کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ازدواج بهتر برای سلامتی‌تان بهتر است

آیا ارتباطی بین ازدواج و سلامتی وجود دارد؟ آیا ازدواج بهتر برای سلامتی‌تان مفید است یا خیر؟ پژوهش‌ها همیشه نشان داده‌اند متاهل بودن و متاهل ماندن برای سلامتی‌تان بهتر است. متاهل‌ها بیش‌تر عمر می‌کنند و کم‌تر بیمار می‌شوند. اما پژوهش جدیدی در ایالت یوتا نشان می‌دهد آدم‌هایی که از ازدواج‌شان راضی و خوشحال هستند بیش‌ترین نفع می‌برند.

ازدواج بهتر

براساس یک پژوهش جدید، یک ازدواج معمولی به شما کمکی نمی‌کند

پژوهش‌ها همیشه نشان داده‌اند متاهل بودن و متاهل ماندن برای سلامتی‌تان بهتر است. متاهل‌ها بیش‌تر عمر می‌کنند و کم‌تر بیمار می‌شوند. اما پژوهش جدیدی در ایالت یوتا نشان می‌دهد آدم‌هایی که از ازدواج‌شان راضی و خوشحال هستند بیش‌ترین نفع می‌برند.

آدم‌ها اغلب فکر می‌کنند ازدواج‌ها یا رضایت‌بخش است یا نیست، اما به ندرت می‌توان ازدواج‌ها را به این آسانی دسته‌بندی کرد. پژوهش‌گران بعضی ازدواج‌ها را “دو حسی” می‌نامند، پیوندهایی که آن‌قدر بد نیستند که قطع شوند ولی ویژگی‌های منفی بارزی دارند(همه‌ی ازدواج‌ها این‌طور نیستند-این پژوهش می‌گوید فقط ۷۵ درصد آن‌ها این‌گونه هستند). پژوهش‌گران دریافتند این‌گونه زوج‌ها درمقایسه با کسانی که ازدواج‌شان خیلی رضایت‌بخش است نفع زیادی نمی‌برند.

این پژوهش، توسط وندی بیرمنگام، استاد روان‌شناسی دانشگاه بریگم یانگ انجام شده و در مجله‌ی انالز آو بیهیویرال مدیسن(Annals of Behavioral Medicine) به چاپ رسیده‌است. سوال‌هایی که پژوهش‌گران از 94 زوج پرسیدند درمورد رفتار همسرشان بود و آن‌چه پژوهش‌گران از نظر احساسی”عملکرد بین‌فردی” آن‌ها می‌نامیدند. یک چهارم زوج‌ها واقعا راضی و خوشحال بودند و هیچ گلایه‌ای نداشتند. اما سه چهارم ازدواج‌ها در دسته‌ی دو حسی قرار گرفتند: اکثر شرکت‌کننده‌ها معتقد بودند همسرشان فوق‌العاده است، اما در برخی زمینه‌ها مشوق نیست یا بیش‌از حد منفی‌نگر است.

بیرمنگام می‌گوید:” سطح مثبت‌اندیشی در اکثر ازدواج‌ها بالا بود، اما منفی‌بافی نیز وجود داشت”. او زنی را مثال می‌زند که به عنوان شریک زندگی فوق‌العاده است اما از شغل همسرش راضی نیست، یا مردی که پدر و عاشقی بی‌نظیر است و اما خیلی حساس و ایرادگیر است. “این آدم‌ها به ازدواج‌شان پایبند هستند. اما منفی‌بافی‌هایی که وجود دارد، فواید روان‌شناختی مثبت را خنثی می‌کند.”

مطلب مرتبط: آیا ازدواج برای زنان به دردسرش می‌ارزد؟

پژوهش‌گران به مدت یک روز فشار خون زوج‌ها را در هر ساعت کنترل کردند، نه وقتی که در حال استراحت بودند، بلکه در وقتی در حال انجام امور روزانه‌شان بودند. آن‌ها که ازدواجی دو حسی داشتند، نسبت به آن‌هایی که ازدواج‌شان گرم‌تر بود، فشار خون بدتری داشتند، حتی زمانی که سن و بسیاری از عوامل استرس‌زای دیگر درنظر گرفته شده‌بود.

با توجه به گفته‌های بیرمنگام، با هیچ‌یک از زوج‌ها شخص دیگری- فرزند یا اقوام مسن‌ دیگر- زندگی نمی‌کرد، بنابراین زندگی‌شان در خانه فقط به خودشان دو نفر مربوط می‌شد. او هم‌چنین اشاره کرد این نتایج تنها حاصل یک روز کنترل هستند و میانگین سن شرکت‌کننده‌ها 29 و دامنه‌ی سن از 18 تا 63 است، و سن بیش‌تر زوج‌ها در دو انتهای این دامنه قرار می‌گیرد.

خبر بد این است در میان زوج‌ها، قدرت ضربان قلب زوج‌هایی که ازدواج‌شان دو حسی است بیش‌تر از قدرت ضربان قلب آدم‌هایی است که از ازدواج‌شان راضی و خوشحال هستند. بیرمنگام می‌گوید:”پژوهش‌ها نشان می‌دهد ضرر احساس تایید نشدن از سوی شریک زندگی‌تان بیش از فایده‌ی احساس تایید شدن از سوی او است.”

مطلب مرتبط: ۸ واقعیت علمی ازدواج که هر زوج باید پیش از ازدواج بداند

بیرمنگام می‌گوید خبر خوب این است که برای اکثریت آدم‌ها، این تا حد زیادی قابل ترمیم است. پی‌بردن به این‌که چه‌چیزی شریک زندگی‌تان را آزار می‌دهد سخت نیست- برای شروع می‌توانید از او سوال کنید- و به نرمی برایش توضیح دهید برای این‌که احساس نزدیکی بیش‌تری بکنید (او تاکید می‌کند نه از نظر جنسی، بلکه از نظر احساسی و فکری) باید چه چیزهایی را کنار بگذارد. به علاوه این چیزی است که درمان‌گرها با آن موافق هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: لایف هک – lifehack

نویسنده: بلیندا لاسکم

ازدواج بهتر برای سلامتی‌تان بهتر است

ازدواج بهتر


مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی