرداندن تعادل رطوبت و حذف سلول‌های مرده‌ی پوست کمک می‌کند و روند بازسازی پوست را بهبود می‌دهد.

هنگامی که این دو ماده‌ی قدرتمند را برای تهیه‌ی ماسک ترکیب کنید، نه تنها غبغب از بین می‌رود بلکه کشسانی پوست‌تان نیز افزایش می‌یابد.

– سفیده‌ی ۲ تخم‌مرغ را با ۱ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید
– نصف قاشق غذاخوری آب لیمو را با ۱۰ قطره روغن معطر به ترکیب اضافه کنید و خوب هم بزنید
– با استفاده از یک قلم مو، این ماسک را روی چانه و گردن‌تان پخش کنید
– ۱۵-۲۰ دقیقه صبر کنید و با استفاده از نوک نرم انگشت‌تان گردن را با حرکت دایره‌ای ماساژ دهید
– بعد از ۲-۴ دقیقه، گردن‌تان را با آب سرد شستشو دهید
– سپس به حالت ضربه‌ای ناحیه را خشک کنید و غبغب و گردن‌تان را با روغن مورد علاقه‌تان ماساژ بدهید

* نکته: به یاد داشته باشید جهت ماساژ به سمت بالا باشد تا بافت چربی حذف شود و صورت‌تان بالا کشیده شود.

۷. گلیسیرین

روش دیگر برای خلاص شدن از غبغب، استفاده از ماسک گلیسیرین است. گلیسیرین توانایی حفظ رطوبت پوست را دارد. این ماده که به عنوان گلیسرول نیز نامیده می‌شود، در فهرست بسیاری از محصولات آرایشی یافت می‌شود. گلیسیرین علاوه بر داشتن عامل مرطوب کننده، باعث بهبود لایه‌ی شاخی پوست نیز می‌شود. لایه‌ی شاخی را می‌توان به عنوان خارجی‌ترین لایه‌ی اپیدرمیس (روپوست) تعریف کرد که حاوی کورنئوسیت یا سلول‌های مرده است.

در اصل، این لایه‌ی شاخی مانعی برای محافظت از بافت‌ اصلی پوست در برابر کم آبی، عفونت، مواد شیمیایی و استرس مکانیکی و غیره ایجاد می‌کند. همچنین، گلیسیرین بر خواص مکانیکی پوست اثر می‌گذارد و کشسانی پوست را افزایش می‌دهد. بنابراین، این ماده یک اثر فوری و طولانی مدت هم بر پوست شل و هم بر چین و چروک‌ها دارد. ترکیب آن با نمک اپسوم باعث کاهش میزان حبس آب می‌شود.

برای استفاده از گلیسیرین جهت از بین بردن غبغب به مواد زیر نیاز دارید:

– گلیسیرین را با نمک اپسوم به نسبت ۱:۲ مخلوط کنید
– چند قطره روغن نعناع را به این ترکیب اضافه کنید
– این مخلوط را روی غبغب‌تان بمالید و با استفاده از توپ پنبه‌ای آن را به سمت بالا ماساژ دهید
– ۳۰ دقیقه منتظر بمانید
– در نهایت ناحیه را با آب خنک بشویید
– برای رسیدن به نتایج مطلوب، این روال را ۳ تا ۵ بار در روز تکرار کنید

۸. از بین بردن غبغب با نوار چانه

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای خلاص شدن از شر غبغب، استفاده از نوار چانه است. این نوارها می‌توانند به حذف چربی اضافی زیر غبغب کمک کنند. نوار حاوی روغن معدنی خانگی خودتان را آماده کنید تا تمام مزایای این روش را درو کنید. روغن معدنی را با استفاده از توپ پنبه‌ای زیر چانه بمالید. از نوار پلاستیکی برای پوشاندن این ناحیه استفاده کنید و آن را با یک حوله‌ی گرم بپوشایند. اجازه بدهید ۴۵ دقیقه بماند و بعد آن را باز کنید.

۹. ملون

ملون هم یکی دیگر از داروهای شگفت‌انگیز برای خلاص شدن از شر غبغب در خانه است. این میوه دارای آب و فیبر زیادی است، در نتیجه به طور موثر ذخایر چربی ناخواسته را از بین می‌برد. علاوه بر این، مواد مغذی موجود در آن سبب شده که یک عامل آنتی‌اکسیدانی عالی با اثرات ضد پیری باشد که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند و سبب سفت شده پوست شل شود.

از سوی دیگر، اثرات صاف‌کننده و قابض ملون باعث می‌شود که پوست سفت و صاف شود. ویتامین A به صورت بتا کاروتن در این میوه موجود است و از شکل‌گیری رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند و از این طریق کمک می‌کند که پوست جوان شود. در عین حال، ویتامین B موجود در آن به عنوان یک تونر عالی پوست عمل می‌کند. خواص ضد التهابی ملون به کوچک شدن غبغب کمک می‌کند.

بهتر است این میوه‌ی شیرین را به عنوان بخشی از رژیم غذایی کم چربی خود بخورید. همچنین می‌توانید آب آن را بگیرید و روی پوست‌تان بمالید. روش دیگر این است که می‌توانید آب ملون تازه را با مقدار مساوی آب سیب (یا شیر) ترکیب کنید. پس از آن، از این مخلوط برای ماساژ بافتی عمیق استفاده کنید.

۱۰. از بین بردن غبغب با شیر

شیر علاوه بر مواد مغذی مانند ویتامین A، B۶، B۱۲، D، پروتئین، بیوتین، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، سلنیوم و غیره غنی از اسید لاکتیک است. سلنیوم موجود در شیر دارای اثرات ضد پیری است که به مبارزه با آسیب‌های خورشید و رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. این ماده‌ی معدنی همچنین، به حفظ کشش و استحکام پوست کمک می‌کند، و در عین حال غبغب را نیز کوچک می‌کند. ویتامین D و کلسیم موجود در شیر نیز باعث افزایش تولید کلاژن و افزایش حالت کشسانی پوست می‌شود. خواص آنتی‌اکسیدانی قدرتمند شیر می‌تواند عملکرد سلول و همچنین کشسانی آن را بهبود و در عین حال سبب افزایش تولید کلاژن شود، و به این ترتیب پوستی صاف و جوان برای‌تان مهیا کند. در نتیجه، غبغب شما نیز می‌تواند از بین برود.

– شیر را روی چانه‌تان بمالید و ماساژ بدهید. اجازه بدهید ۱۵ دقیقه بماند و در نهایت آن را با آب گرم شستشو دهید.
– روش دیگر این است که می‌توانید شیر را با عسل مخلوط کنید و ماسکی برای صورت، گردن و غبغب آماده کنید. این ترکیب را روی پوست‌تان بمالید و اجازه بدهید ۱۵ دقیقه بماند. در نهایت آن را با آب ولرم شستشو دهید. هر روز این روش درمانی از بین بردن غبغب را تکرار کنید.

۱۱.  غذاهای شور و شیرین را محدود کنید

یکی از موثرترین نکات برای خلاص شدن از شر غبغب، محدود کردن مصرف مواد غذایی شور و شیرین است. اگر شکر و نمک زیادی را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید، چربی و آب در بدن‌تان انباشت می‌شود. مقدار آب و چربی حبس شده در بدن‌تان سبب بزرگ‌تر شدن غبغب خواهد شد.

اگر چه شما نمی‌توانید از مصرف نمک و شکر در هنگام پخت و پز صرف نظر کنید، اما بهتر است این دو ماده را در رژیم غذایی‌تان کاهش بدهید و غذاهایی را مصرف کنید که حاوی شکر و نمک کم‌تری هستند. به عنوان مثال، به جای خوردن سوسیس و کالباس، می‌توانید گوشت بدون چربی بخورید. اگر میل زیادی به خوردن شیرینی دارید، بهتر است به جای خوردن بیسکویت یا کیک‌های شیرین، از شیرینیِ میوه‌های رسیده لذت ببرید.

۱۲.  تنباکو و الکل مصرف نکنید

از بین بردن غبغب

این هم یکی دیگر از نکات موثر برای خلاص شدن سریع از شر غبغب است. گفتن “نه” به سیگار و الکل، مزایای زیادی برای سلامتی دارد از جمله این‌که نیروی فیزیکی شما را تقویت می‌کند، درد عضلات را تسکین می‌دهد و تعداد حملات سردرد را محدود می‌کند. علاوه بر این، با محدود کردن این مواد مضر همچنین می‌توانید به کاهش چربی در صورت‌تان نیز کمک کنید.

نوشیدن مقدار زیادی الکل، خطر کم آب شدن بدن را افزایش می‌دهد و منجر به ماندن آب و چربی در صورت‌تان می‌شود. علاوه بر این، نوشیدن الکل باعث می‌شود گونه‌ها، چشم‌ها و غبغب به میزان زیادی پف کنند و کل بدن به طور کلی چاق به نظر برسد.

نوشیدن الکل همچنین باعث می‌شود که بدن شما کالری محض (کالری محض از خوراکی‌هایی است که فقط کالری دارند و هیچ فایده و خواصی برای بدن ندارند- مترجم) و قند بیش از حدی را جذب کند. بنابراین شما باید به جای نوشیدنی‌های الکلی، آب‌میوه‌های طبیعی یا چای گیاهی مصرف کنید.

۱۳. از بین بردن غبغب با خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات

این مورد یکی از نکاتی است که در میان راه‌های سریع برای از بین بردن غبغب کم‌تر شناخته شده‌است. اضافه کردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات به رژیم غذایی شما نه تنها به شما در حفظ عادات غذایی سالم کمک می‌کند، بلکه سبب کاهش چربی در غبغب نیز می‌شود.

سبزیجات حاوی مقادیر زیادی آب هستند، بدین معنی که بدن شما به طور مرتب آب دریافت می‌کند و به این ترتیب از انباشت آب و چربی در غبغب جلوگیری می‌شود. علاوه بر این، سبزیجات دارای فیبر فراوانی هستند، بنابراین شما به سرعت احساس سیری می‌کنید و دیگر میل به خوردن فست‌فود‌ها که برای سلامت شما بد هستند، نخواهید داشت.

۱۴. از بین بردن غبغب با خوردن غذاهای غنی از کلسیم

درمان بعدی در فهرست روش‌های خانگی برای از بین بردن سریع غبغب خوردن غذاهای غنی از کلسیم است. اگر به دلیل اضافه وزن یا چاقی غبغب دارید، باید این نکته در نظر داشته باشید. البته، جذب کلسیم بیش‌تر از محصولات لبنی مانند پنیر یا ماست، شما را کمک می‌کند که سریع‌تر وزن‌تان را کاهش بدهید.

علاوه بر این، کلسیم همچنین کمک می‌کند که تجمع چربی و آب در غبغب کاهش بیابد، و به این ترتیب کم‌کم غبغب‌تان از بین می‌رود. بنابراین به جای خوردن غذاهای دارای کربوهیدرات بالا مانند پیتزا یا ماکارونی، یک تکه پنیر کم چرب را امتحان کنید.

۱۵. از بین بردن غبغب با جویدن آدامس

هنگامی که پای از بین بردن غبغب در خانه و بدون عمل جراحی به میان می‌آید، احتمالا این مورد عجیب و غریب به نظر می‌رسد، اما واقعا تاثیرگذار است. جویدن آدامس نه تنها به شما کمک می‌کند تا استرس‌تان را کاهش دهید، بلکه به کاهش چربی موجود در غبغب نیز کمک می‌کند. گروه‌های عضلانی که برای جویدن آدامس مورد استفاده قرار می‌گیرند گروه‌های عضلانی در چانه‌ی دوم شما هستند. جویدن مداوم باعث تقویت فک می‌شود.

بهترین نکته این است که جویدن آدامس سبب نمی‌شود که احساس کنید در حال انجام تمرین ورزشی هستید. بنابراین فراموش نکنید که بعد از هر وعده غذا آدامس بجوید. برای رسیدن به بهترین نتایج، باید آدامس بدون قند بجوید. فقط دقت کنید که به جویدن آدامس اعتیاد پیدا نکنید زیرا این کار به فک شما آسیب خواهد زد.

۱۶. رفع غبغب با روغن زیتون

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون می‌توانند از پوست شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. بنابراین، شما باید صبح‌ها غبغب و نواحی اطراف آن را به مدت ۲۰ دقیقه یا بیش‌تر با روغن زیتون گرم ماساژ بدهید تا از شر آن غبغب شل و آویزان خلاص شوید.

۱۷. بابونه

این گیاه دارویی به عنوان یک عامل طبیعی مرطوب‌کننده برای پوست عمل می‌کند. محتوای لوومنول موجود در بابونه دارای خواص ضد التهابی است که به حفظ الاستیسیته‌ی پوست کمک می‌کند.

۱۸. رفع غبغب با تمرینات تخصصی

تمرینات صورت از مزایای بسیاری برخوردار است، اما نباید فکر کنید که آن‌ها تنها راه حذف غبغب هستند. با این حال، انجام دادن تمرینات خاص صورت هنگامی که با رژیم غذایی ترکیب شود، موثر است چرا که این تمرینات به جلوگیری از شل شدن پوست و بروز چین و چروک پس از کاهش وزن کمک می‌کنند. علاوه بر این، تمرینات مخصوص صورت فرآیند از بین بردن غبغب ناخواسته را تسریع می‌بخشند.

رفع غبغب

شما می‌توانید غبغب خود را با تمرینات زیر به مرور از بین ببرید:

تمرین ۱. گفتن “X-O”

این یک تمرین ساده است که به عضلات فک شما کمک می‌کند تا به دو طرف مختلف حرکت کند. این تمرین فک‌تان را تقویت می‌کند و مقدار زیادی چربی را در ناحیه غبغب می‌سوزاند. البته، شما می‌توانید آن را در هر زمان، حتی زمانی که در دفتر کارتان پشت میز نشسته‌اید انجام بدهید.

برای انجام این تمرین رفع غبغب ، خیلی ساده مراحل زیر دنبال اعمال کنید:

– تلفط دو حرف X و O را دست کم ۱۵ بار امتحان کنید
– بعد از حدود ۲ تا ۳ دقیقه، تمرین را حدود ۳ بار تکرار کنید
– لطفا برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن هر روز این تمرین را تکرار کنید

ورزش ۲. فک را تا جایی که می‌توانید باز کنید

برای انجام این تمرین، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– فک‌تان را تا حدی که برای‌تان امکان دارد باز کنید
– سپس فک را آزاد کنید و این حرکت را بیش از ۹ بار تکرار کنید

شما می‌توانید این تمرین را ۳ بار در روز تکرار کنید. اگر مشتاق هستید تا این تمرینات را به طور همزمان انجام بدهید، عضلات فک‌تان ممکن است صدمه ببینند.

تمرین ۳. بالا بردن گونه

برای انجام این تمرین، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– سعی کنید گونه را تا نزدیک‌ترین حالت به چشم‌ها بالا ببرید
– شما می‌توانید این کار را با استفاده از گوشه‌های دهان‌تان انجام بدهید. در این مرحله، قادر به ایجاد یک لبخند مصنوعی خواهید بود. شما حتی می‌توانید چشم‌ها را ببندید تا گونه‌ها راحت‌تر بالا بروند.
– این حالت را برای حدود ۱۰ ثانیه نگه دارید و این تمرین را ۴ تا ۵ بار در روز تکرار کنید
– لطفا این تمرین را هر روز انجام دهید، حتی اگر غبغب‌تان از بین رفته باشد

ورزش ۴. چانه را بالا ببرید

این تمرین به سفت شدن عضلات صورت و گردن کمک می‌کند

برای انجام این تمرین، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– برای انجام این کار، دقت کنید که در موقعیت مناسبی بایستید تا پشت و گردن‌تان در حالت صاف قرار داشته باشد
– سپس در حالی به سقف نگاه می‌کنید، چانه خود را بالا ببرید
– این حالت را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید
– این تمرین را حدود ۱۰ بار تکرار کنید

برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن این تمرین را هر روز انجام دهید.

تمرین ۵. ” دهان ماهی ” درست کنید

برای انجام این تمرین از بین بردن غبغب ، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– گونه‌های‌تان را بفشارید تا زمانی که شکل “دهان ماهی” را درست کنید
– این حالت را نگه دارید و در عین سعی کنید لبخند بزنید
– این لبخند را ۱۰ ثانیه نگه دارید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید

رفع غبغب

ورزش ۶. گونه‌های پف کرده

برای انجام این تمرین از بین بردن غبغب ، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– دهان خود را ببندید، گونه‌ها و دهان‌تان را با هوا پر کنید
– سپس هوا را از یک طرف صورت به طرف دیگر به آرامی حرکت دهید
– این تمرین را ۴ تا ۵ بار تکرار کنید

ورزش ۷. لبخند بزنید

خنده هم برای تقویت عضلات صورت و کمک به حذف غبغب، یک تمرین مفید است. البته، شما می‌توانید به شیوه‌ی خودتان لبخند بزنید و حالت لبخند را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و این عمل را ۱۰ بار تکرار کنید. در صورت امکان، چرا یک برنامه برای خندیدن ​​بیش‌تر در زندگی روزمره‌تان تعیین نمی‌کنید؟ این کار نه تنها به از بین رفتن چربی جانه کمک می‌کند، بلکه سبب می‌شود که احساس خوشحالی کنید.

تمرین ۸. غبغب خود را کمی پس از ورزش ماساژ بدهید

پس از تکمیل هر سری از این تمرینات برای تقویت عضلات صورت، به آرامی استخوان‌های گونه و فک را در یک حرکت دایره‌ای ماساژ دهید. این کار کمک می‌کند تا تنش عضلانی و درد بعد از تمرین کاهش بیابد.

۱۹. از بین بردن غبغب با ماساژ چانه

رفع غبغب

این هم یکی دیگر از شیوه‌های از بین بردن غبغب در خانه است. این روش همچنین به شما کمک می‌کند که پوست صورت‌تان زیباتر شود. ماساژ صورت گردش خون را در صورت افزایش می‌دهد. با این کار عضلات صورت نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

شما می‌توانید برخی از روغن‌های معطر مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون را برای این کار استفاده کنید. ماساژ صورت را از پایین به بالا انجام دهید. دقت کنید که غبغب و چانه را نیز ماساژ بدهید. تداوم در ماساژ صورت به شما نتیجه‌ای را می‌دهد که انتظارش را ندارید.

۲۰.  از دست دادن وزن تمام قسمت‌های بدن

این هم یکی دیگر از درمان‌ها در فهرست شیوه‌های خلاص شدن از شر غبغب در خانه و بدون جراحی است که حتما باید امتحان کنید. ساده‌ترین راه برای از بین بردن غبغب این است که وزن بدن‌تان را کم کنید. اگر ظاهر متعادلی داشته باشید، قطعا غبغب‌تان نیز کوچک است. توجه داشته باشید که هنگام تصمیم‌گیری برای از دست دادن وزن نمی‌توانید تمرکزتان را روی کاهش چربی فقط در یک ناحیه از بدن‌تان بگذارید.

اگر شما مصمم به از دست دادن وزن هستید، با بهبود رژیم غذایی و ایجاد یک برنامه‌ی ورزشی جدید کارتان را شروع کنید:

– هر روز برنامه‌ی غذایی‌تان را به سه وعده تقسیم کنید تا اطمینان داشته باشید که مواد مغذی کافی برای بدن‌تان تامین می‌شود. میوه‌ها و سبزیجات و همین‌طور غذاهای غنی از کربوهیدرات و پروتئین را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

– برنامه‌ی ورزشی‌تان را بهبود بدهید. با ورزش کردن به مدت حدود ۳۰ دقیقه در روز سلامت فیزیکی و ذهنی‌تان را ارتقاء‌ بدهید. می‌توانید به یک باشگاه بپیوندید و برای تقویت عضلات تمرینات وزنه‌برداری را انجام بدهید یا دمبل بزنید. وزنه‌برداری به سفت شدن عضلات بدن کمک می‌کند، از جمله عضلات صورت. و هرچه بیش‌تر عضله داشته باشید، چربی بیش‌تری می‌سوزانید.

– برای رسیدن به آن نتایجی که دوست دارید، باید ۲۵۰ کالری از رژیم غذایی خود را کسر کنید و همچنین ۲۵۰ کالری در روز بسوزانید.

– صحبت کردن با پزشک‌تان بسیار مهم است. همان‌طوری که در بالا گفتیم، از کاهش بیش از حد سریع وزن نیز باید پرهیز کنید زیرا از دست دادن وزن اگر خیلی سریع باشد، می‌تواند باعث به وجود آمدن غبغب شود.

۲۱. لایه‌برداری

در میان روش‌های خانگی برای خلاص شدن از شر غبغب، این مورد ممکن است به طور مستقیم غبغب را از بین نبرد اما پوست شما را سفت نگه می‌دارد و بازسازی سلولی را بهبود می‌دهد. همیشه در حین انجام لایه‌برداری صورت، ناحیه‌ی گردن و غبغب را نیز لایه‌برداری کنید. از جوی دوسر خام که با کمی آب مرطوب شده‌است استفاده کنید و ناحیه‌ی زیر چانه را با آن لایه‌برداری کنید. در حالی که مشغول انجام ماساژ هستید، دقت کنید که قسمت پایینی گردن، مهره‌های نزدیک به گوش و استخوان ترقوه یا پشت گردن را ماساژ ندهید.

۲۲. از بین بردن غبغب با آرایش

در میان روش‌های حذف سریع غبغب، این مورد، یکی از نکاتی است که کم‌تر شناخته‌شده است. سعی کنید استخوان فک را با استفاده از کرم‌هایی که تیره‌تر از پوست خودتان هستند، تیره‌تر کنید. شما همچنین می‌توانید چشم‌های‌تان را آرایش کنید تا جذاب‌تر شوند. سایه و ریمل می‌توانند چشم شما را بزرگ‌تر نشان بدهند و سبب شوند که شما دیگران متوجه غبغب شما نشوند. اگر آرایش کردن خودتان برای‌تان دشوار است، می‌توانید به کارشناسان زیبایی مراجعه کنید تا آن‌ها این کار را برای‌تان انجام بدهند.

۲۳. مدل موهای‌تان را عوض کنید تا غبغب‌تان پنهان شود

مو نقش مهمی در پنهان کردن غبغب دارد. توصیه می‌شود که موها را یک طرف صورت‌تان جمع کنید تا چهره‌تان یک حالت پف کرده به خود بگیرد و توجه دیگران از غبغب‌تان سمت جای دیگری پرت شود. در عین حال، صورت‌تان کشیده‌تر به نظر می‌رسد. همچنین می‌توانید قد موهای‌تان را متوسط ​​نگه دارید به این صورت که کمی پایین‌تر از شانه‌های‌تان باشند. اگر مدل موی صاف را انتخاب کنید به راحتی می‌توانید غبغب‌تان را پنهان کنید. موهایی که بالاتر از خط فک هستند نیز سبب می‌شوند که صورت‌تان باریک‌تر دیده شود.

چند نکته برای انتخاب مدل موها:

– موهای بلند:

داشتن موهای بلند که در اطراف گونه  و صورت خرد شده‌است کمک‌تان می‌کند که غبغب را پنهان کنید. همچنین از موهای بلند با چتری روی پیشانی پرهیز کنید زیرا این مدل می‌تواند طول صورت‌تان را کوتاه کند. بنابراین، گردی صورت‌تان تشدید خواهد شد. در صورتی که چتری داشته باشید و آن را به یک طرف بزنید، پیشانی قابل دیدن خواهد بود و همین می‌تواند صورت شما را کشیده‌تر نشان دهد.

– قد موی متوسط:

قد مو تا روی شانه‌ها برای افرادی که چهره‌ای تپل دارند، عالی است زیرا سبب می‌شود که صورت‌تان کشیده‌تر به نظر برسد. در صورتی که آرایشگر خوبی دارید، حتما باید موهای یکدست بلند را امتحان کنید. اجازه ندهید که موهای‌تان بالاتر از چانه باشد، زیرا فقط باعث می‌شود که توجه دیگران جذب غبغب‌تان شود. حجم مو را در بیش‌ترین حالت ممکن نگه دارید تا نگاه‌ها را از چانه‌تان دور کنید. این مدل همچنین گردی چهره‌ی شما را متعادل می‌کند.

مدل موی باب نیز به شما کمک می‌کند تا غبغب و چهره‌ی گردتان را پنهان کنید. می‌توانید مدل موی باب را به صورت یکدست یا لایه لایه داشته باشید.

یا، می‌توانید یک مدل موی درهم و برهم را انتخاب کنید. حجم موی زیادی را در نزدیکی غبغب خود ایجاد نکنید. علاوه بر این، لایه‌های مو را در اطراف صورت به صورت کوتاه‌تر بریزید. سپس آن‌ها را با سشوار حالت بدهید تا به طرف داخل و خلاف جهت چانه و غبغب باشند. در نتیجه، چهر‌ه‌تان باریک‌تر به نظر خواهد رسید و شما می‌توانید غبغب‌تان را پنهان کنید.

اگر موهای‌تان فر است، مطمئن شوید که قد این مارپیچ‌ها تا روی روی گونه یا چهره‌تان نیستند زیرا این کار فقط حجم مو را اضافه می‌کند. در عوض، موهای فر را همیشه بلند نگه دارید.

این هم یک مقاله‌ی مفصل در مورد بهترین نکات برای خلاص شدن از شر غبغب در خانه و بدون انجام عمل جراحی. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که کار بر روی آن را شروع کنید. همان‌طور که تاکید کردیم، خلاص شدن از شر غبغب مستلزم صبر و استمرار در انجام این روش‌های درمانی است. بنابراین، لطفا این روش‌ها را هر روز تکرار کنید. اگر در رابطه با این مقاله از بین بردن غبغب نظری دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: trueremedies

از بین بردن غبغب: ۲۳ درمان خانگی کوچک کردن و رفع غبغب بدون جراحی و لیزر


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی