کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آب اکسیژنه: ۱۵ کاربرد روزمره هیدروژن پراکسید که باید بدانید

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه که به لحاظ علمی با نام H2O2 شناخته می‌شود، یک ضدعفونی‌کننده‌ی پرکاربرد است که به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای انواعی از فواید و مزایای شگفت‌آور است.

آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  ابتدا در قرن هجدهم توسط لوییز ژاک تانارد، شیمیدان فرانسوی، کشف شد. تارنارد با اسیدی کردن باریم پراکسید توسط اسید نیتریک، هیدروژن پراکسید را تولید کرد. این شیوه از اواخر قرن نوزدهم تا اواسط قرن بیستم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  از چه چیزی ساخته می‌شود؟

به لحاظ ظاهر، هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  یک مایع چسبناک بدون رنگ است که بسیار چسبناک‌تر از آب است. در زمان استعمال، در واقع دقیقا شبیه آب است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از پراکسید هیدروژن، خواص اکسید‌کننده قدرتمندی است که دارد.

مطلب مرتبط: جوش شیرین: ۵۱ کاربرد شگفت انگیز جوش شیرین

چه چیزی با هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  واکنش نشان خواهد داد؟

این خواص و ترکیبات به هیدروژن پراکسید اجازه می‌دهند که به عنوان یک عامل سفیدکننده عمل کند و آن را برای هر کسی که می‌خواهد موهای خود را بی‌رنگ کند، مفید باشد چرا که پراکسید با ملانین واکنش نشان می‌دهد و آن را اکسید کرده و به یک ترکیب بدون رنگ تبدیل می‌کند.

در واقع، بسیار جالب است که خواص اکسیدکننده‌ی آب اکسیژنه سبب می‌شود که بتواند با باکتری‌ها، ویروس‌ها و مخمرها واکنش نشان دهد، و به همین دلیل است که یک ضدعفونی‌کننده‌ی خوب محسوب می‌شود.

یک نسخه‌ی بهبود یافته از این فرآیند، اسید هیدروکلریک را به کار برد و به دنبال آن از اسید سولفوریک برای تهیه‌ی باریم سولفات استفاده کرد.

آب اکسیژنه در هنگام تماس با مواد دیگر، یک اتم اکسیژن را آزاد می‌کند که واکنش اکسیداسیون نامیده می‌شود.

اعتقاد بر این است که این فرایند، کلیدی برای درک این موضوع است که چگونه هیدروژن پراکسید باعث سم‌زدایی سیستم بدن‌مان می‌شود و همچنین از به وجود آمدن رادیکال‌های آزاد که می‌توانند موجب بروز سرطان و سایر مشکلات بهداشتی پیچیده شوند، جلوگیری می‌کند.

هنگامی که یک اتم اکسیژن در بدن شما آزاد می‌شود، بسیار واکنش‌پذیر است و ساختار مولکولی ارگانیسم‌های نامطلوب و مضر را اکسید می‌کند یا آن‌ را کاهش می‌دهد.

این ارگانیسم‌ها می‌توانند مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و پروتئین‌های خارجی، و همین‌طور بافت‌های بیمار باشند برای کسانی که از اختلال دیابت رنج می‌برند.

هنگامی که اتم اکسیژن آزاد می‌شود، هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  به آب یا H2O تجزیه می‌شود.

این انرژی بالا از اکسیژن که با O1 نشان داده می‌شود، در مقایسه با اکسیژنی که همیشه تنفس می‌کنید و به عنوان O2 شناخته می‌شود، قدرت بهبوددهندگی زیادی دارد.

تفاوت قابل‌توجهی که بین O1 و O2 وجود دارد می‌تواند شگرف باشد زیرا O1 می‌تواند تا حد زیادی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و باعث افزایش و تقویت روند ریشه‌کن کردن عفونت‌ها و عوارض شود.

آب اکسیژنه

مزایای بیولوژیکی پراکسید هیدروژن

تحقیقات انجام شده توسط  ژورنال “Nature” نشان می‌دهد که هیدروژن پراکسید نقش مهمی بر سیستم ایمنی بدن دارد.

دانشمندانی که در این تحقیق مشارکت داشتند، دریافتند که حضور آب اکسیژنه  در داخل سلول‌ها بعد از آسیب دیدن بافت‌ها افزایش یافت.

این یافته‌ی شگفت‌انگیز بر روی گورخر ماهی انجام شد و آن‌چه را که تصور می‌شد به عنوان یک سیگنال برای گلبول‌های سفید خون جهت همگرا شدن در ناحیه‌ی آسیب‌دیده و شروع روند بهبودی عمل می‌کند، نشان داد.

مطلب مرتبط: ۵ کاربرد جادویی جوش‌شیرین و سرکه برای نظافت و پاک کردن

این تحقیق نشان داد زمانی که لازم بود ژن‌ها آب اکسیژنه  تولید کنند در واقع غیر فعال بودند، و گلبول‌های سفید خون که کارشان بهبود مشکل است، در محل آسیب جمع نشدند.

اگر چه این آزمایش‌ها بر روی ماهی‌ها انجام شد، اما احتمالا می‌دانید که ماهی‌ها به لحاظ ژنتیکی با انسان مشابه هستند، زیرا DNAهای ما تقریبا مطابقت دارند.

در این مورد، به نظر می‌رسد که همان فرایند در انسان رخ بدهد و آب اکسیژنه  به طور موثری بتواند حمایت از سیستم ایمنی بدن را بازیابی کند.

این حمایتی که توسط هیدروژن پراکسید از سیستم ایمنی بدن صورت می‌گیرد، می‌تواند تا پاتوژن‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها، بریدگی‌ّها و همچنین عفونت‌هایی مانند عفونت‌های سینوسی گسترش داشته باشد.

مطالعات بالینی نشان داد که هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  اثرات گسترده‌ای را در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها، مخمرها و هاگ-باکتری‌ها نشان می‌دهد.

در مطالعه‌ای که توسط ژورنال”Nature”  صورت گرفت، مشخص شد که بیماران مبتلا به آسم سطوح بالاتری از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  را در مقایسه با افراد سالم در ریه‌های‌شان دارند.

همان مطالعه همچنین این واقعیت را اثبات کرد که چرا افراد مبتلا به آسم دارای سطوح نامناسبی از گلبول‌های سفید در ریه‌های‌شان هستند.

این مطالعه نشان داده‌است که هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  به عنوان یک مولکول سیگنال‌دهنده نقش مهمی در تنظیم فرآیندهای بیولوژیکی متنوع دارد.

این خاصیت پیچیده فاکتور مهمی در نظریه‌ی پیری ناشی از رادیکال‌های آزاد است.

نظریه‌ی پیری ناشی از رادیکال‌های آزاد که به نام FRTA” ” نیز شناخته می‌شود، بیان می‌کند که تمام موجودات زنده به دلیل این واقعیت که سلول‌ها در طول زمان آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد را تجربه می‌کنند، پیر می‌شوند.

به صورت تئوری، رادیکال آزاد، هر اتم یا مولکولی است که یک الکترون تکی جفت‌نشده در یک پوسته‌ی بیرونی دارد.

این نظریه بر اساس این واقعیت است که هیدروژن پراکسید می‌تواند به یک رادیکال هیدروکسیل تجزیه شود و همچنین تولیدات جانبی رادیکالی سوپراکسیدِ متابولیسم سلولی می‌توانند با آب واکنش نشان بدهند و هیدروژن پراکسید تولید کنند.

مشکل این است که این رادیکال‌های هیدروکسیل به نوبه‌ی خود به راحتی واکنش نشان می‌دهند و باعث آسیب رساندن به ترکیبات سلولی حیاتی، به خصوص ترکیبات سلولی میتوکندری می‌شوند.

مطالعه‌ی دیگری حتی تا جایی پیش رفته‌است که ادعا می‌کند هیدروژن پراکسید همچنین می‌تواند سبب بروز سرطان در افراد نیز بشود، اگر چه این مطالعه جامع نیست.

آب اکسیژنه

آیا هیدروژن پراکسید سمی است؟

محلول‌های هیدروژن پراکسید تا غلظت ۹٪ اگر به صورت خوراکی مصرف شوند، به طور کلی غیر سمی هستند؛ با این حال، حتی یک محلول ۳٪، باعث آسیب جزئی به بافت مخاطی می‌شود و ممکن است باعث استفراغ و اسهال شود. مصرف خوراکی هیدروژن پراکسید صنعتی سبب بروز سمیت سیستمیک می‌شود و با تلفات همراه بوده‌است. تنها درجه‌ی هیدروژن پراکسید که باید برای استفاده خانگی یا شخصی مورد استفاده قرار گیرد، درجه غذایی است.

هیدروژن پراکسید غذایی

تنها هیدروژن پراکسیدی که باید برای استفاده‌ی خانگی یا شخصی مورد استفاده قرار بگیرند هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  درجه‌ی غذایی است.

در حقیقت! این فرم معمولا با غلظت ۳۵٪ است و به طور قابل‌توجهی قوی‌تر از آن چیزی استکه اغلب در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شود.

انواع مختلفی از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  وجود دارد که برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند از جمله:

– ۵٪ درجه‌ی دارویی.

این همان درجه‌ای است که در داروخانه یا سوپرمارکت محلی فروخته می‌شود. این محصول برای استفاده‌ی خوراکی توصیه نمی‌شود چرا که حاوی مجموعه‌ای از تثبیت‌کننده‌هایی است که نباید به صورت خوراکی مصرف شوند. تثبیت‌کننده‌های مختلف عبارتند از استنانیلید، فنول و استنات سدیم و تتراسیدیم فسفات.

– ۶٪ برای اهداف زیبایی بهداشتی:

این مورد در مغازه‌های زیبایی برای رنگ مو مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مصرف خوراکی توصیه نمی‌شود.

– ۳۰٪ برای تجزیه و تحلیل‌های شیمیایی:

این مورد برای آزمایش‌های علمی است و تثبیت‌کننده دارد. این یکی هم برای مصرف خوراکی نیست.

– ۳۰٪ تا ۳۲٪ درجه‌ی الکترونیکی:

این مورد برای تمیز کردن قطعات الکترونیکی و نه برای مصرف خوراکی استفاده می‌شود.

– ۳۵٪ درجه‌ی فنی:

این یکی محصولی غلیظ‌تر از درجه‌ی شیمیایی است، علاوه بر این‌که برای خنثی کردن کلر آبی که برای رقیق کردن آن استفاده می‌شود، فسفر دارد.

– ۳۵٪ درجه‌ی مواد غذایی:

این مورد در تولید مواد غذایی مانند پنیر، تخم مرغ، و محصولات حاوی آب پنیر استفاده می‌شود. این نوع همچنین بر روی پوشش فویل بسته‌بندی‌های آسپتیک حاوی آب‌میوه‌ها و محصولات شیری اسپری می‌شود. این هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  تنها درجه‌ی توصیه‌شده برای مصرف خوراکی است.

– ۹۰٪:

این مورد به عنوان یک منبع اکسیژن برای سوخت راکت استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، هیدروژن پراکسید درجه‌ی الکتریکی در واقع شامل تثبیت‌کننده‌های شیمیایی برای جلوگیری از تجزیه‌ی آن است.

به طور خلاصه، هیدروژن پراکسید درجه‌ی غذایی به دلایل مختلفی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد:

– درمان عفونت‌های سینوسی

– پاک‌سازی زخم‌ها و جلوگیری از عفونت

– از بین بردن انگل‌ها

– کاهش درد دندان

– سم‌زدایی پوست و بدن

– کشتن میکروب‌ها در بدن، در هوا یا در سطوح برای جلوگیری از بروز بیماری

لازم به ذکر است که اگر چه هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه  ترکیب ایمن و موثری برای استفاده است، پراکسیدهای درجه‌ی غذایی باید قبل از مصرف رقیق شوند.

احتمال بروز واکنش آلرژیک به هیدروژن پراکسید (آب‌اکسیژنه) وجود دارد؟

واکنش‌های آلرژیک به هر ویژگی یا ترکیباتی در واقع به هر فرد بستگی دارد. برای اکثریت آدم‌ها، هیدروژن پراکسید رقیق در صورت استفاده برای زخم‌های باز می‌تواند عفونت‌ها را از بین ببرد اما روی پوست سالم ممکن است سوزش ایجاد کند. بنابراین به طور کلی باید هنگام شروع استفاده از آن کاملا هوشیار باشید.

کاربردهای هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید تنها عامل میکروب‌کش است که فقط از آب و اکسیژن تشکیل شده‌است. با وجود این‌که تا این حد ساده است، به طرز شگفت‌آوری با عمل اکسیداسیون می‌تواند ارگانیسم‌های بیماری‌زا را نابود کند.

این ماده همچنین یکی از بی‌خطرترین ماده‌های ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

در حقیقت، هیدروژن پراکسید از طریق عمل اکسیداسیون، میکروارگانیسم‌ها را می‌کشد.

۱. هیدروژن پراکسید برای دندان‌ها

هنگامی که پای مزایای هیدروژن پراکسید برای دندان به میان می‌آید، می‌توان مزایای آن را به چند بخش مختلف تقسیم کرد.

اولین مزیت هیدروژن پراکسید برای مسواک است. در واقع، اگر مسواک‌تان را در هیدروژن پراکسید بزنید، برس آن عاری از میکروب‌ها و ویروس‌ها خواهد بود.

این روش فوق‌العاده عالی است و انجام آن پس از بروز یک بیماری مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ضرورت دارد.

مزیت بعدی این ماده برای دندان‌ها این است که می‌تواند دندان‌ها را به خوبی سفید کند.

هیدروژن پراکسید نقش مثبتی در درمان مینای دندان و همچنین درمان کرم‌خوردگی دندان ایفا می‌کند.

فقط در طی چند هفته، قادر به دیدن تفاوت‌های قابل‌توجهی خواهید بود، به این ترتیب که دندان‌ها روشن‌تر و سفید‌تر خواهند شد.

هیدروژن پراکسید قادر است به عنوان یک تمیزکننده‌ی عمیق عمل کند، به این ترتیب که به عمق مینای دندان و ریشه‌ی دندان نفوذ می‌کند، و لکه‌های قهوه‌ای و زردی ناخواسته را از روی آن‌ها پاک می‌کند.

همچنین استفاده از جوش شیرین در ترکیب با هیدروژن پراکسید تاثیر زیادی در از بین بردن لکه‌ها خواهد داشت.

آب اکسیژنه

یکی دیگر از مزایای پراکسید هیدروژن، توانایی آن برای استفاده به عنوان خمیر دندان است. این امر می‌تواند برای کسانی که مایل به استفاده از یک ماده‌ی موثرتر برای حفظ سلامت دهان و دندان هستند، عالی است.

در واقع اکثر خمیر دندان‌ها دارای مواد شیمیایی و پرکننده‌هایی هستند که می‌تواند تاثیر منفی روی سلامت ما داشته باشد.

شما همچنین می‌توانید پودر جوش شیرین و هیدروژن پراکسید را به عنوان خمیر دندان برای مسواک زدن استفاده کنید.

هیدروژن پراکسید همچنین برای درمان التهاب لثه در مراحل اولیه موثر است، به دلیل این‌که باکتری‌ها را می‌کشد، و همچنین می‌تواند خونریزی بیش از حد لثه را کنترل کند.

هیدروژن پراکسید در ترکیب با نمک و جوش شیرین، به عنوان یک خمیر دندان سفید‌کننده عمل می‌کند.

در حقیقت، وقتی از این فرمول به جای محصولات بدون نسخه برای سفید کردن دندان‌هایم استفاده کردم، نتیجه‌ی بسیار رضایت‌بخش‌تری را تجربه کردم.

هیدروژن پراکسید همچنین می‌تواند به تسکین درد دندان کمک کند، چرا که قادر است به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل کند.

این ماده همچنین، به عنوان یک ضد التهاب ملایم عمل می‌کند، به طوری که درد مرتبط با مشکلات دندان و سایر اختلالات شایع را کاهش می‌دهد.

هیدروژن پراکسید همچنین هر گونه میکروب یا عفونتی که باعث درد می‌شوند را درمان می‌کند.

۲. آب اکسیژنه برای عفونت‌های سینوسی

عفونت سینوسی التهاب مجاری هوایی در داخل بینی است. سینوزیت می‌تواند ناشی از عفونت، آلرژی و تحریک ناشی از مواد شیمیایی یا ذرات معلق باشد.

لازم به ذکر است که عفونت‌های سینوسی نمی‌توانند به فرد دیگری منتقل شوند. سینوزیت را می‌توان به عنوان عفونت حاد سینوسی، عفونت نیمه حاد سینوس، عفونت مزمن سینوسی، سینوزیت عفونی و سینوزیت غیر عفونی طبقه‌بندی کرد.

هیدروژن پراکسید که به عنوان یک درمان عفونت سینوسی استفاده می‌شود، می‌تواند عفونت اصلی را از بین ببرد. این ماده حفره‌های بینی را پاکسازی می‌کند و میکروب‌های موجود را می‌کشد تا مانع پیشرفت بیش‌تر بیماری شود.

۳. هیدروژن پراکسید برای درمان زخم

زخم‌ها آسیب‌هایی هستند که که پوست یا سایر بافت‌های بدن را دچار شکاف می‌کنند. آن‌ها شامل بریدگی‌ها، خراش‌ها و سوراخ شدن پوست می‌شوند.

اغلب رخم‌های به صورت تصادفی رخ می‌دهند، اما جراحی و بخیه نیز می‌تواند باعث بروز زخم شود.

زخم‌های جزئی معمولا جدی نیستند، اما مهم است که آن‌ها را تمیز کنیم.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای هیدروژن پراکسید ضدعفونی‌ کردن زخم است. هنگامی که این ماده روی زخم اعمال می‌شود، با ماده‌ی ارگانیک در ضایعه‌ی موجود واکنش می‌دهد و برای کشتن هر گونه میکروب و جلوگیری از عفونت اکسیده می‌شود.

آب اکسیژنه

۴. آب اکسیژنه برای از بین بردن انگل‌ها

متأسفانه، بیش از ۸۵ تا ۹۵٪ جمعیت دارای نوعی از انگل هستند و به احتمال زیاد هیچ نشانه و علامتی از خود نشان نمی‌دهند.

انگل هر گونه ارگانیسمی است که از یک ارگانیسم دیگر تغذیه می‌کند. چند نمونه از انگل‌ها عبارتند از کرم‌های لوله‌ای، کرم‌های نواری، کرمک، کرم‌های قلابدار، کرم‌های شلاقی و غیره.

از آن‌جایی که انگل‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند، می‌توانند طیف وسیعی از مشکلات را ایجاد کنند.

بعضی از آن‌ها مواد غذایی بدن‌تان را مصرف می‌کنند، و به این ترتیب سبب می‌شوند که بعد از خوردن هر وعده غذایی همچنان گرسنه باشید و قادر به افزایش وزن هم نخواهید بود.

بعضی دیگر از آن‌ها گلبول‌های قرمز شما را مصرف می‌کنند و باعث بروز کم‌خونی می‌شوند. برخی دیگر تخم می‌گذارند و این تخم‌ها می‌توانند سبب بروز خارش، تحریک‌پذیری و حتی بی‌خوابی شوند.

اگر شما روش‌های بی‌شماری را برای بهبود اوضاع روده‌تان امتحان کرده‌اید و علائم‌تان ابدا تسکین نیافته‌اند، انگل می‌تواند علت اصلی بسیاری از نشانه‌های ناشناخته و علائم غیر قابل‌حل شما باشد.

درست مانند دیگر فرم‌های درمان، هنگامی که هیدروژن پراکسید به صورت خوراکی مصرف شود، اکسیژن را به محیط داخلی بدن اضافه می‌کند.

این محیط اکسید شده محیطی است که انگل‌ها نمی‌توانند در آن وجود داشته باشند، بنابراین به طور طبیعی از بدن خارج می‌شوند.

۵. هیدروژن پراکسید برای سم‌زدایی بدن

سم‌زدایی عملی است که بدن شما به طور طبیعی برای خنثی کردن مواد ناخوسته و سموم، تغییر دادن آن‌ها یا خلاص شدن از شرشان انجام می‌دهد. این فرایند یکی از عملکردهای اولیه‌ی بدن است، به طور مداوم در جریان است و با تمام عملکردهای دیگر بدن تعامل دارد.

سیستم سم‌زدایی یکی از عناصر کلیدی عملکرد بدن ما است. اکثر مولکول‌های بدن ما هر روز در حال از بین بردن مواد زائد هستند.

از بین بردن هر گونه سمی در بدن گام مهمی برای بهبود و حفظ سلامت کلی است.

هیدروژن پراکسید می‌تواند به عنوان عامل سم‌زدایی برای از بین بردن چندین نوع سم استفاده شود.

۶. هیدروژن پراکسید برای درمان سرطان

سرطان یک اصطلاح برای بیماری‌هایی است که در آن‌ها سلول‌های غیر طبیعی بدون کنترل تقسیم می‌شوند و قادر هستند به بافت‌های دیگر حمله کنند. این بیماری متاسفانه در حال حاضر در جهان ما بسیار شایع شده‌است.

سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق خون و سیستم‌های لنفاوی به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند.

فقط یک نوع سرطان وجود ندارد بلکه انواع مختلفی از سرطان‌ها وجود دارد. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف سرطان تا به حال تشخیص داده شده‌است.

سرطان یکی از مواردی است که با استفاده از هیدروژن پراکسید می‌تواند بهبود بیابد.

در این مورد باید بگوییم که هیدروژن پراکسید سلول‌های ناسالم را اکسید می‌کند تا سرطان را بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم از بین ببرد.

هیدروژن پراکسید می‌تواند به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که استعمال خارجی این ماده شایع‌ترین شکل درمان با استفاده از آن است. این محصول در واقع می‌تواند به ظور خوراکی نیز به صورت رقیق‌شده مورد استفاده قرار بگیرد.

آب اکسیژنه

۷. آب اکسیژنه برای روشن کردن مو

اگر دوست دارید در طول فصل تابستان یا هر فصل دیگری موهای‌تان را هایلایت کنید اما ترجیح می‌دهید از مواد شیمیایی خشن استفاده نکنید، می‌توانید هیدروژن پراکسید را امتحان کنید.

پراکسید روشن‌کننده‌ی مو یک ماده‌ی سفیدکننده است و برای روشن کردن موها استفاده می‌شود. محلول ۳٪ هیدروژن پراکسید را با آب (۵۰/۵۰) ترکیب کنید و محلول را روی موهای مرطوب‌تان پس از دوش گرفتن اسپری کنید و سپس آن را شانه کنید.

با استفاده از هیدروژن پراکسید موهای‌تان مثل زمان استفاده از رنگ‌های شیمیایی روشن نمی‌شود، بلکه در واقع هایلایتی طبیعی روی موهای‌تان شکل می‌گیرد اگر موهای‌تان به رنگ قهوه‌ای روشن است.

کاری که برای این منظور باید انجام بدهید این است که هیدروژن پراکسید را به نسبت مساوی با آب نیز رقیق کنید. بعد مطابق با دستورالعمل بالا پیش بروید و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه موها را چک کنید.

پراکسید خیلی سریع موها را روشن می‌کند بدون این‌که آن‌ها را مانند مواد شیمیایی بی‌رنگ کننده‌ی مو خشک کند. بعد از آن‌ها سایه رنگ مورد علاقه‌تان را به دست آوردید، خوب موها را آبکشی کنید.

۸. هیدروژن پراکسید برای لنزهای تماسی

اگر شما هم از لنز تماسی استفاده می‌کنید باید بدانید که همیشه به فروشگاه رفتن و خریدن محلول مخصوص لنز تماسی خسته‌کننده است.

هیدروژن پراکسید به عنوان یک ضد عفونی کننده‌ی قوی عمل می‌کند و می‌تواند درست مانند محلول‌های مخصوص لنزهای تماسی موثر باشد.

هیدروژن پراکسید توانایی تجزیه‌ی پروتئینی را که روی عدسی در اثر واکنش ایمنی چشم تشکیل می‌شود،‌ دارد و به این ترتیب سبب راحت‌تر بودن چشم‌های حساس می‌شود.

۹. هیدروژن پراکسید برای ماشین ظرفشویی

برای ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی، ۶۰ میلی‌لیتر هیدروژن پراکسید ۳٪ را به فرمول شستشوی همیشگی‌تان اضافه کنید.

۱۰. آب اکسیژنه برای تمیز کردن سطوح آشپزخانه

شما می‌توانید کانتر و روی میزها را با هیدروژن پراکسید تمیز کنید تا هم میکروب‌ها از بین بروند و هم بوی طراوت و تازگی به مشام برسد.

خیلی ساده مقداری از این ماده را روی دستمال بریزید، یا مقداری از آن را بر روی کانتر آشپزخانه اسپری کنید. یک بطری اسپری با مخلوطی از هیدروژن پراکسید ۳٪ و آب را به نسبت ۵۰/۵۰ پر کنید و آن را داخل دستشویی بگذارید تا بتوانید محیط آن را به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید.

پس از شستشوی تخته‌‌ی برش، هیدروژن پراکسید (و سپس سرکه) روی آن اسپری کنید تا سالمونلا و سایر باکتری‌ها از بین بروند.

یک بطری اسپری حاوی هیدروژن پراکسید ۳٪ را برای ضدعفونی کردن داخل یخچال و ظرف ناهار مدرسه‌ی بچه‌ها داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید از هیدروژن پراکسید برای پاک کردن شیشه و آینه استفاده کنید. از آن در حمام برای ضدعفونی کردن کانتر، توالت، کف و غیره استفاده کنید.

روش استفاده:

بهتر است از دو بطری اسپری استفاده کنید به جای این‌که دو محلول را با هم ترکیب کنید.

سرکه را در یکی و هیدروژن پراکسید را نیز در یک بطری اسپری دیگر بریزید. هنگامی که می‌خواهید یک سطح را پاکسازی کنید (تخته‌ی برش، کانتر، سینک، اسباب‌بازی، توالت، کف و غیره) به نوبت این دو ماده را روی آن اسپری کنید.

هنگامی که این دو با هم مخلوط می شوند، واکنش شیمیایی آن‌ها یک ضدعفونی‌کننده‌ی بسیار قدرتمند می‌سازد.

بعدا می توانید سطح را بشویید. این روش را می‌توانید برای سطوح آشپزخانه و همچنین ضدعفونی کردن سبزی و مواد غذایی استفاده کنید.

۱۱. هیدروژن پراکسید به عنوان مرطوب‌کننده

از ۱ پینت هیدروژن پراکسید ۳٪ در ۱ گالن آب در داخل دستگاه رطوبت‌ساز یا دستگاه بخور استفاده کنید.

۱۲. هیدروژن پراکسید برای شستن

شما می‌توانید یک فنجان هیدروژن پراکسید را به جای سفیدکننده برای شستن کلی لباس سفید به کار ببرید.

اگر لکه‌ی خون در لباس وجود دارد، به طور مستقیم هیدروژن پراکسید را بر روی لکه بریزید و اجازه بدهید به مدت یک دقیقه بماند، سپس آن را بمالید و در نهایت با آب سرد شستشو دهید.

در صورت لزوم، این روش را تکرار کنید. پراکسید یک محلول جایگزین مناسب برای حفظ سفید نگه داشتن لباس‌ها است

همچنین، هنگامی که از کلر روی لباس‌ها استفاده کنید، آن‌ها سریع‌تر کهنه می‌شوند و از بین می‌روند – پراکسید چنین تاثیر بدی روی لباس‌ها نخواهد داشت.

۱۳. آب اکسیژنه برای از بین بردن لکه‌ها

هیدروژن پراکسید ۳٪ ماده‌ی خوبی برای از بین بردن لکه است به خصوص اگر خیلی زود بعد از ریختن ماده‌ی لکه‌زا مورد استفاده قرار گیرد. حتی اگر لکه‌های خون ۲ روز مانده باشند با هیدروژن پراکسید به طور موفقیت‌آمیزی پاک می‌شوند و از بین می‌روند.

اگر مقدار کمی هیدروژن پراکسید بر روی لکه ریخته شود، به علت واکنش کاتالاز، سطح لکه‌ی خونی حباب خواهد زد.

هیدروژن پراکسید ۳ درصد باید قبل از این‌که لکه‌های خون را بتوان با آب داغ از بین برد، روی لباس به کار برود.

سپس آب سرد و صابون برای از بین بردن لکه‌ی آغشته به هیدروژن پراکسید استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که هیدروژن پراکسید بسیاری از پارچه ها را سفید یا بی‌رنگ می‌کند.

۱۴. هیدروژن پراکسید برای آماده کردن غذا

هیدروژن پراکسید می‌تواند به خوبی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح مخصوص آماده کردن غذا مورد استفاده قرار بگیرد.

با ترکیبی از سرکه و هیدروژن پراکسید، می توان یک عامل ضدعفونی‌کننده‌ی موثر و غیر سمی آماده کرد و گفته می‌شود که این ترکیب در کشتن پاتوژن‌ها از سفیدکننده نیز موثرتر است.

در واقع، این ماده غیر سمی است، بنابراین شما می‌توانید آن را برای تمیز کردن مکان‌های مخصوص پخت و پز و آماده کردن مواد غذایی، و همچنین ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید.

در آزمایشاتی که توسط موسسه پلی تکنیک و دانشگاه ایالتی ویرجینیا صورت گرفت، ترکیب سرکه و هیدروژن پراکسید تقریبا تمام باکتری‌های اشرشیا کلی، سالمونلا و شیگلا را در مواد غذایی و سطوح به شدت آلوده از بین می‌برد.

به همین دلیل، هیدروژن پراکسید در بسیاری از رستوران‌ها و بوفه‌ها ماده‌ای جدایی‌ناپذیر است.

۱۵. آب اکسیژنه برای خیساندن سبزیجات

شما می توانید این ماده را برای شستشوی یا خیس کردن سبزیجات جهت از بین بردن باکتری و خنثی‌سازی مواد شیمیایی استفاده کنید.

۱/۴ فنجان هیدروژن پراکسید ۳ درصد را به یک سینک کامل آب سرد اضافه کنید. سبزیجات سبک مانند کاهو را به مدت ۲۰ دقیقه و آن‌هایی که پوست ضخیم‌تر دارند به مدت ۳۰ دقیقه در این ترکیب خیس بگذارید.

بعد سبزیجات را از داخل ترکیب آب و هیدروژن پراکسید خارج کنید، خشک کنید و بعد آن‌ها را داخل یخچال بگذارید. اگر مشکل زمان دارید مقداری هیدروژن پراکسید را روی سبزیجات اسپری کنید، اجازه بدهید چند دقیقه بماند. در نهایت آن‌ها را آبکشی کنید و کمی صبر کنید تا خشک شود.

نکات پایانی

لازم به ذکر است که تنها هیدروژن پراکسید غذایی ۳۵ درصد برای استفاده به صورت خوراکی توصیه می‌شود.

با این غلظت، هیدروژن پراکسید یک اکسیدکننده‌ی بسیار قوی است و اگر رقیق نشود، می‌تواند بسیار خطرناک یا حتی کشنده باشد.

به طور کلی غلظت بیش از ۱۰٪ می‌تواند سبب واکنش‌های عصبی و بروز آسیب در دستگاه گوارش فوقانی شود.

هیدروژن پراکسید می‌تواند یک ترکیب و ماده‌ی موثر باشد. بهتر است آن را به دلیل فواید و کاربردهایی که دارد همواره در دسترس داشته باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: diamondherbs

آب اکسیژنه: ۱۵ کاربرد روزمره هیدروژن پراکسید که باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی