کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا برای کارآفرین بودن به یک خانواده ی ثروتمند نیازمندید؟

آیا برای کارآفرین بودن به یک خانواده ی ثروتمند نیازمندید؟

عصر موجود را بدون شک می‌توان عصر کارآفرینی نامید. عصری که بسیاری از جوانان مسیر موفقیت خود را بسیار زود تعریف می‌کنند: کارآفرینی نه کارمندی!

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کارآفرینان از چه ویژگی‌هایی برخوردارند که آنها را از بقیه متمایز می‌کند؟ قدرت خلاقیت بالا – ژن برتر- پشتکار زیاد و شاید هم ریسک‌پذیری زیاد؟

0701_mellon-family_1024x576-e1404825167337.jpg

برطبق یک تحقیق منتشر شده در وب‌گاه کواترز. مهم‌ترین ویژگی کارآفرینان موفق نه قدرت خلاقیت بالای آنها است نه ژن برترشان، بلکه دسترسی آسان به منابع مالی نخستین و مهم‌ترین شانس برای موفقیت و پیروزی در زمینه‌ی کارآفرینی است.

بیایید با ذکر مثالی به چالش نتایج این تحقیق برسیم: متوسط هزینه‌ی یک استارت‌آپ یا نوبنیادها در خارج از کشور چیزی در حدود ۳۰ هزار دلار و در ایران بستگی به نوع کار، چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون تومان است که این هزینه مجزای حقوق ماهیانه‌ای است که باید روی پروژه‌ی استارت‌آپی خودشان وقت بگذارند. بله درست است! کارآفرین‌های خوش‌شانس به‌طور حتم یا از طریق فامیل‌های دست‌اول‌شان یا حساب پس‌اندازشان یا شاید از طریق آشنایانی که حاضر به سرمایه‌گذاری روی آنها بوده‌اند توانسته‌اند به این مقدار پول دسترسی یابند و وارد یک بازی پر از ریسک شوند!

تا به این جای کار با نخستین و ضروری‌ترین نیاز یک کارآفرین آشنا شدیم. حال که متاسفانه پول و سرمایه به نظر مهم‌ترین نیاز یک کارآفرین می‌آید باید توجه داشته باشیم خبر بدتر آن است که دنیای استارت‌آپی کارآفرینانی را برمی‌گزیند که علاوه بر پول و سرمایه برتری‌های زیر را نیز داشته باشند:

۱- دانشگاه‌های برتر محلی برای رشد، ترقی، و سکوی پرتاب کارآفرینان موفق.

اگر یک نگاه کوتاه به دنیای استارت‌آپی خودمان بیندازیم متوجه حقیقت جالبی می‌شویم. چندتا از کارآفرین‌های برتر جهان از دانشگاه‌های برتر جهان  می‌آیند؟ به‌طور حتم قابل شمارش نخواهند بود. فیس‌بوک از هاروارد. گوگل و هزاران کارآفرین برتر از استندفورد. ایر بی‌ان بی‌از دانشگاه طراحی رود ایسلند و هزاران نمونه‌ی دیگر. هزینه‌ی بالا و سرسام‌آور دانشگاه‌های ذکر شده تنها از خانواده‌های ثروتمندی بر می‌آید که حضور فرزندان‌شان در این فضا شانس موفقیت را برای‌شان با حضور میان ثروتمندترین‌ها و استادان برتر و سرمایه‌گذاران را آسان‌تر می‌کند.

۲- پیش‌زمینه اشتباه – شانس کم‌تر برای پذیرفته‌شدن در قبیله‌ی استارت‌آپ‌ها.

خوش‌هیکل – جین و یک تی‌شرت کول و شاید هودی! یک عینک آفتابی! یک دانشگاه گران‌قیمت! دوچرخه‌سواری یا ماشین‌های برقی و بازی با موبایل! این‌ها همه ویژگی‌های اخلاقی کارآفرین‌های موفق سیلیکون ولیی است. ویژگی‌هایی که شما نیز برای ورود به آنها باید داشته باشید. وگرنه از کسانی که شبیه این‌ها نیستند می‌توانید بقیه داستان را جویا شوید. پس پیشینه‌ی ثروتمندی و حضور در جمع‌های مناسب پیش‌زمینه‌ی حضور و موفقیت را رغم می‌زنند.

۳- پیشینه‌ی ثروتمندی – قدرت بیش‌تر برای ریسک‌پذیری.

به‌طور حتم قدرت ریسک‌پذیری زمانی افزایش می‌یابد که چالش‌ها و نیازهای اولیه‌ی زندگی برطرف شده‌باشند. زمانی که شما اطمینان خاطر از نیازهای اولیه‌ی زندگی‌تان دارید قطعا شانس خود را بیش‌تر و راحت‌تر از گذشته امتحان می‌کنید و ریسک می‌کنید. زمانی که نگران گرسنه‌ماندن یا در خیابان خوابیدن نیستید پس ریسک می‌کنید. این یعنی شما پول به مقدار کافی برای خوردن و خوابیدن دارید! تحقیقات نشان می‌دهد که ریسک‌پذیری پدیده‌ای است که ما انسان‌ها آن را یاد می‌گیریم و انسان‌هایی که در خانواده‌های کم‌درآمد بزرگ شده‌اند به‌طور حتم یاد گرفته‌اند که کم‌تر ریسک کنند و کارمند باشند تا کارآفرین.

راه‌حل چیست؟

پس پول و ثروت و دسترسی آسان به آن موثرترین و مهم‌ترین ویژگی استارت‌آپ‌ها و کارآفرین‌های موفق است. حال که پول و ثروت در دستان گروهی از افراد است که حق و قدرت ریسک‌کردن را به آنها می‌دهد بیایید با باز‌کردن راه‌های موثر سرمایه‌گذاری و حضور کارآفرینان موفق و ثروتمند در میان اقشار کم‌درآمد با ظرفیت و ایده‌های جالب که شانس حضور در جوامع ذکر شده بالا را ندارند راه‌گشای باز‌شدن درهای استارت‌آپ‌های موفق و شناساندن کارآفرینان با ظرفیت بالا به جامعه در سطحی وسیع‌تر باشیم. 


امین منعم

//بازده//

آیا برای کارآفرین بودن به یک خانواده ی ثروتمند نیازمندید؟


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی