کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اختلال در ملاتونین در اثر نور چراغ سرطان زاست

اختلال در ملاتونین در اثر نور چراغ سرطان زاست

در این نوشتار توضیح داده می شود که چرا اختلال در ملاتونین در اثر نور چراغ سرطان زاست.

اختلال در ملاتونین

آیا مطالعه‌ی شبانه یا پیامک‌بازی با دوستان در نیمه‌های شب و ساعات نزدیک به صبح می‌تواند خطر ابتلا‌ی‌تان را به سرطان افزایش دهد؟ مطمئنا همین‌طور است. قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در هنگام شب تولید هورمونی مهم را در بدن دچار اختلال می‌کند؛ این هورمون مِلاتونین است.

ملاتونین چیست؟

ملاتونین نقشی مهم را در جلوگیری از سرطان، تقویت دستگاه ایمنی، و حتی کاهش سرعت پیر شدنِ سلول‌ها ایفا می‌کند: در حقیقت، این هورمون تاکنون موضوع پژوهش‌های پیش‌بالینی برای بیش از ۱۰۰ بیماری مختلف بوده است. ملاتونین برای بدن‌تان یک “‌اَبَر قهرمان شبانه‌” و نور دشمن درجه‌ یکِ این هورمون محسوب می‌شود.

در طول قرن گذشته، انسان در جهان توسعه‌یافته‌ای که برای خود ایجاد کرده است، دائما با طولانی‌تر کردن روز و کوتاه‌تر کردن شب، با نیت دستیابی به جامعه‌ای پرتکاپو و سازنده، مشغول انجام آزمایش‌هایی مختلف بر روی خود بوده است.

ولی آلودگی نوری ناشی از پیدایش فناوری‌های جدید، در زندگی انسان‌ و دیگر اشکال زندگی در کره‌ی زمین عوارض بیولوژیکی (زیستی) سنگین خواهد داشت.

برای بیش از ۲۰۰،۰۰۰ سال، اندام‌های بدن انسان و دیگر گونه‌های جانوری جهان به جهت بهره‌مندی کامل از نشانه‌های زیست‌محیطی به تکامل رسیده‌اند. ما بر اساس چرخه‌ی روشنایی و تاریکی کره‌ی زمین ساعت بیولوژیکی (زیستی) بدن‌مان را تنظیم کرده‌ایم.

نورپردازی مصنوعی ساعت زیستی و تولید ملاتونین را در بدن‌تان مختل می‌کند و بر سلامتی‌تان تاثیراتی شوم می‌گذارد. به قول دکتر راسل رِیتر “‌نور می‌تواند جان‌تان را بگیرد.‌”

ملاتونین

مطلب مرتبط : ۱۰ روش افزایش دوپامین در مغز

تاریکی شب

ساعت زیستی در انسان مانند همه‌ی پستانداران در هسته‌ی سوپراکیاسماتیک مغز (SCN) قرار دارد که خودْ بخشی از هیپوتالاموس است. SCN بر اساس نشانه‌های روشنی و تاریکی به غده‌ی پینه‌آل یا صنوبری فرمان می‌دهد چه وقت باید ملاتونین ترشح کند.

نور از طریق چشم‌ها وارد بدن می‌شود و پس از گذشتن از اعصاب بینایی به SCN می‌رسد، که به شکلی کاملا پیچیده به چرخه‌ی روشنایی و تاریکی حساس است.

وقتی شب هنگام چراغ را روشن می‌کنید، در مورد چرخه‌ی روشنایی-تاریکی، فورا به مغزتان اطلاعاتی نادرست می‌فرستید. به این ترتیب، تنها چیزی که مغزتان از این اطلاعات برداشت می‌کند این است که ‌روز‌‌ شده است. بر همین اساس، ساعت زیستی‌تان فورا فرمان توقف تولید ملاتونین را به غده‌ی پینه‌آل ارسال می‌کند.

فرقی نمی‌کند چراغ را برای یک ساعت روشن کرده باشید یا فقط چند ثانیه، تاثیر هر دو یکسان است – و وضعیت تولید ملاتونین حتی بعد از خاموش کردن چراغ نیز به حالت سابق‌اش باز نمی‌گردد.

از آن‌جا که انسان همراه با تابش نور آتش به تکامل رسیده است، طول موج نور زرد، نارنجی، و قرمز به شدتِ طول موج‌ نور سفید و آبی تولید ملاتونین را در بدن سرکوب نمی‌کنند. در حقیقت، محدوده‌ی نوری که باعث جلوگیری از ترشح ملاتونین می‌شود، بازه‌ای نسبتا کوچک بین ۴۶۰ تا ۴۸۰ نانومتر است. اگر می‌خواهید از تولید ملاتونین در بدن‌تان محافظت کنید، بعد از آن‌که خورشید غروب کرد از لامپ‌های کم‌مصرف با نور زرد، نارنجی، یا قرمز استفاده کنید. دکتر ریتر توصیه می‌کند از لامپ سنگ نمکی استفاده کنید که در ساخت آن از لامپ ۵ واتی به رنگ‌های زرد، نارنجی، یا قرمز استفاده شده باشد.

فواید فراوان ملاتونین برای سلامتی

هورمون ملاتونین فوایدی فراوان برای دستگاه ایمنی‌تان به همراه دارد. این هورمون آنتی‌اکسیدانی قوی است که رادیکال‌های آزاد را نابود و با التهاب‌ها مبارزه می‌کند. در حقیقت، حضور این هورمون برای دستگاه ایمنی بدن‌تان بسیار ضروری است، و فقدان آن باعث می‌شود غده‌ی تیموس، بخش کلیدی دستگاه ایمنی بدن، تحلیل رود. ملاتونین حتی نقشی نیز در کاهش سرعت روند پیری مغزتان ایفا می‌کند.

ملاتونین علاوه بر کمک به خوابیدن و ایجاد احساس آسایش، راحتی، و تن‌درستی، طبق یافته‌های پژوهشگران، مجموعه‌ای موثر از فواید ضدسرطانی را نیز با خود به همراه دارد. ملاتونین از گسترش طیف گسترده‌ای از انواع سلول‌های سرطانی ممانعت می‌کند، و هم‌چنین باعث آپوپتوز (خودکشی) آنها می‌شود. این هورمون هم‌چنین ورود جریان خون به تومورها – که برای رشد سریع به آن نیاز دارند (فرآیند رگ‌زایی) – را مختل می‌کند. ملاتونین می‌تواند اثر بخشی شیمی‌درمانی را افزایش و عوارض جانبی‌اش را کاهش دهد.

مطلب مرتبط : ۸ روش برای افزایش اندورفین در مغز

ملاتونین ممکن است دشمن درجه یک سرطان سینه باشد

پژوهشی که به صورت هم‌تراز بازنگری و در مجلات معتبر منتشر شده، نشان داده است ملاتونین به شکلی ویژه به عنوان یک سپر محافظتی علیه سرطان‌های مربوط به دستگاه‌های تولید مثل عمل می‌کند. سلول‌های سراسر بدن شما – حتی سلول‌های سرطانی – دارای گیرنده‌های ملاتونین هستند. بنابراین هنگامی که ترشح شبانه‌ی ملاتونین آغاز می‌شود، سرعت فرآیند تقسیم سلولی کاهش می‌یابد. طبق یافته‌ها، هنگامی که این هورمون به یک سلول مربوط به سرطان سینه می‌چسبد، با تمایل استروژن به تحریک رشد سلولی مقابله می‌کند.

در حقیقت، ملاتونین بر هورمون‌های مختلف تولید مثل تاثیری آرام‌بخش می‌گذارد، که همین مسئله می‌تواند توضیح دهد چرا به نظر می‌رسد ملاتونین در برابر سرطان‌های ناشی از هورمون‌های جنسی نظیر سرطان‌های تخمدان، مخاط رحم، سینه، پروستات، و بیضه از بدن محافظت می‌کند.

ولی تاثیرات ضدسرطانی ملاتونین به همین جا ختم نمی‌شوند. این هورمون هم‌زمان با این‌که باعث می‌شود سلول‌های سرطانی خودکشی کنند، میزان تولید مواد محرک ایمنی بدن را نظیر اینترلوکین ۲ افزایش می‌دهد؛ این مواد سلول‌های جهش‌ یافته‌ای را که به سرطان منجر می‌شوند، مورد شناسایی و حمله قرار می‌دهند. ملاتونین از طریق این دو عمل، دو ضربه‌ی سنگین و پیاپی به حریف وارد می‌کند. تاکنون بیش‌ترین فرصت‌ها و حوزه‌های پژوهشی راجع به ملاتونین در مورد تاثیرات آن بر سرطان سینه بوده است. برخی از مطالعاتی که از اهمیتی بیش‌تر برخوردار بوده‌اند، به ترتیب زیر هستند:

 • مجله‌ی اپیدمیولوژی گزارش داد، خطر ابتلا به سرطان سینه در میان زنانی که عمدتا در شیفت شب کار می‌کنند، بیش‌تر است.
 • بر اساس پژوهشی که در اسراییل به‌عمل آمد، زنانی که در همسایگی مکان‌هایی زندگی می‌کنند که در طول شب دارای روشنایی زیاد هستند، نسبت به آن‌هایی که در مناطقی به سر می‌برند که شب‌هایی کاملا تاریک دارند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • طبق گزارش حاصل از بررسی وضعیت سلامت پرستاران، نرخ ابتلا به سرطان سینه در میان آن دسته از پرستارانی که در شیفت شبانه کار می‌کنند تا ۳۶ درصد بیش‌تر از دیگران است.
 • با این‌که چشمان زنان نابینا قدرت تشخیص نور را ندارند، ولی میزان ترشح ملاتونین در آنها بیش‌تر از سایرین است؛ و به همین دلیل میزان ابتلای آنها به سرطان سینه کم‌تر از حد میانگین است.
 • اگر تمام مطالعات همه‌گیرشناسی را گرد هم جمع کنیم و به طور کلی به آنها بنگریم، در خواهیم یافت میزان ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در شیفت شب کار می‌کنند، علی‌رغم رعایت برخی کارهای پیشگیرنده از سرطان تا ۶۰ درصد بالاتر از حد معمول است.

مطلب مرتبط : ۷ روش کاهش کورتیزول(هورمون استرس) در بدن

ملاتونین طول عمر بیماران سرطانی را بیش‌تر می‌کند

گلیوبلاستوم گونه‌ای دردناک و تهاجمی از سرطان مغز است که به راحتی نمی‌توان به پیش‌آگهی آن پی برد و راه‌های درمانی موثر برای آن وجود ندارد. با وجود این، ملاتونین برای این قبیل بیماران نیز می‌تواند کمی امید به همراه داشته باشد. طی یک کارآزمایی بالینی، بخشی از بیماران مبتلا به گلیوبلاستومی تحت پرتودرمانی و مصرف ملاتونین قرار گرفتند و بخشی دیگر فقط پرتودرمانی شدند. بیست و سه درصد از آن‌هایی که ملاتونین مصرف کردند تا یک سال بعد از آن زنده ماندند، در حالی‌که هیچ‌یک از آن‌هایی که فقط تحت پرتودرمانی قرار گرفتند برای مدتی زیاد زنده نماندند.

طبق یافته‌های پژوهشی دیگر، ملاتونین توانست رشد سرطان پروستات را کاهش دهد. مطالعات دیگر نیز نتایجی مشابه و دلگرم‌کننده را در مورد سرطان‌های ریه، لوزالمعده، روده‌ی بزرگ، و انواع دیگر سرطان کشف کردند. مقاله‌ای در مجله‌ی تمدید حیات به چاپ رسید که برخی مطالعات را در زمینه‌ی نرخ بقای یک‌ساله‌ی بیماران سرطانی در یک جدول به اختصار عنوان کرده بود؛ نرخ بقای این بیماران تحت تاثیر درمانی ملاتونین به طور گسترده بهبود یافته بود. پژوهشگرانی که این بررسی نظام‌مند را در زمینه‌ی تاثیر درمانی ملاتونین بر روی تمامی گونه‌های سرطان به‌عمل آوردند، چنین نتیجه گرفتند که:

“‌این تاثیرات نسبت به مقادیر مختلف مصرف ملاتونین، و انواع مختلف سرطان‌ها ثابت و پایدار ماندند. هیچ‌گونه عوارض جانبی شدید گزارش نشد. کاهش قابل‌توجه در میزان خطر مرگ، گزارش‌های حاکی از عوارض جانبی اندک، و هزینه‌های پایین، همه و همه نشان‌دهنده‌ی ظرفیت قوی ملاتونین در درمان سرطان هستند.‌”

به دلیل اعتبار و مقبولیت این پژوهش علمی، سازمان بهداشت جهانی (WHO) در ۲۰۰۷ تصمیم خود را مبنی بر طبقه‌بندی شیفت کاری جزء “‌عوامل احتمالی سرطان‌زا‌” اعلام کرد. به این ترتیب کار کردن در شیفت شب در کنار خطراتی نظیر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی مانند تری‌کلرواتیلن، وینیل کلرید، و پلی‌کلرید بی‌فینل (PCB) قرار دارد. اگر این مسئله گواهی محکم بر اهمیت ملاتونین برای سلامتی انسان نباشد، پس چه چیز می‌تواند تا این حد مهم باشد!

مطلب مرتبط : ۱۰ راه افزایش اکسی توسین(هورمون عشق) در بدن

چگونگی بهینه‌سازی سطح ملاتونین در بدن

دو عامل اختلال محیطیِ رایج که می‌توانند فرآیند خواب را مختل کنند، آلودگی نور و حرارت هستند. توصیه‌های زیر می‌توانند وضعیت سلامت‌ خواب‌تان را بهبود ببخشند و به بهینه‌سازی تولید ملاتونین در بدن کمک کنند.

 • از تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه در هنگام شب یا حداقل یک ساعت پیش از خوابیدن خودداری کنید. این دستگاه‌ها از خود نور آبی منتشر می‌کنند که باعث می‌شود مغز به اشتباه فکر کند هم‌چنان روز است. مغز به طور طبیعی بین ساعات ۹ تا ۱۰ شب شروع به ترشح ملاتونین می‌کند، و نوری که از این دستگاه‌ها منتشر می‌شود ممکن است باعث توقف این فرآیند شود.
 • حتما به طور مرتب در معرض نور درخشان آفتاب قرار بگیرید. غده‌ی پینه‌آل ملاتونین را در طول روز و در برخورد مستقیم با نور درخشان خورشید و هم‌چنین در تاریکی مطلق شب تولید می‌کند. اگر در طول روز در محیطی تاریک باشید، این غده نمی‌تواند تفاوت شب و روز را به خوبی تشخیص دهد و تولید ملاتونین را بهینه نماید.
 • در تاریکی مطلق یا تاریک‌ترین فضای ممکن بخوابید. حتی ورود ذره‌ای نور به اتاق خواب‌تان می‌تواند ساعت زیستی‌ و تولید ملاتونین توسط غده‌‌ی پینه‌آل را مختل کند. حتی کوچک‌ترین پرتوی نور که از ساعت رومیزی‌تان منتشر می‌شود می‌تواند خواب‌تان را به هم بریزد، بنابراین شب‌ها روی آن را بپوشانید یا به طور کلی از آن خلاص شوید. همه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی را حداقل یک متر از تخت‌خواب‌تان فاصله دهید. حتی شاید بهتر باشد پنجره‌های اتاق‌تان را نیز با پرده‌ای ضخیم بپوشانید.
 • اگر برای رفت‌و‌آمدهای شبانه در اتاق به منبع نور نیاز دارید، از لامپ کم‌مصرف با حبابی به رنگ زرد، نارنجی، یا قرمز استفاده کنید. نور با چنین پهنای باندی نمی‌تواند به اندازه‌ی پهنای باند نورهای سفید و آبی تولید ملاتونین را مختل ‌کند. بدین منظور، از لامپ‌های سنگ نمک نیز می‌توانید استفاده کنید.
 • دمای اتاق‌تان را از ۲۱ درجه‌ی سانتی‌گراد بالاتر نبرید. بسیاری از آدم‌ها خانه‌شان را بسیار گرم نگه می‌دارند (به ویژه اتاق‌‌خواب‌های واقع در طبقه‌ی دوم). مطالعات نشان می‌دهند دمای مناسب اتاق برای خواب بین ۱۵ تا ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است.
 • ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه پیش از خواب دوش آب گرم بگیرید. این کار دمای داخلی بدن‌تان را افزایش می‌دهد، و هنگامی که از حمام خارج می‌شوید، دمای بدن‌تان ناگهان پایین می‌آید؛ این حالت نشان می‌دهد بدن‌تان آماده‌ی خوابیدن است.
 • از استفاده از زنگ هشدار با صدای بلند خودداری کنید. پریدن از خواب هنگام صبح می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد. اگر به طور مرتب از خواب کافی بهره‌مند شوید، شاید اصلا به زنگ هشدار ساعت نیاز نداشته باشید.
 • در صورت امکان، صبح‌ها کمی آفتاب بگیرید. دستگاه ساعت زیستی‌ بدن‌تان برای تنظیم مجدد نیاز به کمی روشنایی روز دارد. ده تا ۱۵ دقیقه آفتاب صبحگاهی به ساعت درونی‌ بدن‌تان پیامی دقیق می‌فرستد و شروع روز را اعلام می‌کند؛ این کار باعث می‌شود بدن‌تان تعریفی مجزا و کامل از روز داشته باشد و نورهای مصنوعی شبانه را با آن اشتباه نگیرد. هر چه سن‌تان بالاتر می‌رود به نور آفتاب بیش‌تری نیاز دارید.
 • مراقب میدان‌های الکترومغناطیسی در اتاق خواب‌تان باشید. این میدان‌ها می‌توانند عملکرد غده‌ی پینه‌آل و فرآیند تولید ملاتونین را مختل کنند، و هم‌چنین تاثیرات منفی زیستی دیگر نیز داشته باشند. برای اندازه‌گیری میدان الکترومغناطیسی در هر نقطه از خانه‌تان به دستگاه مخصوص این کار نیاز دارید.

مطلب مرتبط : ۱۲ عامل افزایش سروتونین(هورمون ضد افسردگی)

آیا برای تامین ملاتونین باید از مکمل‌ها استفاده کرد؟

درحال‌حاضر پژوهش‌های علمی نشان می‌دهند کمبود ملاتونین باعث ایجاد برخی مشکلات شدید زیستی می‌شود؛ مشکلاتی از قبیل افزایش میزان التهاب‌های بدن، ضعف دستگاه ایمنی، و افزایش خطر ابتلا به سرطان. یکی از اصلی‌ترین کارهایی که تولید طبیعی ملاتونین را در بدن‌ به شدت به خطر می‌اندازد، قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هنگام شب است – حتی برای لحظه‌ای کوتاه. مطالعات مختلف نشان داده‌اند کارگران شیفت شب بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند، به ویژه سرطان سینه.

استفاده از مکمل‌های ملاتونین می‌تواند برای بدن مفید باشد، ولی روش مفیدتر و مسلما ارزان‌ترِ تامین ملاتونین بدن، فراهم آوردن شرایط مناسب برای تولید طبیعی این هورمون در بدن است. با این‌ کار، می‌توانید به میزان عالی و اندازه‌ی نیاز بدن‌تان ملاتونین داشته باشید؛ نه کم‌تر و نه بیش‌تر؛ زیرا بدن برای تنظیم میزان دقیق و صحیح ملاتونین از روش‌های مهم بازخوردی استفاده می‌کند. اگر به هر دلیل، قادر نباشید به صورت طبیعی ملاتونین بدن‌تان را تامین کنید، می‌توانید از مکمل‌ها استفاده کنید، ولی هم‌چنان باید توصیه‌های بالا را در نظر داشته باشید.

مطالعات علمی نشان داده‌اند ملاتونین باعث می‌شود افراد بتوانند سریع به خواب بروند، خوابی راحت داشته باشند، کم‌تر به بی‌قراری دچار شوند، و در طول روز دچار خستگی مفرط نشوند. به خاطر داشته باشید تنها مقداری بسیار اندک از این هورمون مورد نیاز است – معمولا./۲۵ میلی‌گرم یا ۰/۵ میلی‌گرم برای شروع کافی است، و بعد از آن می‌توانید مقدار کافی را تشخیص دهید. استفاده‌ی زیاد از این مکمل‌ها، مثلا ۳ میلی‌گرم، گاهی اوقات می‌تواند به جای این‌که شما را به خواب ببرد، بیدار نگه‌تان دارد، از این رو، در مقدار استفاده‌تان از مکمل‌های ملاتونین دقت کنید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: مقاله‌های مرکولا

نویسنده: دکتر مرکولا

اختلال در ملاتونین در اثر نور چراغ سرطان زاست


 

برچسب ها

بازده

 1. فرشاد فرهنگ رحمتی گفت:

  مطالب خیلی ها ارزشمند
  ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی