کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا برای اجرای IFRS در ایران الزام قانونی به انتشار ترجمه آنها از سوی سازمان حسابرسی وجود دارد؟

طی سال‌های گذشته هر از گاهی بحث اجرای IFRS در ایران بر سر زبان‎ها می‎افتد و در این ارتباط شاهد اظهارنظرها و دیدگاه‎های مختلفی هستیم.

گروهی بر این باورند که اجرای IFRS توسط شرکت‌های بورسی در ایران تنها پس از انتشار ترجمه این استانداردها توسط سازمان حسابرسی قانونی و عملی است، و گروهی نیز بر این باورند که برای اجرای IFRS توسط این شرکت‌ها هیچ الزام قانونی برای انتشار ترجمه آنها توسط سازمان حسابرسی وجود ندارد. از آن جا که نگارنده این یادداشت هم رأی با گروه دوم است، در این سطور تلاش می‌شود این دیدگاه استدلال شود.

IFRS

محسن قاسمی

 

اگر به وبگاه سازمان حسابرسی (در قسمت: تدوین استانداردها/استانداردها و گزارش‌های حسابداری و حسابرسی/استانداردهای حسابداری/پروژه‌های در جریان) سر بزنید؛ با پروژه “ترجمه کامل استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی” روبه‌رو خواهید شد. فایل مربوط به این پروژه را که دانلود کنید در بخش‌های ابتدایی آن خواهید خواند:

“در پی درخواست سازمان بورس و اوراق بهادار، کمیته تدوین استانداردهای حسابداری در جلسه مورخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ پس از بررسی راه کارهای مختلف برای هماهنگی با استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، راه کاری را انتخاب کرد که برای بازار سرمایه و صنایع کشور در مجموع کمترین هزینه ممکن را دارد. بر اساس مصوبه این کمیته، شرکت‌های بورسی مجازند از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی در تهیه صورت‌های مالی خود استفاده کنند. این مصوبه موجب می‌شود کشور ما جزء کشورهایی که در تهیه صورت‌های مالی مجاز به استفاده از استانداردهای بین‌المللی هستند، طبقه بندی شود و ارتباط سازمان بورس و اوراق بهادار را برای تعاملات بین‌المللی تسهیل می‌کند. تاریخ اجرای این تصمیم پس از طی مراحل قانونی در آینده اعلام خواهد شد.

به طور کلی، کشورهای مختلف در برخورد با استانداردهای بین‌المللی چهار موضع گیری مختلف می‌توانند داشته باشند:

۱. بکارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی غیرمجاز است.

۲. بکارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی مجاز است.

۳. بکارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی برای برخی شرکت‌ها الزامی است.

۴. بکارگیری استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی برای تمامی شرکت‌ها الزامی است.

تاکنون، کشور ما در رده کشورهای گروه اول طبقه‌بندی می‌شد؛ زیرا شرکت‌های پذیرفته شده در بورس ملزم به استفاده از استانداردهای ملی بودند. با تصمیم اخیر کمیته، کشور ما به رده دوم منتقل شده است. یعنی، از این پس استفاده از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی بلامانع است. البته باید به این نکته توجه داشت که صورت‌های مالی یک شرکت تنها درصورتی مطابق استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی تهیه شده است که تمامی الزامات آن را رعایت نموده باشد و استفاده توأم از استانداردهای ایران و استانداردهای بین‌المللی به مفهوم آن است که صورت‌های مالی طبق هیچ یک از مبانی پذیرفته شده حسابداری تهیه نشده است.”

همان‌طور که می‌دانید، پیشنهاد کمیته تدوین استانداردهای حسابداری (به شرح فوق) هیچ گاه به تصویب مجمع عمومی سازمان حسابرسی نرسید و شرکت‌های بورسی هیچ گاه به این شکل مجاز به استفاده از IFRS نشدند. با این حال، مجمع عمومی سازمان حسابرسی در مورخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ مصوب کرد: “آن گروه از شرکت‌ها و نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که توسط سازمان بورس مشخص می‌شوند و به تبع آن‌ها، شرکت‌های فرعی و وابسته مربوط از تاریخ مشخص شده توسط آن سازمان، باید در تهیه صورت‌های مالی خود از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی استفاده نمایند”.

در این مصوبه سازمان حسابرسی هیچ اشاره‌ای به ترجمه IFRS توسط این سازمان به عنوان پیش شرط اجرای IFRS توسط شرکت‌های بورسی نشده است. در واقع، با این مصوبه سازمان حسابرسی که در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۱ به تأیید وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی نیز رسیده است، درحال‌حاضر ابتکار عمل برای اجرای IFRS در ایران در دست مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سازمان می‌تواند در گام نخست، اجرای IFRS را برای همه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان مجاز اعلام کند. سپس به‌تدریج اجرای IFRS برای این شرکت‌ها اجباری شود. در این فرآیند هیچ نیازی هم به معطل ماندن برای بیرون آمدن ترجمه‌های سازمان حسابرسی نیست. در واقع، سازمان حسابرسی حتی اگر اختیاری هم در این ارتباط داشته است این اختیار خود را با مصوبه مورخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ به سازمان بورس تفویض کرده است.

البته در این ارتباط گفتنی است، سازمان بورس و اوراق بهادار پیش از این نیز طبق ماده (۴۲) قانون بازار اوراق بهادار (مصوب ۱ آذر ۱۳۸۴) دارای اختیار قانونی الزامی (یا مجاز) اعلام کردن اجرای IFRS توسط شرکت‌های بورسی بود. طبق ماده یاد شده، “ناشر اوراق بهادار موظف است صورت‌های مالی را طبق مقررات قانونی، استانداردهای حسابداری و گزارش‌دهی مالی و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی که توسط سازمان ابلاغ می‌شود، تهیه کند.”

نویسنده: محسن قاسمی – دبیرکل انجمن حسابداران خبره

سایت کسب و کار بازده

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی