کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

از این ۶ عادت خواب اجتناب کنید

خواب برای بهداشت و سلامت ما حیاتی است. متاسفانه بسیاری از ما چندین عادت خواب داریم که مطلوب نیست. مثلا خواب کافی نداریم- ۳۵ درصد جمعیت می‌گویند حداقل ۷ ساعت خواب شب را دریافت نمی‌کنند. در نتیجه خواب ناکافی در حال تبدیل به یک اپیدمی سلامتی عمومی است. مرکز کنترل بیماری کمبود خواب را، که در دنیا شایع است، اپیدمی تلقی می‌کند، و علت آن بدیهی است.

sleep-habits-to-avoid-1000x600

بر اساس گزارش بنیاد ملی خواب، حدود ۴۰ درصد بزرگسالان از بی‌خوابی رنج می‌برند. البته، وقتی به این فکر می‌کنید که جامعه‌ی امروز چگونه پیش می‌رود، افزایش تعداد آدم‌هایی که از بی‌خوابی رنج می‌برند خیلی تعجب‌آور نیست- بسیاری از ما هر روز با استرس زیادی که روی ذهن و قلب‌مان سنگینی می‌کند، با شتاب به انجام کارهای مختلف می‌پردازیم. لازم به ذکر نیست که بسیاری از ما عادت‌های خواب بدی داریم که پیامد دنیای پرشتاب‌مان است.

اگر مرتبا از مشکلات خواب رنج می‌برید، برای این‌که خواب کافی داشته‌باشید، اطمینان از این‌که “بهداشت خواب” مناسب دارید می‌تواند دنیایی از تغییر را در شما ایجاد کند.

بیایید در ادامه نگاهی بکنیم به عادت‌های رایج خواب که در خواب بی‌کیفیت تاثیر دارد.

۱. استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب

پژوهش‌های بی‌شمار نشان داده‌است نورهای درخشان که از گوشی‌ها و رایانه‌ها ساطع می‌شود می‌تواند خواب را تا ساعت‌ها پس از وقت خواب‌تان به تعویق بیندازد. نور آبی تبلت‌ها، گوشی‌ها یا رایانه‌ها اساسا به مغزمان می‌گوید که ما نیاز داریم بیدار بمانیم، به خواب نرو. درباره‌اش فکر کنید: در طبیعت بیرون از خانه، خورشید به جسم‌مان می‌گوید بیدار شود و روز را آغاز کند. بنابراین، امروزه با تمام این نورهای مصنوعی، ما مدت طولانی‌تر بیدار می‌مانیم چون مغزمان تفاوت بین نور طبیعی و غیرطبیعی را نمی‌داند. با این حال، شما می‌توانید وسایل الکترونیکی را چند ساعت قبل از خواب خاموش کنید، و در طول شب آنها را خاموش نگه دارید تا اعلان‌ها (نوتیفیکیشن‌ها) بیدارتان نکند، و این‌گونه اوضاع را برای خودتان آسان‌تر کنید.

۲. نوشیدن کافئین در ساعات پایانی روز

کافئین به‌طور ناگهانی به بدن انرژی می‌دهد که کمک‌مان می‌کند بیدار بمانیم و احساس سرزندگی کنیم. نوشیدن چند فنجان قهوه در صبح برای کمک به آغاز روز، واقعا چندان ضرر ندارد؛ هرچند نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه نزدیک وقت خواب شما را تا پاسی از شب بیدار نگه‌می‌دارد. اگر حتما کافئین می‌نوشید، مطمئنا ۵ یا ۶ ساعت قبل از رفتن به بستر، از نوشیدن آن اجتناب کنید، چون تا ساعت‌ها پس از مصرف در جریان خون باقی می‌ماند، و خواب را از شما دور می‌کند.

۳. بیش از حد فکر کردن قبل از خواب

یک عادت خواب بد دیگر این است که وقتی سعی داریم برای خواب آرام بگیریم به ذهن‌مان اجازه‌ی سرکشی و طغیان دهیم. ما دنیایی محروم از خواب داریم، که علت‌اش تا حد زیادی این است که بسیاری از ما نمی‌دانیم چگونه مغزمان را خاموش کنیم. قبل از خواب، سعی کنید کمی تمدد اعصاب کنید، مانند مراقبه، یوگا، دوش آب گرم، یا تمرینات تنفس عمیق انجام دهید. این به مغزتان می‌گوید سرعتش را برای آن روز کاهش دهد. این نوع برنامه‌های منظم تمدد اعصاب می‌تواند ذهن‌تان را آرام کند و شما را برای رفتن به بستر خواب آماده کند.

۴. نگرانی برای از دست دادن خواب

این می‌تواند پیش‌بینی‌ای باشد که واقعا به حقیقت می‌پیوندد. چون وقتی ما خواب را از دست می‌دهیم، معمولا از رخ دادن دوباره‌ی آن می‌ترسیم. حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟ چون ما بیش از حد به کمبود خواب‌مان فکر می‌کنیم، ذهن‌مان این نمایش‌نامه را بارها و بارها تکرار می‌کند، بدون این‌که لازم باشد برای اتفاق افتادن آن تلاش زیادی بکنیم. به یاد داشته‌باشید، افکارتان قدرت عظیمی دارند، پس به جای این‌که توجه‌تان را روی چیزی که نمی‌خواهید اتفاق بیفتد متمرکز کنید، سعی کنید هوشیاری‌تان را به آن‌چه می‌خواهید اتفاق بیفتد منعطف کنید. با این حال بیش از حد به خوابیدن و به خواب رفتن فکر نکنید، چون به خواب رفتن در شب کاری سخت به نظر خواهدرسید.

به سادگی راه به خواب رفتن را هموار کنید و قبل از رفتن به بستر خواب، کارهایی را انجام دهید که برایتان بیش‌ترین آرامش را می‌آورد.

۵. ورزش نکردن، یا ورزش سنگین در ساعات پایانی روز

ورزش اندورفین در بدن ترشح می‌کند که تمدد اعصاب و سلامت کلی را بهبود می‌بخشد، و بسیاری از پژوهش‌ها حاکی از آن است که بین خواب شبانه‌ی خوب و فعالیت فیزیکی رابطه وجود دارد. بدن ما برای تحرک ساخته شده‌است، بنابراین اگر شما سبک زندگی نشسته داشته‌باشید، تمام این انرژی در جسم‌تان فقط ذخیره می‌شود و نمی‌تواند رها شود. آیا ممکن است علت مشکلات خواب بسیاری از آدم‌ها این باشد که انرژی در بدن‌شان انباشته شده‌است؟ مکمن است این‌طور باشد. اگر متوجه شدید به خواب رفتن برایتان دشوار است، شاید راه‌حل آن به سادگی چند بار در هفته پیاده‌روی تند به مدت ۳۰ دقیقه باشد، تا استراحتی کامل داشته‌باشید.

با این حال به یاد داشته‌باشید حداقل ۴ یا ۵ ساعت قبل از خواب ورزش سنگین کنید. انرژی زیاد حاصل از ورزش سنگین، اگر خیلی به وقت خواب‌تان نزدیک باشد ممکن است شما را بیدار نگه دارد.

۶. برنامه‌ی خواب بی‌قاعده

در آخر، بدن ما طوری برنامه‌ریزی شده‌است که وظایف را در ساعت‌های معینی از روز انجام دهد. در طبیعت بیرون، ما با خورشید بیدار می‌شویم و هر شب بعد از غروب خورشید به خواب می‌رویم. برای همین اگر هرشب در ساعتی معین به بستر خواب نروید، و هم‌چنین هر روز در ساعت‌های متفاوتی بیدار شوید، این واقعا باعث گیج و خسته شده بدن‌تان می‌شود. این‌که تمام هفته دیر به خواب رفتید و زود بیدار شدید، صرفا به این معنی نیست که جمعه تا ۲ بعد از ظهر بخوابید تا آن را جبران کنید. سعی کنید یک برنامه‌ی ثابت داشته‌باشید تا هر روز احساس کنید استراحت کرده‌اید و شاداب و بانشاط هستید.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:powerofpositivity

بازده

 

موضوع محوری:

عادت خواب و خوابیدن

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی