کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ حقیقت عجیب درباره ارتباط بین روده و بروز بیماری ها

بیش از ۲۰۰۰ سال پیش ، بقراط – پدر طب مدرن – گفت كه تمام بیماری‌ها در روده شروع می‌شوند. در حالی که بخش‌هایی از خرد او در برابر آزمون زمان تاب آورده‌است، شاید در این فکر باشید در این مورد هم حق با اوست یا نه. در این مقاله هر چه که باید در مورد ارتباط بین روده و بروز بیماری ها بدانید، در اختیارتان خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید!

۵ حقیقت عجیب درباره ارتباط بین روده و بروز بیماری ها

۱. ارتباط بین روده و بروز بیماری ها

گرچه بقراط در مورد این‌كه همه‌ی بیماری‌ها در روده شروع می‌شوند اشتباه می‌کرد، اما شواهد نشان می‌دهند كه شروع بسیاری از بیماری‌های مزمن متابولیك در روده است.

باکتری‌های روده‌ و یکپارچگی پوشش روده‌ به شدت بر سلامتی‌تان تأثیر می‌گذارد.

مطابق با مطالعات متعدد صورت گرفته، محصولات باکتریایی نامطلوب به نام آندوتوکسین‌ها می‌توانند گاهی اوقات از روده نشت کنند و وارد جریان خون شما شوند.

سیستم ایمنی بدن این مولکول‌های خارجی را تشخیص می‌دهد و به آن‌ها حمله می‌کند – اتفاقی که در نهایت منجر به التهاب مزمن می‌شود.

برخی فرض می‌کنند که این التهاب ناشی از رژیم غذایی ممکن است باعث تحریک مقاومت انسولین و لپتین شود – دو عامل موثر در دیابت نوع ۲ و چاقی. همچنین اعتقاد بر این است که این التهاب سبب بروز بیماری کبد چرب می‌شود.

در کم‌ترین حالت، التهاب با بسیاری از جدی‌ترین اختلالات دنیا به شدت پیوند خورده‌است.

با این وجود، یادتان باشد که این حوزه از تحقیقات به سرعت در حال توسعه است و تئوری‌های فعلی ممکن است در آینده مورد بازنگری قرار بگیرند.

* خلاصه:

اگرچه همه‌ی بیماری‌ها در روده شروع نمی‌شوند، اما تصور بر این است که بسیاری از اختلالات متابولیک مزمن ناشی از التهاب مزمن روده هستند.

۲. اثرات التهاب مزمن

التهاب واکنش سیستم ایمنی بدن شما به مهاجمان خارجی، سموم یا آسیب سلولی است.

هدف آن کمک به بدن است برای این‌که به این مهاجمان ناخواسته حمله و ترمیم ساختارهای آسیب‌دیده را شروع کند.

التهاب حاد (کوتاه مدت)، مانند حالتی که بعد از نیش حشرات یا آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود، به طور کلی یک واکنش مثبت محسوب می‌شود. بدون آن، عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند به راحتی بر بدن‌تان غلبه کنند و سبب بروز بیماری یا حتی مرگ شوند.

با این حال، نوع دیگری از التهاب – به نام التهاب مزمن، درجه پایین یا سیستمیک – ممکن است مضر باشد، زیرا به مدت طولانی دوام دارد، ممکن است بر کل بدن تأثیر بگذارد، و به طور ناجوری به سلول‌های بدن حمله کند.

به عنوان مثال، رگ‌های خونی شما – مانند عروق کرونر – و همچنین ساختارهایی در مغز شما ممکن است ملتهب شوند

در حال حاضر اعتقاد بر این است که التهاب مزمن و سیستمیک یکی از عاملان اصلی برخی از جدی‌ترین اختلالات در جهان است.

این اختلالات عبارتند از چاقی، بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، سندرم متابولیک، بیماری آلزایمر، افسردگی و برخی دیگر.

هنوز علل دقیق بروز التهاب مزمن مشخص نیست.

* خلاصه:

التهاب واکنش سیستم ایمنی بدن شما به مهاجمان خارجی، سموم و آسیب سلولی است. اعتقاد بر این است که التهاب مزمن – که تمام بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد – منجر به بروز بسیاری از بیماری‌های جدی می‌شود.

۳. اندوتوکسین‌ها و روده نشت‌کننده

روده‌ی شما خانه‌ی تریلیون‌ها باکتری است – که به طور کلی به عنوان فلور روده شناخته می‌شوند.

هرچند برخی از این باکتری‌ها مفید هستند، اما برخی دیگر اثرات منفی روی بدن دارند. در نتیجه، تعداد و ترکیب باکتری‌های روده می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارد.

دیواره‌های سلولی برخی از باکتری‌های روده – به نام باکتری‌های گرم منفی – حاوی لیپوپلی ساکاریدها (LPS) هستند، مولکول‌های بزرگی که به نام اندوتوکسین‌ها نیز شناخته می‌شوند.

این مواد می‌توانند سبب بروز یک واکنش ایمنی در حیوانات شوند. آن‌ها در حین عفونت حاد باکتریایی، می‌توانند منجر به بروز تب، افسردگی، دردهای عضلانی و حتی شوک سپتیک شوند.

به علاوه، این مواد گاهی اوقات می‌توانند از روده به جریان خون نشت کنند – یا به طور مداوم یا درست بعد از خوردن غذا.

اندوتوکسین‌ها ممکن است به همراه چربی رژیم غذایی به جریان خون شما منتقل شوند، یا ممکن است از اتصالات نفوذناپذیری که کارشان ممانعت از عبور مواد ناخواسته از پوشش روده است، عبور کنند و وارد خون شوند.

وقتی این اتفاق بیفتد، سلول‌های ایمنی بدن فعال می‌شوند. اگرچه مقادیر آن‌ها برای ایجاد علائم عفونت مانند تب بسیار اندک است، اما آن‌قدری هستند که التهاب مزمن را تحریک کنند و باعث ایجاد مشکلاتی در طول زمان می‌شوند.

بنابراین، افزایش نفوذپذیری روده – یا روده‌ی نشت‌کننده – ممکن است مکانیسم اصلی  بروز التهاب مزمن ناشی از رژیم باشد.

هنگامی که سطح اندوتوکسین در خون شما به سطوح ۲ تا ۳ برابر بیش‌تر از حد طبیعی افزایش می‌یابد، اختلالی بروز می‌کند که به عنوان اندوتوکسیمی متابولیک شناخته می‌شود.

* خلاصه:

برخی از باکتری‌های موجود در روده‌ی شما دارای اجزایی در دیواره‌ی سلولی هستند که لیپوپلی ساکاریدها (LPS) یا اندوتوکسین نام دارند. این‌ها می‌توانند به بدن شما نشت کرده و باعث التهاب شوند.

۴. رژم غذایی ناسالم و اندوتوکسمی

در بسیاری از تحقیقاتی که در مورد اندوتوکسمی صورت می‌گیرد، اندوتوکسین‌ها را به جریان خون حیوانات آزمایشگاهی و انسان‌ها تزریق می‌کنند. نتایج این تحقیقات نشان داده که این ماده به سرعت باعث بروز مقاومت به انسولین می‌شود. مقاومت به انسولین یکی از ویژگی‌های اصلی سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ است.

این ماده همچنین منجر به افزایش فوری نشانگرهای التهابی می‌شود و نشان می‌دهد که پاسخ التهابی فعال شده‌است.

علاوه بر این، هم تحقیقات حیوانی و هم انسانی نشان می‌دهند که رژیم غذایی ناسالم ممکن است باعث افزایش سطح اندوتوکسین شود.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که یک رژیم غذایی طولانی مدت و پرچرب ممکن است باعث ایجاد اندوتوکسمی و همچنین التهاب، مقاومت به انسولین ، چاقی و در نتیجه بیماری متابولیکی شود.

به طور مشابه، در یک مطالعه‌ی انسانی ۱ ماهه که روی ۸ فرد سالم صورت گرفت، یک رژیم غذایی معمولی غربی منجر به افزایش ۷۱ درصدی سطح اندوتوکسین خون می‌شود، در حالی که در افرادی که رژیم غذایی کم چرب داشتند، سطح این ماده ۳۱٪ کاهش یافت.

مطالعات انسانی دیگری نیز مشاهده کردند که سطح اندوتوکسین پس از یک وعده غذایی ناسالم از جمله مصرف خامه و همچنین وعده‌های غذایی پرچرب و نیم چرب افزایش می‌یابد.

با این وجود، از آن‌جایی که بیش‌تر رژیم‌های غذایی پر چرب یا وعده‌های غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده و مواد فرآوری‌شده هستند، نباید این نتایج را به یک رژیم غذایی سالم، پرچرب، کم کربوهیدرات مبتنی بر غذاهای واقعی و از جمله فیبر فراوان نسبت داد.

برخی محققان معتقدند که کربوهیدرات‌های تصفیه شده باعث افزایش باکتری‌های تولیدکننده‌ی اندوتوکسین و همچنین نفوذپذیری روده می‌شوند (اتفاق دیگری که قرار گرفتن در معرض اندوتوکسین را تشدید می‌کند.)

یک مطالعه بلند مدت روی میمون‌هایی که یک رژیم غذایی حاوی فروکتوز تصفیه‌شده‌ی زیاد را دنبال کردند، از این فرضیه پشتیبانی می‌کند.

گلوتن نیز به دلیل اثراتی که بر سیگنالینگ مولکول زونولین دارد، ممکن است نفوذپذیری روده را افزایش دهد.

در حال حاضر دلایل مرتبط با رژیم غذایی که سبب اندوتوکسمی می‌شوند، ناشناخته هستند. در حقیقت، عوامل مختلفی در بروز این مشکل نقش دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از رژیم غذایی و وضعیت باکتری‌های روده.

* خلاصه:

مطالعات انجام شده روی حیوان و انسان نشان می‌دهند که دنبال کردن یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند باعث افزایش سطح اندوتوکسین در خون و احتمالاً منجر به بیماری متابولیک ‌شود.

۵. کلام پایانی

اعتقاد بر این است که بسیاری از بیماری‌های مزمن متابولیک در روده شروع می‌شوند و تصور می‌شود که التهاب طولانی مدت نقش موثری در این میان ایفا می‌کند.

التهاب ناشی از اندوتوکسین‌های باکتریایی ممکن است حلقه‌ی گم شده بین رژیم غذایی ناسالم، چاقی و بیماری‌های مزمن متابولیک باشد.

با این وجود، التهاب مزمن بسیار پیچیده است و دانشمندان به تازگی بررسی و کشف ارتباط بین رژیم غذایی و التهاب را شروع کرده‌اند.

این احتمال وجود دارد که سالم بودن رژیم غذایی به طور کلی و داشتن یک سبک زندگی مناسب بر خطر التهاب مزمن و اختلالات مرتبط با آن تأثیر بگذارد، نه صرفا یک دلیل مرتبط با رژیم غذایی.

بنابراین، برای این‌که هم بدن و هم روده‌تان را سالم نگه دارید، بهتر است یک سبک زندگی سالم داشته باشید، ورزش کنید، خواب کافی و با کیفیت داشته باشید، رژیمی را دنبال کنید که فیبر و پروبیوتیک فراوان دارد و تا جایی که امکان دارد از مصرف هله هوله پرهیز کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: هلث لاین

۵ حقیقت عجیب درباره ارتباط بین روده و بروز بیماری ها


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی