کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا دین و علم تضاد دارند؟

اکثریت بزرگ‌سالان آمریکایی فکر می‌کنند دین و علم با یک‌دیگر در تضاد هستند. ولی نه به دلایلی که ممکن‌است شما فکر کنید.

دین و علم

 

طبق پژوهش جدید مرکز پژوهش پیو، قریب به ۶ نفر از هر ۱۰ بزرگ‌سال آمریکایی فکر می‌کنند دین و علم  غالبا با یک‌دیگر ناسازگار و مخالف‌هستند، و این نسبت از ۲۰۰۹ که ۵۵٪ در نظر سنجی مشابه فکری مشابه‌داشتند افزایش یافته‌است.

ولی نه به آن دلیل که شما فکر می‌کنید: بر طبق گزارش پیو اشخاصی که از آنان نظرسنجی شده‌است فکر می‌کنند اعتقادات مذهبی آدم‌های دیگر بیش از باورهای خودشان با علم درتعارض‌است. فقط ۳۰٪ آمریکایی‌ها می‌گویند که اعتقادات خودشان با علم تناقض‌دارد، در حالی‌که ۶۸٪ اکثریت می‌گویند اصلا تعارضی وجود‌ندارد. در حقیقت، اکثریت قریب به اتفاق آدم‌هایی که چنین عقیده‌ای را دارند اصلا مذهبی نیستند- ۷۳٪ آنان که می‌گویند علم و دین با هم در تضادهستند یا ندرتا یا هرگز در مراسم‌‌ها و آیین‌های مذهبی شرکت‌نکرده‌اند.

مطلب مرتبط : وضعیت دینداران جهان در ۲۰۵۰

طبق نتایج این نظرسنجی، که پیو در آگوست ۲۰۱۴ از ۲۰۰۲ آمریکایی بزرگ‌سال انجام داده‌است، کاتولیک‌های هیسپانیک(اسپانیایی‌‌زبان) و پروتستان‌های ایونجلیکا بیش از سایرین تعارضی را بین دین و علم نمی بینند. با این وجود،  در حدود ۴۰٪ پروتستان‌های ایونجلیکایی می‌گویند اعتقادات‌مذهبی‌ خودشان بعضا با علم در تضاداست، در حالی که ۵۷% با این نظر مخالف هستند.

حاشیه‌ی خطای این نظر سنجی بین مثبت و منفی ۳.۱٪ برآورد شده‌است.

گزارش کامل را می توانید در وب‌گاه پیو مطالعه بفرمایید.


نویسنده: مایا رودان

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر پوریانسب

منبع: تایمز

آیا دین و علم تضاد دارند؟


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی