کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ادغام و تحصیل

ادغام و تحصیل چیست ؟

ادغام و تحصیل یا Mergers and Acquisitions یا به اختصار M&A ، شامل فرآیند‌ ترکیب دو شرکت به یک شرکت است. هدف ترکیب دو یا چند کسب و کار سعی در و رسیدن به سینرژی ( هم افزایی ) است- که در آن کل(شرکت جدید) بزرگ‌تر از مجموع بخش‌های آن است(دو شخصیت حسابداری جداگانه‌ی قبلی).

ادغام‌ها وقتی اتفاق می‌افتند که دو شرکت نیروهای‌شان را به هم پیوند می‌دهند. چنین تراکنش‌هایی نوعا بین دو کسب و کار اتفاق می‌افتند که تقریبا هم اندازه هستند و هر یک از مزایایی که کسب و کار دیگر با بالابرن فروش ، کارآمدی‌ها، و توانایی‌ها ارائه می‌دهد برخوردار می شوند. مفاد ادغام اغلب نسبتا دوستانه و دوجانبه مورد توافق قرار می گیرند و دو شرکت در سرمایه‌گذاری جدید با هم شریک می شوند.

تحصیل‌ها وقتی اتفاق می‌افتند که یک شرکت، شرکت دیگری را می‌خرد و آن را در عملیات‌ اش جا می‌دهد. بعضی اوقات خرید دوستانه و بعضی اوقات خصمانه است، بسته به این‌که آیا آن شرکتی که تحصیل می‌شود معتقد است بعه عنوان واحد عملیاتی یک سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر بهتر عمل می‌کند.

نتیجه‌ی پایانی هر دو فرآیند یکسان است، اما رابطه‌ی بین دو شرکت بر اساس این که ادغام اتفاق افتاده باشد یا تحصیل، متفاوت است.

مزایای حاصل از ترکیب نیروها در ادغام و تحصیل

بعضی از مزایای معاملات ادغام و تحصیل  به بهره‌وری‌ها و بقیه به توانایی‌ها مربوط است، من جمله:

  • بهبود صرفه ی مقیاس . به عنوان مثال، از طریق توانایی در خرید مواد خام به مقادیر بزرگ‌تر، می‌توان هزینه ها را کاهش داد.
  • سهم بازار بیشتر . با فرض بر این که دو شرکت در یک صنعت هستند، اتحاد و ائتلاف منابع آنها ممکن است به سهم بزرگ‌تری از بازار  بینجامد.
  • افزایش قابلیت‌های توزیع . با توسعه‌ی جغرافیایی، شرکت‌ها ممکن است بتوانند به شبکه‌ی توسعه‌ی‌شان بیفزایند یا ناحیه‌ی خدمات جغرافیایی‌اش را گسترده‌تر کند.
  • کاهش هزینه های دستمزد. حذف نیروی انسانی مازاد می‌تواند به کاهش هزینه ها کمک کند.
  • قابلیت توسعه بیشتر. توسعه‌ی ائتلاف کاری که از آن شرکت جدیدِ بزرگتر می‌تواند بیرون بیاید می‌تواند به رشد و توسعه کمک کند.
  • افزایش منابع مالی. منابع مالی دو شرکت عموما از یک شرکت به تنهایی، بزرگ‌تر است که سرمایه‌ گذاری‌های جدید را ممکن می‌سازد.

اشکالات بالقوه ادغام و تحصیل

هرچند ادغام و تحصیل  تعهداتی پرهزینه هستند، ولی پاداش‌های بالقوه‌ای نیز وجود دارند. در کنار این ها معایب، یا دلایلی برای خریداری نکردن یک تحصیل وجود دارند، شامل:

  • هزینه‌های گزاف مرتبط با خرید یک شرکت، به خصوص اگر نخواهد که تحصیل شود. (اگر سرمایه‌گذار قدرالسهم کنترلی در یک شرکت دیگر داشته باشد، ممکن است انتخابی در رابطه با این‌که آیا تحصیل شود یا نه داشته باشد.)
  • بهایای قانونی بالاتر، که می‌تواند گزاف باشد اگر یک شرکت نخواهد که تحصیل شود.
  • بهای فرصت مقدم بودن بر دیگر معاملات به منظور تمرکز بر یکی کردن دو شرکت.
  • امکان واکنش منفی به یک ادغام یا تحصیل، که قیمت سهام شرکت را کاهش می‌دهد.

ادغام و تحصیل یک استراتژی رشد است که شرکت‌ها اغلب برای افزایش سریع اندازه، ناحیه‌ی خدمات‌دهی، استعدادیابی، پایگاه مشتریان، و منابع در یک سیر نزولی استفاده می‌کنند. با وجود این، این فرآیند پرهزینه است، بنابراین کسب‌ و کارها نیاز دارند که مطمئن شوند مزیتی که به‌دست می‌آید قابل توجه است.

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی