کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ضربه های روحی چه تاثیری بر ایمان و باورهای مذهبی افراد می‌گذارند؟

چگونه ممکن است تروما یا ضربه های روحی باعث تغییر در باورهای مذهبی شود؟ جهان در حمله‌ی تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در شوک بزرگی فرو رفت، و یکی از پیامدهای این اتفاق اثرگذاری بر باورهای مذهبی بود. با این‌که پژوهش‌ها نشان دادند، بیش‌تر آدم‌هایی که یکی از عزیزان‌شان را در ۱۱ سپتامبر از دست دادند، دچار تغییر در باورهای مذهبی‌ خود نشدند، حدود یک‌پنجم از این افراد تغییراتی را در ایمان خود تجربه کردند.

آیا شما نیز تاکنون بر اثر یک اتفاق بزرگ دچار ضربه های روحی شدید شده‌اید که تاثیرات آن را بر باورهای خود مشاهده کرده باشید؟‌ آیا احتمالا با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) دست و پنجه نرم می‌کنید؟ تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید تا متوجه شوید چگونه تروما یا ضربه های روحی می‌توانند باورهای مذهبی‌مان را شکل بدهند – و چگونه می‌توانید برای تسکین دردهای کهنه و ماندگار کمک بگیرید.

ضربه های روحی چه تاثیری بر ایمان و باورهای مذهبی افراد می‌گذارند؟

چگونه ۱۱ سپتامبر بر باورهای مذهبی مردم تاثیر گذاشت؟

حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر باعث شد بسیاری از مردم آمریکا احساس کنند امنیت و راحتی‌شان به شدت تهدید شده است، و همین مسئله احساس اضطراب و آسیب‌پذیری را در آن‌ها افزایش داد. با توجه به ماهیت آسیب‌زا و شدت ضربه‌ی روحی ناشی از ۱۱ سپتامبر، جای تعجب نیست که این رویداد توانسته باشد باورهای مذهبی مردم را نیز تحت آزمون قرار دهد.

زندگی بسیاری از آدم‌ها پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، هنگامی که به طور ناگهانی عزیزان‌شان را در این اتفاق از دست دادند، برای همیشه تغییر کرد.

گروهی از پژوهشگران وابسته به موسسه‌ی ایالتی روانپزشکی نیویورک، واقع در دانشگاه کلمبیا، و اداره‌ی بهداشت کهنه سربازان بوستون از شمار زیادی از آدم‌هایی که در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر عزیزان خود را از دست داده‌اند، یک نظرسنجی به عمل آوردند. حدود یک‌چهارم از این افراد فرزند، عضو خانواده، یا همسر خود را از دست داده بودند، و به طور کلی بیش‌تر آن‌ها نیز یکی از نزدیکان خود را به خاطر قرار داشتن در مجاورت مرکز تجارت جهانی یا منهتن جنوبی هنگام وقوع این رویداد از دست داده بودند.

جمع‌بندی یافته‌های اولیه‌ی حاصل از این مطالعه به ترتیب زیر است:

الف. بیش‌تر شرکت کنندگان در این مطالعه احساس می‌کنند، باورهای مذهبی‌ برای آن‌ها به همان اندازه‌ای اهمیت دارد که پیش از تجربه‌ی چنین رویدادی برای آن‌ها اهمیت داشتند.

ب. به گفته‌ی حدودا یک‌دهم از این افراد، پس از تجربه‌ی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، مذهب برای آن‌ها از اهمیت بیش‌تری برخوردار شد. به نظر می‌رسد، بعضی از آدم‌ها در تلاش برای توجیه وقوع این حمله‌ی تروریستی یا تسکین درد و ناراحتی‌شان از این ضایعه بیش از گذشته بر باورهای مذهبی‌شان تکیه کرده باشند.

پ. یک‌دهم دیگر از این افراد نیز گفته‌اند، پس از وقوع حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، اهمیت مذهب برای آن‌ها کم‌تر شده است. این مسئله، به ویژه، برای آن‌هایی که فرزندشان را در این واقعه از دست داده‌اند، بیش‌تر صدق می‌کند. این آدم‌ها ممکن است پس از تجربه‌ی چنین اتفاقی، دچار سرخوردگی شده یا جنبه‌هایی از ایمان‌شان را مورد سوال یا تردید قرار داده باشند.

ت. آدم‌هایی که، به گفته‌ی خودشان، پس از تجربه‌ی این واقعه از اهمیت باورهای مذهبی در آن‌ها کاسته شده است، ممکن است بیش‌تر از دیگران دچار اختلال سوگ پیچیده، افسردگی شدید، و اختلال استرس پس از سانحه شده باشند. از سویی دیگر، احتمال ابتلا به این مشکلات روانی در آدم‌هایی که گفته‌اند پس از وقوع این رویداد باورهای مذهبی اهمیت بیش‌تری برای آن‌ها پیدا کرده‌‌اند، به نظر نمی‌رسد کم‌تر یا بیش‌تر شده باشد.

پس از وقوع یک اتفاق دردناک، مهم‌تر از هر مسئله‌ی دیگر این است که بتوانید با آن بیایید؛ از این رو، بهتر است از ۶ روش عالی برای کنار آمدن با غم و اندوه حوادث دردآور آگاه شوید.

باورهای مذهبی و بازیابی از تروما یا ضربه‌ی روحی ناشی از یک اتفاق تلخ

اگر دچار ضربه‌ی روحی ناشی از یک اتفاق تلخ شده‌اید، ابتدا بیایید به بررسی این مسئله بپردازیم که این یافته‌های علمی چه معنا و مفهومی برای شما خواهند داشت. هنگامی که با یک اتفاق تلخ و بزرگ مواجه می‌شوید که باعث وارد آمدن ضربه‌ی روحی به شما می‌شود – اتفاقی نظیر حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، تلاش برای پیدا کردن یک توجیه منطقی برای وقوع چنین اتفاقی در زندگی‌تان مسئله‌ای کاملا طبیعی است. این مسئله به ویژه هنگامی که شما در اثر این اتفاق، یکی از عزیزان‌تان را از دست داده باشید، بیش‌تر صدق می‌کند.

متاسفانه، مواجهه با باورهای مذهبی پس از تجربه‌ی اتفاق دردناکی که باعث وارد آمدن ضربه‌ی روحی به شما شده است، می‌تواند تاثیر عمیقی بر نحوه‌ی کنار آمدن‌تان با این اتفاق دردناک بگذارد.

اتکا و تقویت باورهای مذهبی یکی از راه‌هایی است که آدم‌ها شاید برای مقابله با ضربه‌های روحی ناشی از یک اتفاق تلخ یا یک ضایعه انتخاب می‌کنند. مذهب و معنویت می‌توانند به برخی از آدم‌ها در کنار آمدن و بازیابی از ضربه‌های روحی ناشی از اتفاقات تلخ کمک کنند.

با وجود این، باید به این نکته توجه کردن که مذهب تنها راه برای بازیابی از چنین ضربه‌های روحی به شمار نمی‌رود. بر اساس شواهد مختلف، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند با بازیابی از این ضربه‌های روحی یا تروما کمک کنند. مثلا می‌توانید موارد زیر را بررسی کنید:

الف. یافتن حمایت‌های اجتماعی
ب. کمک به دیگران
پ. استفاده از استراتژی‌های مقابله‌ای مناسب
ت. استفاده از سایر روش‌های درمانی

نحوه‌ی مقابله با ضربه های روحی ناشی از یک اتفاق تلخ و از دست دادن یکی از عزیزان مسئله‌ای کاملا شخصی است. از این رو، لازم است به دنبال استراتژی‌هایی بگردید که برای شما کارساز باشند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: verywellmind

ضربه های روحی چه تاثیری بر ایمان و باورهای مذهبی افراد می‌گذارند؟


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی