کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ بهترین دانه های روغنی و آجیل برای تنظیم کلسترول خون

در سالهای اخیر اقبال مردم به درمان های مبتنی بر میوه و دانه های روغنی بیشتر شده و به جای اینکه مردم فقط به داروهای مدرن وابسته باشند، راه‌حل دیگری برای مقابله با اختلالات و بیماری‌های خود پیدا کنند. دلیل این امر واقعاً ساده است زیرا داروهای مدرن بیش‌تر مبتنی بر مواد شیمیایی هستند که عوارض جانبی دارند در حالی که داروهای سنتی، طبیعی هستند و عوارض جانبی کم‌تری هم دارند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا بهترین دانه های روغنی و آجیل برای تنظیم کلسترول خون را بشناسید.

آجیل برای تنظیم کلسترول خون

بهترین دانه های روغنی و آجیل برای تنظیم کلسترول خون

۱. فندق

این مغزهای قهوه‌ای رنگ منبع خوبی از چربی‌های غیر اشباع هستند و کلسترول هم ندارند. چربی‌های غیر اشباع، به ویژه اسید اولئیک، توانایی محدود کردن سطح LDL (کلسترول بد) را دارند در عین حال که سطح HDL (کلسترول خوب) را افزایش می‌دهند. فقط یک فنجان از این مغز ۵۰٪ از سطح منیزیم مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. منیزیم نقش مهمی در تنظیم میزان کلسیم دارد. گفته می‌شود که بیش از اندازه بالا بودن سطح کلسیم برای سلامت قلب مضر است. منیزیم از قلب شما با ایجاد فضایی برای استراحت و جلوگیری از سخت به تلاش افتادن آن مراقبت می‌کند.

۲. بادام درختی

مصرف مرتب بادام درختی به افزایش سطح لیپوپروتئین پر چگال (کلسترول اچ‌دی‌ال) و کاهش سطح لیپوپروتئین کم چگال (کلسترول ال‌دی‌ال) کمک می‌کند. طبق نتایج پژوهشی که در بخش علوم تغذیه‌ی یونیورسیتی پارک دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا به عمل آمد، بادام درختی کلسترول ال‌دی‌ال و هم‌چنین چاقی مرکزی (چاقی شکمی) را، به عنوان دو عامل مهم برای بروز اختلال قلبی متابولیک (سوخت و سازی)، کاهش می‌دهد؛ و هم‌زمان به حفظ سطوح کلسترول اچ‌دی‌ال در بدن کمک می‌کند. این تعادل برای حفظ سطح سالم کلسترول در بدن بسیار حیاتی است؛ همواره کاهش کلسترول ال‌دی‌ال برای بدن مفید است.

۳. پسته

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده‌اند که مصرف پسته، بیش از سایر مغزها، می‌تواند به کاهش کلسترول خون و همچنین کاهش فشار خون کمک کند. کلسترول بد باید در بدن کنترل شود. گفته می‌شود که پسته کلسترول بد را کنترل می‌کند و کلسترول خوب را افزایش می‌دهد. همچنین اعتقاد بر این است که پسته به تقویت اعصاب کمک می‌کند و به این ترتیب باعث می‌شود که در طول زمان قلب هم تقویت شود.

۴. بادام هندی

بادام هندی منبع خوبی برای اسید اولئیک به شمار می‌رود و مقدار خوبی چربی تک اشباع نشده برای بدن فراهم می‌کند، و اگر به صورت مناسب و متعادل مصرف شود، دارای چربی‌های چند اشباع نشده و کلسترول اندکی است. کلسترول خوب موجود در بادام هندی می‌تواند همیشه در کاهش وزن به شما کمک کند؛ و این نیز یکی دیگر از خواص بادام هندی برای سلامتی است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، آدم‌هایی که حداقل هفته‌ای دو بار بادام هندی مصرف می‌کنند، به واقع نسبت به سایر افراد کم‌تر دچار اضافه وزن می‌شوند.

۵. گردو

گردو حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است و به همین دلیل برای سلامت قلب و عروق مناسب است. اگر شما از فشار خون بالا رنج می-برید، مصرف چند عدد گردو به صورت منظم می‌تواند فشار خون‌تان را کاهش بدهد. اسیدهای چرب امگا ۳، کلسترول بد را در بدن کاهش می‌دهند و فرآیند تولید کلسترول خوب را در بدن آغاز می‌کند. گردو برای سلامت کلی قلب مفید است.

۶. بادام زمینی

بادام زمینی، کلسترول بد را پایین آورده و کلسترول خوب را بالا می‌برد. بادام زمینی، اسیدهای چرب تک غیر اشباع و به ویژه اسید اولئیک دارد که از بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری می‌کند.

۷. تخمه آفتابگردان

تخمه‌ی آفتابگردان مملو از ویتامین E است که یکی از ۹ آنتی‌اکسیدان مهم برای رسیدن به سلامتی کامل به شمار می‌رود. ویتامین E آنتی اکسیدان فوق‌العاده قدرتمندی است که می‌تواند از بدن ما در برابر فعالیت رادیکال‌های آزاد محافظت کند. رادیکال‌های آزاد هم به غشای سلولی و هم به سلول‌های مغزی آسیب می‌زنند.

رادیکال‌های آزاد همچنین باعث می‌شوند که کلسترول اکسیده شود و در نتیجه به دیواره‌های رگ‌های خونی بچسبد که نهایتا موجب بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. در واقع کسانی که سطح ویتامین E آنها ناکافی است بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستند تا کسانی که میزان مصرف ویتامین E شان مناسب است.

مطلب مرتبط: فواید دانه چیا و دانه کتان

علاوه بر مزایای کلسترول زدایی ویتامین E، تخمه‌ی آفتابگردان حاوی ترکیبات دیگری نیز هست که با نام فیتواسترول شناخته می‌شود و فعالانه کلسترول خون را کاهش می‌دهد.

در مطالعه‌ای که در مجلهی کشاورزی و شیمی مواد غذایی به چاپ رسید، پژوهشگران مقادیر فیتواسترول موجود در آجیل و دانه‌هایی را که عموما در ایالات متحده مصرف می‌شدند منتشر کردند.

از بین آجیل و دانه‌هایی که عموما به عنوان هله هوله مصرف می‌شدند، تخمه‌ی آفتابگردان و پسته از همه بیشتر فیتواسترول داشتند (۲۷۰-۲۸۹ میلی گرم/ ۱۰۰ گرم) و بعد از آن تخمه‌ی کدو قرار داشت.

۸. دانه کنجد

کنجد سیاه برای پایین‌آوردن سطح کلسترول مفید است. این دانه، دارای دو ماده به نام‌های سسامین و سسامولین است که به گروهی از فیبرها به‌نام لیگنان‌ها تعلق‌دارند. لیگنان‌ها اثر کاهنده کلسترول دارند زیرا سرشار از فیبر رژیمی هستند.

کنجد سیاه، حاوی ترکیبات گیاهی به‌نام فیتو استرول است که ساختاری شبیه به ساختار کلسترول دارد. مصرف این دانه، نه‌تنها سطح کلسترول خون را پایین‌می‌آورد، بلکه خطر پیشرفت برخی از سرطان‌ها را نیز کاهش‌می‌دهد. دانه کنجد، بالاترین میزان فیتو استرول را درمیان دانه‌ها و مغزها دارد.

۹. تخم کتان

ژورنال تغذیه و متابولیسم (nutrition and Metabolism) کشف کرد که افزودن دانه‌ی کتان به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به طور طبیعی سطح کلسترول را کاهش دهد.
محتوای فیبر محلول دانه‌ی کتان، چربی و کلسترول را در دستگاه گوارش به دام می‌اندازد به طوری که این دو دیگر قابل جذب نخواهند بود. فیبرهای محلول همچنین صفرا را که از کلسترول در کیسه صفرا ساخته می‌شود، به دام می‌اندازند.
سپس صفرا از طریق دستگاه گوارش دفع می‌شود، و به این ترتیب بدن مجبور می‌شود از کلسترول اضافی در خون استفاده کند و کلسترول کل کاهش پیدا می‌کند.

۱۰. دانه سویا

دانه سویا توانایی افزایش پروفایل لیپیدی خون را دارد. شیرسویا چربی غیراشباع بالا و کلسترول صفر دارد. اسیدهای چرب تک‌غیراشباع و چندغیراشباع موجود در دانه‌ی سویا از انتقال کلسترول در جریان خون جلوگیری‌می‌کند. اگر می‌خواهید غلظت تری‌گلیسیرید خون (LDL) را پایین‌آورده و سطح (HDL) را بالاببرید، مصرف منظم سویا را امتحان‌کنید.

دانه‌ی سویا حاوی آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی قوی مانند اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۳ است که می‌توانند از رگ‌های خونی دربرابر ضایعات و خونریزی جلوگیری‌کنند. این ماده مغذی در تشکیل جداره رگ‌های خونی موثر است و به دفاع از سلول‌های جداره دربرابر حمله رادیکال‌های آزاد و رسوب کلسترول کمک‌می‌کند. فرآیند دفاع، روان‌بودن و انعطاف‌پذیری رگ‌های خونی را تقویت‌کرده و ازاین طریق به تنظیم فشارخون بدن کمک‌می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – پریسا جعفری

منبع: stylecraze

۱۰ بهترین دانه های روغنی و آجیل برای تنظیم کلسترول خون


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی