کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مضرات سونا: ۶ مهمترین آسیب و عوارض سونا برای سلامتی

باشگاه‌های ورزشی، چشمه‌های آب گرم، و حتی هتل‌ها اغلب یک اتاق سونا دارند، که گرمای خشک یا تر تولید می‌کند. بر اساس نظر انتشارات سلامت دانشگاه هاروارد، به طور متوسط دمای سونا می‌تواند تا ۱۸۵ درجه‌ی فارنهایت (۸۵ درجه سانتیگراد) برسد. فرضیه‌ی منطقی نهفته در پس استفاده از سونا آن است که تعریق مواد سمی بدن را بیرون می‌راند. شواهد اندکی در اثبات ادعاهای مربوط به فواید جلسات سونا برای سلامتی وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با برخی نواقص، مضرات، یا خطرات و مضرات سونا آشنا سازیم.

مضرات سونا

مضرات سونا

۱. وجود ادعاهای اثبات نشده در رابطه با سلامتی و سونا

در میان فواید گزارش شده‌ی جلسات سونا برای سلامتی می‌توان به کاهش وزن، سم زدایی بدن و بهبود جریان خون اشاره کرد. سازمان‌های بهداشت سنتی، مانند کلمبیا هلث، با این موضوع موافق هستند که سونا می‌تواند آرامشبخش باشد اما می‌گویند که سونا مواد سمی را از بین نمی‌برد یا به کاهش وزن کمکی نمی‌کند. بلکه، بدن در طول جلسه‌ی سونا فقط آب خود را از دست می‌دهد. هر کاهش وزن ناشی از سونا به خاطر کاهش آب بدن است. دوباره بعد از نوشیدن مایعات وزن بدن بر می‌گردد.

۲. خطرات مختلف برای سلامتی

بعد از ورود به اتاق سونا، رسیدن دمای پوست به ۴۰ درجه‌ی سانتیگراد فقط چند دقیقه طول می‌کشد. تپش قلب افزایش پیدا می‌کند، و باعث می‌شود قلب خون بیشتری را پمپ کند، خونی که اکثرا به پوست فرستاده می‌شود. این امر می‌تواند خون را از ارگان‌های داخلی‌تان دور کند. فشار خون نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. فردی که ناراحتی قلبی داشته باشد ممکن است مشکلات بیشتری را در سونا تجربه کند.

۳. از دست رفتن آب بدن

جلسات طولانی مدت در سونا خطر از دست رفتن آب بدن را افزایش می‌دهد، که می‌تواند باعث عوارض جانبی جدی مانند افت فشار خون و از دست رفتن هوشیاری شود. اگر بعد از جلسه‌ی سونا احساس بی‌حالی و ضعف می‌کنید، ممکن است آب بدن‌تان از دست رفته باشد. اگر احساس ضعف، سرگیجه، یا ناراحتی‌های دیگری کردید جلسه‌ی سونا را قطع کنید، و برای هیدراته کردن بدن‌تان آب فراوان بنوشید.

۴. افزایش دمای قسمت مرکزی بدن

بدن انسان سیستم خنک‌کننده‌ی داخلی خودش را برای حفظ دمای بدن در سطحی بی‌خطر دارد. در گرمای بیش از حد، مانند اتاق‌های سونا، فشار بر روی سیستم خنک کننده‌ی داخلی زیاد می‌شود، به ویژه در قرار گرفتن‌های طولانی مدت در چنین فضاهایی. اگر بدن نتواند خودش را خنک نگه دارد، دمای قسمت میان تنه‌ی شما دمایش به سطوح خطرناکی خواهد رسید. ناراحتی‌های پزشکی یا مصرف الکل نیز ممکن است خطرات گرمازدگی را افزایش دهند. برای کاهش احتمال گرمازدگی بدن‌تان، بیشتر از ۱۵ دقیقه در سونا نمانید.

مضرات سونا ۵: مشکلات پوستی

سونای خشک در طول استفاده پوست را خشک می‌کند. بعضی از آدم‌هایی که پسوریازیس دارند ممکن است متوجه شوند حین استفاده از سونا علائم‌شان کاهش می‌یابد، اما کسانی که دراماتیت آتوپیک دارند متوجه بدتر شدن آن‌ها می‌شوند.

۶. خطرات مربوط به فشار خون

تغییر وضیت بین گرمای سونا و آب سرد استخر شنا توصیه نمی‌شود، چون این کار می‌تواند فشار خون را افزایش دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: livestrong

مضرات سونا: ۶ مهمترین آسیب و عوارض سونا برای سلامتی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی