کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آیا این راز جذابیت است؟

اگر می‌خواهید آدم‌ها درخواست دوستی‌تان را قبول کنند، در عکس پروفایل‌تان ” گشاده رو” باشید. روان‌شناسان، الی فینکل و پل ایستویک، زندگی حرفه‌ایشان را صرف مطالعه‌ی جذابیت احساسی کرده‌اند. مطالعات آنها بر روی همسریابی سریع نشان داده است که به خاطر پدیده‌ای به نام شناخت نهفته، سیستم انسان‌ به گونه‌ای است تکامل یافته چیزهایی را ترجیح دهد که به او نزدیک می‌شوند، پس بهتر است شما اول سر قرار برسید تا شخص دیگر به شما نزدیک شود.

جذابیت

این دو هم‌چنین نشان داده‌اند که علیرغم آن‌که مردان جذابیت و زنان نیز توانایی درآمدزایی را در انتخاب شریک اولویت قرار می‌دهند، جذابیت در موقعیت‌های واقعی اصلا تفاوت جنسیتی ندارد.

اکنون فینکل و ایستویک، همراه با نویسندگانی از استنفورد و بارکلی، مطالعه‌ی جدیدی را در همایش آکادمی ملی علوم انجام می‌دهند. این مطالعه از همسریابی سریع همراه با داده‌های شبکه‌ی اجتماعی تیندر(Tinder) استفاده می‌کند تا نشان دهد در تصمیم‌های آنی برخورد اول، زبان بدن نقش مهمی دارد: آنها می‌نویسند ” گشودگی بدنی – گشودن بدن در فضای فیزیکی – بهترین نشانه‌ی جذابیت بود.”در مطالعات‌شان بر روی همسریابی سریع، آدم‌هایی که به جای حالت بسته دارای زبان بدن گشوده بودند دوبرابر بیش‌تر احتمال داشت با پاسخ ” مثبت” شریک‌شان مواجه شوند. تیندر هم موافق است: وقتی ۳، ۰۰۰ کابر ناحیه‌ی خلیج عکس‌ها را بررسی کردند، به طرز چشم‌گیری احتمال انتخاب عکس‌هایی که در آن آدم‌ها زبان بدن گشوده‌ای را به نمایش گذاشته بودند بیش‌تر بود.

مطلب مرتبط: جذا بیت زنان

آن‌ها می‌گویند پذیرندگی و تسلط کسب کنید. رفتارهای غیرکلامی ما می‌تواند جایگاه‌مان را در سلسله مراتب اجتماعی نشان دهد. آنها می‌گویند ” دست و پای گشوده، بالاتنه‌ی کشیده، و/یا وسعت فضای اشغال شده ” همه اشارات غیرکلامی از تسلط و پذیرندگی هستند و به نوبه‌ی خود نشان می‌دهند یک فرد در سلسله مراتب اجتماعی رده‌ی بالایی دارد.

در آزمایش‌شان بر روی ۱۴۴ همسریابی سریع، زبان بدن گشوده در پیش‌بینی ارتباط میان زوجین حتی از جنسیت یا سایر اشتراکات بهتر عمل کرد. افراد دارای زبان بدن گشوده احتمال بیش‌تری داشت بامزه، جذاب، و دارای توانایی درآمدزایی بالاتر در نظر گرفته شوند.

سپس شش نفر را در تیندر عضو کردند. در واقع با دو عکس‌ در حالت‌های ” گشوده ” و ” بسته ” از هر نفر، پروفایل ۱۲ نفر را بارگذاری کردند. چگونه یک فرد فقط با تغییر زبان بدن عکس پروفایلش حس متفاوتی را القا می‌کند؟

” پروفایل‌های همراه با عکس‌های گشوده، و ژست‌های پذیرنده، به طرز چشم‌گیری پاسخ‌های ” مثبت” بیش‌تری نسبت به پروفایل‌هایی با عکس‌های بسته، ژست‌های غیرپذیرنده دریافت کردند. داده‌ها هم‌چنین نشان می‌دهد که پروفایل‌های همراه با عکس‌های گشوده ۲۷٪ بیش‌تر احتمال داشت از یک شرکت‌کننده‌ی معین جواب مثبت بگیرند.”

مطلب مرتبط: مردان جذا بیت ظاهری زنان را به صداقت آنها ترجیح می‌دهند

آزمایش سوم افراد را بر آن داشت که ” تسلط ” و ” پذیرندگی ” را در این ژست‌های گشوده و بسته پروفایل‌های تیندر رتبه‌بندی کنند. مسلما عواملی که تا حد زیادی به زبان بدن گشوده مرتبط بودند، به ما تصویری قوی می‌دهند؛ نه تنها از این حقیقت که زبان بدن گشوده به جذابیت احساسی منجر می‌شود بلکه چرا: به دنبال شرکایی هستیم که از نظر اجتماعی مسلط هستند و زبان بدن در محاسبات‌مان “نقش” مهمی دارد.

می‌خواهید در نخستین قرارتان در تیندر جذاب به نظر برسید؟ این چیزی است که محققان می‌گویند:

” نتایج کنونی ما نشان می‌دهد آدم‌هایی‌که در بیانات غیرکلامی گشاده، و پذیرنده دیده می‌شوند شاهد افزایش جذب احساسی دیگران به سوی خود خواهند بود.”


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ اسما حسنی

منبع: سایکولوژی تودی

راز جذابیت


 

برچسب ها

بازده

  1. کیوان گفت:

    بسیار جالب ، باز هم زبان بدن نشون میده خیلی مهمه ،که فقط با تمرینِ با آدم ها خصوصا آدم های جدید با دیدگاه های مختلف باید مورد آزمایش و تقویت قرار بگیره .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی