کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ازدواج کودکان :۳۳ کشور جهان که ازدواج با کودکان قانونی است

ازدواج کودکان به یک مشکل جهانی تبدیل شده است که در بیشتر کشورها به خصوص در کشورهای در حال توسعه و خاور میانه رواج پیدا کرده است. طبق مطالعه‌ی مرکز بین‌المللی تحقیقات، یک سوم زنان قبل از ۱۸ سالگی و یک نهم آنها پیش از ۱۵ سالگی تن به ازدواج می‌دهند. سنت ازدواج با کودکان، یک کودک را که زیر ۱۸ سال سن دارد به عقد فرد دیگری در می‌آورد، و این کودک می‌تواند پسر باشد یا دختر. ازدواج با کودکان شایع است چون هیچ قانونی وجود ندارد که از کودکان در برابر ازدواج قبل از سن قانونی ۱۸ سالگی محافظت کند.

ازدواج کودکان

عوامل فرهنگی

رسم ازدواج با کودکان چندین نسل است که برقرار بوده است و بیشتر کشورها از آن به عنوان یک هنجار فرهنگی دفاع کرده‌اند. ازدواج با کودکان از آنجایی تبدیل به یک بخش از فرهنگ شده است که عملکرد یک جامعه را تعریف می‌کند و مقدس به حساب آورده می‌شود. مخالفان قانون ازدواج با کودکان آن را به عنوان یک تابو می‌انگارند تا بلکه بتوانند از این طریق جلوی ازدواج کودکان را در سنین پایین بگیرند. اما کودکان آن را به عنوان نشانه‌ای از افتخار می‌بینند؛ این که بتوانند درست مثل والدین و نسل‌های قبل‌شان در سنین پایین ازدواج کنند.

نابرابری جنسیتی نیز یک عامل تاثیرگذار در ترویج ازدواج با کودکان است. والدین به جای آن که دختران را به مدرسه بفرستند آنها را شوهر می‌دهند. خانواده‌ها نیز مراقب تمایلات جنسی دختران هستند و تا جایی به مسئله‌ی بکارت اهمیت می‌دهند که برای حفظ شرافت خانوادگی آنها را در سنین بسیار پایین شوهر می‌دهند. فقر نیز به مخالفت با هر تلاشی برای غیرقانونی اعلام کردن ازدواج با کودکان منجر شده است. ازدواج در سنین پایین به خاطر قیمتی که بابت عروس پرداخت می‌شود، به عنوان یک منبع ثروت به حساب آورده می‌شود. در عین حال دختر تغییر وضعیت اقتصادی را در صورت ازدواج با یک شخص ثروتمندتر به خوبی احساس خواهد کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

عوامل قانونی

تصویب قوانین ضد ازدواج کودکان نیازمند اراده‌ی سیاسی است. با وجود این، طرفداران چنین قانونی از طبقه‌ی سیاسی حمایت کافی دریافت نمی‌کنند چون می‌ترسند توسط نمایندگانی که از ازدواج کودکان حمایت می‌کنند طرد شوند. مسئله مهم دیگر تشخیص سن درست ازدواج است. در حالی که اکثریت معتقدند ۱۸ سالگی سن درست ازدواج است، از طرف دیگر مخالفان بر این باور هستند که شخص به لحاظ ظاهری و جسمی و به خاطر توانایی انجام کارهای منزل به بلوغ می‌رسد نه از روی سن و سال. بیشتر کشورها اخیرا لایحه‌ای وضع کرده‌اند که همگانی به حساب آورده می‌شود؛ در معنای دقیق کلمه آنها نیازی به داشتن قانونی مجزا برای زنان، کودکان، یا هر گروه محروم دیگری از جامعه نمی‌بینند.

مطلب مرتبط: ۵ کشور با بیشترین آمار تن ‌فروشی کودکان

تاثیر نبود قوانین

نبود قوانین درست برای حمایت از کودکان در برابر ازدواج زودهنگام به تشویق عروس شدن کودکان در کشورهای مختلف دامن زده است. امروزه حدود ۸۰ میلیون دختر در کشورهای در حال توسعه، خاورمیانه، و امریکای لاتین وجود دارند که قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند. طبق نظر بانک جهانی اگر این روند ادامه پیدا کند پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۵۰ میلیون دختر قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کنند. ریسک ابتلا به ایدز/اچ‌ای وی در بین کودکانی که با آدم‌های بزرگسالی که احتمال دارد قبلا تجربه‌های جنسی زیادی داشته‌اند ازدواج می‌کنند، بسیار بالا است. از آنجایی که تعداد دخترانی که در کودکی ازدواج کرده‌اند بیشتر از تعداد پسران است، این امر بیشترین تاثیر را بر سطح تحصیل دختربچه‌ها داشته است. نسل قدیم که از ازدواج زودهنگام حمایت می‌کنند به پشتیبانی خود از ازدواج‌ کودکان ادامه می‌دهند.

بعضی از کشورهای افریقایی که هنوز قانونی برای ممنوعیت ازدواج کودکان وضع نکرده‌اند عبارتند از سودان، نامیبیا، مراکش، بورکینافاسو، بوروندی، سودان جنوبی، اوگاندا، مالاوی، و ماداگاسکار. در حالی که نپال، چین، هائیتی، ایران، عراق، و عربستان سعودی بعضی از کشورهای خاور میانه و آسیا هستند که هنوز قوانین ضد ازدواج با کودکان را تصویب نکرده‌اند.

۳۳ کشور جهان که در آنها ازدواج با کودکان قانونی است

ردیفکشورآیا قوانین ممنوعیت یا لغو ازدواج با کودکان وجود دارد؟
۱سودانخیر
۲نامیبیاخیر
۳نپالخیر
۴چینخیر
۵فیجیخیر
۶ایرانخیر
۷مراکشخیر
۸بورکینافاسوخیر
۹بوروندیخیر
۱۰سودان جنوبیخیر
۱۱کومورخیر
۱۲پالائوخیر
۱۳عربستان سعودیخیر
۱۴پاناماخیر
۱۵ساموآخیر
۱۶جزایر سلیمانخیر
۱۷گراناداخیر
۱۸عمانخیر
۱۹بوتسواناخیر
۲۰سوازیلندخیر
۲۱امارات متحده‌ی عربیخیر
۲۲بحرینخیر
۲۳اوگانداخیر
۲۴مالاویخیر
۲۵وانواتوخیر
۲۶افغانستانخیر
۲۷ماداگاسکارخیر
۲۸موریتانیخیر
۲۹مالدیوخیر
۳۰بوتانخیر
۳۱توگوخیر
۳۲ترینیداد و توباگوخیر
۳۳میکرونزیخیر

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas

ازدواج کودکان :۳۳ کشور جهان که ازدواج با کودکان قانونی است


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی