کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ارتباط عجیب میان درمان سرطان پروستات و افسردگی

تحقیقات جدید نشان می‌دهند، دارویی که توسط هزاران مرد مبتلا به سرطان پروستات در سراسر جهان مصرف می‌شود، ممکن است ریسک افسردگی را افزایش دهد. در این مقاله به ارتباط عجیب میان درمان سرطان پروستات و افسردگی می پردازیم.

ارتباط عجیب میان درمان سرطان پروستات و افسردگی

پژوهش‌گران در بیمارستان بریگهام‌اند ویمن (بی‌دبلیو‌اچ) داده‌هایی را از یک پایگاه داده‌ی متشکل از” ۷۸۵۵۳ مرد بالای ۶۵ سال در مرحله‌ی یک تا سه‌ سرطان پروستات کم‌خطر” تجزیه و تحلیل کردند.

آن‌ها متوجه شدند در بیمارانی که اِی‌دی‌تی دریافت کردند ریسک افزایش افسردگی ۲۳ درصد، ریسک درمان روانی ۲۹ درصد، و درمان روانی سرپایی ۷ درصد افزایش یافته بود در مقایسه با بیمارانی که از اِی‌دی‌تی برای درمان استفاده نکرده بودند.

این مطالعه همچنین پی برد که ریسک افسردگی در مدت مصرف اِی‌دی‌تی، از ۱۲ درصد با کم‌تر از ۶ ماه درمان تا ۲۶ درصد از ۷ تا ۱۱ ماه درمان، افزایش یافت.

ریسک افسردگی در بیمارانی که به مدت ۱۲ ماه یا بیش‌تر با اِی‌دی‌تی درمان شدند، ۳۷ درصد بود.

در درمان بیماران روانی به صورت سرپایی یا بستری در بیمارستان تاثیر مشابهی از طول درمان دیده‌شد.

نویسنده‌ی ارشد، پل نگوین گفت: “ما می‌دانیم بیمارانی که تحت درمان هورمونی هستند اغلب عملکرد جنسی‌شان با نقصان مواجه می‌شود، وزن‌شان افزایش می‌یابد و انرژی کمی دارند-عواملی که میتوانند در ابتلا به افسردگی موثر باشند.”

” بعد از این‌که نگاهی عمیق‌تر داشتیم، متوجه وجود یک رابطه‌ی قابل توجه شدیم، بین افسردگی و مردانی که به خاطر ابتلا به سرطان پروستات کم‌خطر با اِی‌دی‌تی درمان شدند. این پدیده اصلا شناخته شده نیست.

طبق گفته‌ی نگوین سالانه حدود ۵۰۰۰۰ مرد در سراسر جهان با اِی‌دی‌تی درمان می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: “نه تنها برای بیماران مهم است که عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنند را بدانند، بلکه پزشکان نیز باید از این ریسک آگاه باشند تا علائم افسردگی در این بیماران را تشخیص بدهند و آنها را به سمت درمان مناسب ارجاع بدهند.”

“بیماران و پزشکان باید خطرات و مزایای اِی‌دی‌تی را بسنجند؛ ریسک ابتلا به افسردگی ممکن است باعث شود برخی از مردان در استفاده از این درمان تردید کنند، به خصوص در وضعیت‌های بالینی که در آنها مزایا چندان روشن نیستند، مثل بیماری‌هایی با ریسک متوسط!

این پژوهش‌گران پیش‌بینی می‌کنند که مطالعات آتی به بررسی این موضوع خواهند پرداخت که آیا ریسک ابتلا به افسردگی در زیرگروه‌های خاص جمعیتی مثل بیمارانی که سابقه‌ی بیماری روانی دارند، بعد از استفاده از اِی‌دی‌تی، بالاتر می‌رود یا نه.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع:huffingtonpost

ارتباط عجیب میان درمان سرطان پروستات و افسردگی


مطلب مرتبط : ۵ نوع همکار که می‌توانند زندگی کاری‌تان را بهتر کنند

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی