کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا تحصیلات دانشگاهی تضمینی برای داشتن شغل خوب است؟

تابستان امسال، ایوای(EY)، یک شرکت حسابداری جهانی، اعلام کرد شرط داشتن تحصیلات دانشگاهی را از معیارهای جدید استخدامی‌اش حذف می‌کند: این شرکت در یک مطلب مطبوعاتی نوشت: “پژوهش‌های ما هیچ مدرکی دال بر این نتیجه‌گیری نیافته است که سابقه‌ی موفقیت در تحصیلات عالیه دانشگاهی رابطه‌ی مستقیمی با موفقیت‌های آتی داشته باشد.” همراه با افزایش تصاعدی شهریه‌ها، پیشرفت‌هایی مثل این بسیاری از جوانان را به این فکر می‌اندازد که آیا واقعا دانشگاه ارزش صرف این همه وقت، تلاش و پول را دارد؟

تحصیلات دانشگاهی

همیشه به ما گفته‌اند تحصیلات دانشگاهی – ” همان وزنه‌ی سنگین”، تضمینی برای داشتن آینده‌ای بهتر و درخشان‌تر است. ولی حالا این تفکر رنگ‌باخته به‌نظر می‌رسد. در واقع، طبق گزارشی تازه از سوی سازمان بین‌المللی کار(ایلو)، در بعضی از مناطق، هرچه یک نفر شرایط و ویژگی‌های مثبت بیش‌تری داشته باشد، احتمال بی‌کار ماندنش بیش‌تر است.

شکل ۱: نرخ بی‌کاری با توجه به سطح تحصیلات

نکته: تعداد کشورها داخل پرانتز ذکر شده است.منبع نمودار: ایلو” منبع داده‌ها: اس.دابلیو.تی.اس و یوروستت

ایلو(ILO) این موضوع را به دو دسته تقسیم می‌کند. اولا، آن‌هایی که تحصیلات دانشگاهی دارند سابقه‌های درخشان‌تری دارند، و بنابراین خیلی از پیشنهادات کاری را رد می‌کنند تا شغل مناسب‌شان را بیابند. دوما، بعضی از اقتصادها هنوز آن‌قدر توسعه پیدا نکرده‌اند که تقاضای کارکنانی بسیار ماهر را داشته باشند.

و باوجود این، همین گزارش دریافته است که بجز چند استثنا، کارکنان جوان احتمالا تحصیلات دانشگاهی لازم برای کاری که انجام می‌دهند را ندارند. در کشورهای کم درآمد، احتمال تحصیل نکرده بودن افراد جوان سه برابر بیش‌تر از افراد کشورهایی با درآمد متوسط به بالا است.

 

شکل ۲: عدم تطابق مدرک تحصیلی جوانان

 

chart3.jpg

منبع نمودار: ایلو” منبع داده‌ها: اس.دابلیو.تی.اس و سازمان بین‌المللی کار

نکته: تعداد کشورها داخل پرانتز ذکر شده است.

با این‌که مدرک احتمالا نمی‌تواند تضمینی برای داشتن یک شغل خوب باشد، برای بیشتر آدم‌ها، هنوز به نظر می‌رسد تحصیلات عالیه- سازگار با نیازهای بازار کار- مطمئن‌ترین مسیر برای رسیدن به شغل رضایت‌بخش باشد. بیل گیتس هم همین فکر را می‌کند: “هرچند من از دانشکده ترک تحصیل کردم و خوش شانس بودم که در زمینه‌ی نرم‌افزار دنبال کار رفتم، گرفتن مدرک مسیر بسیار مطمئن‌تری برای رسیدن به موفقیت است.”

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده:استفنی تامسون

منبع: اجندا

موضوع محوری:

تحصیلات دانشگاهی

 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی