کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ارتباط علمی رنگ چشم و توانایی های ما

آیا می دانید رنگ چشم شما با برخی توانایی های خاص تان ارتباط دارد؟ چشم‌ها پنجره‌هایی رو به جهان هستند. تقریبا همه‌ی ما وقتی پا به این دنیا می‌گذاریم، روی سرمان دو دوربین زیستی یا بیولوژیکی فوق‌العاده پیچیده‌ای داریم که می‌توانند فوتون‌ های نور را به تصاویر ۳ بعدی پیش روی‌مان تبدیل می‌کنند. این یکی از شگفتی‌ها و معجزه‌های بدن انسان است.

Screen-Shot-2016-04-08-at-9.53.44-PM-672x372

گاهی اوقات فراموش می‌کنیم چه‌قدر خوش‌بخت و خوش‌شانس هستیم که چنین چشم‌هایی برای دیدن داریم. حدود ۳۹ میلیون نفر در سراسر جهان نابینا هستند و تقریبا ۶ برابر این تعداد نیز از انواع اختلالات بینایی رنج می‌برند. اگر شما نیز می‌توانید درحال‌حاضر این مطلب را با چشم‌های‌تان بخوانید، آدم‌های خوش‌بختی هستید.

علاوه بر این‌که چشم یکی از معجزه‌های طبیعت است، نکته‌ی شگفت‌انگیز دیگری نیز در آن وجود دارد؛ رنگ چشم‌ ها می‌توانند از علایق شخصی، ویژگی‌های شخصیتی، مهارت‌ها و پیشینه‌ی زندگی‌تان خبر دهند.

علم توانسته است این ادعا را ثابت کند که رنگ چشم با ویژگی های خاص ارتباط دارد.

طبق نظرات پژوهش‌گرانِ دانشگاه پیتزبورگ، زن‌هایی که چشم‌های روشن دارند در مقایسه با زنان با چشم‌های تیره از درد زایمان کم‌تری رنج می‌برند. آدم‌هایی که چشم‌های روشن‌تری دارند باید به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به آدم‌هایی که چشم‌های تیره‌تری دارند الکل بیش‌تری مصرف کنند تا مست شوند.

ژن‌ها دلیلِ این تفاوت‌ها هستند. استاد ارشد دانشگاه جان مورز لیورپول در رشته‌ی علوم زیست‌مولکولی می‌گوید: “آن‌چه تاکنون می‌دانیم این است که تفاوت در رنگ چشم بر اساس ۱۲ تا ۱۳ تفاوت فردی در میان ژن‌های آدم‌ها به وجود می‌آید… این ژن‌ها وظایف دیگری نیز در بدن دارند”.

Universe-s-eye-eyes-20256308-500-363-300x217

ملانین، رنگدانه‌ای است که باعث تیره شدنِ چشم‌های آدم‌ها‌ می‌شود. هم‌چنین ملانین عاملی است که آدم‌ها را مستعدِ مصرف الکل می‌کند. روان‌شناسان دانشگاه ایالتی جورجیای آتلانتا بر روی بیش از ۱۲۰۰۰ زن و مرد بررسی کردند و سرانجام دریافتند کسانی که چشم‌های روشن‌تری دارند به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به آدم‌ها با چشم‌های تیره‌تر الکل بیش‌تری مصرف می‌کنند.

آدم‌هایی که رنگ چشم آن ها قهوه‌ای است الکل کم‌تری مصرف می‌کنند – و کم‌تر در معرض الکلی شدن هستند – زیرا بدن‌شان برای مست شدن به الکل کم‌تری نیاز دارد.

ملانین نه تنها در رنگ چشم‌ها تاثیرگذار است، بلکه به عنوان عایق در ارتباط الکتریکی بین سلول‌های مغزی نیز عمل می‌کند. طبق گزارش پژوهش‌گران در مجله‌ی تفاوت‌های شخصیتی و فردی هرچه تعداد ملانین در مغز بیش‌تر باشد، مغز کارآمدتر، حساس‌تر و سریع‌تر می‌شود.

بنابر گزارش آزمایش‌هایی که در مجله‌ی مهارت‌های ادراکی و مکانیکی منتشر شد، این مزیتِ آشکار در سرعتِ پردازش به خوبی توجیه می‌کند که چرا واکنش‌های آدم‌های چشم-قهوه‌ای سریع‌تر از آدم‌های چشم-آبی است، و چرا آنها معمولا در پرتاب فریزبی و ضربه زدن به توپ با راکت عملکرد بهتری دارند.

پژوهش مشابه‌ای نیز در دانشگاه لوییویل به این نتیجه رسید که کُند بودن زمانِ واکنشِ آدم‌های چشم آبی، در فعالیت‌هایی نظیر مطالعه یا بازی گلف که نیازِ بیش‌تری به مهارت‌های برنامه‌ریزی دارند، برای‌شان یک مزیت تلقی می‌شود.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی
منبع: اسپریت‌ساینس
//بازده//

 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی